• Ανακοινώσεις
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση
  • Ανακοινώσεις
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Aιφνίδια βαρηκοΐα ή αιφνίδια κώφωση.

Re: ΣΟΣ Αφνδια κωφωση αριστερού αυτιου και υπερβαρικος θαλαμος

Νέα δημοσίευσηαπό ENT X-DIVER » 08 Σεπ 2011, 00:42

Αν εχεις διαγνωσθει σωστα ( δηλ. απο ΩΡΛ - με ακοογραμμα) και σου εχουν πει οτι εχεις "αιφνιδια απωλεια ακοης" τοτε:
α)Οι πιθανοτητες πληρους αποκαταστασης με οδηγιες - αγωγη, ειναι 50%.- μερικης 25% - και καθολου 25%.
Αυτα στο γενικο πληθυσμο. Σε ατομα ομως νεα που δεν εχουν σακχαρο, χοληστερινη, θυρεοειδη δηλ μικροαγγειοπαθεια και μεταβολικες παθησεις το ποσοστο ιασης ειναι πολυ υψηλοτερο!! Η απουσια ιλιγγου κατα την εκδηλωση της αιφνιδιας βαρηκοιας ειναι επισης ισχυρος -καλος- προγνωστικος παραγοντας οτι θα πας καλα. Ο ισχυροτερος ομως ολων ειναι οτι πηγες αμμεσως σε Γιατρο, και αρα δεν χαθηκε χρονος μεταξυ επισοδειου - θεραπειας!
β) Η αγωγη που σου χορηγηθηκε ειναι ΣΩΣΤΗ. Θελει κορτιζονη σε σχημα και αγγειοδραστικα φαρμακα π.χ. Vastarel 35 tabl 1 χ 2. Και επισης
ηρεμια, να μη σηκωνεις βαρος πανω απο 3 κιλα, να μη σκυβεις, να ελαττωσης τη φυσικη σου δραστηριοτητα, να μην κανεις "οτι σου φερνει το
αιμα στο κεφαλι" ΑΥΤΑ ΜΟΝΟ. Και ηρεμια - ψυχραιμια. Φυσικα ουτε λογος για καταδυση ΤΩΡΑ και οχι κροτους η θορυβους.
Οξυγονοθεραπειες και θαλαμοι ΔΕΝ εχουν καμμια θεση εδω, Αυτο που επαθες συμβαινει τακτικα, σε ολες τις ηλικιες, και παντου. Ακομα και στον
υπνο¨)))
ΑΡΑ: Υπομονη ΚΑΙ ΣΕ 10 ΗΜΕΡΕΣ αν κανεις αυτα, θασαι ΠΕΡΔΙΚΙ!!

Χρειαζεσαι ηρεμια και ενα καλο ΩΡΛ να σε παρακολουθει. Ελπιζω ναχεις σε Κομοτηνη, αλλοιως Θεσσαλονικη η οπου κοντυτερα για σενα!!

Αυτα και σε 10 ημερες θα γελαμε με τον "πανικο" . Καλη αναρωση!!! Και μετα ζητησε συμβουλες για την σταδιακη σου επανενταξη στο υγρο στοιχειο.

Φιλικα Μ.Β.
ENT X-DIVER

Νέα δημοσίευσηαπό Terlemakis » 08 Σεπ 2011, 01:10

Αγαπητέ φίλε σε ευχαριστώ για τις πληροφορίες και το κουράγιο. Η γνώμη σου ταυτίζεται με φίλους ΩΡΛ που μου συνέστησαν επίσης ηρεμία και αποφυγή ασκήσεων κλπ. Θα εφαρμοστούν και αυτά.

