• Ανακοινώσεις
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση
  • Ανακοινώσεις
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Τεχνικές και προβλήματα στην εξίσωση πίεσης.

Re: ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΕΞΙΣΩΣΗΣ

Νέα δημοσίευσηαπό Πανος » 22 Οκτ 2008, 13:27

Συμβουλέψου εναν ΩΡΛ.-
"In the depths of winter, I finally learned that there was within me an invincible summer."
Άβαταρ μέλους
Πανος

Νέα δημοσίευσηαπό salpas » 22 Οκτ 2008, 14:51

guardian έγραψε:Πάντα πριν βουτήξω βάζω σπρευ οπότε η μύτη μου είναι "ανοικτή". Επίσης κάποιες φορές που φυσάω πολύ δυνατά, βουρκώνουν τα μάτια μου στιγμιαία (δεν μπορώ να το περιγράψω αλλιώς!).

Φιλε Guardian, θα σε συμβουλευα να αποφευγεις τα σπρευ (ειδικα τα κορτιζονουχα) καθως πολλες φορες δημιουργουν αντιθετα απο τ'αναμενομενα αποτελεσματα και να χρησιμοποιεις Physiomer (ισοτονο θαλασσινο νερο σε μορφη σπρευ) απο το φαρμακειο πριν την βουτια κα να ενυδατωνεσαι αρκετα συχνα πριν, κατα και μετα την εξορμηση (πινε αρκετα νερα δηλαδη).
Δευτερον, ποτε μην φυσας δυνατα και γενικως προσπαθησε να μην ζοριζεσαι στο κομματι εξισωση (οι ζαλαδες και το βουρκωμα των ματιων ειναι κατι που συμβαινει εαν καποιος ζοριζετεαι για εξισωση) απαλο φυσημα και στιγμιαιο σαν ''κλικ''.
Τελος αυτο που ειπε ο συναδελφος ειναι το ποιο σωστο βεβαια, επισκεψη σε ΩΡΛ που ομως να γνωριζει απο καταδυτικη ιατρικη η τουλαχιστον φυσιολογια της ελευθερης καταδυσης (γνωμη μου)

Ελπιζω να βοηθησα

Φιλικα Νικολας
Καλος ψαροκυνηγος ειναι αυτος που γυρναει στο σπιτι του
Άβαταρ μέλους
salpas

Νέα δημοσίευσηαπό Papagrigoris » 22 Οκτ 2008, 17:34

Άκου και μια διαφορετική προσέγγιση που ίσως την βρεις χαζή και που δεν θα απαντά στο ερώτημά σου.

Η διαδικασία της εξίσωσης είναι τελικά μια μηχανική διαδικασία που έχει ενσωματωθεί στην έννοια βουτιά. για να πω συνοπτικά τη γνώμη μου: μπορεί κάποιος να έχει διάφορα ανατομικά "προβλήματα" και να δυσκολεύουν την εξίσωση αλλά είμαι πεισμένος ότι το μεγαλύτερο πρόβλημα αδυναμίας εξίσωσης είναι τελικά ψυχολογικό ή ...ίσως πνευματικό και δεν έχει να κάνει με τα αυτιά,ούτε με τα ΩΡΛ..........κάτι σαν λέμε δλδ δεν είσαι έτοιμος σαν σύνολο να κινείσαι υποβρυχίως. Θέλεις να πας κάτω από τα 10 μ? γιατί? ποιος σου είπε ότι όλοι είναι έτοιμοι νοητικά και σωματικά για κάτι τέτοιο επειδή μας ήρθε σήμερα να βουτήξουμε στα π.χ 15 μ? Πλάσματα της στεριάς είμαστε και ζούμε στην 1 ΑΤΜ απ.πίεση δεν είναι τόοοοοοοοοοσο απλό να θέλεις ο οργανισμός σου να ΜΠΟΡΕΙ και να ΠΡΕΠΕΙ να σε πάει σε περιβάλλον με την διπλάσια διαφορά πίεσης.

