• Ανακοινώσεις
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση
  • Ανακοινώσεις
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Ξερει κανεις;

Ξερει κανεις;

Νέα δημοσίευσηαπό ΡΗΧΟΠΑΤΙΑΣ » 18 Δεκ 2007, 11:58

Πριν 2 βδομαδες ξυπναω στις 2 τα ξημερωματα με εντονους πονους στο στομαχι. Το εχω ξαναπαθει και παλιοτερα και ξερω οτι μετα απο 3-4 ωρες περναει, οποτε δεν δινω και πολυ σημασια. Το ιδιο ομως εγινε και την επομενη και μην αντεχοντας σηκωνομαι και πηγαινω στο νοσοκομειο. Μια ενδομυικη με συνεφερνει και η γιατρος που με εξεταζε μου συστηνει γαστροσκοπηση.
Καπακι την αλλη μερα την κανω και η διαγνωση ειναι η εξης: Οισοφαγιτιδα, φλεγμονη του δωδεκαδακτυλου που τεινει νε εξελιχθει σε ελκος, ελικοβακτηριδιο του πυλωρου και διαφραγματοκηλη. Απο τοτε πινω 10 χαπια την ημερα για εκριζωση του ελικοβακτηριδιου και επουλωση της φλεγμονης, κατι που οπως μου ειπε η γιατρος θα θεραπευθει πληρως.
Αυτο που θελω να ρωτησω τωρα εδω ειναι σχετικο με την διαφραγματοκηλη. Εχει κανεις εμπειρια; Στα τελευταια μου ψαρεματα, συμβαινει συχνα να με πιανουν ναυτιες που συνοδευονται και απο εμετους και εντονες καουρες, παρολο που δεν τρωω τιποτα το τελευταιο 10ωρο προ της βουτιας.
Εχουν σχεση αυτα με το προβλημα ή οπως λεει και η πεσκανδριτσα....γερασα;
ΠΟΤΕ ξανά χωρίς ζώνη στο αυτοκίνητο.-
Άβαταρ μέλους
ΡΗΧΟΠΑΤΙΑΣ

Νέα δημοσίευσηαπό Pigimakos » 18 Δεκ 2007, 12:06

Μπορει να καταλαβα τα μισα απο οσα ειπες αλλα αυτο που εχω να σου ευχηθω ολοψυχα ειναι ταχεια και πληρης αναρρωση....:)
Pigimakos

Νέα δημοσίευσηαπό ΡΗΧΟΠΑΤΙΑΣ » 18 Δεκ 2007, 12:12

Pigimakos έγραψε:Μπορει να καταλαβα τα μισα απο οσα ειπες αλλα αυτο που εχω να σου ευχηθω ολοψυχα ειναι ταχεια και πληρης αναρρωση....:)

Ισως καταλαβες και πολλα :lol:

Αν καποιος ομως εχει-ειχε το προβλημα κατι θα ξερει. Ισως και ο Βren να μπορει να βοηθησει λογω ιδιοτητας.

Ευχαριστω για τις ευχες :)
Άβαταρ μέλους
ΡΗΧΟΠΑΤΙΑΣ

Νέα δημοσίευσηαπό pagkalidis kostas » 18 Δεκ 2007, 12:24

Οντος το ελκος θα καταπολεμηθει Ξεχνα το αλκολ γενηκος γιατι ειναι σαν να ριχνεις οινοπνευμα σε μια πληγη Φροντισε και την διατροφη σου και ολα θα πανε καλα σε 2-4 μηνες
Τωρα το στομαχι που εχει αερα μεσα του ,συμπιεζεται με τις βουτιες αυτο εχει σαν αποτελεσμα σε πολυωρο ψαρεμα τις συσπασεις του και τιποτα να μην εχεις φαει θα βγαλει χολη Συνηθως περναει μετα απο λιγο η αμα ειναι ενοχλητικο εγκαταλιπης
Η ζαλαδα αμα ειναι στην επιφανεια συνηθος ειναι διαφορετικη απο το να σου συμβαινει στην διαρκια της βουτιας Χαμηλη πιεση,χαμηλος αιματοκριτης η λαβυρινθος (αφχαινικο) κανε μια γενηκη αιματος να αποκλεισεις τα δυο πρωτα και μια πλακα για το αλλο Αμα ειναι αυχαινικο λογικα θα γυριζει ο κοσμος οταν φτανεις κοντα στο βυθο και προσεγκιζεις αναποδα την πετρα με δυσαρεστο συναισθυμα και απολια προσανατολισμου Αν ειναι κατι τετιο περα τις οδηγειες γιατρου ,πες μου να σου πω ασκησεις και θα περασει
Περαστικα
Ο ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΟΣ ΕΧΘΡΟΣ ΤΟΥ ΨΑΡΟΤΟΥΦΕΚΑ ΕΙΝΑΙ...
Ο ΨΑΡΟΤΟΥΦΕΚΑΣ

