• Ανακοινώσεις
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση
  • Ανακοινώσεις
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση
  • Ανακοινώσεις
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση
  • Ανακοινώσεις
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Ερώτηση περί υποξίας

Ερώτηση περί υποξίας

Νέα δημοσίευσηαπό CLIPPER » 17 Μάιος 2007, 10:16

Η μάχη δόθηκε, ΔΕΝ περάσαμε καλά, ας μαζέψουμε τώρα τα πτώματα και ας πάμε σε κάτι πιο δημιουργικό...

Η ερώτησή μου ξεκινά από μια κουβέντα που έχω ακούσει και διαβάσει και εδώ μέσα, κατά καιρούς, και έχει επαναλάβει και ο Φοίβος σε κατ' ιδίαν συνομιλίες μας. (δεν απευθύνεται όμως μόνο στο Φοίβο αλλά σε όλους)

"Η υποξία δεν έχει μνήμη"

Αν έχω καταλάβει σωστά με αυτή την φράση εννοείτε πως σε περιστατικό υποξίας υπάρχει, με πολύ μεγάλη πιθανότητα να εμφανιστεί, κάποιος χρόνος (μικρός ή μεγάλος δεν έχει σημασία) όπου ο παθών μπορεί να πάθει μια παροδικής μορφής αμνησία.

Προσωπικά όμως, τη φράση αυτή, θα μπορούσα να τη μεταφράσω και ως εξής: "Η υποξία δεν έχει, συσσωρευτικού χαρακτήρα, αρνητικά ή θετικά αποτελέσματα στον οργανισμό "
Νομίζω πως κάπου έχει ξανασυζητηθεί αυτό αλλά και πάλι δεν κατάλαβα το τελικό συμπέρασμα. :oops:

Θα μπορούσε κάποιος να βοηθήσει;
Με εκτίμηση, Θανάσης

"Λίγα, αλλά ώριμα" Carl Gauss
Άβαταρ μέλους
CLIPPER

Νέα δημοσίευσηαπό kostasr » 17 Μάιος 2007, 10:24

Μάχη ????όχι δα!!!!

Σε ότι αφορά την υποξία:
Πριν κάνω κάποιες συζητήσεις και έχοντας διαβάσει το βιβλίο του Δετοράκη, είχα την εντύπωση πως όταν κάποιοος πάθει υποξία, τότε είναι πιο εππιρεπής στο μέλλον να ξαναπάθει. Πιο καινούργια επιστημονικά δεδομένα, απέδειξαν ότι η υποξία δεν είναι τίοτα άλλο παρά ένα στιγμιαίο "κλείσιμο" του διακόπτη λογω της χαμηλής μερικής πίεσης του οξυγόνου ΚΑΙ απότομη πτώσης της μερικής πίεσης του διοξειδίου του άνθρακα, προκειμένου να μην συμβεί κάτι το μη αναστρέψιμο. Επειδή το σημαντικότερο ζωτικό οργανο είναι ο εγκέφαλος ο ίδιος (ο εγκέφαλος), σου "απαγορεύει" για μικρό χρονικό διαστημα (της τάξεως δευτερολέπτων) να κάνεις οποιαδήποτε καύση οξυγόνου, μέχρι να αποκατασταθεί η μερική πίεση του οξυγόνου ΚΑΙ του διοξειδίου, την οποία πίεση την "μετρά" ο οργανισμός μέσω ειδικών νευροϋποδοχέων.

Επίσης αποδείχτηκε ότι ο οργανισμός δεν θυμάται τα περιστατικά της υποξίας, ΧΩΡΙΣ ΑΥΤΟ ΝΑ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΟΤΙ Η ΥΠΟΞΙΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΙ ΚΑΛΟ Η ΠΟΛΥ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΕΠΙΘΥΜΗΤΟ!!!!!!