Σίγουρα όλοι μας κάποιες μέρες αντιμετωπίζουμε προβλήματα εξίσωσης όπως επίσης σιγουρο είναι ότι στην αρχή της υποβρύχιας δραστηριότητας μας ήταν πιο δύσκολη διαδικασία......Βούτα, βούτα και ξαναβούτα χαλαρά σαν μια φυσική προέκταση της ανάγκης σου να κινείσαι υποβρυχίως εκεί που θες, απλά κάθε φορά που δεν θα εξισώνεις την πίεση στα αυτιά γυρίζεις πίσω στην επιφάνεια και ξανά και ξανά. Ουσιαστικά, η πραγματική σου ανάγκη να πας πιο κάτω θα δώσει την λύση : με πιο αργό ρυθμό κατάδυσης? με πιο επιτυχημένη εφαρμογή της τεχνικής εξίσωσης? με συνδιασμό τεχνικών εξίσωσης κτλ,κτλ βα βρεις την άκρη με τον πλέον φυσικό και λογικό τρόπο. Αν θες τον γρήγορο,"έτοιμο" δρόμο της γνώσης με 2 γραμμές το αντικείμενο της εξίσωσης είναι μάλλον από τα δυσκολότερα (ή από τα ευκολότερα αν έχεις το "ζην υποβριχίως" στο αίμα σου)
Μη σκέφτεσαι ότι πρέπει να εξισώσεις μη σκέφτεσαι ότι πρέπει να πας στα 10,11,12,13, χ μέτρα, απλά βούτα, βούτα όσο συχνά μπορείς και προπονήσου στη διαδικασία.

Και επειδή ίσως είπα πολλά και άσχετα με το ερώτημά σου , φρόντισε να είσαι ενυδατωμένος, να μην είσαι κρυωμένος, να κάνεις ρινικές πλύσεις με θαλασσόνερο λίγο πριν βουτήξεις και να βρεις εκείνο τον ελάχιστο χρόνο ώστε να ξεκινάς την όποια τεχνική εξίσωσης πριν δημιουργηθεί η ανάγκη εξίσωσης της πίεσης στα αυτιά. Αν θες δοκίμασε προπόνηση εξισώσεων με το να κάνεις ρηχές βουτιές μασώντας τσίχλα ή την κίνηση σαν να μασάς τσίχλα , κάποιους τους έχει βοηθήσει στο να βρουν την λύση στην εξίσωση.
καλή συνέχεια, με λίγη υπομονή και περισσότερη επιμονή θα βρεθεί η λύση.
Άβαταρ μέλους
Papagrigoris

Νέα δημοσίευσηαπό kostasr » 23 Οκτ 2008, 06:20

Πήγαινε ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ σε έναν ωτορινολαρυγγολόγο...............................
Τα πιο όμορφα πράγματα συμβαίνουν στον βυθό, με μια ανάσα και ένα όπλο στο χέρι!
Άβαταρ μέλους
kostasr

Νέα δημοσίευσηαπό guardian » 03 Νοέμ 2008, 14:03

Βασικά, αυτό που παρατήρησα εκτός νερού, είναι ότι όταν το κεφάλι μου είναι "όρθιο", μπορώ και εξισώνω κανονικά. Αντίθετα, όταν σκύψω δεν μπορώ να εξισώσω με τίποτα. Επειδή το έψαξα το θέμα και σε κάποια άλλα forum, κάποιος που είχε τα ίδια συμπτώματα,είχε "μαζέψει" υγρό στο μέτωπο κλπ. Αν έχω το ίδιο πρόβλημα υπάρχει κάποια λύση; Εννοώ αφαίρεση του υγρού ή κάτι τέτοιο;
guardian

Νέα δημοσίευσηαπό PanEx » 03 Νοέμ 2008, 16:12

Συνάδελφε,
Δες κι'αυτό:
viewtopic.php?f=13&t=5613
Mη πιστεύεις όσα γράφονται στα φόρουμς.....
Άβαταρ μέλους
PanEx
Site Admin