ENT X-DIVER έγραψε:Αν εχεις διαγνωσθει σωστα ( δηλ. απο ΩΡΛ - με ακοογραμμα) και σου εχουν πει οτι εχεις "αιφνιδια απωλεια ακοης" τοτε:
α)Οι πιθανοτητες πληρους αποκαταστασης με οδηγιες - αγωγη, ειναι 50%.- μερικης 25% - και καθολου 25%.
Αυτα στο γενικο πληθυσμο. Σε ατομα ομως νεα που δεν εχουν σακχαρο, χοληστερινη, θυρεοειδη δηλ μικροαγγειοπαθεια και μεταβολικες παθησεις το ποσοστο ιασης ειναι πολυ υψηλοτερο!! Η απουσια ιλιγγου κατα την εκδηλωση της αιφνιδιας βαρηκοιας ειναι επισης ισχυρος -καλος- προγνωστικος παραγοντας οτι θα πας καλα. Ο ισχυροτερος ομως ολων ειναι οτι πηγες αμμεσως σε Γιατρο, και αρα δεν χαθηκε χρονος μεταξυ επισοδειου - θεραπειας!
β) Η αγωγη που σου χορηγηθηκε ειναι ΣΩΣΤΗ. Θελει κορτιζονη σε σχημα και αγγειοδραστικα φαρμακα π.χ. Vastarel 35 tabl 1 χ 2. Και επισης
ηρεμια, να μη σηκωνεις βαρος πανω απο 3 κιλα, να μη σκυβεις, να ελαττωσης τη φυσικη σου δραστηριοτητα, να μην κανεις "οτι σου φερνει το
αιμα στο κεφαλι" ΑΥΤΑ ΜΟΝΟ. Και ηρεμια - ψυχραιμια. Φυσικα ουτε λογος για καταδυση ΤΩΡΑ και οχι κροτους η θορυβους.
Οξυγονοθεραπειες και θαλαμοι ΔΕΝ εχουν καμμια θεση εδω, Αυτο που επαθες συμβαινει τακτικα, σε ολες τις ηλικιες, και παντου. Ακομα και στον
υπνο¨)))
ΑΡΑ: Υπομονη ΚΑΙ ΣΕ 10 ΗΜΕΡΕΣ αν κανεις αυτα, θασαι ΠΕΡΔΙΚΙ!!

Χρειαζεσαι ηρεμια και ενα καλο ΩΡΛ να σε παρακολουθει. Ελπιζω ναχεις σε Κομοτηνη, αλλοιως Θεσσαλονικη η οπου κοντυτερα για σενα!!

Αυτα και σε 10 ημερες θα γελαμε με τον "πανικο" . Καλη αναρωση!!! Και μετα ζητησε συμβουλες για την σταδιακη σου επανενταξη στο υγρο στοιχειο.

Φιλικα Μ.Β.
.. αν θα μπορούσα τον κόσμο να αλλαζα, θα ξαναέβαφα Γαλάζια την Θάλασσα!!!
Υποστηρίζουμε διαχρονικά τον εξοπλισμό Α' Βοηθειών και στη Θάλασσα!
Άβαταρ μέλους
Terlemakis

Νέα δημοσίευσηαπό PanEx » 08 Σεπ 2011, 02:00

Μάκη,

Αν χρειαστείς κάτι και περνάει απο το χέρι μας θα το κάνουμε.
Το πέρασα και μου άφησε μια εμβοή,ελπίζω τα καλύτερα για σένα αφου πήγες νωρίς στον γιατρό.
Mη πιστεύεις όσα γράφονται στα φόρουμς.....
Άβαταρ μέλους
PanEx
Site Admin

Νέα δημοσίευσηαπό pda » 08 Σεπ 2011, 04:02

Ειμαι παθών...κάθησα 9 ημέρες στο Γεννηματάς...Μετα την 3-4 ημέρα άρχησα να βλέπω αποτελέσματα!!!!

Κουράγιο κ Πίστη!!! Καλή ανάρωση!
pda

Νέα δημοσίευσηαπό ΒΑΣΙΛΗΣ ΛΑΔΙΑΣ » 08 Σεπ 2011, 08:02

Περαστικά :good:
ΝΑ ΕΙΣΑΙ Ο ΕΑΥΤΟΣ ΣΟΥ, ΑΛΛΙΩΣ ΔΕΝ ΕΙΣΑΙ ΤΙΠΟΤΑ
ΒΑΣΙΛΗΣ ΛΑΔΙΑΣ

Νέα δημοσίευσηαπό timos » 08 Σεπ 2011, 11:56

Αν δεν ηταν τοσο σοβαρο το θεμα θα σε ειχα τρελανει στο δουλεμα ρε Τερλεμε...

