• Ανακοινώσεις
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση
  • Ανακοινώσεις
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση
  • Ανακοινώσεις
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση
  • Ανακοινώσεις
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Υποξία Νο1 30/12/2006

Νέα δημοσίευσηαπό Yiorgos_M. » 31 Δεκ 2006, 01:46

Η περιγραφή είναι ακριβέστατη. Τα συναισθήματά μου εκείνη τη στιγμή ήταν σοκαριστικά. Δεν είχα ξαναδεί samba live. Μόνο σε video. Και παρ'ότι δίπλα στον παθόντα ήταν δύο άτομα (Phoevos, Μίλτος) σε πλήρη ετοιμότητα εγώ τα χρειάστηκα μέχρι να συνέλθει. Ίσως γιατί όπως έγραψε κι ο Phoevos κράτησε αρκετά δευτερόλεπτα.

ΥΓ : Phoevos εγώ την επόμενη βδομάδα θα πάω για λαυράκια στα 3 μέτρα για να ισοφαρίσω αυτά που μού'κανες προχθές :lol: :lol:
Άβαταρ μέλους
Yiorgos_M.

Re: Υποξία Νο1 30/12/2006

Νέα δημοσίευσηαπό tasos_argos » 31 Δεκ 2006, 02:10

Phoevos έγραψε:Μα γιατί δε μου κάθεται κανένας για ψάρεμα. Έχει φύγει και ο Andys, είναι κύπρο, άντε να έρθει γρήγορα!!!!

off topic: Ρε φοίβο, ήρθε η στολή μου, αν το ήξερα οτι ψάχνεις άτομο θα πηγαίναμε να την εγκαινιάσουμε! Και εγώ δε μπορω να βρω κάποιον να πάω να τη δοκιμάσω λίγο. Θα ανέβαινα λίγο εγώ, θα κατέβαινες λίγο εσύ, κάπου θα ψαρεύαμε! Μέχρι τις 8 του μήνα θα είμαι Άργος, κανόνισε τίποτα! Τα λέμε!
Άβαταρ μέλους
tasos_argos

Νέα δημοσίευσηαπό Terlemakis » 31 Δεκ 2006, 09:44

Πριν τα - 27 ρε Φοίβο δεν είχε τίποτε ενδιαφέρον να ασχοληθείς??? Και γιατι τόσοη μανία για βαθύ ψαρεμα στην καρδιά του χειμώνα??? Το ψαρευτικό βαθος που θα πιάσεις ρε φίλε δεν θα το χασεις και εχεις όλο τον χρόνο να το κανεις και να το ευχαριστηθείς. Τα διαβαζω αυτα και μου φαίνονται ΠΟΛΥ αγχωτικά ρε παιδια. Εγω ψαρευω μόνος σχεδόν στο 60 % των εξορμήσεών μου μέχρι τα 10 μέτρα και με το 50 - 60 % των δυνατότητων μου και παλι ανύσηχος είμαι. Είναι όμως ο μόνος τρόπος να το ευχαριστηθώ.
Εαν εχεις στόχο την απνοια .. ΟΚ παω πασο.. αν και θεωρώ οτι και εκεί με πρόγραμμα και χρονοδιάγραμμα θα πρέπει να δουλέψεις.
.. αν θα μπορούσα τον κόσμο να αλλαζα, θα ξαναέβαφα Γαλάζια την Θάλασσα!!!
Υποστηρίζουμε διαχρονικά τον εξοπλισμό Α' Βοηθειών και στη Θάλασσα!
Άβαταρ μέλους
Terlemakis

Υποξία

Νέα δημοσίευσηαπό Medisub » 31 Δεκ 2006, 18:05

Γειά και Καλή Χρονιά σε όλους.
Διαβάζοντας την εκμυστήρευση του περιστατικού απ' τον φίλο Φοίβο, θα ήθελα αν μου επετρέπεται, δυο λόγια μόνο(Δεν είναι η καταλληλότερη μέρα για αναλύσεις κ.λ.π.).
Μερικοί απ΄τους βασικότερους παράγοντες εμφάνισης ατυχήματος είναι, το κρύο, η κούραση, ο ενθουσιασμός, το νεαρό της ηλικίας και η ανταγωνιστικότητα. Μήπως αυτά ορισμένες στιγμές δεν τα λαμβάνουμε σοβαρά υπ' όψει μας??? Αν όντως έτσι συμβαίνει, τότε φίλε μου Φοίβο, θα απαριθμήσεις πολλλές περιπτώσεις ατυχημάτων που εύχομαι να μην είναι μοιραία.