Οπότε το θεωρώ ένα ακόμα όπλο του οργανισμού υπέρ μας
Τα πιο όμορφα πράγματα συμβαίνουν στον βυθό, με μια ανάσα και ένα όπλο στο χέρι!
Άβαταρ μέλους
kostasr

Νέα δημοσίευσηαπό Μαθητής » 17 Μάιος 2007, 10:38

Σου φέρω γώ μελέτες για το τσιγάρο που δεν βλάπτει , για το ντούμπι ντούμπι που κάνει καλό στην υγεία , για το εμβόλιο κατά του καρκίνου της μήτρας που θέλουν αν κάνουν στα κοριτσάκια , για το ... τέλος της ιστορίας , για την καλοπέραση στην τουρκοκρατία , για την ελευθερία στο Ιράκ για ότι τέλος παντων γουστάρεις να ακούσεις.
Και όλα αυτά απο έγκυρους επιστήμονες με διδακτορικά και περγαμηνές και θέσεις σε πανεπιστήμια της ημεδαπής και αλλού.

Αμέ !
Σάμπως οι πεθαμένοι μιλάνε.

Υ.Γ Μπήκα επιθετικά στο παιχνίδι γιατί έχει γίνει της μόδας όλοι να προσπαθούμε να βρίσκουμε άλλοθι απομακρυνόμενοι απο την προσωπική εμπειρία.
Και αυτή η διαστροφή θα έλεγα εντάσετε στη γενικότερη τραγικότητα του ανθρώπου.
Μαθητής

Νέα δημοσίευσηαπό CLIPPER » 17 Μάιος 2007, 10:42

kostasr έγραψε:Επίσης αποδείχτηκε ότι ο οργανισμός δεν θυμάται τα περιστατικά της υποξίας, ΧΩΡΙΣ ΑΥΤΟ ΝΑ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΟΤΙ Η ΥΠΟΞΙΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΙ ΚΑΛΟ Η ΠΟΛΥ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΕΠΙΘΥΜΗΤΟ!!!!!!

Κωστή με αυτή τη φράση εννοείς ότι δεν μένουν αρνητικές επιπτώσεις στον εγκέφαλο από ένα περιστατικό υποξίας; (ή ότι δεν αποκτά κάποια μεγαλύτερη ευαισθησία οργανισμός - αναφέρω ένα άλλο παράδειγμα)

Επιθυμητό σίγουρα δεν είναι. Η τελευταία σου φράση όμως αφήνει κάποιο παραθυράκι ότι μπορεί και να μην ε΄νια έτσι τα πράγματα. Να το θεωρήσω ώς το ερωτηματικό που βάζει η επιστήμη στο τέλος κάθε άποψης που εκφράζεται;

Ξέρουμε σε τι ακριβώς είναι κακή η υποξία;
Με εκτίμηση, Θανάσης

Άβαταρ μέλους
CLIPPER

Νέα δημοσίευσηαπό CLIPPER » 17 Μάιος 2007, 10:46

Μαθητής έγραψε:Υ.Γ Μπήκα επιθετικά στο παιχνίδι γιατί έχει γίνει της μόδας όλοι να προσπαθούμε να βρίσκουμε άλλοθι απομακρυνόμενοι απο την προσωπική εμπειρία.
Και αυτή η διαστροφή θα έλεγα εντάσετε στη γενικότερη τραγικότητα του ανθρώπου.

Νικήτα, η επιθετικότητα δε με βοηθάει να καταλάβω όμως αυτό που θέλω ρε φίλε. Στο παρελθόν είχα την τύχη να έχω καταπληκτικούς μαστόρους που με έμαθαν κομμάτια της δουλειάς μου με "επιθετικό" τρόπο. Αν νομίζεις ότι μπορείς ότι μπορείς να το διαχειριστείς αυτό κατάλληλα, τότε χτύπα με αλύπητα :D . Αρκεί να ξεκαθαρίσω αυτό που θέλω...