Περαστικα ρε φιλε ...

Απο οσο ξερω υπαρχει υπεβαρικος θαλαμος και στην θεσ/νικη... στο νοσ Αγ. Παυλος αν δεν κανω λαθος...
Οπως λεει και ενας φιλος , για ολους εσας που δεν με γουσταρετε, απλα ... "σας κατουραω"
timos

Νέα δημοσίευσηαπό georgeA » 08 Σεπ 2011, 12:42

Περαστικά Μάκη.
Προστατευομενο ειδος
Άβαταρ μέλους
georgeA

Νέα δημοσίευσηαπό gpittas » 08 Σεπ 2011, 13:35

Πριν 10 χρόνια ακριβώς το ίδιο, πήρα 4 μέρες κορτιζόνης και πήγα και 3 φορές στο θάλαμο. Τη θεραπεία αυτή την ξεκίνησα 2 μέρες αφότου το έπαθα μιας και δε μπορούσα αμέσως. Ο γιατρός μου είχε πει ότι μεγάλη σημασία έχει η άμεση αντιμετώπιση. 6 μέρες μετά επανήλθε πλήρως η ακοή μου τόσο ξαφνικά όσο όπως ξεκίνησε. Δεν ξέρω αν βοήθησε ο συνδυασμός ή ένα από τα δύο.
Περαστικά που πιστεύω ότι θάρθουν εύκολα.
gpittas

Νέα δημοσίευσηαπό nikmix » 08 Σεπ 2011, 16:04

Φίλε Μάκη δουλεύω στον Αγ.Παύλο στη Θεσσαλονίκη (όχι στη μονάδα υπερβαρικής),σε παίρνω τηλ για τα περαιτέρω...
Ούτε τάματα ούτε οι άγιοι ωφελούν στην αρρώστια μου.Εγώ είμαι παιδί της θάλασσας.Με κράζει και θα πάω.
Ανδρέας Καρκαβίτσας,Λόγια της Πλώρης.
Άβαταρ μέλους
nikmix

Νέα δημοσίευσηαπό Terlemakis » 08 Σεπ 2011, 22:57

Τελικά είμαστε αρκετοι που την εχουμε πάθει. Εγω πιστευω πως λόγω 2μηνου ρηχου ψαρεματος με τραβηγμενα απανωτα καρτερια ειχα αρχίσει να επιβαρυνω την αιματωση του ακουστικου νευρου. Το Σαββατο ηταν η πρωτη φορά μετά τις 20/06 που καταφερα αρχικα να εξισωσω. Για ΚΑΚΗ μου τυχη ειχε ψαρια και καποια στιγμη χτυπησα και ενα ροφο. Ετσι απο την χαρα μου παρασυρθηκα στο να συνεχισω να ψαρευω ενω ειχαν αρχισει οι δυσκολιες εξισωσης. Για να στειλω αέρα στους μετωπιαίους εξισωνα χρησιμοποιούσα εντονα ΒΑΛΣΑΒΑ με την οποία περνουσε δυνατα αέρας κυριως στο αριστερο μου αυτι που συνηθως επιβαρυνεται λόγω θεοστραβου αριστερου διαφραματος. Ετσι καποια στιγμη ενιωσα βαρυ το αυτι και δεν ακουγα καλα ενω δεν εδωσα την δεουσα σημασια. Την επομενη ειχα κανονισει χαλαρο ψαρεμα με τον κουμπαρο μου που εξελιχθηκε σε ρηχο μεχρι 2 μ αλλά παλι με τραβηγμενα καρτερια. Αυτα σε συνδυασμο με εντονη ασκηση την Δευτερα μαλλον κατεληξαν στην κατασταση που διαπιστωσα την Τριτη πρωι και πηγα σε Νοσοκομείο. Δυστυχώς μεχρι αυτην την στιγμη (ολοκληρωμένη 3 ημερα θεραπείας) δεν θεωρω ότι εχω ουσιαστικη βελτιωση. Οι γιατροι βεβαια διακρίνουν βελτιωση με τα διαπασον τους. Το κακό είναι πως δεν βλεπω να μπορω να αφησω την θεραπεία στην μέση για να φυγω για υπερβαρικο, κάτι που ετσι και αλλιως είναι δυσκολο λόγω του ότι θα πρεπει να κανονισω και διαμονη. Ο φίλος από τον Αγ. Παυλο Θεσνικης με ενημερωσε για πρωτοκολο 15 ημερων σε υπερβαρικο. Θα παρω αυριο τηλ να δω τι ακριβως παίζει, αν και αποφασισα να ολοκληρωσω πρωτα τον κυκλο της εδω θεραπείας και να μιλησω με ειδικούς στην συνεχεια μετα από τελικο ακουογραμμα και Μαγνητικη.
Σε κάθε περίπτωση σας ευχαριστω όλους για την όποια βοήθεια και συμπαράσταση.

