• Ανακοινώσεις
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση
  • Ανακοινώσεις
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση
  • Ανακοινώσεις
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση
  • Ανακοινώσεις
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

1η φορα στο πηγαδι

Νέα δημοσίευσηαπό plits plits » 24 Μάιος 2007, 13:37

Spazar έγραψε:
Phoevos έγραψε:

Κάπως έτσι πάει.
Χαιρετώ
Φοίβος

Ευτυχώς που έγραψες το παραπάνω και το έσωσες :lol:

Σωστά τα λές αλλά υπάρχουν και εξαιρέσεις

Στην δική μου περίπτωση π.χ τον χειμώνα όταν φοράω την 5αρα με 6 κιλά στην ζώνη ανεβαίνω ΑΝΕΤΑ από τα 29.8 (max φετινό χειμερινό βάθος σε ψάρεμα) με τα sporasub variant. Με την ίδια σχεδόν άνεση ανεβαίνω πλέον από βουτιές στα ίδια μέτρα και με τα gara 3000LD.

Μην με ρωτήσεις γιατί βάζω τόσα κιλά διότι αυτό το θέμα είναι για ΑΛΛΟ ΠΟΛΕΜΟ :lol:

Υ.Γ Επίσης διαφωνώ κάθετα και με τους συσχετισμούς για την ταχύτητα οδήγησης vs τροχοφόρου μιας και εκεί πηγαίνω κόντρα στους κανόνες σου (βλ. αμάξι μου - τρόπος οδήγησης μου :lol: )

Τελικά η λέξη Spazar είναι η απάντηση σε πολλές παράλογες ερωτήσεις :lol: :lol: πάτος το βράδυ μπορείτε να φέρεται τα πέδιλα και τις ζώνες σας για μια ποιο επεξηγηματική παράθεση απόψεων :wink:
Άβαταρ μέλους
plits plits

Νέα δημοσίευσηαπό Trelos » 24 Μάιος 2007, 13:40

Spazar έγραψε:
Trelos έγραψε:
nai alla toulaxiston symfonis oti einai epikindino?

Με τα δικά σας στάνταρ ίσως να είναι επικίνδυνο

Στα δικά μου δεδομένα όταν δεν παρατηρώ καμμιά αλλαγή στην ανάδυση είτε κατέβω στα 15 μέτρα είτε κατέβω στα 30 πως να καταλάβω την επικινδυνότητα?

Μόνο και μόνο επειδή είναι τα μέτρα 30 και θεωρητικά κινδυνεύω περισσότερο?

Gia tin odigisi ennousa! :lol: :lol:
Άβαταρ μέλους
Trelos

Νέα δημοσίευσηαπό plits plits » 24 Μάιος 2007, 13:44

plits plits έγραψε:
Spazar έγραψε:
Phoevos έγραψε:

Κάπως έτσι πάει.
Χαιρετώ
Φοίβος

Ευτυχώς που έγραψες το παραπάνω και το έσωσες :lol:

Σωστά τα λές αλλά υπάρχουν και εξαιρέσεις

Στην δική μου περίπτωση π.χ τον χειμώνα όταν φοράω την 5αρα με 6 κιλά στην ζώνη ανεβαίνω ΑΝΕΤΑ από τα 29.8 (max φετινό χειμερινό βάθος σε ψάρεμα) με τα sporasub variant. Με την ίδια σχεδόν άνεση ανεβαίνω πλέον από βουτιές στα ίδια μέτρα και με τα gara 3000LD.

Μην με ρωτήσεις γιατί βάζω τόσα κιλά διότι αυτό το θέμα είναι για ΑΛΛΟ ΠΟΛΕΜΟ :lol:

Υ.Γ Επίσης διαφωνώ κάθετα και με τους συσχετισμούς για την ταχύτητα οδήγησης vs τροχοφόρου μιας και εκεί πηγαίνω κόντρα στους κανόνες σου (βλ. αμάξι μου - τρόπος οδήγησης μου :lol: )

Τελικά η λέξη Spazar είναι η απάντηση σε πολλές παράλογες ερωτήσεις :lol: :lol: πάτος το βράδυ μπορείτε να φέρεται τα πέδιλα και τις ζώνες σας για μια ποιο επεξηγηματική παράθεση απόψεων :wink:

Ρε spaz sorry τώρα είδα ότι δεν θα ‘ρθείς :(
Άβαταρ μέλους
plits plits

Νέα δημοσίευσηαπό PanEx » 24 Μάιος 2007, 13:47

Φοίβο μου,
Ξανασκέψου το!!
Είπαμε τα carbon είναι η εξέλιξη, το επόμενο στάδιο,.......αλλά!!........
Λίγο σεβασμό στην ιστορία του ψαροτούφεκου,............και της βαθειάς ελεύθερης βουτιάς!!

