• Ανακοινώσεις
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση
  • Ανακοινώσεις
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση
  • Ανακοινώσεις
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση
  • Ανακοινώσεις
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Κύστη Κόκκυγος!

Κύστη Κόκκυγος!

Νέα δημοσίευσηαπό Cayman » 27 Ιουν 2012, 19:17

Καλησπέρα σε όλους! Αύριο πάω να κάνω ένα χειρουργείο για την κύστη κόκκυγος... Μήπως έχει κάνει κάποιος το χειρουργίο να μου πει μετά από πόσο καιρό θα μπορέσω να ξαναβουτιξω? Θα χάσω όλο το καλοκαίρι και πάω για χειμώνα? Είδη έχω να βουτήξω 1 μήνα περίπου από τότε που μου το άνοιξαν.... Το μόνο που ξέρω είναι πως δεν είναι καθόλου σοβαρό είναι πολύ απλή επέμβαση αλλά μετά έχει πολύ πόνο.... Ευχαριστώ!!!
Όλος ο κόσμος πιστεύει πως χωρίς ανάσα πεθαίνει...
Εμείς όμως ξέρουμε πως μόνο χωρίς ανάσα παραμένουμε ζωντανοί !!!
Cayman

Re: Κύστη Κόκκυγος!

Νέα δημοσίευσηαπό dimitris26 » 27 Ιουν 2012, 19:40

το καλοκαίρι θα το χάσεις... απο το σεπτεμβριο αν όλα ειναι καλά θα βουτήξεις...
Υπομονή και καλή επιτυχία....
www.dtsamis.gr
dimitris26

Νέα δημοσίευσηαπό alesko » 27 Ιουν 2012, 19:52

καλησπερα φιλαρακι η ολη υποθεση κραταει δυο μηνες περιπου με αναρρωση,ειναι εγχειρηση ρουτινας και διαρκει 20 λεπτα.περαστικα σου ευχομαι και γρηγορη απανοδο!!!!!!
alesko

Νέα δημοσίευσηαπό Stelios_Rjk » 27 Ιουν 2012, 20:21

Πας για δευτερο ανοιγμα? Τι εννοεις?
ΑΛΑΤΙ στα μπετα που θα πατησουν σε καμενη γη

ΜΗΝ πατησεις σε αυτο το λινκ
Άβαταρ μέλους
Stelios_Rjk

Νέα δημοσίευσηαπό spirosporos » 27 Ιουν 2012, 20:29

Το ενα δυμηνο το εχασες φιλε μου. θα κοιταξεις να μην βιαστεις γιατι εγω που ηθελα να πεσω στο νερο γρηγορα δεν ειχε κλεισει τελειος κ μολυνθηκα κ εφαγα αλλους δυο μηνες. περαστικα ..
Αναζητω αυτο που με φτιαχνει κ απωθω αυτο που με χαλαει
Άβαταρ μέλους
spirosporos

Νέα δημοσίευσηαπό kanenas » 27 Ιουν 2012, 20:41

έχω κάνει αυτή την εγχείρηση από ότι θυμάμαι μεγάλη ταλαιπωρία , 45 περίπου μέρες για να κλήση η τομή , έπρεπε να την κάνεις το χειμώνα που πέρασε η να έκανες υπομονή για τον επόμενο.
https://www.youtube.com/watch?v=3qvWYmmXDBA
kanenas

Νέα δημοσίευσηαπό MICHAEL » 27 Ιουν 2012, 21:07

Την εχω κανει πριν καποια χρονια,αλλα στον μηνα μπηκα στην θαλασσα,παρολο που η επεμβαση ηταν μεγαλη.
Παντως με εναλλακτικη ιατρικη (ομοιοπαθητικη),γλυτωνεις το μαχαιρι.
μην βαλεις after shave πριν πας για...
MICHAEL

Νέα δημοσίευσηαπό Cayman » 27 Ιουν 2012, 21:26

Stelios_Rjk έγραψε:Πας για δευτερο ανοιγμα? Τι εννοεις?

Έχω κάνει ήδη 2 ανοίγματα (καθαρισμούς) και τώρα θα γίνει η αφαίρεση!!!

