• Ανακοινώσεις
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση
  • Ανακοινώσεις
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

cardiac MRI, prior and during apnea

cardiac MRI, prior and during apnea

Νέα δημοσίευσηαπό dr.wackass » 25 Νοέμ 2007, 20:00

Γεια σε ολους,

εδω και λιγο καιρο εχουμε ξεκινησει ενα προγραμμα στο Εργαστηριο που δουλευω με επικεντρο την ελευθερη καταδυση και τη λειτουργια της καρδιας και του εγκεφαλου κατω απο απνοια.
Ενα σχετικο video μπορειτε να βρειτε εδω:

http://www.youtube.com/watch?v=_58l6oFhfZU

Ειναι εικονες απο την καρδια μου 8-) πριν και κατα τη διαρκει μια στατικης μεσα στον μαγνητη. Οπως βλεπετε πριν την απνοια δεν εχει και πολυ μεγαλη διαθεση να δουλεψει :D ενω προς το τελος περνει μπρος. Οι παλμοι οταν ξαπλωσα στο τραπεζι του μαγνητη ηταν περι τους 100 ενω πριν την απνοια ειχαν πεσει στους 70. Κατα περιεργο τροπο και στις 4 απνοιες που εκανα στη συνεχεια εμειναν σταθερα περι τους 70 (παρολους τους συνδυασμους που προσπαθησαμε για διεγερση του καταδυτικου αντανακλαστικου...). Η χαμηλοτερη τιμη κορεσμου που ειχα ( απο μετρητη στο αυτι) ηταν 68%.
Παρομοιο πειραμα με χρηση και fMRI κανουμε και στον εγκεφαλο, αλλα προς το παρον δεν εχω ωραιες εικονες για να κανω ποστ.

Το μεγαλυτερο προβλημα που εχουμε ειναι οτι δεν εχουμε αρκετους δυτες στην περιοχη :( :evil: μονο μια ομαδα underwaterrugby εχει προσφερθει μεχρι στιγμης :D
Εννοειται οτι αν καποιος "περναει" απο την περιοχη (ειμαστε κοντα στο Ανοβερο-Hannover) και εχει ορεξη να τον εξετασουμε μου στελνει πμ η μαιλ και το κανονιζουμε.

Καλες βουτιες σε ολους,
Άβαταρ μέλους
dr.wackass

Νέα δημοσίευσηαπό tasos_argos » 25 Νοέμ 2007, 20:36

Μάριε, το λινκ που εβαλες δε δουλευει!
Το καλό το σύκο η κουρούνα το τρώει...
Άβαταρ μέλους
tasos_argos

Νέα δημοσίευσηαπό dtrip » 25 Νοέμ 2007, 20:48

Μάλλον δε φταίει το λινκ, φαίνεται να είναι πρόβλημα στο youtube γενικότερα...
Η πραγματικότητα δε φαίνεται από την επιφάνεια.
Άβαταρ μέλους
dtrip

Νέα δημοσίευσηαπό dr.wackass » 25 Νοέμ 2007, 20:49

mallon einai proswrino problhma tou youtube :?:
Άβαταρ μέλους
dr.wackass

Νέα δημοσίευσηαπό Apnos » 27 Νοέμ 2007, 00:08

Μάριε γεια χαρά.

Σε κάμποσα τεστ που είχαν γίνει για τη διπλωματική εργασία κολλητού ελεύθερου δύτη, είχαμε δει πως οι παλμοί της καρδιάς δεν έπεφταν αμέσως με την έναρξη της άπνοιας αλλά αρκετή ώρα μετά, αφού δηλαδή είχε αρχίσει να "μαζεύεται" αρκετό CO2. Η χαμηλότερη τιμή κορεσμού που "είδαμε" ήταν λίγο κάτω από 30 στο τέλος στατικής άνω των 6 λεπτών.

Έκανες υπερπλήρωση; Αυτό σίγουρα επιδρά στους min παλμούς που είχες (με υπερπλήρωση δεν πέφτουν τόσο).
Παναγιώτης Λιανός
Η ελεύθερη κατάδυση είναι άθλημα ομαδικό

Εκπαιδευτής Εκπαιδευτών AIDA International
Εκπαιδευτής ΕΟΥΔΑ

www.freedivingschool.gr
Άβαταρ μέλους
Apnos

Νέα δημοσίευσηαπό christripoli » 28 Νοέμ 2007, 12:18

ενδιαφερων το θεμα .θελει παρακολουθηση.
κατι θα παρουμε νομιζω
ευτυχια ειναι να εχεις χρονο να κανεις αυτα που σου αρεσουν

τελικα καλος ψαροτουφεκας ειναι αυτος που γυριζει σπιτι του (κλεμενο)
Άβαταρ μέλους
christripoli