Τα sula άνοιξαν τον δρόμο!!Και τον έδειξαν για πολλά χρόνια,............το να λές σήμερα πως είναι το καλύτερο πέδιλο για βαθειά ε/κ και ψ/τ είσαι τουλάχιστον ανενημέρωτος το να λές όμως:
Phoevos έγραψε:Λεφ, μόνο με sula της άπνεα, και πόδι builder μπορείς να αναδυθείς απο τα 25 με 5 κιλά.

Είναι τουλάχιστον υπερβολή!!.....
Οταν για πάνω από 10 χρόνια το 60-70%των Ελλήνων που βουτούσαν και ψάρευαν σ'αυτά τα βάθη το έκαναν μ'αυτά τα πέδιλα!!Και με 5 και με 6 και 36 κιλά!Δεν γεννήθηκαν όλοι με μιά σχολή ε/κ στην πόλη τους,άργησαν πολύ να γίνουν αυτά,........έχει αργήσει πολύ το σήμερα :wink: ,υπήρξε και το χθές :wink: ,.............υπήρξαν βαθειές βουτιές πολύ πρίν τα κάρμπον!!Δεν λέω να γυρίσουμε πίσω,ούτε κάν να παραμείνουμε πίσω,.......να μην φτύνουμε αυτούς που άνοιξαν τους δρόμους λέω!!
Phoevos έγραψε:Με το τρακτέρ δεν τρέχεις (αντίστοιχα: δεν πρέπει να πας βαθιά με τα sula), άρα δεν τίθεται τόσο σημαντικό το θέμα ασφάλειας (βλέπε βουτάω ρηχά). Με τη φόρμουλα μπορείς να τρέξεις, με ικανοποιητική ενεργητική ασφάλεια.
Κάπως έτσι πάει.
Χαιρετώ
Φοίβος

Τι θα πεί δεν πρέπει να πας βαθιά με τα sula;;Δηλαδή σε 15 χρόνια που θα βουτάμε με του super διαστημικό υλικό στα πόδια μας θα λέμε,....
"Ρε σύ!!Φτηνα την γλυτώσαμε με τα carbon τότε κάθε μέρα στο πηγάδι,κορώνα-γράμματα παίζαμε την ζωή μας....."
Κρατώ το κάπως έτσι γιατί απ'ότι κατάλαβα δεν γνωρίζει καλά ιστορία....... :wink:

Το βράδυ θα κάτσει δίπλα μου!!
Mη πιστεύεις όσα γράφονται στα φόρουμς.....
Άβαταρ μέλους
PanEx
Site Admin

Νέα δημοσίευσηαπό geogiann » 24 Μάιος 2007, 14:19

Φοίβο, μιλάς για το πιγάδι αποκλειστικά, ρεύματα κτλ κτλ?

Πάνο το carbon πάει..... πέδιλα με υφάσματα απο single-walled carbon nanotubes (SWNTs) and polyacrylonitrile :lol:
Γιαννάτος Γιώργος aka geogiann the aegean

Γράφτηκα 17 Νοέμβρη
Άβαταρ μέλους
geogiann

Νέα δημοσίευσηαπό B.RenStorMinG » 24 Μάιος 2007, 14:23

geogiann έγραψε:Φοίβο, μιλάς για το πιγάδι αποκλειστικά, ρεύματα κτλ κτλ?

Πάνο το carbon πάει..... πέδιλα με υφάσματα απο single-walled carbon nanotubes (SWNTs) and polyacrylonitrile :lol:

Ρε Γιωργη βαλτος εισαι;
Μπαινω εδω για να ξενερωσω απο τη Χημεια και μιλας για ανθρακικους νανοσωληνισκους και πολυακρυλαμιδια; :shock:

:lol: :lol: :lol:
Άβαταρ μέλους
B.RenStorMinG
Site Admin

Νέα δημοσίευσηαπό nmoiras » 24 Μάιος 2007, 14:32

Όταν πήρα τα κάρβουνα μου πριν 5 χρόνια..... δεν πήρα ούτε 1 μέτρο σε σχέση με τα πλαστικά που είχα. Βέβαια για να λέμε το σωστό όταν (ξανα) έβαλα πλαστικό δεν είχε καμία σχέση.... Και όταν αλλάξω πέδιλο κάρβουνο θα πάρω.....και μάλλον και λίγο μαλακότερο.

Θα ήθελα να πω κι άλλα αλλά το θέμα είναι στην ελεύθερη οπότε....δεν λέω τίποτις.