Εκείνοι πάντως τα κατάφεραν :wink: :lol:
Με εκτίμηση, Θανάσης

Άβαταρ μέλους
CLIPPER

Νέα δημοσίευσηαπό kostasr » 17 Μάιος 2007, 10:52

ΦΙΛΕ Μαθητη

Ως τεχνικός έχω μάθει να δέχομαι τα συμπεράσματα των ειδικών του κάθε επιστημονικού πεδίου διότι:

α)δεν έχω το γνωσιολογικό επίπεδο για να τους καταρρίψω
β)δεν μου αρέσει να βγάζω αυθαίρετα συμπεράσματα.
γ)Δεν θέλω να φέρω την ευθύνη για πράγματα που δεν ισχύουν και που πιθανόν να βλάψουν κάποιους συνανθρώπους μου

Επιπλέον σου δηλώνω ξεκάθαρα, χωρις καμμία διάθεση να σε προσβάλλω ούτε να υποβιβάσω τις απόψεις και την γνώμη σου, πως εάν κάποιος θέλει να βλέπει κινδύνους παντού δεν θα βγεί ούτε στον δρόμο να περπατήσει!!!Αυτό δεν σημαίνει ότι δεν θα πρέπει να περπατάμε στον δρόμο. Και για να μην παρεξηγηθώ δεν λέω ΟΤΙ Η ΥΠΟΞΙΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΙ ΚΑΛΟ.

Α και όλοι οι γιατροί λένε ότι 1 τσιγάρο την εβδομάδα κάνει καλό διότι η νικοτίνη περιέχει αντισηπτικές ιδιότητες για το αίμα.ΔΕΝ ΛΕΩ ΝΑ ΑΡΧΙΣΟΥΝ ΟΛΟΙ ΤΟ ΚΑΠΝΙΣΜΑ. απλώς αναφέρω κάποια ιατρικά συμπεράσματα
Τα πιο όμορφα πράγματα συμβαίνουν στον βυθό, με μια ανάσα και ένα όπλο στο χέρι!
Άβαταρ μέλους
kostasr

Νέα δημοσίευσηαπό Μαθητής » 17 Μάιος 2007, 13:06

Δεν ξέρω ρε φιλάρες αλλά θα έπρεπε την λέξη υποξία να την λέμε με περισσότερη ευαισθησία. Ίσως και με φόβο . Τουλάχιστον παλιότερα αυτό το πνεύμα υπήρχε. Πολλοί εδώ μέσα όμως την διαχειρίζονται θα έλεγα χωρίς το απαραίτητο δέος φθάνοντας στην ύβρη. Ξεχνούν - εγώ δεν μπορώ - ότι η εμφάνισή της ισοδυναμεί με τον βιολογικό θάνατο του δύτη. Γιατί άραγε να μιλάμε για θανάτους ; Τι μέλετες και αποδείξεις; Γιατί να μας αφορούν λοιπόν αυτά;

Όχι θα πούνε κάποιοι , απλώς σηματοδοτεί την κατάκτηση του ορίου και το φτάσιμο της αντοχής. Κάτσε ω μεγάλε δύτη , πιές την πορτοκαλάδα σου και ξεκουράσου κλάπ κλάπ κλάπ. Αύριο πάλι.
Αυτό το κλιμα είναι παθογενές και τα παράγωγά του είναι αρρώστιες.
<<Παίδων αθύρματα>>.

Πρέπει να λάβουμε όλοι υπ΄οψιν ότι ζούμε σε μιά εποχή που λατρεύετε ο θάνατος. Και αυτό γίνεται διότι στο βάθος της συνειδησής μας βλέπουμε μόνον τον εαυτό μας . Και επιχειρούμε τον θάνατο του Πατρός τινάζοντας τα μυαλά μας στον αέρα.
Με πολλούς τρόπους.
Μαθητής

Νέα δημοσίευσηαπό kostasr » 17 Μάιος 2007, 13:18

Η υποξία , Φίλε Μαθητή, δεν είναι ο βιολογικός θάνατος (έστω και στιγμιαίος)του δύτη. Είναι μια στιγμιαία λιποθυμία, λόγω της χαμηλής μερικής πιέσεως του οξυγόνου ΚΑΙ της απότομης πτώσης της μερικής πιέσεως του διοξειδίου του άνθρακα στον οργανισμο του ΥΠΕΡΒΟΛΙΚΑ ΖΟΡΙΣΜΕΝΟΥ ΔΥΤΗ.

