• Ανακοινώσεις
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση
  • Ανακοινώσεις
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Ζαλάδα στο κολυμβητήριο.

Re: Ζαλάδα στο κολυμβητήριο.

Νέα δημοσίευσηαπό faflato » 05 Μαρ 2008, 16:15

Καταρχας ευχαριστω για τις απαντησεις σου.
Ναι την πιεση μου την παιρνω συχνα και τωρα τελευταια και μετα απο αθληση. Παντα ειναι στα φυσιολογικα για την ηλικια μου επιπεδα.

edit:
Μετα απο trial and error που λενε και αφου απεκλεισα ενα ενα τα πιθανα προβληματα καταληξα σε 1-2 πιθανοτητες.
Οι περισσοτεροι γιατροι αφου βγηκαν οι εξετασεις μου ειπαν οτι ειτε ειναι θεμα υπερκοποσης, ειτε λογω διατροφης.
Δεν αποκλειω κανενα απο τα δυο.
faflato

Νέα δημοσίευσηαπό diveraki » 05 Μαρ 2008, 16:35

Απο πεσιμο οταν ημουν μικρη, εχω μετατοπιση δυο σπονδυλων. Οταν κανω παρατεταμενες στατικες αλλα ακομα κ οταν γελαω εντονα, πιεζονται καποια νευρα στον αυχενα κ μουδιαζει το κεφαλι μου. Ξεκιναει απο τον αυχενα κ απλωνεται σε ολο το κεφαλι αν δεν σταματησω την δραστηριοτητα που το προκαλει. Τις πρωτες φορες που το επαθα τρομαξα παρα πολυ, πιστευα πως επαθα καποιο εγκεφαλικο επεισοδιο. Τωρα το ξερω, ωστοσο η αληθεια ειναι οτι δεν συνηθιζεται ευκολα. Μηπως συμβαινει κατι παρομοιο κ σε σενα?
Άβαταρ μέλους
diveraki

Νέα δημοσίευσηαπό INTZ » 05 Μαρ 2008, 18:47

Στους γιατρους που πηγες,ανεφερες οτι κανεις πυγμαχια;
Οι καλοί άνθρωποι δεν χρειάζονται νόμους που να τους λένε να φέρονται υπεύθυνα, ενώ οι κακοί πάντα θα βρίσκουν τρόπους γύρω από τους νόμους.
Πλάτωνας
Άβαταρ μέλους
INTZ

Νέα δημοσίευσηαπό Apnos » 05 Μαρ 2008, 18:47

Το να έχεις 100 παλμούς μετά από 3.5 χιλιόμετρα τρέξιμο ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΘΟΛΟΥ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΟ, εκτός αν έτρεχες με ΠΟΛΥ ΜΑ ΠΟΛΥ ΧΑΛΑΡΟ ρυθμό. Ξέρω τι σου λέω, έκανα αγωνιστικό στίβο κάποτε.

Μήπως πηγαίνεις εντελώς μα εντελώς θεονήστικος για προπόνηση και σου λείπει ενέργεια; Δοκίμασες να πιείς κανέναν χυμό πριν την προπόνηση;

Μήπως φταίει το μποξ;;; (οκ, πλάκα κάνω αλλά τώρα που το σκέφτομαι, ποτέ δεν ξέρεις)
Παναγιώτης Λιανός
Η ελεύθερη κατάδυση είναι άθλημα ομαδικό

Εκπαιδευτής Εκπαιδευτών AIDA International
Εκπαιδευτής ΕΟΥΔΑ

www.freedivingschool.gr
Άβαταρ μέλους
Apnos

Νέα δημοσίευσηαπό faflato » 05 Μαρ 2008, 20:53

Οι σφυγμοι επανηλθαν γιατι μετα το σπριντ εκανα λιγο περπατημα σε χαλαρο επιπεδο (5) για 200 περιπου μετρα. Μετα αφου κατεβηκα και πηγαινοντας για κοιλιακους με επιασε η ζαλαδα.
Οσον αφορα στη πυγμαχια, ουσιαστικα δεν κανω. Γιατι ειχα ενα προβλημα στο δεξι αστραγαλο και το μονο που κανω ειναι προπονηση και σακο. Οποτε ξυλο δεν τρωω. Τραυματισμο δεν ειχα ποτε εν τω μεταξυ στα αθληματα που εκανα. Δηλαδη απο τοτε που εκανα καθημερινη προπονηση κολυμπι (και δεν ειχα προβλημα ζαλαδας) μεχρι τωρα δεν εχω τραυματιστει περα απο το ραγισμα στον αστραγαλο. Και τα αθληματα που εκανα ηταν σχετικα ηπια... σκι , κολυμπι , μποχ σακο , γυμναστηριο. Το μονο που αλλαξε ειναι οτι ειμαι πλεον φοιτητης και ζω ανθυγειινα και χωρις ωραρια υπνου :D
α ναι εχω και ιγμοριτιδα.

Νομιζω οτι πλεον οσα ξερω για την υγεια μου ειναι στο φορουμ -.-
θα δοκιμασω να τρωω κατι παραπανω απο ντελιβερι και τουλαχιστον κατι πριν παω για γυμναστικη γιατι τυχαινε και πηγαινα καμια φορα λιγο νυστικος για κολυμπι.