Υ.Γ. Τιμο παρόλο την σοβαρότητα της καταστασης σε περιμενω ετοιμος να ανταποδωσω "χτυπήματα" ... :)
.. αν θα μπορούσα τον κόσμο να αλλαζα, θα ξαναέβαφα Γαλάζια την Θάλασσα!!!
Υποστηρίζουμε διαχρονικά τον εξοπλισμό Α' Βοηθειών και στη Θάλασσα!
Άβαταρ μέλους
Terlemakis

Νέα δημοσίευσηαπό ENT X-DIVER » 09 Σεπ 2011, 11:16

"ΑΛΛΑ ΑΚΟΥΝ ΤΑ ΑΥΤΙΑ ΜΟΥ / ΑΛΛΑ ΛΕΕΙ Η ΘΕΙΑ ΜΟΥ" Τελικα........!

Καλο θα ειναι στο Forum , τουλαχιστον για σοβαρα θεματα οπως ειναι αυτα της Υγειας,καθενας μας να μη λεει τι Νομιζει, αλλα να μιλαει ΜΟΝΟ αν Ξερει!!
Η Προσπαθεια για βοηθεια, να μην γινεται συζητηση καφενειου, γιατι ειναι επικινδυνη!

Φιλε!
Σταματα να νομιζεις και να ερμηνευεις. Κανε αυτα που σου λενε οι Αρμοδιοι- Συναδελφοι Απλα και θα πας καλα! Μην δινεις ερμηνειες
αυθαιρετες γιατι το διαβαζουν κιαλλοι και δεν εινει σωστα αυτα που γραφεις. Μιλησαμε στο τηλ και σου εξηγησα....... Οι γιατροι σου κανουν καλη δουλεια, απ'οτι εμαθα..... Αυτους ακου μονο!!
Συγνωμη που μιλαω ετσι, αλλα το θεμα ειναι ΣΟΒΑΡΟ, και προσωπικα για σενα, και για οσους λαμβανουν??? γνωση!
Και μιλαω ετσι με την εμπειρια τουλαχιστον 50 περιστατικων που εχω θεραπευσει. Τα 4-5 αυτια που εχασα, η ηλθαν αργα η ειχαν και ιλιγγο η ειχαν μικροαγγειοπαθεια απο μεταβολικες παθησεις + ηλικια μεγαλη.
Οσον αφορα την παθοφυσιολογια, η αιτια,που κανεις δεν μπορει να αποδειξει, ΣΥΝΗΘΩΣ ειναι αγγειακη, η ρηξη μεμβρανων στον Κοχλια.Καμμια σχεση με διαφραγματα και μετωπιαιες κολπιτιδες και ρηχες επιτυχιες ψαριων......

Αυτα!
Φιλικα, μαζι με τις ευχες μου για ταχεια αναρρωση!!!

Μ.Β.