Νέα δημοσίευσηαπό dr.wackass » 28 Νοέμ 2007, 21:51

@chris:

dont worry, το παρακολουθω απο κοντα και οταν εχω πιο πολλα στοιχεια θα τα postarw :wink:

@apnos:

Πανο,
συνολικα το πρωτοκολλο ειχε 6 απνοιες. Πριν την πρωτη 4λ απνοια εκανα 3 σε πληρη εκπνοη ( καπου ειχα διαβασει παλιοτερα απο τον Καστρινακη οτι το κανετε πριν απο προσπαθειες στατικηs) και μετα 3 πανω απο 4λ με διαφορετικες παραμετρους. Στη μια εκανα και packing με αποτελεσμα η καρδια να ζοριστει καπως περισσοτερο (χωρις να σημαινει κατι αυτο, μεχρι στιγμης εχουμε εξετασει λιγοτερα απο 10 ατομα οποτε δεν εχουμε στατιστικο δειγμα).

<< Η χαμηλότερη τιμή κορεσμού που "είδαμε" ήταν λίγο κάτω από 30 στο τέλος στατικής άνω των 6 λεπτών. >>

Πως μετρουσατε τον κορεσμο?
Mε κλιπακι στον δεικτη :?:
Ελπιζω να βρεθει κανενας με στατικη ανω των 6λ και εδω 8-)
Άβαταρ μέλους
dr.wackass

Νέα δημοσίευσηαπό Apnos » 28 Νοέμ 2007, 22:45

Ναι, με κλιπάκι στον δείκτη που έμεινε εκτός πισίνας.

Προσωπικά δεν έκανα καθόλου ζέσταμα, έκανα κατευθείαν τη μεγάλη στατική. Ήταν μια περίοδος που είχα "μάθει" το σώμα μου να κάνει στατικές χωρίς καθόλου ζέσταμα. Έτσι έχω κάνει και το ατομικό ρεκόρ μου.

Αν μου κάνετε τα έξοδα, έρχομαι Γερμανία για πειράματα, χαχα. Πέρα από την πλάκα, θα σου έλεγα να μιλήσεις με την AIDA Γερμανίας. Είναι πολύ πιθανό να σε βοηθήσουν να βρεις "πειραματόζωα".
Παναγιώτης Λιανός
Η ελεύθερη κατάδυση είναι άθλημα ομαδικό

Εκπαιδευτής Εκπαιδευτών AIDA International
Εκπαιδευτής ΕΟΥΔΑ

www.freedivingschool.gr
Άβαταρ μέλους
Apnos

Νέα δημοσίευσηαπό kostasr » 29 Νοέμ 2007, 07:37

@dr.wackass

Μια παράκληση, εάν έχετε οποιαδήποτε νέα συμπεράσματα σας παρακαλούμε να μας κρατάτε ενήμερους. Πραγματικά υπάρχει μεγάλο ενδιαφέρον.

Καλή δύναμη και ευχαριστούμε!!
Τα πιο όμορφα πράγματα συμβαίνουν στον βυθό, με μια ανάσα και ένα όπλο στο χέρι!
Άβαταρ μέλους
kostasr

Νέα δημοσίευσηαπό Δραπέτης » 29 Νοέμ 2007, 13:26

Άντε να δούμε!

Μάριε περιμένουμε με ενδιαφέρον.
Χρήστος Παπαναστασίου
Δραπέτης

Νέα δημοσίευσηαπό dr.wackass » 16 Δεκ 2007, 19:49

Apnos έγραψε:Ναι, με κλιπάκι στον δείκτη που έμεινε εκτός πισίνας.

To 8ema me to klipaki ston deikth einai oti me "dive response" exeis periferikh aggeiosystolh opote den exeis poly akrivh apotelesmata, giafto kai sto diko mas peirama xrhsimopoioume klip sto auti.

Αν μου κάνετε τα έξοδα, έρχομαι Γερμανία για πειράματα, χαχα. Πέρα από την πλάκα, θα σου έλεγα να μιλήσεις με την AIDA Γερμανίας. Είναι πολύ πιθανό να σε βοηθήσουν να βρεις "πειραματόζωα".