Νέα δημοσίευσηαπό dtrip » 03 Νοέμ 2008, 16:16

Αυτό που λες ισχύει σε όλους. Το ξέρω γιατί μόλις τελείωσα σχολείο 2* AIDA και για να κατέβω
κάθετα στο σχοινί (δηλαδή με το κεφάλι κάτω) δεν μπορούσα με τίποτα κάτω από τα 10 μέτρα.
Το σχολείο ήταν με Καστρινάκη - Μπαλάνου και κάποια στιγμή μου λέει η Γιώτα ότι όρθιος
είναι πολύ πιο εύκολο να εξισώσεις και οριζόντιος κάπου ανάμεσα. Το δοκίμασα και όντως
ήταν αλήθεια 100%. Κατάφερα να κατεβώ καταδυόμενος κάθετα, μετά λίγο διαγώνια για
να εξισώσω, ξαναγύριζα κάθετα για λίγα μέτρα, κλπ. Χάνεις πολλή ενέργεια βέβαια, αλλά
και τι να κάνεις. Επομένως η λύση προς το παρόν είναι να οριζοντιώνεσαι και να
δοκιμάζεις εξίσωση και μετά να ξαναφεύγεις προς τα κάτω. Αν γυρίσεις εντελώς προς τα
πάνω μπορείς να εξισώσεις ακόμη πιο εύκολα αλλά η μανούβρα γίνεται πολύ κουραστική.

Άλλο: Ο αυχένας ΔΕΝ πρέπει να είναι λυγισμένος προς τα πίσω, αλλά ευθύς. Δηλαδή όταν
πας προς τα κάτω να κοιτάς μπροστά, ή όταν οριζοντιωθείς να κοιτάς προς τα κάτω.
ΠΟΛΥ σημαντικό

Άλλο: Ενυδάτωση, δηλαδή πίνε πολύ νερό. 6 λίτρα τη μέρα !!! Και να έχεις και
μαζί σου ένα μπουκάλι. Αν δεις ότι κλείνεις, πιές νερό και περίμενε 5 λεπτά.
Απ' ότι μου είπαν οι συνάδελφοι ψτ στο σχολείο, κάνει θαύματα. Αλλά δεν το έχω
δοκιμάσει προσωπικά.

Άλλο: Κάνε πλύσεις με φυσιολογικό ορό, το Physiomer είναι πολύ ακριβό (10 Ευρώ το
μπουκαλάκι) ενώ ο φυσιολογικός ορός ένα Ευρώ το λίτρο. Πάρε το μπουκαλάκι και
μία σύριγγα δεκάρα, τη γεμίζεις και βάζεις τον ορό στα ρουθούνια (χωρίς τη βελόνα !!!).
Ρώτα κάποιον πως ακριβώς γίνεται γιατί δεν μπορώ να το περιγράψω ακριβώς. Μην
το φυσάς στα αυτιά, δηλαδή μην εξισώνεις με ορό στη μύτη.

Λοιπόν όλα αυτά είναι πολύ σημαντικά αλλά κυρίως μην απελπίζεσαι. Στο σχολείο τουλάχιστον
οι μισοί δεν μπορούσαν να εξισώσουν καταδυόμενοι. Κι εγώ τα κατάφερα τελικά με
διάφορες μανούβρες που είδα στο βίντεο μετά ότι φαντάζουν εντελώς γελοίες.
Αλλά όπως είπα, τι να κάνεις, βλέποντας και κάνοντας, σιγά σιγά στην πορεία.
Πάντως ΩΡΛ δε νομίζω ότι χρειάζεσαι, πάντως πήγαινε να δει αν είναι βουλωμένες οι
ευσταχιανές (που αποκλείεται αλλιώς θα είχες πολλά προβλήματα στην καθημερινή
ζωή).

Καλή τύχη !
Η πραγματικότητα δε φαίνεται από την επιφάνεια.
Άβαταρ μέλους
dtrip

Νέα δημοσίευσηαπό PanEx » 04 Νοέμ 2008, 18:47

dtrip έγραψε:Αυτό που λες ισχύει σε όλους. Το ξέρω γιατί μόλις τελείωσα σχολείο 2* AIDA και για να κατέβω
κάθετα στο σχοινί (δηλαδή με το κεφάλι κάτω) δεν μπορούσα με τίποτα κάτω από τα 10 μέτρα.
Το σχολείο ήταν με Καστρινάκη - Μπαλάνου και κάποια στιγμή μου λέει η Γιώτα ότι όρθιος
είναι πολύ πιο εύκολο να εξισώσεις και οριζόντιος κάπου ανάμεσα. Το δοκίμασα και όντως
ήταν αλήθεια 100%.