(Οταν με το καλο τελειωσει η "περιπετεια σου" διδακτικο θα ειναι να την περιγραψεις ηρεμα και απλα σαν εμπειρια, τα πραγματικα περιστατικα,
χωρις αυθερετες ερμηνειες.)
ENT X-DIVER

Νέα δημοσίευσηαπό sThRa » 09 Σεπ 2011, 11:31

ENT X-DIVER έγραψε:Συγνωμη που μιλαω ετσι, αλλα το θεμα ειναι ΣΟΒΑΡΟ, και προσωπικα για σενα, και για οσους λαμβανουν??? γνωση!
Και μιλαω ετσι με την εμπειρια τουλαχιστον 50 περιστατικων που εχω θεραπευσει. Τα 4-5 αυτια που εχασα, η ηλθαν αργα η ειχαν και ιλιγγο η ειχαν μικροαγγειοπαθεια απο μεταβολικες παθησεις + ηλικια μεγαλη.
Οσον αφορα την παθοφυσιολογια, η αιτια,που κανεις δεν μπορει να αποδειξει, ΣΥΝΗΘΩΣ ειναι αγγειακη, η ρηξη μεμβρανων στον Κοχλια.Καμμια σχεση με διαφραγματα και μετωπιαιες κολπιτιδες και ρηχες επιτυχιες ψαριων......

Γιατρέ πολύ σωστή η παρέμβαση σου. Θα ήθελα να σε ρωτήσω πόσα από τα 50 περιστατικά ήταν δύτες;;
Δηλαδή η αιτία σε αυτά τα περιστάτικα δε συνδέεται με την κατάδυση;; Είναι απλά σύμπτωση;
sThRa

Νέα δημοσίευσηαπό ENT X-DIVER » 09 Σεπ 2011, 11:43

Οσον αφορα την θεραπεια σου και τον υπερβαρικο κλπ.....
α) Η προοδος η οχι της υγειας σου γινεται με ακοογραμμα ΜΟΝΟ και οχι με διαπασων:))!!! Μετρηση δηλ ακοης και επιπεδου εμβοων....
β)Η κορτιζονη κανει τη δουλεια!!! Και η μειωση φυσικης δραστηριοτητας + ηρεμια. Η Ιατρικη που Θεραπευει αυτα λεει σ'ολα τα συνεδρια -
δημοσιευσεις. Πρωτοκολλα υπαρχουν πολλα σε μια προσπαθεια προσθετης βοηθειας. Θα σου βρω για υπερβαρικο θαλαμο, για ιχνοστοιχια,
για βιτ Β12, για βελονισμο, για .... για.... για.... Κανεις δε θα κανει αυτα Μονο, χωρις medrol !!! Τωρα γιατι τα κανει, αστο......
γ)Μαγνητικη γινεται για να αποκλειστει το ακουστικο νευρινωμα. Με συχνοτητα 1/500000 πληθυσμο, ανα χρονο. Δεν εχει συνηθως τα συμπτωματα ,.
σου. Καντη για νασαι σιγουρος αν θες, αλλα θαναι αρνητικη. Αν δεν ειναι στοχευμενη η εξεταση, δινουμε 1000 MRI μηπως και βρεθει ενα.
Ειναι σωστο? Εγω στελνω οταν υποπτευομαι ισχυρα την υπαρξη του για να το αποδειξω. Μονο τοτε. Για να μην ταλαιπωρω 1000 κοσμου...

ΑΡΑ: καντε σωστα την δουλεια που Σωζει το αυτι, και εσυ και οι γιατροι σου, και ολα θα πανε καλα!!

Και παλι Υγεια ευχομαι!
Μ.Β.
ENT X-DIVER

Νέα δημοσίευσηαπό ENT X-DIVER » 09 Σεπ 2011, 11:57

sThRa έγραψε:
ENT X-DIVER έγραψε:Συγνωμη που μιλαω ετσι, αλλα το θεμα ειναι ΣΟΒΑΡΟ, και προσωπικα για σενα, και για οσους λαμβανουν??? γνωση!