Για το νευρικο ζητημα diveraki καταλαβα τι μου λες αλλα δεν εχω ιστορικο τραυματισμου :D
faflato

Νέα δημοσίευσηαπό kar-mak » 05 Μαρ 2008, 21:53

καλα κανω εγω και εχω γινει σα βοδι.ουτε ζαλαδες ουτε τιποτα.λιγο ζαλιζομαι οταν βλεπω κανα μπινελικι αλλα μολις το φαω μου περναει.κατι τετοιο θα εχεις κι εσυ :D
Άβαταρ μέλους
kar-mak

Νέα δημοσίευσηαπό diveraki » 06 Μαρ 2008, 14:06

faflato έγραψε:Για το νευρικο ζητημα diveraki καταλαβα τι μου λες αλλα δεν εχω ιστορικο τραυματισμου :D

Ουτε εγω ηξερα οτι ειχα, ενας χειροπρακτικος απο ακτινογραφια μου το βρηκε. Περαστικα.
Άβαταρ μέλους
diveraki

Νέα δημοσίευσηαπό theo-attack » 06 Μαρ 2008, 15:34

faflato έγραψε:α ναι εχω και ιγμοριτιδα.

Όταν είχα και εγώ, είχα ζαλάδες. Βασικά οι ζαλάδες με οδήγησαν στον ΩΡΛ. Φαντάζομαι ότι θα κάνεις κάποιου είδους θεραπεία.
theo-attack

Νέα δημοσίευσηαπό Mourgos » 06 Μαρ 2008, 16:31

Mπορεί να σου φαίνεται αστείο αλλά και η πίεση που ασκεί σε αγγεία το σκουφάκι και τα γυαλιά είναι ικανή να μην αιματώνεται σωστά η περιοχή. Γιατί δε δοκιμάζεις τα ίδια χωρίς το σκουφάκι και τα γυαλιά. Δες και κάποιον νευρολόγο και βρες άλλον ΩΡΛ. Αν ήσουν Πάτρα θα σου πρότεινα. Κι όπως είπες μην ψάχνεις καθηγητάδες. Στα δύσκολα, οι γιατροί είναι πολλοί λίγοι αυτοί που βγάζουν άκρη. Κανένας δε σου έχει δώσει απάντηση. Κι αν δε σου έχουν δώσει οι ιατροί απάντηση, εδω μέσα μην περιμένεις διάγνωση, παρα να προτείνει κάποιος κανενα ειδικό
6 χρόνια τώρα σε σκέφτομαι...

http://spearfishingforum.gr/viewtopic.php?f=13&t=1562
Άβαταρ μέλους
Mourgos

Νέα δημοσίευσηαπό faflato » 07 Μαρ 2008, 00:31

Νομιζω/ελπιζω οτι λυθηκε το προβλημα φτιαχνοντας τις τελευταιες μερες τη διατροφη μου.
Μαλιστα σημερα που ειχα ξανα προπονηση εφαγα σωστα (πληρες γευμα κανα 3 ωρο πριν) κ εφαγα κ την μπανανιτσα μου πριν παω και ενω ελιωσα απο την κουραση δεν ενιωσα κανενος ειδους ζαλαδα. Πραγματικα ζορισα τον εαυτο μου σε πολλους τομεις και δεν ειχα το παραμικρο προβλημα.
Για να εχω βεβαια και το κεφαλι μου ησυχο θα παρω και ενα υφασματινο σκουφακι για το κολυμβητηριο.
Ελπιζω να ειναι κ το τελος της ταλεπωριας μου. Ασε που αρχισα να συνειδητοποιω τη σημασια της πληρους διατροφης γενικοτερα στο θεμα ενεργειας και αντοχης.
faflato

Νέα δημοσίευσηαπό Terlemakis » 07 Μαρ 2008, 13:13

Εαν εχεις ΔΙΑΠΙΣΤΩΜΕΝΗ ακτινολογικα ΙΓΜΟΡΙΤΙΔΑ ή καποιας μορφής παραρινοκολπίτιδα ... τότε απο προσωπική πείρα εκτιμώ πως είναι απο αυτο. Σου προτείνω μια πληρη φαρμακευτικη αγωγή μεχρι διαπσιτωμένα να περασει η ιγμορίτιδά σου. Τότε ξαναδοκίμασε. Φυσικα σε καθε περίπτωση να τρως κατι του τυπου μπανανα ετσι και αλλιως.
.. αν θα μπορούσα τον κόσμο να αλλαζα, θα ξαναέβαφα Γαλάζια την Θάλασσα!!!
Υποστηρίζουμε διαχρονικά τον εξοπλισμό Α' Βοηθειών και στη Θάλασσα!
Άβαταρ μέλους
Terlemakis

Νέα δημοσίευσηαπό Apnos » 07 Μαρ 2008, 23:30

Είδες που σου έλεγα για την ενέργεια; Ευτυχώς που ήταν τόσο απλό και δεν έχει "πάρει" ο αυχένας σου σαν της Ευτυχίας... χαχα

Και να ξέρεις, καλύτερα απροπόνητος παρά υπερπροπονημένος. Οπότε με μέτρο.
Παναγιώτης Λιανός
Η ελεύθερη κατάδυση είναι άθλημα ομαδικό

Εκπαιδευτής Εκπαιδευτών AIDA International
Εκπαιδευτής ΕΟΥΔΑ

www.freedivingschool.gr
Άβαταρ μέλους
Apnos

Προηγούμενη

Επιστροφή στο Φυσιολογία.

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: bioscientist84 και 7 επισκέπτες