Ασπάζομαι τον σεβασμό σου στο Θαύμα της ζωής που τόσο απλόχερα Ο Μεγαλοδύναμος μα χάρισε.

Αλλά υπάρχει η εξέλιξη που μας μαθαίνει καινούργια πράγματα για το πώς λειτουργεί ο οργανισμός μας.

Αυτά τα καινούργια πράγματα, αυτήν την γνώση, είναι στο χέρι του κάθε ενός από εμάς πως θα την διαχειριστεί.

Πάντα φιλικά και χωρίς καμμία διάθεσης κρίσης ή ειρωνίας

Υ.Γ. ΔΕΝ ΘΕΛΩ ΥΠΟΒΑΘΜΙΣΩ ΤΗΝ ΣΟΒΑΡΟΤΗΤΑ ΕΝΟΣ ΠΕΡΙΣΤΑΤΙΚΟΥ ΥΠΟΞΙΑΣ ΟΥΤΕ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΩ ΝΑ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΣΥΝΙΘΙΣΜΕΝΟ.
ΑΚΟΜΑ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΔΕΝ ΘΕΛΩ ΝΑ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΣΥΝΔΕΔΕΜΕΝΟ ΜΕ ΤΗΝ ΑΥΞΗΣΗ ΤΩΝ ΕΠΙΔΟΣΕΩΝ.
ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΠΟΥ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΑΠΟΦΕΥΓΟΥΜΕ!!!!!
Άβαταρ μέλους
kostasr

Νέα δημοσίευσηαπό PanEx » 17 Μάιος 2007, 13:28

Κουράστηκα,...........κουράστηκα να διαβάζω τα ίδια και τα ίδια,..............από τη μία πλευρά μιά ομάδα να προσπαθεί να μας "χώσει" με το ζόρι στο μυαλό πως πρέπει να ενοχοποιήσουμε την υποξία και λίγο μετά ή "άλλη πλευρά" να προσπαθεί για το αντίθετο,......

Ε π α ν α λ α μ β α ν ό μ α σ τ ε

Δεν απαντάμε στην ερώτηση του Θανάση,........."Η υποξία έχει μνήμη;;" ,δεν ρώτησε ούτε αν σκοτώνει,ούτε αν φοβίζει,ούτε αν μεταδίδεται με την αφή,ούτε για θανάτους μίλησε ούτε για ευθύνες .......τ'ιποτα από όλα αυτά,......,........."Η υποξία έχει μνήμη;;" ....ρώτησε,.........ξέρουμε να του πούμε;;ή όχι;;
Απλά το έγραψε,...........
CLIPPER έγραψε:Θα μπορούσε κάποιος να βοηθήσει;
Mη πιστεύεις όσα γράφονται στα φόρουμς.....
Άβαταρ μέλους
PanEx
Site Admin

Νέα δημοσίευσηαπό kostasr » 17 Μάιος 2007, 13:42

CLIPPER έγραψε:
kostasr έγραψε:Επίσης αποδείχτηκε ότι ο οργανισμός δεν θυμάται τα περιστατικά της υποξίας, ΧΩΡΙΣ ΑΥΤΟ ΝΑ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΟΤΙ Η ΥΠΟΞΙΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΙ ΚΑΛΟ Η ΠΟΛΥ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΕΠΙΘΥΜΗΤΟ!!!!!!