Γιατρέ πολύ σωστή η παρέμβαση σου. Θα ήθελα να σε ρωτήσω πόσα από τα 50 περιστατικά ήταν δύτες;;
Δηλαδή η αιτία σε αυτά τα περιστάτικα δε συνδέεται με την κατάδυση;; Είναι απλά σύμπτωση;

Συνδεεται αλλα μονο με τη εννοια της αυξημενης φυσικης δραστηριοτητας, της πιθανης κακης - βιαιης εξισωσης (το αυτι εσωτερικα ειναι σαν να τρωει
αναστροφο χαστουκι) και της αυξημενης ενδοκρανιακης πιεσης απο το μακρυ κρατημα αναπνοης. Ολα αυτα μπορουν να κανουν ρηξη μεμβρανων..
Ομως μπορει να το παθει καποιος, και ειναι το 90% των περιστατικων, στα καλα καθουμενα. Τωρα θεραπευω 2 περιστατικα. Μια κοπελα 30
ετων που γεννησε πριν 2,5 μηννες. Και ενα νεαρο 28 ετων, μετα απο γλεντι........ Στον δευτερο προτειναν στην Αθηνα να του κανουν ενδοτυμπανικα
εγχυσεις κορτιζονης. ΓΙΑΤΙ ????? :)))))))))) .........
Τωρα απο τα 50, ηταν ψ/δες οι 8? οι 10? οχι παραπανω. Και αυτο γιατι στο Ηρακλειο με ξερουν και μουρχονται..... Στατιστικα, παροτι δεν εχω διαβασει καποια μελετη, δεν πρεπει να ειναι πανω απο το 5-10 %.
ENT X-DIVER

Νέα δημοσίευσηαπό tomkat » 09 Σεπ 2011, 16:29

Φίλε σου εύχομαι και εγώ ταχεία ανάρρωση και γρήγορη επιστροφή στο αγαπημένο μας χόμπι. Επίτρεψε μου να χρησιμοποιήσω το post σου για να παραθέσω και τη δική μου εμπειρία επι του θέματος, ελπίζοντας πραγματικά να μην κουράσω ούτε εσένα ούτε τα παιδιά που τυχόν το διαβάσουν.

1ον) γιατί είμαι παθών για 2η φορά αυτόν τον Ιούνιο με την 1η πριν δύο χρόνια
2ον) γιατί παρατήρησα οτί τη συζήτηση παρακολουθεί και γιατρός οπότε αν πω κάτι λάθος θα διορθωθώ

Πρίν δυο χρονια (Σάββατο) βγήκα απο βουτιά με βουλωμένο το αριστερό αυτί με εμφανής πτώση της ακοής μου.
Στην αρχή το μυαλό μου πήγε σε πράγματα απλά αλλά επειδή ξύπνησα την Κυριακή και δεν είχε αλλάξει τίποτα πράγμα που με ανησύχησε πήγα σε νοσοκομείο.
Η διάγνωση ήταν αιφνίδια βαρηκοία γιατι είχα πτώση σε 2 ψιλές συχνότητες (4000HZ και 8000Ζ) αποτέλεσμα να με κρατήσουν μέσα 5 μέρες με αγωγή ενδοφλέβειας κορτιζόνης που ευτυχώς είχε αίσιο τέλος και η ακοή μου επανήλθε. Σε αυτό απο ότι κατάλαβα έπαιξε σημαντικό ρόλο το ότι ξεκίνησε η θεραπεία γρήγορα και δεν άφησα να περάσουν περισσότερες μέρες.
Ο γιατρός μου δεν συνέδεσε απαραίτητα το περιστατικό με την κατάδυση αλλά αναφέρθηκε και σε τυχόν ιογενείς παράγοντες (μια ίωση που μπορεί να πέρασα και να είχε μια κάποια επιρροή) και κατέλειξε οτι μπορεί να συνεχίσω το ψαροτούφεκο.
Σε ιογενείς παράγοντες κατα βάση αναφέρθηκε και γιατρός ιατρικού κέντρου που διαθέτει θάλαμο αποσυμπίεσης τη συμβουλή του οποίου ζήτησα μιας και έχει αντιμετωπίσει πολλά περιστατικά. Αφου πήρα το ΟΚ για να βουτήξω και απο τον 2ο γιατρό μετά απο 1μήνα και κάτι ξεκίνησα και πάλι το αγαπημένο μου χόμπι.

