• Ανακοινώσεις
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση
  • Ανακοινώσεις
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

διαβητης και ψαροντουφεκο

διαβητης και ψαροντουφεκο

Νέα δημοσίευσηαπό jimmy-ios » 20 Δεκ 2013, 23:27

καλησπερα σε ολους!εδω και λιγες μερες μου εγινε γνωστο οτι εχω σακχαρωδη διαβητη τυπου 1.υπαρχει καποιος ομοιοπαθεις να μοιραστει τις εμπειριες του?
σε πρωτη φαση ο γιατρος μου απαγορευσε το ψαρεμα για 4 μηνες μεχρι να ρεγουλαρω το σακχαρο.
ολες οι πληροφοριες ευπροσδεκτες...
Άβαταρ μέλους
jimmy-ios

Re: διαβητης και ψαροντουφεκο

Νέα δημοσίευσηαπό ΒΑΣΙΛΗΣ ΛΑΔΙΑΣ » 20 Δεκ 2013, 23:40

Αυτή την απάντηση τη βρήκα στο DEEPERBLUE.COM http://forums.deeperblue.com/threads/fr ... est.65805/ από γιατρό και δύτη. Δυστυχώς είναι στα Αγγλικά:
Your friend could possibly free dive, but he must be aware of two major risks: (1) Hypoglycemia (black out from low sugar). His sugars must be reasonably stable, including with exercise, and without recent dramatic swings. He should check his sugar prior to beginning diving each day, and check periodically if diving for a prolonged period, and take extra food if low. Dive buddies should be vigilant for black out, and know how to respond if an episode of hypoglycemia occurs (protect airway, administer glucose or glucagon). Hypoglycemia might be difficult to distinguish from hypoxia on surfacing, but hypoglycemic symptoms generally do not resolve without sugar adminstration, whereas hypoxia usually corrects itself rapidly on the surface with a few breaths. (2) Coronary artery disease. This is the only secondary complication of diabetes that can impact significantly on diving. He should be free of known CAD, or be able to pass an exercise stress test if there is any history of CAD. Retinopathy and kidney complications are not likely to be problematic for diving unless advanced. If he has peripheral vascular disease, he probably has some CAD, and should not dive due to risk of heart attack or leg cramps (claudication). Normal blood shifts of free diving are not an issue unless there is significant vascular disease. Blood pressure tends to go up to varying degrees in free diving due to combined effects of immersion, hypoxia, and peripheral vasoconstriction, but this should not be a problem unless his hypertension is poorly controlled. Medications might be an issue. Check with his physician. Whether or not your friend should free dive depends on stability of diabetes (sugar control), degree of secondary complications, maturity of attitude, exercise tolerance, and willingness to accept a potentially small increased risk of black out if sugar inadvertently falls low.

John Fitz-Clarke, MD, PhD
Halifax, Καναδά

YΓ Εύχομαι να πάνε όλα καλά!!!
ΝΑ ΕΙΣΑΙ Ο ΕΑΥΤΟΣ ΣΟΥ, ΑΛΛΙΩΣ ΔΕΝ ΕΙΣΑΙ ΤΙΠΟΤΑ
ΒΑΣΙΛΗΣ ΛΑΔΙΑΣ

Νέα δημοσίευσηαπό jimmy-ios » 20 Δεκ 2013, 23:55

χιλια ευχαριστω βασιλη!θα το μεταφρασω :D σιγουρα θα το φερω στα μετρα μου και οχι αυτο στα δικα του!!!το ψαροντουφεκο ειναι το οξυγονο μας και δεν κοβεται!
Άβαταρ μέλους
jimmy-ios