Ευχαριστώ για της απαντήσεις!!! Ελπίζω να περάσει γρήγορα!!! Αφού έχασα το καλοκαίρι βάλτε καμία καλή ψαριά να μου φτιάχνετε το κέφι να ξεχνάω τον πόνο....
Όλος ο κόσμος πιστεύει πως χωρίς ανάσα πεθαίνει...
Εμείς όμως ξέρουμε πως μόνο χωρίς ανάσα παραμένουμε ζωντανοί !!!
Cayman

Νέα δημοσίευσηαπό Prwtaris » 29 Ιουν 2012, 10:12

Περαστικά φίλος . Στη δικιά μου περίπτωση η εγχειρηση ήταν μεγάλη και δύσκολη. Σκέψου οτι στην τρύπα που μου ανοίξανε χώραγε ολόκληρη η γροθιά της γυναίκας μου που μου έκανε τις αλλαγές . Έκανε 4 μήνες να κλείσει ... Το ζόρι είναι όταν ξαναδένουν τα νεύρα ! Κράμπες και τρελλός πόνος ! Θα σου πρότεινα να καθηστερήσεις όσο γίνεται να βουτήξεις μέχρι να κλείσει τελείως η πληγή γιατί μολύνεται με το παραμικρό ! Πολύ προσοχή στην υγειηνή ! Αμα κλείσει σωστά και χωρίς να μολυνθεί θα ξεχάσεις μιά για πάντα οτι την έκανες αυτή την εγχείρηση! :hello:
| tsaounlee: Αγαπάει Πτηνό.....

ΔΕΝ γράφτηκα 17 Νοέμβρη
Άβαταρ μέλους
Prwtaris

Νέα δημοσίευσηαπό lioskos » 29 Ιουν 2012, 10:36

πως προκαλειται αυτο ρε παιδια,την εχει κανει την εγχειρηση φιλος μου πριν χρονια και ειχε ταλαιπωρηθει πολυ θυμαμαι.
..είμαι περίφανος για τα γκλοπάκια μου...είναι το σύμβολο του καρατερίστα..
Επισήμανσις*το αστειο ξεθύμανε,έχετε αρχίσει να μας εκνευρίζετε!!!
lioskos

Νέα δημοσίευσηαπό Prwtaris » 29 Ιουν 2012, 11:00

lioskos έγραψε:πως προκαλειται αυτο ρε παιδια,την εχει κανει την εγχειρηση φιλος μου πριν χρονια και ειχε ταλαιπωρηθει πολυ θυμαμαι.

Μπορεί να προκληθεί απο συρίγγιο , απο τρίχα που γυρνάει προς τα μέσα, απο χτύπημα ή απο κακή σωματική υγειηνή!
| tsaounlee: Αγαπάει Πτηνό.....

ΔΕΝ γράφτηκα 17 Νοέμβρη
Άβαταρ μέλους
Prwtaris

Νέα δημοσίευσηαπό lefteris_ioannidis » 29 Ιουν 2012, 11:05

καλημέρα παιδιά, έκανα την εγχείρηση τον ιούνιο του 2007. ήταν με λέιζερ και η τομή ήταν ανοιχτού τύπου, δηλαδή χωρίς ράματα. τις πρώτες 5 μέρες ο πόνος ήταν ανυπόφορος στο σήκω-κάτσε. μετά έστρωσε αλλά ήθελε αλλαγές 2-3 φορές την μέρα και πάντα καλό πλήσιμο με πράσινο σαπούνι από λάδι ελιάς και κρύο νερό από το ντους. επειδή ήταν ανοιχτή η τομή σε εμένα κάθε μέρα βουτούσα στη θάλασσα να την ψήσει το αλάτι. τα νερά όμως προσοχή να είναι καθαρά και για να είμαι σίγουρος πήγαινα σε μια παραλία μακριά πολύ από το χωριό και να βλέπει κατευθείαν αιγαίο. μετά πήγαινα και την ξέπλενα και το έκανα κάθε μέρα. δεν έκανα ψαροντούφεκο όμως απλό κολύμπι, χωρίς στολές και παρελκόμενα. σε ένα μήνα επουλώθηκε πλήρως.
το μυστικό είναι όταν δεν έχεις τη να κανείς, πλύνε το και κάνε αλλαγή. γιατί η παραμικρή βρωμιά που έχεις, με τον ιδρώτα καταλήγει εκεί πέρα.