Den einai plaka, h idea einai afth, giafto kai prospa8w na vrw kai parapera xorhgous ektos apo ton dieu8unth mou :D
Perimene kai otan 8a anoiksoun ksana ta charter ton martio to syzhtame. To göttingen einai dipla sto hannover opote paizei fash.
Mporoume na to syndyasoume kai me kapoio agwna, an er8etai px berlin pou kanei h aida ton agwna pisinas ths kai meta nar8eite kai apo dw gia tests :)
Άβαταρ μέλους
dr.wackass

Νέα δημοσίευσηαπό Yiorgos_M. » 16 Δεκ 2007, 21:59

Σήμερα το μεσημέρι κατά τα καθιερωμένα πήγαμε με τον Φοίβο για προπόνηση στο "πηγάδι". Πήρα μαζί μου λοιπόν ένα καρδιοσυχνόμετρο της Oregon Scientific για να δω αν δουλεύει στη θάλασσα. Τα αποτελέσματα αν και γνωστά, εντυπωσιακά : πριν ξεκινήσω τη βουτιά είχα γύρω στους 80 σφυγμούς το λεπτό. Ακολουθούσε υπερπλήρωση (20 "μπουκιές") και βουτιά στα -30. Μετά από ένα πολύ μικρό καρτέρι σε αυτό το βάθος (10'' περίπου) οι σφυγμοί είχαν πέσει στους 33! Μετά την ανάδυση στην επιφάνεια οι παλμοί είχαν ανέβει στους 110 περίπου.
Τι 70, τι 80, τι 90 ...
Άβαταρ μέλους
Yiorgos_M.

Νέα δημοσίευσηαπό ioulia » 17 Δεκ 2007, 01:41

ALGI έγραψε:Σήμερα το μεσημέρι κατά τα καθιερωμένα πήγαμε με τον Φοίβο για προπόνηση στο "πηγάδι". Πήρα μαζί μου λοιπόν ένα καρδιοσυχνόμετρο της Oregon Scientific για να δω αν δουλεύει στη θάλασσα. Τα αποτελέσματα αν και γνωστά, εντυπωσιακά : πριν ξεκινήσω τη βουτιά είχα γύρω στους 80 σφυγμούς το λεπτό. Ακολουθούσε υπερπλήρωση (20 "μπουκιές") και βουτιά στα -30. Μετά από ένα πολύ μικρό καρτέρι σε αυτό το βάθος (10'' περίπου) οι σφυγμοί είχαν πέσει στους 33! Μετά την ανάδυση στην επιφάνεια οι παλμοί είχαν ανέβει στους 110 περίπου.

ti sou lew tosi wra! giayto den mporw na kanw kanena rixo karteri. omws kakws den me idopiises oti tha pas pigadi
Άβαταρ μέλους
ioulia

Νέα δημοσίευσηαπό dr.wackass » 19 Ιαν 2008, 14:18

Και μερικες ακομα φωτο απο απεικονηση εγκεφαλου.

Τρισδιαστατη απεικονηση των εγκεφαλικων αρτηριων, μετρηση των διαστασεων πριν και κατα τη διαρκεια της απνοιας, υψηλης ευκρινειας εικονες (αν και στη μετατροπη εδω χανουν λιγο) απο 3Τesla μαγνητη των ευαισθητων σε υποξια τμηματων του εγκεφαλου οπως ο ιπποκαμπος και ο φακοειδης πυρηνας.

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Ολα ειναι ακομα φυσιολογικα μεστο κεφαλι μου (παρα τις σαμπες που κατα καιρους εχω τσιμπισει) και η δυναμικη εξεταση των αγγειων εδειξε αυτο που και ο ιδιος εννοιωσα, οτι δηλαδη μετα τα 2λ απνοιας το κεφαλι μου αρχισε να "βραζει" απο αιμα :D :twisted:

Αντε σας περιμενω για εξετασεις :D :D :D,
Μαριος

ps: Πανο τσεκαρε τα πμ σου!
Άβαταρ μέλους
dr.wackass

Νέα δημοσίευσηαπό Μαθητής » 19 Ιαν 2008, 22:07

Δεν ξέρω πως να το πώ για να μην προκαλέσω.
Θεωρώ πάντως ότι η στατική άπνοια στην ξηρά αλλά και σε κάποιο βάθος έχει ελάχιστη σχέση με την άπνοια που κάνουμε στο ψάρεμα.
Είναι δύο διαφορετικά πράγματα που δεν μπλέκουν μεταξύ τους.
Κάτι σαν το λάδι με το νερό: Μοιάζουν μόνον στην υγρή τους φύση. Μοιάζουν αλλά δεν μπλέκοντε και όποιος το αποτολμάει αναγκαστικά οδηγείτε στην νόθευση για την μοιραία κράση.

Συνεπώς το θέμα και οι πειραματισμοί του φίλου μας αφορούν αποκλειστικά και μόνον την συμπεριφορά του οργανισμού στην υπερκαπνία και σε καμμία περίπτωση την <<φυσιολογία των καταδύσεων>>

Να είστε καλά και γλεντήστε τις αλκυονίδες με μιά απλή ανάσα και με αγνό κυνήγι.
Γειά σας
Μαθητής

Επόμενο

Επιστροφή στο Φυσιολογία.

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 6 επισκέπτες