Νέα δημοσίευσηαπό TSAKYS.KOS » 21 Δεκ 2013, 00:01

Φίλε θα σου πω την εμπειρία μου γιατί η γυναίκα μου είναι τύπου Αʹ και βουτάμε μαζί. Σίγουρα πρέπει να μάθεις στην αρχή κάποια πράγματα σχετικά με τα ισοδύναμα των τροφών δηλ. στα πόσα γραμμάρια υδατάνθρακα πόση ινσουλίνη χρειάζεσαι. Να ξέρεις γενικά πως για έναν άνδρα είναι πιο εύκολο να ρυθμιστεί από μια γυναίκα. Παίζουν πολλά ρόλο ακόμη και το κρύο ή η ζέστη στο πόσο ινσουλίνη θα χρειάζεσαι. Ο κανόνας πάντως είναι πριν βουτήξεις να μετρηθείς και να είναι σχετικά υψηλά οι τιμές του ζαχάρου δηλ. 150 με 190 περίπου αλλά σε καμιά περίπτωση δεν βουτάς αν είναι πολύ υψηλό δηλ. πάνω από 250 . Θα έχεις στη σημαδούρα σου στεγανή θήκη με τον μετρητή ζαχάρου και οποσδήποτε υγρά ισοτονικά ή χυμό τα οποία ανεβάζουν σχετικά γρήγορα τα επίπεδα ζαχάρου στο αίμα ή κάποια μπάρα δημητριακών αναλόγως πόση ώρα θα ψαρέψεις. Εδώ εννοείται πως θα έχεις ζευγάρι και μάλιστα επιβάλεται να του μάθεις βασικά πραγματα δηλ. πως μετράμε ζάχαρο και σε περίπτωση υπογλυκαιμίας τι θα κάνει. Καλό είναι να αποφεύγεις τα πολύωρα ψαρέματα αλλιώς καλό είναι να μετράς το ζάχαρο και κατά τη διάρκεια της βουτιάς. Τονίζω πως παίζει ρόλο αν είναι Καλοκαίρι ή Χείμώνας στο πόση ινσουλίνη χρειάζεσαι. Αν ε'ισαι Θεσσαλονίκη βρες έναν καλό διαβητολόγο και αν θέλεις μπορώ να σου πω για φοβερές ομάδες εκπαίδευσης δωρεάν που σου μαθαίνουν πως να κάνεις τον Διαβήτη τρόπο ζωής. Η γυναίκα μου έγινε πρόεδρος στον σύλλογο Κατερίνης και βοηθάει πολύ κόσμο οπότε αν θέλεις κάτι επικοινώνησε με πμ να τα πούμε γιατί έχεις και κάποια δικαιώματα :hello: Δες το σαν έναυσμα να αλλάξεις προς το καλύτερο
Μια εκπνοή μια εισπνοή και το όνειρο αρχίζει......
Άβαταρ μέλους
TSAKYS.KOS

Νέα δημοσίευσηαπό TSAKYS.KOS » 21 Δεκ 2013, 00:07

jimmy-ios έγραψε:χιλια ευχαριστω βασιλη!θα το μεταφρασω :D σιγουρα θα το φερω στα μετρα μου και οχι αυτο στα δικα του!!!το ψαροντουφεκο ειναι το οξυγονο μας και δεν κοβεται!

Εδώ κρύβεται όλη η ουσία.Θετική ενέργεια και σκέψη παίζουν επίσης σημαντικό ρόλο :hello:
Άβαταρ μέλους
TSAKYS.KOS

Νέα δημοσίευσηαπό jimmy-ios » 21 Δεκ 2013, 00:17

Ήδη νιώθω καλύτερα φίλε μου σε ευχαριστώ πάρα πολύ :D μετά τις γιορτές θα κανονίσω να κατέβω Κατερίνη να τα πούμε και από κοντά! Η πλάκα είναι ότι ήμουν 78 κιλά έχω κόψει το τσιγάρο δύο χρόνια έτρεχα στην παραλία έκανα γυμναστήριο και γενικά όχι υπερβολές σε φαγητό και ποτό. Κανα δύο σταναχωριες και έντονο άγχος και αλαξαν όλα..... Ο γιατρός είπε ότι μπορεί και να το ξεπεράσω κιόλας :D ευχαριστώ και πάλι!
Άβαταρ μέλους
jimmy-ios