H2O
Άβαταρ μέλους
pagkalidis kostas

Νέα δημοσίευσηαπό ΡΗΧΟΠΑΤΙΑΣ » 18 Δεκ 2007, 12:50

Κωστα δεν προκειται για ζαλαδα, ναυτια ειναι κανονικη και με πιανει μονο οσο βρισκομαι στη θαλασσα, σε βουτια και στην επιφανεια και μεσα στο σκαφος. Οταν βγω στερια μου περναει. Δεν ειχα ποτε προβλημα με ναυτια ομως, εχω σκαφος πανω απο 10 χρονια και δεν εχω ζαλιστει ποτε οσο καιρο και αν εχει, γι'αυτο ρωταω αν μπορει να σχετιστει αυτο με τη διαφραγματοκηλη ή με το στομαχι.
Κατι μου ειπε η γιατρος, οτι το διαφραγμα λογω της διαφραγματοκηλης ανεβαινει πιο ψηλα και συμπιεζει το στομαχι ή κατι τετοιο, δεν θυμαμαι και καλα, ημουν και off απο τη μεθη που μου εκανε λογω της γαστροσκοπησης.
Οπως και να εχει σε ευχαριστω πολυ, θα το ψαξω ετσι κι αλλιως γιατι χαλαω το ψαρεμα μου και των φιλων μου, απλα θελω να δω μηπως εχει καποιος παρομοιο προβλημα και ξερει τι μπορει να συμβαινει.
Άβαταρ μέλους
ΡΗΧΟΠΑΤΙΑΣ

Νέα δημοσίευσηαπό Πανος » 18 Δεκ 2007, 12:58

Καποια στιγμή που "φλέρταρα" απο οτι μου είπε ο γιατρός με την διαφραγματοκοίλη,eίχα μούδιασμα και κράμπες στο διάφραγμα. Το opoio σημαίνει οτι μετα απο μερικές διαφραγματικές αναπνοές... αντε γειά!
Μήπως ταλαιπωρήσε και απο δυσκοιλιότητα?

Για την διαφραγματοκοίλη μου συνέστησε ο γιατρός ξεκούραση (γιατι είχα ξεκολλωθεί στο γυμναστήριο και στην προπόνηση των αναπνοών), και μετα προσεκτική εκγύμναση και να προσέξω τη δυσκοιλιότητα. Εχασα 20 κιλα, άλλαξα διατροφικές συνήθειες και ήρθα στα ίσα μου.
Τελευταία επεξεργασία από Πανος και 18 Δεκ 2007, 12:59, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
"In the depths of winter, I finally learned that there was within me an invincible summer."
Άβαταρ μέλους
Πανος

Νέα δημοσίευσηαπό plits plits » 18 Δεκ 2007, 12:59

Εχω και γω καούρες στο ψάρεμα αν φάω περίεργο πρωινό (γιατί δεν παίζει να μη φαω).παλιότερα είχα έντονο πρόβλημα οπότε πιπίλαγα ½ ή1 σιμέκο (αντι όξινο) πριν τη βουτιά και όλα μια χαρά. Ρώτα το γιατρό σου αν κάνει γιατι ούτος ή αλλιώς είναι πολύ ήπιο φάρμακο.
Και φυσικά περαστικά
…ποτέ χωρίς ζάχαρη !!
Άβαταρ μέλους
plits plits

Νέα δημοσίευσηαπό underworld » 18 Δεκ 2007, 13:14

Κυριάκο περαστικά αγορίνα! Όσο για τις πεσκανδρίτσες μόλις σου δώσουν βολή ρίχνεις χωρίς δεύτερη σκέψη.
Άβαταρ μέλους
underworld
Site Admin

Re: Ξερει κανεις;

Νέα δημοσίευσηαπό Spazar » 18 Δεκ 2007, 14:30

ΡΗΧΟΠΑΤΙΑΣ έγραψε:Αυτο που θελω να ρωτησω τωρα εδω ειναι σχετικο με την διαφραγματοκηλη. Εχει κανεις εμπειρια;

Εικόνα
Την υγεία μου να έχω......να ψαρεύω
Άβαταρ μέλους
Spazar

Νέα δημοσίευσηαπό Spazar » 18 Δεκ 2007, 14:31

....
Άβαταρ μέλους
Spazar

Νέα δημοσίευσηαπό PanEx » 18 Δεκ 2007, 14:48

Spazar έγραψε:
ΡΗΧΟΠΑΤΙΑΣ έγραψε:Αυτο που θελω να ρωτησω τωρα εδω ειναι σχετικο με την διαφραγματοκηλη. Εχει κανεις εμπειρια;

Εικόνα
:lol: :lol: :lol: :lol:
Kυριάκο,
Αμα έχεις τέτοιους φίλους............
...περαστικά!! :lol: :lol:
Mη πιστεύεις όσα γράφονται στα φόρουμς.....
Άβαταρ μέλους
PanEx
Site Admin