Κωστή με αυτή τη φράση εννοείς ότι δεν μένουν αρνητικές επιπτώσεις στον εγκέφαλο από ένα περιστατικό υποξίας; (ή ότι δεν αποκτά κάποια μεγαλύτερη ευαισθησία οργανισμός - αναφέρω ένα άλλο παράδειγμα)

Επιθυμητό σίγουρα δεν είναι. Η τελευταία σου φράση όμως αφήνει κάποιο παραθυράκι ότι μπορεί και να μην ε΄νια έτσι τα πράγματα. Να το θεωρήσω ώς το ερωτηματικό που βάζει η επιστήμη στο τέλος κάθε άποψης που εκφράζεται;

Ξέρουμε σε τι ακριβώς είναι κακή η υποξία;

Πριν απαντήσω στην ερώτηση σου δηλώνω ξεκάθαρα ότι, αυτά που ακολουθούν είναι αυτά που έχω διαβάσει και συζητήσει. Σε καμμία περίπτωση δεν θέλω να αντικαταστήσω κάποιον γιατρό ή πιο ειδικό από εμένα.
Δύο σενάρια για παράδειγμα:
α)
Ψ/φεκάς αναδύεται από έντονο ξεβράχωμα, παθαίνει υποξία μεσα στο νερό και όταν επανερχεται μέσα στο νερό, ανοίγει ΑΚΟΥΣΙΑ το στόμα για να αναπνεύση και καταπίνει νερό το οποίο πάει στους πνεύμονες με όλα τα δυσάρεστα επακόλουθα. εάν τον βγάλει κάποιος έξω πρέπει να αντιμετωπιστεί το πνευμονικό οιδημα που θα έχει προκληθεί από την κατάποση του νερού.
β)Σε αγώνας ελεύθερης ο τύπος την τσιμπάει έξω από το νερό του βγάζου την μάσκα του λένε σιγα σιγά και επαναλαμβανόμενα ανεπνευσε ανεπνευσε, ξυπνάει χωρίς να θυμάται τίποτα.

Στην δευτερη περίπτωση ο εγκέφαλος δεν έχει μείνει δίχως οξυγόνο για πάρα πολύ ώρα άρα δεν έχει υποστεί ζημιά από έλλειψη οξυγονωσης στους ιστούς

Στην πρώτη περίπτωση έχει πνευμόνικές βλάβες και πιθανόν εγκεφαλικες

Γενικά εάν ο εγκέφαλος μείνει για κάποιο κρισιμο χρονικό διάστημα χωρίς οξυγόνο παθαίνει βλάβες όπως και όλα τα όργανα. Απλώς ο κρίσιμος αυτός χρόνος για τον εγκέφαλο είναι πολύ μικρότερος από των υπολοίπων οργάνων.

Η υποξία σύμφωνα με τα τελευταία επιστημονικά δεδομένα ΔΕΝ έχει μνήμη δηλαδή εάν πάθεις μια φορά και δεν σου μείνει κάτι ΛΟΓΩ της υποξίας, η ίδια η υποξία από μόνη της δεν σε οδηγεί σε μία δεύτερη ευκολότερα!!!

ΤΑ ΑΝΩΘΕΝ ΜΕ ΚΑΘΕ ΕΠΙΦΥΛΑΞΗ ΔΙΟΤΙ ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΓΙΑΤΡΟΣ Η ΦΥΣΙΟΛΟΓΟΣ.ΟΛΑ ΤΑΠΑΡΑΠΑΝΩ ΤΑ ΕΧΩ ΔΙΑΒΑΣΕΙ ΣΕ ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΑ ΣΥΓΓΡΑΜΑΤΑ
Άβαταρ μέλους
kostasr