Νέα δημοσίευσηαπό TSAKYS.KOS » 21 Δεκ 2013, 00:25

Αυτό το τελευταίο ήθελα να στο πω κατιδίαν. Ναι φίλε μου μην χρησιμοποιείς το ρήμα έχω Διαβήτη. Δεν τον έχεις και ναι μπορεί να φύγει.Αυτό βέβαια δεν το ασπάζονται οι κλασικοί ιατροί.
Άβαταρ μέλους
TSAKYS.KOS

Νέα δημοσίευσηαπό TSAKYS.KOS » 21 Δεκ 2013, 00:28

Αυτό το μαμημένο άγχος και στρές τα κάνει όλα. Γιαυτό βουρ για λαβράκια να φύγουν όλα :yahoo:
Άβαταρ μέλους
TSAKYS.KOS

Νέα δημοσίευσηαπό JOHNBAKK » 21 Δεκ 2013, 01:16

jimmy-ios έγραψε:Ήδη νιώθω καλύτερα φίλε μου σε ευχαριστώ πάρα πολύ :D μετά τις γιορτές θα κανονίσω να κατέβω Κατερίνη να τα πούμε και από κοντά! Η πλάκα είναι ότι ήμουν 78 κιλά έχω κόψει το τσιγάρο δύο χρόνια έτρεχα στην παραλία έκανα γυμναστήριο και γενικά όχι υπερβολές σε φαγητό και ποτό. Κανα δύο σταναχωριες και έντονο άγχος και αλαξαν όλα..... Ο γιατρός είπε ότι μπορεί και να το ξεπεράσω κιόλας :D ευχαριστώ και πάλι!

Καλα ποσο χρονων εισαι και λες οτι εχεις τυπου 1 ?Αυτος ο τυπος εντοπίζεται απο την παιδικη ηλικια και απο οτι ξερω το πάγκρεας δεν παραγει ινσουλινη αρα δεν γιατρευεται.Ο τυπου δυο ειναι αυτος που μπορει να ρυθμιστεί με πολλους τρόπους. Κατι λαθος γινεται εδω.Τι συμπτώματα ειχες?
JOHNBAKK

Νέα δημοσίευσηαπό TSAKYS.KOS » 21 Δεκ 2013, 01:27

Κανεις λαθος φιλε μου. Ο διαβητης τυπου Αʹμπορει να εμφανιστει κ σε μεγαλυτερη ηλικια. Το εντονο στρες κ η στεναχωρια ειναι ενας λογος και ενας αλλος σημαντικος ειναι καποιες τροφες που υποβοηθουν την εμφανιση αυτοανοσων νοσηματων
Άβαταρ μέλους
TSAKYS.KOS

Νέα δημοσίευσηαπό anestis_thegreat » 21 Δεκ 2013, 10:51

καλησπερα κ απο μενα

Ο διαβητης ειναι τροπος ζωης πρεπει να μαθεις να ζεις μαζι του κ τοτε δεν θα εχεις προβλημα οσο αφορα την βουτια παντα με ζευγαρι που θα πρεπει να τον ενημερωσεις τι πρεπει να κανει σε περιπτωση υπογλυκαιμιας να εχεις παντα μαζι σου νερο με ζαχαρι η χυμο πορτοκαλι που σου ανεβαζουν το σακχαρο αμεσως. Σε περιπτωση υπογλυκαιμιας δεν θελει πανικο γιατι κανεις την κατασταση πιο δυσκολη. Παντα μετρημα πριν κ μετα την βουτια.
anestis_thegreat

