• Ανακοινώσεις
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση
  • Ανακοινώσεις
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση
  • Ανακοινώσεις
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση
  • Ανακοινώσεις
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Τί τρώμε και τί θα έπρεπε

Τί τρώμε και τί θα έπρεπε

Νέα δημοσίευσηαπό underworld » 27 Μάιος 2007, 14:34

Διάβασα μερικά πολύ χρήσιμα θέματα σε σχέση με την ενυδάτωση (όχι του προσώπου :lol: ) και θα ήθελα να μάθω περισσότερα σε σχέση με τη διατροφή. Διατροφή κ υποβρύχια δραστηριότητα λοιπόν και πιο συγκεκριμένα ρωτάω:

1. Τί τρώμε πριν, κατά τη διάρκεια και μέτα το ψάρεμα;
2. Τί θα έπρεπε να τρώμε;

Ας συνεισφέρει ο καθένας σε κάποιο ή και στα δύο ανάλογα με τις γνώσεις και την εμπειρία του.

Γνωρίζω ότι μια καλή απάντηση στα ερωτήματά μου είναι: "Παρακολούθησε ένα σχολείο Ε/Κ" και θέλω αλλά δεν μπορώ ακόμα. Επίσης υποθέτω ότι υπάρχουν και άλλοι που δεν μπορούν καθόλου.

Προσωπικά, πριν το ψάρεμα τρώω 4-5 cream crackers με μέλι (χωρίς βούτυρο). Κατα τη διάρκεια τίποτα ή λίγη σοκολάτα ΑΝ τύχει και θυμηθώ να πάρω μαζί. Μετά το ψάρεμα τρώω ότι τρώω συνήθως (σπανίως τηγανητά, λίγα κρεατικά, 2 στα 3 γεύματα στον ατμό)

Επίσης θα ήθελα να ρωτήσω τον φίλο plits plits αν συνεχίζει να καταναλώνει φυστίκια κάσιους κατά τη διάρκεια του ψαρέματος και το φίλο Γιώργο Βαγγόπουλο να μας πει τη μάρκα του χαλβά που χρησιμοποιεί μπας και δούμε και μεις καμιά συναγρίδα!
:lol: :lol: :lol:
Άβαταρ μέλους
underworld
Site Admin

Νέα δημοσίευσηαπό valhalla » 27 Μάιος 2007, 18:52

Εγώ πριν την βουτιά δεν αλλάζω διατροφικές συνήθειες. Τρώω ότι τρώω και τις υπόλοιπες μέρες για πρωινό, δηλαδή ότι τύχει... :lol:

Αυτό που αλλάζω είναι το τι πίνω.
Έχοντας δοκιμάσει όλα τα ισοτονικά και θαυματουργά ποτά, ηδύποτα και απεριτίφ, έχω καταλήξει στο... νεράκι. Πίνω περίπου ένα λίτρο νερό, ξεκινώντας και στην διαδρομή πριν να πέσω. Έχω ξεχάσει τι σημαίνει αφυδάτωση, ζαλάδες και πονοκεφάλους μετά τις πολύωρες βουτιές. Αν είναι καλοκαίρι, ένα μπουκάλι στη σημαδούρα είναι απαραίτητο, αν και βράζει σε dt...
Άβαταρ μέλους
valhalla

Νέα δημοσίευσηαπό titanoterastios » 27 Μάιος 2007, 21:26

Διάβασε και αυτό το άρθρο --> http://www.greekdivers.com/forum/index. ... i-katadisi

Μετά τη βουτιά πρέπει να τρώμε πλήρες γεύμα(υδατάνθρακες,πρωτεΐνες,λίπη).

Πριν τη βουτιά μου φαίνεται πάλι πλήρες αλλά με βάση στους υδατάνθρακες.Εγώ τρώω συχνά ρύζι με καλαμπόκι λίγο τόνο με λίγο ελαιόλαδο..συμπαθέστατο.. 8-) :P

Καλό θά'ταν κάποιος να μας μιλήσει ειδικότερα αν ξέρει.... :)
Τελευταία επεξεργασία από titanoterastios και 27 Μάιος 2007, 23:19, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
titanoterastios

Νέα δημοσίευσηαπό A.Marmaras » 27 Μάιος 2007, 23:14

A.Marmaras

Νέα δημοσίευσηαπό Μαθητής » 28 Μάιος 2007, 00:12

Το θέμα της μάσας είναι πολύ βασικό.
Ισχύει το τρώω καλά πρίν και το τρώω καλά μετά.
Το καλά σημαίνει αρκετά αλλά όχι πάρα πολύ.
Για πρίν υδατάνθρακες με λίγη πρωτείνη είναι μούρλια.
Για μετά οπωσδήποτε πρωτείνη μαζί με κάτι άλλο.
Εδώ το ψάρι είναι σπέσιαλ με ψωμάκι και σαλάτα φούλ.
Αν είναι και θύραμα της εξορμήσεως που προηγήθηκε τότε μιλάμε για την απόλυτη χάψα και ψυχολογικώς.