Φιλικά και με πολύ καλή διάθεση
Και πάλι Καλή Χρονιά σε όλους

Νικόλας
Medisub

Re: Υποξία

Νέα δημοσίευσηαπό Medisub » 31 Δεκ 2006, 18:43

Phoevos έγραψε:Φίλε Νικόλα σε χαιρετώ.

ΥΓ. Δεν κατάλαβα ακριβώς τί εννοείς με τη φράση "Μερικοί απ΄τους βασικότερους παράγοντες εμφάνισης ατυχήματος είναι, το κρύο, η κούραση, ο ενθουσιασμός, το νεαρό της ηλικίας και η ανταγωνιστικότητα. Μήπως αυτά ορισμένες στιγμές δεν τα λαμβάνουμε σοβαρά υπ' όψει μας??? Αν όντως έτσι συμβαίνει, τότε φίλε μου Φοίβο, θα απαριθμήσεις πολλλές περιπτώσεις ατυχημάτων που εύχομαι να μην είναι μοιραία." Αν θέλεις εξήγησε το για να μπορέσουμε να προχωρήσουμε τη συζήτηση. Σε χαιρετώ

Φοίβο, τα γράφεις ποιο πάνω:
"Ήταν κουρασμένος, είχε μια ώρα στην θάλασσα και κρύωνε πολύ!!""
Βασικοί παράγοντες, δεν πιστεύεις??
Βέβαια το ήξερε και ο ίδιος, γι' αυτό είπε " θα είναι η τελευταία βουτιά για σήμερα"". Αλλά βλέπεις τα ατυχήματα δεν ρωτάν τι διάθεση έχεις, το χρόνο, τον τόπο κ.λ.π.

Φιλικά
Medisub

Νέα δημοσίευσηαπό Terlemakis » 31 Δεκ 2006, 18:50

Phoevos έγραψε:
Terlemakis έγραψε:Πριν τα - 27 ρε Φοίβο δεν είχε τίποτε ενδιαφέρον να ασχοληθείς??? Και γιατι τόσοη μανία για βαθύ ψαρεμα στην καρδιά του χειμώνα??? Το ψαρευτικό βαθος που θα πιάσεις ρε φίλε δεν θα το χασεις και εχεις όλο τον χρόνο να το κανεις και να το ευχαριστηθείς. Τα διαβαζω αυτα και μου φαίνονται ΠΟΛΥ αγχωτικά ρε παιδια. Εγω ψαρευω μόνος σχεδόν στο 60 % των εξορμήσεών μου μέχρι τα 10 μέτρα και με το 50 - 60 % των δυνατότητων μου και παλι ανύσηχος είμαι. Είναι όμως ο μόνος τρόπος να το ευχαριστηθώ.
Εαν εχεις στόχο την απνοια .. ΟΚ παω πασο.. αν και θεωρώ οτι και εκεί με πρόγραμμα και χρονοδιάγραμμα θα πρέπει να δουλέψεις.

Φίλε Τερλεμέ καλή χρονιά εύχομαι και ότι επιθυμείς για εσένα και την οικογένεια σου.

Βασικά είναι καθαρά θέμα γούστου, απλά δεν με συγκινεί το ψάρεμα αλλιώς. Όχι ότι βγάζω ψάρια, απλά αυτό μου αρέσει.

Στο συγκεκριμένο τόπο πρέπει να είχε ψάρι και ποιο ρηχά, αλλά βάλε η ανικανότητα μου, τα μόνα ψάρια που είδα ήταν αυτές οι συναγρίδες και κάτι ροφάκια μικρά, τα οποία ΔΕΝ έπρεπε να πειραχτούν (αυτά απο τα 20 και κάτω).