Νέα δημοσίευσηαπό jimmy-ios » 21 Δεκ 2013, 12:08

JOHNBAKK έγραψε:
jimmy-ios έγραψε:Ήδη νιώθω καλύτερα φίλε μου σε ευχαριστώ πάρα πολύ :D μετά τις γιορτές θα κανονίσω να κατέβω Κατερίνη να τα πούμε και από κοντά! Η πλάκα είναι ότι ήμουν 78 κιλά έχω κόψει το τσιγάρο δύο χρόνια έτρεχα στην παραλία έκανα γυμναστήριο και γενικά όχι υπερβολές σε φαγητό και ποτό. Κανα δύο σταναχωριες και έντονο άγχος και αλαξαν όλα..... Ο γιατρός είπε ότι μπορεί και να το ξεπεράσω κιόλας :D ευχαριστώ και πάλι!

Καλα ποσο χρονων εισαι και λες οτι εχεις τυπου 1 ?Αυτος ο τυπος εντοπίζεται απο την παιδικη ηλικια και απο οτι ξερω το πάγκρεας δεν παραγει ινσουλινη αρα δεν γιατρευεται.Ο τυπου δυο ειναι αυτος που μπορει να ρυθμιστεί με πολλους τρόπους. Κατι λαθος γινεται εδω.Τι συμπτώματα ειχες?

Καλημέρα! Είμαι 32! Ο γιατρός είπε ότι μπορεί να συμβεί ενήλικας να γίνει διαβητικος καθηστερημενα μετά από κάποια λοίμωξη που δεν έγινε αντιληπτή η μετα από έντονο στρες. Τα συμπτώματα ήταν τα εξής
1)εχασα 12+ κιλά σε τρεις περίπου μήνες
2)είχα απίστευτη βουλιμία
3)ειχα συνεχή ανάγκη για νερό και ζάχαρη
4)πάθαινα τρελές κράμπες στον ύπνο και στο ψάρεμα
Γενικά ο οργανισμός μου χτυπούσε καμπανακια αλλά εγώ ένιωθα ατροτος (μεγα λάθος). Το καλο είναι ότι το πρόλαβα πριν πάθω καμιά ζημιά σε κάποιο όργανο. Ένα άλλο σύμπτωμα ήταν η φαγούρα και η φλεγμονή στις πέος μου την οποία η γιατροί (2 και οι δύο αλμπανιδες :evil:) απέδωσαν σε φίμωση. Εγώ βέβαια τους έλεγα τα συμπτώματα και ιδιαίτερα ότι κολουσαν τα κατουρα στην λεκάνη όταν τα σκουπιζα αλλά και οι δύο είπαν περιτομή χωρίς να μου πουν να κοιταχτώ για σάκχαρο. Όπως και να έχει όλα θα πάνε καλά :D
Παιδιά σας ευχαριστώ όλους για το ενδιαφέρον!
Άβαταρ μέλους
jimmy-ios

Νέα δημοσίευσηαπό JOHNBAKK » 21 Δεκ 2013, 12:36

Σου εύχομαι τα καλύτερα φιλε μου.
JOHNBAKK

Νέα δημοσίευσηαπό anestis_thegreat » 21 Δεκ 2013, 12:42

παντως με τα φαρμακα νεας γεννιας η ζωη του ΣΔ εχει γινει πιο ευκολη....και γενικα πιο ακινδυνη σε σχεση με τι υπυρχε πριν μια δεκαετια.
Υπομονη η αρχη ειναι λιγο δυσκολη και μετα ολα γινονται ρουτινα
anestis_thegreat

Νέα δημοσίευσηαπό tsigoskroutz » 21 Δεκ 2013, 12:49

Ρε Μητσαρα....
Τι σου εμελε να παθεις ρε φιλαρακι....
Τζαμπα σε κοψανε δηλαδη ε? :shock:

Μακαρι να βρεις γρηγορα τους ρυθμους σου και να κανεις ολα αυτα που αγαπας! :)
Άβαταρ μέλους
tsigoskroutz

Επόμενο

Επιστροφή στο Φυσιολογία.

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 4 επισκέπτες