Για πρωινό ισχύει ο απαράβατος κανών πως το στομάχι γουστάρει να έχει κάτι μέσα να το βυζαίνει.
Τώρα τι θα'ναι αυτό είναι και θέμα οργανισμού.
Εγώ χτυπάω και σαντουιτσάκι αμα λάχει να ούμε με την μυστική μου σύσταση.
Δεν ξεχνώ την κουταλίτσα με το μέλι για τις τρέλλες.
Νερό πίνουμε άμπαμπα και ας φεύγει. Εμείς εκεί.
Ποτέ καφές πρίν . Μόνον μετά όπου και επιβάλεται .

Κατά την διάρκεια νεράκι ασφαλώς , εμφιαλωμένο δια ροπάλου και κανά μπισκοτάκι με σοκολάτα δεν βλάφτει.

Η διατροφή βέβαια είναι θέμα ολόκληρης της εβδομάδας και τοιουτοτρόπως οφείλουμε να τρεφόμαστε υγειινά με πολλά φρουτάκια -όχι του λας βέγκας - και χυμούς και νερά και ας γεμίζουν οι αποχετεύσεις.

Για υπερεπιδόσεις ότι χτυπάμε το μαγειρεύουμε και το τρώμε.

Τα παραπάνω φίλοι είναι απολύτως προσωπικές απόψεις .
Μαθητής

Νέα δημοσίευσηαπό sparos » 01 Ιουν 2007, 14:40

εγω την χτυπησα την μακαροναδα μου.....με λιγο φρεσκια ντοματα και λιγο ελαιολαδο..........
sparos

Νέα δημοσίευσηαπό CLIPPER » 29 Ιούλ 2007, 14:51

Λοιπόν για να λυθεί το ζήτημα τρώμε:
Για ορεκτικά: κάτι αχινοσαλάτες, καλαμαράκια, πατάτες τηγανιτές, χταποδάκι.
Κυρίως πιάτο: χωριάτικες σαλάτες και τα ψάρια που πιάνει η Ευτυχία - και που απελπισμένα προσπαθεί να αλλάξει το ρου της ιστορίας ο Θανάσης (lemming) και ο Γιάννης (Johnkokk). Συνοδεύεται με μπύρες ή κρασάκι.
Στη συνέχεια καρπουζάκι με ρακή και για γλυκό έχουμε 2 επιλογές...
Ή ραβανί με παγωτό ή τούρτα σοκολάτα - καραμέλα ή και τα δύο μαζί.

Την επομένη τρέχουμε στη θάλασσα να τα "κάψουμε" όλα αυτά αλλά εις μάτην :lol: :lol: :lol:. Κάπου ανάμεσα στις καύσεις, οι άλλοι χτυπάνε και κανένα ψαράκι :wink: (γιατί εγώ μόνο καύσεις έκανα :lol: :lol: :lol: )

Πάντως ΚΑΙ στο φαγητό μετράει ή ΚΑΛΗ ΠΑΡΕΑ!!! :wink:
Με εκτίμηση, Θανάσης

"Λίγα, αλλά ώριμα" Carl Gauss
Άβαταρ μέλους
CLIPPER

Νέα δημοσίευσηαπό Littlejohn » 30 Ιούλ 2007, 13:44

Αν ετοιμάζομαι για καλό και βαθύ ψάρεμα θα χτυπήσω αποβραδύς μια μακαρονάδα με κιμά ή σκέτη με τόνο και θα αποφύγω γαλακτοκομικά και αναψυκτικά! Τώρα τελευταία πρίν το ψάρεμα άρχισα να μασάω κερύθρα. Το μέλι μου δίνει αρκετή ενέργεια για το ψάρεμα και το μάσημα της κερύθρας μου
ανοίγει τις ευστιγχιανές... :lol:
____________________________\___
Άβαταρ μέλους
Littlejohn

Επιστροφή στο Φυσιολογία.

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: 53+, xareas και 4 επισκέπτες