Φέτος τον Ιούνιο βγαίνω απο βουτιά με αίσθηση βουλώματος όχι τόσο έντονου όσο την 1η φορά αλλά υπαρκτού και χωρίς αίσθηση απώλειας ακοής αλλά ξέρεις όποιος καεί στο χυλό φυσάει και το γιαούρτι.
Οπότε πήγα σε ένα καταδυτικό γιατρό ο οποίος είδε το αυτί μου και διεγνωσε μια ελαφρά ωτίτιδα παρόλο το ιστορικό μου δινοντάς μου αντιβίωση σε σταγόνες. Προλαβα να πάρω την αντιβίωση δύο φορές βράδυ και πρωι και το αυτί μου χωρίς να φύγει η αίσθηση βουλώματος τη δεύτερη φορά έχασε και σε ακοή. Τρίτη μέρα μετά τη βουτιά βρίσκομαι στον γιατρό μου, που επέστρεψε, με αίσθηση βουλώματος και απώλεια ακοής να του ζητώ συγνώμη που τον πρόδωσα αλλά όλα έγιναν με τη δικαιολογία της γρήγορης αντιμετώπισης. Ο γιατρός μου μου έδωσε medrol (κορτιζόνη) σε χάπια αυτή τη φορά γιατί έκρινε οτί το περιστατικό δεν ήταν τόσο έντονο και σε τρεις μέρες η ακοή μου επανήλθε πλήρως αφήνοντάς μου ένα μικρό σχεδόν ανεπαίσθητο βούλωμα για κουσουράκι.

Τώρα θα μου πείς γιατι σε/σας κουράζω με όλα αυτά.
Ήθελα να καταλάβεις οτί έχω αντιληφθεί εφ' όσον με την ευλογία του Θεού και φυσικά του γιατρού σου επιστρέψεις στο όμορφο μας χόμπι απο τη δική μου εμπειρία δεν σημαίνει οτί αποκλείεται να το ξαναπάθεις όποτε κάποια πράγματα μάλλον πρέπει να προσέχουμε.

Εγώ μετά τη 2η φορά έχω ακούσει πολλά και να με συγχωρήσει ο γιατρός αν κάτι απο αυτά είναι μπαρούφα αλλά τα αναφέρω όπως τα θυμάμαι με την ελπίδα οτι μπορεί να μας/μου πει τι ισχύει και τι όχι
1)κόψε το ψαροντούφεκο έχεις ευπάθεια απ' ότι φαίνεται
2)συνέχισε κανονικά όπως βούταγες δεν έχει ΄σχέση με τις βουτιές απλά προσπάθησε να είσαι καλά ενυδατωμένος και καθαρός απο βλένες
για να μην πιέζεις καμία εξίσωση
3)μεγάλα διαλειμματα επιφανείας απο βουτιά σε βουτιά για να δίνεις το χρόνο στον οργανισμό σου να οξυγωνόνεται καλά μετά απο μια άπνοια
4)Μην κάνεις πολύ βαθειές βουτιές!
5) με την παρατεταμένη άπνοια δημιουργούνται ελεύθερες ρίζες οπότε προτίμησε τις βαθειές βουτιές απο τις ρηχές λόγω του ότι η μερική πίεση του οξυγόνου αυξάνεται ανάλογα με το βάθος άρα επειδη οξυγωνόνεται καλύτερα το αίμα μειώνεται η δημιουργία ελεύθερων ριζών
6) πάρε βιταμίνη Ε που καταπολεμάει τη δημιουργία ελευθερων ριζών
7)πάρε αντιοξειδωτικά
8) απέφυγε τα πολύωρα ψαρέματα που κουράζουν τον οργανισμό
9) προσπάθησε να μην έχεις stress :)

Υ.Γ. εύχομαι και πάλι ταχεία ανάρρωση γρήγορο come back και ελπίζω να μην κούρασα κανέναν
tomkat

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Φυσιολογία.

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 5 επισκέπτες