υ.γ: την προηγούμενη βδομάδα άρχισε να με ενοχλεί λίγο και θα πάω την τρίτη να το δω μήπως έκανε απόστημα πάλι.
Φάε του σκάρου το σκατό
της συναγρίδας μέση
και του ροφού την κεφαλή
να δούμε τι σ’ αρέσει
lefteris_ioannidis

Νέα δημοσίευσηαπό PanEx » 29 Ιουν 2012, 12:48

Η κάθε περίπτωση είναι διαφορετική ,με πολύ προσοχή σε 30 ημέρες βούτηξα.
Καλή ανάρρωση!!
Mη πιστεύεις όσα γράφονται στα φόρουμς.....
Άβαταρ μέλους
PanEx
Site Admin

Νέα δημοσίευσηαπό Spazar » 29 Ιουν 2012, 13:27

PanEx έγραψε:Η κάθε περίπτωση είναι διαφορετική ,με πολύ προσοχή σε 30 ημέρες βούτηξα.
Καλή ανάρρωση!!

Ακριβώς

Κάθε περίπτωση είναι διαφορετική. Και εμένα ήταν σε μέγεθος μπάλας τένις και βούτηξα μετά από 1 μήνα.
Την υγεία μου να έχω......να ψαρεύω
Άβαταρ μέλους
Spazar

Νέα δημοσίευσηαπό antonisserr » 29 Ιουν 2012, 13:30

lefteris_ioannidis έγραψε:καλημέρα παιδιά, έκανα την εγχείρηση τον ιούνιο του 2007. ήταν με λέιζερ και η τομή ήταν ανοιχτού τύπου, δηλαδή χωρίς ράματα. τις πρώτες 5 μέρες ο πόνος ήταν ανυπόφορος στο σήκω-κάτσε. μετά έστρωσε αλλά ήθελε αλλαγές 2-3 φορές την μέρα και πάντα καλό πλήσιμο με πράσινο σαπούνι από λάδι ελιάς και κρύο νερό από το ντους. επειδή ήταν ανοιχτή η τομή σε εμένα κάθε μέρα βουτούσα στη θάλασσα να την ψήσει το αλάτι. τα νερά όμως προσοχή να είναι καθαρά και για να είμαι σίγουρος πήγαινα σε μια παραλία μακριά πολύ από το χωριό και να βλέπει κατευθείαν αιγαίο. μετά πήγαινα και την ξέπλενα και το έκανα κάθε μέρα. δεν έκανα ψαροντούφεκο όμως απλό κολύμπι, χωρίς στολές και παρελκόμενα. σε ένα μήνα επουλώθηκε πλήρως.
το μυστικό είναι όταν δεν έχεις τη να κανείς, πλύνε το και κάνε αλλαγή. γιατί η παραμικρή βρωμιά που έχεις, με τον ιδρώτα καταλήγει εκεί πέρα.

υ.γ: την προηγούμενη βδομάδα άρχισε να με ενοχλεί λίγο και θα πάω την τρίτη να το δω μήπως έκανε απόστημα πάλι.

Σωστός!! :thumbsup: :thumbsup:
Καταρχήν περαστικά...
Υπάρχουν 2 μέθοδοι αντιμετώπισης
Αν χειρουργηθείς με την "ανοιχτή" μέθοδο (που απλά γίνεται εκτομή του αποστήματος και μένει μια τρύπα που θα κλείνει από μονη της σιγα σιγα), υπολόγιζε 2μηνο που θα πρεπει να προσεχεις. Μέσα σ αυτο το διμηνο βεβαια θα μπορεις να κανεις μπανακια αλλα αφενος μεν να μην μενεις πολυ ωρα μεσα, αφετερου θα πρεπει να εισαι πολυ σχολαστικος στο στεγνωμα του σημειου ακομα κ στην παραλια. ¨Οντως οτι ιδρωτας κυλαει στην πλατη καταληγει εκει,
Αν γίνει η κλειστη με τα ραμματα τα πράγματα ειναι πιο απλα κ συντομα αλλα αυξανεται δυστυχως το ποσοστο υποτροπων στο μελλον!

ΥΓ. να σου μεινει στο μυαλο οτι στην χειρουργικη ισχυει "δεν φοβομαστε το νερο αλλα την υγρασια του τραύματος", στο σπίτι μετα απο καθα αλλαγη να το στεγνώνει καλα καλα, ακομα κ με σεσουαρ αν χρειαστει για λιγα δευτερολεπτα. Κ ΑΝ ΕΧΕΙΣ ΤΡΙΧΕΣ ΞΥΡΙΣΜΑ σε ακτινα 5 εκατοστών απο την περιοχη της εκτομης, 10πλασιαζουν τον κινδυνο υποτροπης.
Άβαταρ μέλους
antonisserr

Επόμενο

Επιστροφή στο Φυσιολογία.

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 3 επισκέπτες