Νέα δημοσίευσηαπό Καρανάσος Κώστας » 17 Μάιος 2007, 14:06

Ετσι όπως συντάσεις την ερώτηση: "Η υποξία δεν έχει μνήμη" , το μόνο νόημα που βγαίνει είναι οτι άτομα που έχουν πάθει υποξία δεν έχουν αυξημένη πιθανότητα να ξαναπάθουν υποξία , ενδεχομένως γιατί ο οργανισμός δεν την αναγνωρίζει με κάποιο τρόπο ως περελθόν συμβάν. Αν αυτό ρωτάς τελικά , υπήρξε στο παρελθόν μια διαμάχη για το κατά πόσο είναι επιρρεπείς σε υποξία , άτομα που την έχουν πάθει στο παρελθόν. Απ' ότι θυμάμαι παραμένει διαμάχη.
Αν , τώρα , ρωτάς αν τα άτομα που έχουν πάθει υποξία θυμούνται τίποτα από το συμβάν , μάλλον θα πρέπει να συντάξεις διαφορετικά την ερώτηση. Π.χ. "Υπάρχουν αναμνήσεις παθόντων από τα περιστατικά υποξίας;".
Είναι που είναι στραβός ο γυαλός , αμα κάνεις και "στραβές" ερωτήσεις ...
Καρανάσος Κώστας

Νέα δημοσίευσηαπό CLIPPER » 17 Μάιος 2007, 15:36

Κώστα (Καρανάσο), ίσως δεν ήμουν σαφής. Το ξαναλέω...
Με την φράση "Η υποξία δεν έχει μνήμη" έχω καταλάβει ότι συνήθως εννοείτε πως σε περιστατικό υποξίας ο παθών παθαίνει και μια παροδική αμνησία, ΑΡΑ δε θυμάται καν ότι έπαθε υποξία.

Θέλω τώρα να διευκρινίσω, αν υπάρχει απάντηση και αν ξέρουμε την περίπτωση που η υποξία έχει μνήμη είτε με την μορφή κάποιου ΣΥΣΣΩΡΕΥΤΙΚΟΥ αρνητικού αποτελέσματος στον ανθρώπινο οργανισμό (παθαίνεις δηλαδή κάποια μικρή ζημιά, μη ανατάξιμη που λειτουργεί συσσωρευτικά) είτε με τη μορφή κάποιου ΣΥΣΣΩΡΕΥΤΙΚΟΥ θετικού αποτελέσματος (δηλαδή π.χ. αν ο οργανισμός σκληραγωγείται σιγά σιγά ώστε να ΜΗΝ παθαίνει εύκολα υποξίες)

Την απάντησή που μου δίνεις από ότι κατάλαβα βρίσκεται εδώ: "άτομα που έχουν πάθει υποξία δεν έχουν αυξημένη πιθανότητα να ξαναπάθουν υποξία , ενδεχομένως γιατί ο οργανισμός δεν την αναγνωρίζει με κάποιο τρόπο ως περελθόν συμβάν. Αν αυτό ρωτάς τελικά , υπήρξε στο παρελθόν μια διαμάχη για το κατά πόσο είναι επιρρεπείς σε υποξία , άτομα που την έχουν πάθει στο παρελθόν. Απ' ότι θυμάμαι παραμένει διαμάχη."

Ευχαριστώ όσους απάντησαν ήδη. Εξακολουθώ να παρακολουθώ με ενδιαφέρον το θέμα.
Με εκτίμηση, Θανάσης

Άβαταρ μέλους
CLIPPER

Νέα δημοσίευσηαπό Μαθητής » 17 Μάιος 2007, 17:25

Αγαπητέ φίλε Κώστα.
Όποιος πάθει υποξία θα πεθάνει. Τελεία και πάυλα.
Το ότι μπορεί να σε σώσει το ζευγάρι σου δεν το αναιρεί αυτό .
Την επόμενη φορά που θα σημβεί , θα πεθάνει τότε.
Το κατάλαβες;

Με αυτήν την σκληρή τοποθέτηση παίρνω θέση .
Εμένα δεν με νοιάζουν οι ράμπο.
Τα νέα παιδιά με ενδιαφέρουν και αυτοί πρέπει επιτέλους να ακούσουν την αλήθεια.
Κάτι πέρα απο την κουραστική δύναμη και την επιμονή.
Μαθητής