Νέα δημοσίευσηαπό Gofaris » 18 Δεκ 2007, 15:00

Γαστροοισοφαγική παλινδρόμηση.
Άβαταρ μέλους
Gofaris

Νέα δημοσίευσηαπό pagkalidis kostas » 18 Δεκ 2007, 15:55

θα το ψαξω ετσι κι αλλιως

Να το ψαξεις ουτο σι αλλος Γι αυτο υπαρχουν τα δυπλοματα και ονομαζονται καποιοι γιατροι Σιγουρα υπαρχει σχεση αναπνοης και διαφραγματοκηλης ,αλλα μηπως υπαρχει δευτερευον αιτια που κανει το προβλημα πιο εντονο η το βγαζει στην επιφανεια Εγω σου εδωσα μια κατευθυνση για αρχη γιατι καθε χρονο ερχαιτε εποχη που χανω τον κοσμο απο μπρος μου,στην βουτια οσο για το στομαχι και οι αντιδρασεις του ειναι συνιθεις φενομενο
Μην το αφησεις γιατι οποια και να ειναι η αιτια θα γινει πιο εντονο και κατα συνεπια πιο μακροχρονιο σε θεραποια
Ο ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΟΣ ΕΧΘΡΟΣ ΤΟΥ ΨΑΡΟΤΟΥΦΕΚΑ ΕΙΝΑΙ...
Ο ΨΑΡΟΤΟΥΦΕΚΑΣ

H2O
Άβαταρ μέλους
pagkalidis kostas

Νέα δημοσίευσηαπό Mourgos » 18 Δεκ 2007, 17:16

Kυριάκο η διαφραγματοκήλη δεν έχει καμία σχέση με τη ναυτία όπως επίσης καμία σχέση με την αναπνοή. Με τις καούρες ναι. Θα δεις παρακάτω τι αναφέρει η παθολογία του Μερκ για να μη τα γράφω και εγώ. Για τη ναυτία πρέπει να δεις κανέναν ΩΡΛ και αν δεν βγάλει άκρη (που δε νομίζω) και κανένα νευρολόγο, αφού κάνεις και γενικές. Είναι σημαντικό αφού ολοκληρώσεις τη θεραπεία με τα αντιβιωτικά και τον PPI να συνεχίσεις να πέρνεις τον PPI(Losec, Pariet, Nexium ή οτι άλλο) για αρκετούς μήνες(όσους πει ο γιατρός) και να μην το κόψεις οταν δεις οτι τα συμπτώματα υποχωρούν γιατί θα ξαναγίνεις όπως ήσουν και δε θα επουλωθει η οισοφαγίτιδα. Οι βραδινοί πονοι που σε πιάνουν είναι "απόλυτα φυσιολογικοί" γιατί εκείνη την ώρα υπάρχει υπερέκκριση γαστρικού οξέως και ερεθίζει τη φλεγμονή (έλκος) που έχεις κάνει. Το οτι δε τρως 10 ώρες είναι ότι χειρότερο μπορείς να κάνεις, και μπορεί να σου δημιουργεί κι αυτό ναυτία. Πρέπει όμως να κάνεις μικρά και συχνά γεύματα αποφεύγοντας κοκκινιστά, τηγανιτά, σιροπιαστά, σοκολάτες, καφέδες γιατί επιδεινώνουν την κατάσταση. Δοκίμασε πριν κανα 3ωρο να φας λίγα κράκερ και κανα αποξηραμένο φρούτο.

Γιατί ψάχνεις μέσω του φόρουμ απάντηση για κάτι σοβαρό, τη στιγμή που γυρνάς μες τους γιατρούς. Και πάρε όσες περισσότερες γνώμες μπορείς γιατί όποτε η διαγνωση είναι δύσκολη, λίγοι είναι εκείνοι που δε θα το αποδώσουν σε κάτι εύκολο και θα ψάξουν περισσότερο.

Πάνο, μάλλον το έχεις μπερδέψει με κάτι άλλο...

Ας μη γράφουμε αβίαστα κάτι όταν αφορά ιατρικά θέματα γιατί δε διαθέτουμε όλοι σωστά φίλτρα :wink:

Εικόνα

Εικόνα

EDIT> A! και κάτι άλλο σημαντικό. Χαλάρωσε λίγο γιατί και η γέννα που έρχεται σου έχει σφίξει το στομάχι :lol:
6 χρόνια τώρα σε σκέφτομαι...

http://spearfishingforum.gr/viewtopic.php?f=13&t=1562
Άβαταρ μέλους
Mourgos

Νέα δημοσίευσηαπό Spazar » 18 Δεκ 2007, 17:53

Mourgos έγραψε:Γιατί ψάχνεις μέσω του φόρουμ απάντηση για κάτι σοβαρό, τη στιγμή που γυρνάς μες τους γιατρούς. Και πάρε όσες περισσότερες γνώμες μπορείς γιατί όποτε η διαγνωση είναι δύσκολη, λίγοι είναι εκείνοι που δε θα το αποδώσουν σε κάτι εύκολο και θα ψάξουν περισσότερο.

Και εγώ αυτό του έλεγα πάνω στην βάρκα το Σαββάτο όταν μου έλεγε ότι θα ανοίξει topic

Κοίτα που με τρώει το χέρι μου σήμερα........ Τασοοοοοοοοοοοοοοοο :lol:
Άβαταρ μέλους
Spazar

Επόμενο

Επιστροφή στο Φυσιολογία.

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 5 επισκέπτες