Καλή χρονιά και πάλι φίλε μου!!!
Φιλικά
Φοίβος

Τι να πω!!!!???
Ξέρεις ότι τα παραπάνω στα εγραψα φιλικά εντελώς και ότι στα περισσότερα συμφωνούμε. Η παραμετρος "ετσι το ευχαριστιέμαι" ειναι σαφως καταλικτικη για εμένα και παω πασο. Εγω θεωρησα ότι αυτο σου δημιουργεί ενα εγχος το οποίο σου στερει ευχαρίστηση ψαρευτικη. Ο καθένας όμως για την "θαλασσα του" :D
ΚΑΛΗ ΧΡΟΝΙΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ.
Άβαταρ μέλους
Terlemakis

Υποξία

Νέα δημοσίευσηαπό Medisub » 31 Δεκ 2006, 19:14

Φοίβο, βλέπεις είναι ένα "συνοθύλευμα" παραγόντων που αθροιστικά οδηγούν στο ατύχημα. Η θερμορρύθμιση είναι διαφορετική σε όλους μας.
Γι' αυτό μια αιτία άμμεσης διακοπής καταδυτικής δραστηριότητας είναι και η κυάνωση των χειλών απ' το κρύο. Γι' αυτό πιστεύω ότι είναι πολύ σπουδαίο αυτό που γράφεις:

""Τα περισσότερα περιστατικά πάντως στα οποία έχω παραστεί είναι λόγω νεαρού ηλικίας (εγώ είμαι 30), και μίας περίεργης πίστης ότι "σε εμένα αυτό δε θα συμβεί". Ας μη λέω μεγάλα λόγια όμως, ποτέ δε ξέρεις πότε θα σου συμβεί!!! ""

Το ίδιο λέω και γω στον εαυτό μου και στους δικούς μου και αν θες, λόγω επαγγέλματός μου "καλύτερα το προλαμβάνειν παρά το θεραπεύειν".

Φιλικά
Medisub

Νέα δημοσίευσηαπό nmoiras » 31 Δεκ 2006, 19:22

Φοίβο καλησπέρα

αν η αιτία που την τσίμπησε ο φίλος σου ήταν το 1,5 κιλό παραπάνω, τότε το όριο του (τώρα) είναι πολύ πιο κάτω από τα 30.

Που να κουβάλαγε και κανά ψάρι δηλαδή.
... τι βρεγμένος τι μούσκεμα
Άβαταρ μέλους
nmoiras
Site Admin

Νέα δημοσίευσηαπό nmoiras » 31 Δεκ 2006, 19:37

Γεια σου ρε Φοίβο.

Είσαι σωστός....γι αυτό και θα αντιδρούσες έτσι.....και θα το έκανες.

Καλή χρονιά και σε σένα φίλε !
... τι βρεγμένος τι μούσκεμα
Άβαταρ μέλους
nmoiras
Site Admin

Νέα δημοσίευσηαπό kostasr » 31 Δεκ 2006, 20:00

Πάρε κάνα τηλέφωνο και θα κανονίσουμε κατι για ψάρεμα ή προπονησούλα!!!!!!!
Τα πιο όμορφα πράγματα συμβαίνουν στον βυθό, με μια ανάσα και ένα όπλο στο χέρι!
Άβαταρ μέλους
kostasr

Νέα δημοσίευσηαπό PanEx » 31 Δεκ 2006, 22:03

O:) Φοίβο χρόνια σου πολλά και καλή χρονιά,....
Δεν είμαι ειδικός για να κάνω "επιστημονική" ανάλυση,θα μιλήσω για τις προσωπικές μου παρατηρήσεις,.......τέτοια μέρα πρίν 10-11χρόνια "τσίμπησα" κι'εγώ μια ωραία υποξία μόνος στα 12μ.,.........με ξύπνησε η συναγρίδα που τραβούσε στην άκρη του σχοινιού :D ,........τις έσκασα μιά ωραία φιλούμπα μετά!!Τό καλύτερο ξύπνημα της ζωής μου!!