Συνάδελφε,
Αυτά που γράφεις είναι λίγο "κάπως",πως να το πω;;.....γιά μιά εξίσωση όρθια κατάδυση;; :-k
Κάτι άλλο θα συμβαίνει.
Άβαταρ μέλους
PanEx
Site Admin

Νέα δημοσίευσηαπό Πανος » 04 Νοέμ 2008, 20:18

Γενικα οι εξισωση ειναι ευκολότερη με το κεφαλι επάνω. Παντως η επίσκεψη σε ΩΡΛ ειναι μονόδρομος.
"In the depths of winter, I finally learned that there was within me an invincible summer."
Άβαταρ μέλους
Πανος

Νέα δημοσίευσηαπό nikitas » 09 Νοέμ 2008, 20:08

Nαί,αυτός είναι κ ο λόγος νομίζω π στα no limits είναι σε όρθια στάση.. :scratch:
Καράβια αλήτες μας σφύριξαν κάτι, μας είπαν ελάτε, μας κλείσαν το μάτι...
Άβαταρ μέλους
nikitas

Νέα δημοσίευσηαπό dtrip » 14 Νοέμ 2008, 21:29

PanEx έγραψε:
dtrip έγραψε:Αυτό που λες ισχύει σε όλους. Το ξέρω γιατί μόλις τελείωσα σχολείο 2* AIDA και για να κατέβω
ήταν αλήθεια 100%.

Συνάδελφε,
Αυτά που γράφεις είναι λίγο "κάπως",πως να το πω;;.....γιά μιά εξίσωση όρθια κατάδυση;; :-k
Κάτι άλλο θα συμβαίνει.

Σόρρυ για το καθυστερημένο της απάντησης,

Δεν είπα να κάνουμε όρθια κατάδυση !!! (εκτός κι αν ο Φοίβος εφεύρει και πέδιλα που κάνουν όπισθεν; :) )
Είπα ότι με το κεφάλι πάνω εξισώνεις πιο εύκολα. Αυτό είναι γεγονός διαπιστωμένο από πολύ
κόσμο. Αν δεν έχεις πρόβλημα εξίσωσης ίσως να μην μπορείς να το τσεκάρεις, όμως εγώ και
πολλοί άλλοι στο σχολείο και στο ψάρεμα το έχουμε τσεκάρει 100% και δεδομένου ότι οι εκπαιδευτές
μας το πρωτο-επισήμαναν, νομίζω ότι είναι ασφαλές να το μεταδώσω σαν αλήθεια και στο φόρουμ.
Το "κάπως" που το βλέπεις;
Άβαταρ μέλους
dtrip

Νέα δημοσίευσηαπό PanEx » 16 Νοέμ 2008, 23:08

Γράφεις πως δεν μπορούσες να κατέβεις κάτω από τα 10μ(να εξισώσεις κάτω από τα 10 μ;;)και το κατάφερες όρθιος,αυτή είναι η προτασή σου στον συνάδελφο;;όποιος δεν μπορεί να εξισώσει κάτω από τα 10μ. κατεβαίνει όρθιος;
Άβαταρ μέλους
PanEx
Site Admin

Νέα δημοσίευσηαπό dtrip » 17 Νοέμ 2008, 00:40

Ναι: Γράφω πως δεν μπορούσα να εξισώσω κάτω από τα 10 μέτρα και το κατάφερα όρθιος. Αυτό είναι γεγονός.

Όχι: ΔΕΝ προτείνω αυτό στο συνάδελφο. Ο συνάδελφος σε παραπάνω post αναρωτιέται αν έχει υγρό στο μέτωπο
ή κάποιο άλλο πρόβλημα, επειδή ανάποδα δεν μπορεί και όρθια μπορεί. Εγώ του λέω ότι αυτό είναι
φυσιολογικό σε όλους τους ανθρώπους, και δε σημαίνει ότι αν σου συμβαίνει έχεις υγρό στο μέτωπο.