...Και για τα σχολεία που αναφέρονται συνέχεια ως ο λυτρωτής έγραψα.....αλλά τα έσβησα.
... τι βρεγμένος τι μούσκεμα
Άβαταρ μέλους
nmoiras
Site Admin

Νέα δημοσίευσηαπό sparos » 24 Μάιος 2007, 14:38

το τοτε με το σημερα ..........

σημερα αν δεν κανω λαθος το ρεκορ χωρις πεδιλα ειναι 82 μετρα...............

και τα πεδιλα να μην ειχαν εξελιχθει τοσο η εκ εχει ανεβασει το επιπεδο και με τα πλαστικα θα εκαναν πολυ δυνατα ρεκορ.......
sparos

Νέα δημοσίευσηαπό theo-attack » 24 Μάιος 2007, 14:46

Εγώ πιστεύω ότι η αληθινή εξέλιξη είναι όταν θα καταδυόμαστε χωρίς πέδιλα.

Μία ερώτηση (που θα μπορούσε να μπει σε άλλο θέμα): Πολλοί αθλητές και πρωταθλητές λένε ότι η ΕΚ είναι θέμα "εσωτερικό". Αν είναι έτσι τότε γιατί γίνονται αγώνες?

Σωστά καταλάβατε πάω να τα βάλω με τους αγώνες ΕΚ. Μα ποιος είμαι? Ο panagos? :lol:
theo-attack

Νέα δημοσίευσηαπό Trelos » 24 Μάιος 2007, 14:47

sparos έγραψε:το τοτε με το σημερα ..........

σημερα αν δεν κανω λαθος το ρεκορ χωρις πεδιλα ειναι 82 μετρα...............

και τα πεδιλα να μην ειχαν εξελιχθει τοσο η εκ εχει ανεβασει το επιπεδο και με τα πλαστικα θα εκαναν πολυ δυνατα ρεκορ.......

X2 ta metra tou papou (-41m) kai xwris pedila. Apisteuto!
Άβαταρ μέλους
Trelos

Νέα δημοσίευσηαπό Δραπέτης » 24 Μάιος 2007, 14:53

... KAI ΓΑΜΩ ΚΑΙ ΤΟ ΠΗΓΑΔΙ!

χάθηκαν τα μέρη να κάνετε ελεύθερη; Τί σκατά βρίσκετε να χώνεστε στην τρύπα; (έεεεπ ντροπή!!!)

Η απέραντη γαλάζια θαλασσίτσα σάς χαλάει;;

30 και μέτρα βάθος έχει λίγο πριν τα Λεγραινά, εκεί που πάνε και οι αυτοδύτες. Και σε καλή μέρα έχει και πίγκες και στήρες. Και 30 μέτρα από το σημείο που αφήνεις τα ρούχα σου, και 20 μέτρα από τα βράχια.

Τα θρυλικά "κοφτά της Αναβύσσου" αλλά από το λιμανάκι το πονηρό με τον χωματόδρομο και απέναντι από τον Πάτροκλο. Λίγο πιο μακρυά από τη βουλιαγμένη, κοντύτερα από το Ηραίο.
Χρήστος Παπαναστασίου
Δραπέτης

Νέα δημοσίευσηαπό manos papadakis » 24 Μάιος 2007, 14:57

Γεια χαρα σε ολους, να πω κι εγω δυο πραγματα απο τη μικρη μου εμπιρεια στο πηγαδι (4-5) φορες με τους συνηθεις υποπτους. :roll: Το καθωδικο ρευμα υπαρχεικαι σου δινει την αισθηση οτι εχεις παει 20-22 μετρα ενω βρισκεσαι να ακουμπας το πατο. Σε συνδιασμο με 1 η 2 κιλα παραπανω στη ζωνη το ξεκολημα και η αναδυση ειναι αρκετα δυσκολο με τα αποτελεσματα που αμεφερε ο φοιβος samba υποξια κ.τ.λ . Τωρα για τα κιλα και το βαθος θα ηθελα να πω οτι εχει να κανει κατα ενα μεγαλο μερος με την τεχνικη της βουτιας, και ειδικα τη πεδιλια και τη σταση του σωματος. Σε καθε φορα που πηγαινα με τα παιδια στο πηγαδι προσπαθουσα να βελτιωσω τις αδυναμιες της τεχνικης μου(ειναι πολλες) :lol: το αποτελεσμα ηταν να να κανω μια μικρη βελτιωση μεγαλη ωμος οσον αφορα τα κιλα μιας και την τελευταια φορα με 6mm στολη (το παντελονι λιγο πατημενο)βουτηξα με 3 κιλα.Aξιζει να το δοκιμασει κανεις και να βγαλει τα συμπερασματα του στη πραξη. :idea:
Άβαταρ μέλους
manos papadakis