Να πω λοιπόν,διαβάζοντας την περιγραφή σου,πως έχουμε να κάνουμε με μεγέθη μη μετρήσιμα και τελείως διαφορετικά μεταξύ δύο δυτών,όπως πολύ σωστά καί εσύ και ο Νικόλας εντόπισατε.......κρύο και κούρασηπαράγοντες που στο καθένα μας λειτουργούν διαφορετικά και που μόνο ο ίδιος ο δύτης γνωρίζει,ή μάλλον πρέπει να γνωρίζει,αλλά και πάλι αυτά αλλάζουν τόσο γρήγορα που είναι σχεδόν αδύνατο να ξεχωρίσουμε τα όριά τους,όσο έμπειροι και να είμαστε,..........γι'αυτό λοιπόν καλό είναι να μένουμε πολύ μακριά από τα όριά μας καί πάντα με ζευγάρι( O:) ).............

Το νού σας βρέ!!
Mη πιστεύεις όσα γράφονται στα φόρουμς.....
Άβαταρ μέλους
PanEx
Site Admin

Νέα δημοσίευσηαπό space » 01 Ιαν 2007, 12:04

Εξαρχίδης έγραψε:........με ξύπνησε η συναγρίδα που τραβούσε στην άκρη του σχοινιού :D ,........τις έσκασα μιά ωραία φιλούμπα μετά!!

:shock: :shock: απίστευτο.. ελπίζω να τη βαλσάμωσες..

Φοίβο, το παιδί που την τσίμπησε, ένιωθε π.χ στα τελευταία 10μ ότι κάτι δεν πάει καλά; ή την τσίμπησε τελείως απροειδοποίητα στην επιφάνεια χωρίς κανένα πρότερο σύμπτωμα; Πάνο η ίδια ερώτηση και σε σένα: όταν ανέβαινες μετά τη βολή "ένιωσες" κατά κάποιο τρόπο ότι "τώρα τη γ@μ*σ@με" ή όλα έγιναν στιγμιαία στην επιφάνεια?
Ρωτάω γιατί αφ'ενός οι απόψεις διίστανται: γενικά επικρατεί ότι η υποξία δεν έχει πρότερα συμπτώματα, ενώ μερικοί υποστηρίζουν ότι οι πολλές μπουρμπουλήθρες τα τελευταία μέτρα και μια έντονη δυσφορία σε συνδυασμό με προηγούμενους άπειρους διαφραγματικούς είναι μια ένδειξη.
Αφετέρου δύο πρόσφατες καραμπινάτες απώλειες μυικού ελέγχου που μου συνέβησαν, έγιναν χωρίς να νιώσω την παραμικρή δυσφορία κατά τη βουτιά...
Καλή χρονιά αγόρια!
ΤΚ
Άβαταρ μέλους
space

Νέα δημοσίευσηαπό PanEx » 01 Ιαν 2007, 13:20

Τάσο,
Ενα πολύ μεγάλο ποσοστό(ίσως 70%+) από όσους ψάρευαν κάτω από τα 22-25μ μέτρα την δεκαετία '85-'95 ζούν από τύχη. :( Οσο σκληρό και αν είναι αυτό δεν πρέπει να πέφτω πολύ έξω,.....αν σου πώ νούμερα θα καταλάβεις,..Αγνοια,είχαμε μαύρα μεσάνυχτα,...Πχ Στήν Πρώτη 5άρα στολή,12κ.και ανάδυση απο τα 32μ!!

Πιστεύω πως είναι τελείως διαφορετική μια "κατάσταση" υποξίας σε μιά βουτιά στα 10μ μέ μιά βουτιά στό πηγάδι,στα ρηχά σου θα σου έρθει εντελώς ξαφνικά γιατί η μεταβολή βάθους πίεσης είναι μικρή και απότομη αντίστοιχα.......
Επίσης θέλω να πιστεύω πώς γνωρίζω πολύ καλά το σώμα μου και μπορώ να ξέρω ανά πάσα στιγμή πότε πλησιάζω η ξεπερνώ τα όρια μου,έτσι με το παραπάνω σαν δεδομένο "καταλαβαίνω" πότε μιά βουτιά είναι πέρα από το κανονικό,...τραβηγμένη(επικίνδυνη)και προσπαθώ να βγώ όσο είναι δυνατό καλύτερα(χαλαρά) στην επιφάνεια,.......αλλά!!.....και μετά από αυτή(τη δύσκολη ανάδυση)να έχω το νού μου για τις επόμενες,.......Οσοι βουτάνε μόνοι,πρέπει να "ακούνε" το σώμα τους,να το μάθουν καλά και να "στενέψουν" τα όρια τους πολύ περισσότερο απο τις δυνατότητές τους.
Άβαταρ μέλους
PanEx
Site Admin

Νέα δημοσίευσηαπό PanEx » 01 Ιαν 2007, 23:18

Phoevos έγραψε:
Εξαρχίδης έγραψε: Στήν Πρώτη 5άρα στολή,12κ.και ανάδυση απο τα 32μ!!

:shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock:

Εσύ και ο flash Gordon, μόνο θα τα καταφέρνατε.....ΤΙ ΕΙΠΕΣ ΤΩΡΑ??!!!!!!!!

Εγώ θα είχα μείνει μόνιμο αξιοθέατο στο βυθό (και πάρα πολλοί απο όσους γνωρίζω). Πες μου ότι το έκανες και με τα hydrodyn της Balco, να πετάξω όλο τον εξοπλισμό μου τώρα......

Cheers!

O:) Φοίβο δεν το έκανα εγώ αυτόν τον "άθλο",........τοπικός ήρωας το έκανε και από πέδιλα δεν θυμάμαι,ομως πλαστικά έπαιζαν τότε sporasub η στην καλύτερη πράσινα sula.Η δική μου υπερβαση είναι με λίγο διαφορετικά μέτρα,8κ.στα 29μ.και ένα 15άρη να με κοιτάει κατάματα,το έκανα δυό φορές,τελικά δεν έριξα.......ήμουν ήδη τρία-τέσσερα χρόνια στο νερό,.....ο Θοδωρής παρόμοια βουτειά την είχε κάνει στόν πρώτο μήνα στο νερό!! :roll:
Γιαυτό σου λέω,.........είμασταν ξυπόλυτοι στα αγκάθια!
Άβαταρ μέλους
PanEx
Site Admin

Νέα δημοσίευσηαπό Terlemakis » 02 Ιαν 2007, 10:48

Διαβάζωω ΟΛΑ τα παραπάνω και αρχίζω να αντιλαμβάνομαι ότι οι γνώσεις μου περί καταδυσης είναι εντελώς ανεπαρκείς. Αυτός προφανώς είναι και ο λόγος που ανυσηχω όταν ακουω και να για να λέμε την αλήθεια βλέπω αυτα τα βαθη. Προφανώς αυτα τα βαθη ειναι ΔΕΔΟΜΕΝΑ στην πληθώρα των εκπαιδευμένων Υπ. Αλιέων ειδικά στα Νότια της Ελλάδας όπου οι θερμοκρασίες και οι ορατότητες ευνοούν. Ακούω για πρωτη φορα στην ζωή μου για "ρυθμό διαφραγματικών αναπνοών", για "αέρα στα βλέφαρα" και ΤΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΣΑΑΑΑΑ αλλα!!!!
Με αυτα τα δεδομένα γνώσης και κυριότερο εκπαίδευσης - προπόνησης είναι μαλλλον λογικό να μπορει καποιος να πιασει και να ψαρεψει τα αναφερόμενα μέτρα.
Εγω δυστυχώς ΟΥΔΕΠΟΤΕ εκπαίδευσα την απνοια μου. Για να είμαι ειλκιρινής θεωρω ότι στο παρελθόν δεν χρειαστηκε και σήμερα αν και χρειαζεται εχω βρει αναλλακτικό τρόπο ψαρεματος ικανό να με ευχαριστεί και ασχετο με βαθη και επιδόσεις. Στην ουσία βεβαια λειτουργώ περίπου όπως και ο Πανος ...ΠΟΛΥΥΥΥΥΥΥ κατω απο τα όρια μου. Ορια μαλιστα τα οποία προκύπτουν ατεχνα και ανεκπαίδευτα.
Αρα ... δεν είμαι ικανός να κρίνω και να μιλήσω για βαθη και βαθύ ψαρεμα και ως εκ τούτου να συμβουλέψω τον Φοίβο και οποιοδήποτε αλλο παιδί που προπονεί και μαθαίνει για την απνοια του. Ηταν λαθος μου Φοίβο να σχολιάσω τον τρόπο ψαρεματος σου σε σχέση με το βαθος.
Άβαταρ μέλους
Terlemakis

Επόμενο

Επιστροφή στο Φυσιολογία.

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 3 επισκέπτες