Αυτό που πρότεινα παραπάνω είναι, εφ' όσον δεν μπορεί να εξισώσει εύκολα, να κατεβαίνει διαγωνίως
προς τον στόχο, όχι κάθετα. Επειδή όντως όσο πιο κοντά στην όρθια θέση βρίσκεσαι τόσο πιο εύκολα
εξισώνεις. Επομένως δε θέλει και πολλή φιλοσοφία να καταλάβουμε ότι αν δεν μπορούμε να εξισώσουμε
κάθετα, αρχίζουμε και πάμε διαγώνια. Το πόσο διαγώνια κλπ είναι θέμα να το βρει ο καθένας στον
εαυτό του. Αλλά ότι είναι πιο εύκολο είναι.
Άβαταρ μέλους
dtrip

Νέα δημοσίευσηαπό aias » 18 Δεκ 2008, 00:15

Ἀγαπητοὶ φίλοι

Ἡ ἐμπειρία μου ὡς εἰδικοῦ τοῦ χώρου εἶναι ἡ ἑξῆς:
Πραγματικὸ ΩΡΛ πρόβλημα ἔχει μία μειονότης τῆς τάξεως τοῦ 20%. Οἱ ὑπόλοιποι ποὺ δὲν ἐξισώνουν ἔχουν εἴτε πρόβλημα νοητικῆς κατανοήσεως τοῦ μηχανισμοῦ ἐξισώσεως (~60%), εἴτε πρόβλημα ψυχολογικῆς ἑτοιμότητος γιὰ κατάδυσι (~20%). Τὰ ποσοστὰ πρέπει νὰ τὰ ξανακοιτάξω στὰ ἀρχεῖα μου.

Τὰ περισσότερα ΩΡΛ προβλήματα λύνονται μὲ τὸ καλὸ ἢ μὲ τὸ ἄγριο (δηλαδή φαρμακευτικὰ ἢ χειρουργικὰ ἀντιστοίχως).

Τὰ νοητικὰ ἀντιμετωπίζονται μὲ real time ἐπίδειξι-μάθημα στὸ video-ἐνδοσκόπιο καὶ ἄσκησι στὸ σπίτι καὶ στὴ θάλασσα, χωρὶς ψαροτούφεκα. Οἱ λεκτικὲς ἐξηγήσεις εἶναι σχεδὸν ἄχρηστες, διότι οἱ ἀπαιτούμενες κινήσεις καὶ ἡ λεπτή τους ἀλληλουχία εἶναι τόσο στοιχειώδεις ποὺ δὲν ἀναλύονται, ἁπλῶς διδάσκονται βιώματικά στὸν ἐνδιαφερόμενο. Γιὰ νὰ γίνω ἀντιληπτός, προσπαθῆστε νὰ ἐξηγήσετε μὲ λόγια σὲ κάποιον φίλο σας, πῶς ἀκριβῶς ἀνοιγοκλείνετε τὰ μάτια σας (!!!). Εἶμαι σίγουρος ὅτι θὰ φτάσετε σὲ ἀδιέξοδο.

Τὰ ψυχολογικὰ προβλήματα ἀντιμετωπίζονται μὲ χαλάρωσι, yoga καὶ τὰ τοιαῦτα. Ὅμως, ἄτομα μὲ ηὐξημένο νευρωτισμὸ δὲν θὰ ἔπρεπε νὰ βουτᾶνε γενικῶς.

Ἕνα μικρὸ ποσοστὸ εἶναι ἐντελῶς ἀνεπίδεκτο, ὅ,τι καὶ νὰ τοῦ κάνῃς.

Νὰ εἶστε ὅλοι καλά
Δρ. Αἴας-Θεόδωρος Παπασταύρου
http://www.e-orl.gr/intro.htm
aias

Εξισωση χωρις χερια

Νέα δημοσίευσηαπό salpas » 21 Φεβ 2009, 22:53

Αγαπητοι συμφορουμιτες :)

Καθοτι νεος, περιεργος και αφελης, θα ηθελα πολυ να θεσω αυτην μου την απορια στο forum (δηλαδη πως εξισωνει κανεις χωρις χερι) και οποιος συναδελφος μπορει και θελει ας με συμβουλεψει ή τουλαχιστον ας με στρεψει καπου αλλου προκειμενου να μαθω αυτη την τεχνικη εξισωσης.
Φανταζομαι πως θα επωφεληθουν αρκετοι απο κατι τετοιο.

Ευχαριστω προκαταβολικα

Νικολας
Καλος ψαροκυνηγος ειναι αυτος που γυρναει στο σπιτι του
Άβαταρ μέλους
salpas

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Φυσιολογία.

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 4 επισκέπτες