Νέα δημοσίευσηαπό Spazar » 24 Μάιος 2007, 15:01

Δραπέτη

Δεν θα ξεχάσω σε 1 από τα τελευταία ψαρέματα στα κοφτά μετά το θυμάρι όπου χαλαρώνω και ξεκινάω για 1 βουτιά σε 1 λαμαρίνα λίγο κάτω από τα 25 πάνω στην άμμο που κάποιες φορές έχω δει να χώνονται σφυρίδες. Δεν έχω προσέξει ότι από πισω μου περνάει 1 γρουπ αυτοδυτών σε φθίνουσα πορεία και αφού έχω κατέβει και δεν έχω βρει τίποτα στην λαμαρίνα γυρνάω και έρχομαι φάτσα με τον τελευταίο του γκρουπ (ο οποίος ούτε αυτός με είχε δει). Το ξάφνιασμα του όταν με είδε με το όπλο στο χέρι ήταν τέτοιο που το καταλάβαινες με το μάτι (από το τίναγμα που έκανε)

ΑΣΧΕΤΟ ΑΛΛΑ ΑΥΤΟ ΘΥΜΗΘΗΚΑ
Την υγεία μου να έχω......να ψαρεύω
Άβαταρ μέλους
Spazar

Νέα δημοσίευσηαπό Stavros » 24 Μάιος 2007, 15:03

theo-attack έγραψε:
Μία ερώτηση (που θα μπορούσε να μπει σε άλλο θέμα): Πολλοί αθλητές και πρωταθλητές λένε ότι η ΕΚ είναι θέμα "εσωτερικό". Αν είναι έτσι τότε γιατί γίνονται αγώνες?

Σωστά καταλάβατε πάω να τα βάλω με τους αγώνες ΕΚ. Μα ποιος είμαι? Ο panagos? :lol:

Ναι Θεόφιλε - η Ε/Κ είναι θέμα εσωτερικό όσον αφορά την προσέγγιση του δύτη στην προπόνηση και στη θάλασσα γενικότερα...αλλά παράλληλα είναι θέμα κοινωνικό (οι αθλητές της Ε/Κ είναι αρκετά κοινονικοποιημένη ομάδα) και θέμα αθλητικό. Οι δύο αυτοί παράγοντες δημιουργούν τις προυποθέσεις για να υπάρχουν αγώνες (στους αθλητές Ε/Κ αρέσει να βρίσκονται όλοι μαζί και να χαζολογάνε στο νερό και τους αρέσει να αγωνίζονται γιατί αυτό είναι κομμάτι του να είσαι αθλητής).

Και μην μπερδεύεις κάποια πράγματα - σε έναν αγώνα Ε/Κ δεν πάει κάποιος για να κερδίσει τους υπόλοιπους - πάει για να κερδίσει τον εαυτό του. (είναι συνέχεια του γνωμικού ότι δεν πάς να κάνεις τη βουτιά κάποιου άλλου - το καλλίτερο που μπορείς να ελπίζεις είναι να κάνεις την δικιά σου βουτιά)

Φιλικά Σταύρος
"The scuba diver dives to look around, the freediver dives to look inside..." Umberto Pelizzari
Stavros

Νέα δημοσίευσηαπό Stavros » 24 Μάιος 2007, 15:08

Spazar έγραψε:Δραπέτη

Δεν θα ξεχάσω σε 1 από τα τελευταία ψαρέματα στα κοφτά μετά το θυμάρι όπου χαλαρώνω και ξεκινάω για 1 βουτιά σε 1 λαμαρίνα λίγο κάτω από τα 25 πάνω στην άμμο που κάποιες φορές έχω δει να χώνονται σφυρίδες. Δεν έχω προσέξει ότι από πισω μου περνάει 1 γρουπ αυτοδυτών σε φθίνουσα πορεία και αφού έχω κατέβει και δεν έχω βρει τίποτα στην λαμαρίνα γυρνάω και έρχομαι φάτσα με τον τελευταίο του γκρουπ (ο οποίος ούτε αυτός με είχε δει). Το ξάφνιασμα του όταν με είδε με το όπλο στο χέρι ήταν τέτοιο που το καταλάβαινες με το μάτι (από το τίναγμα που έκανε)

ΑΣΧΕΤΟ ΑΛΛΑ ΑΥΤΟ ΘΥΜΗΘΗΚΑ

Σπαζαρ βούτιξες 25 μέτρα με εκείνα τα αλλόκοτα πέδιλα ρε θηρίο? Μπράβο - ένα καμμιά μέρα που θα κανονίσει ο Φοίβος βουτιά να μαζέψουμε και την πεδιλιά εεε? :P

Φιλικά Σταύρος
"The scuba diver dives to look around, the freediver dives to look inside..." Umberto Pelizzari
Stavros

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Φυσιολογία.

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 6 επισκέπτες