Νέα δημοσίευσηαπό A.Marmaras » 17 Μάιος 2007, 17:34

Ο εγκέφαλος είναι το πιο πολύπλοκο και μυστηριώδες αντικείμενο που γνωρίζουμε: 1.300-1.500 γραμμάρια ζελατινοειδούς ιστού, ο οποίος αποτελείται από 100 δισεκατομμύρια νευρώνες, καθένας από τους οποίους δημιουργεί από 1.000-10.000 συνάψεις με γειτονικούς νευρώνες. Ας δοκιμάσουμε, όσο πιο απλά γίνεται, να παρουσιάσουμε όσα έχει ανακαλύψει η νευροεπιστήμη για την οργάνωση και τις λειτουργίες αυτής της πολύπλοκης μηχανής του νου.

Όλοι οι νευρώνες σε οκτώ μήνες

Κατά τη διάρκεια της κύησης ο οργανισμός του εμβρύου παράγει τουλάχιστον 250.000 νευρώνες το λεπτό. Όμως 15-30 μέρες πριν από τη γέννηση η παραγωγή νευρώνων σταματά. Τότε αρχίζει για τον εγκέφαλο η νέα επιγενετική φάση ανάπτυξης, η αρχικά εκρηκτική δημιουργία συνάψεων -τα σημεία επαφής και επικοινωνίας μεταξύ των νευρώνων-, η οποία διαρκεί για όλη μας τη ζωή. Όσοι νευρώνες δεν καταφέρνουν να σχηματίσουν ισχυρές συνάψεις πεθαίνουν.

Έτσι τη στιγμή της γέννησης έχουν αποδεκατιστεί οι περισσότεροι από τους μισούς νευρώνες. Σ' αυτή τη διαδικασία αέναης δημιουργίας και εξάλειψης των συνάψεων στηρίζεται η φυσιολογική λειτουργία του εγκεφάλου. Η μεγάλη θνησιμότητα των νευρώνων αρχίζει να εκδηλώνεται σε ηλικία 30-40 χρονών, χωρίς ο οργανισμός μας να μπορεί να τους αντικαθιστά με νέους. Η αναγέννηση των νευρώνων έχει επιτευχθεί μόνο στο εργαστήριο, ενώ οι νευρώνες πεθαίνουν με ρυθμό 100.000 τη μέρα, περίπου ένας κάθε δευτερόλεπτο. Ευτυχώς, δεν υπάρχει αντίστοιχη παρακμή των νοητικών μας ικανοτήτων, γιατί η συνεχής δημιουργία νέων συνάψεων και νευρωνικών κυκλωμάτων εξασφαλίζει την ακεραιότητα όλων σχεδόν των νοητικών μας λειτουργιών.

Τρείς εγκέφαλοι σε έναν

Ο ανθρώπινος εγκέφαλος είναι το τελικό προϊόν της αλληλοεπικάλυψης τριών εγκεφάλων οι οποίοι εμφανίστηκαν διαδοχικά στη διάρκεια της εξέλιξης των σπονδυλωτών. Από κάτω προς τα πάνω -στη βάση του κρανίου- υπάρχει ο αρχαιότερος εγκέφαλος, ο ρομβοειδής, ειδικευμένος στις ενστικτώδεις ακούσιες λειτουργίες (επαγρύπνηση, αναπνοή, κυκλοφορία του αίματος, μυϊκός τόνος). Αποτελείται από τον προμήκη μυελό -τμήματα του νωτιαίου μυελού που εισέρχονται στον εγκέφαλο-, τη γέφυρα και την παρεγκεφαλίδα. Ακολουθεί ο μεσεγκέφαλος ή μέσος εγκέφαλος, ένα μικρό τμήμα του εγκεφάλου το οποίο παχαίνει στη ραχιαία περιοχή σχηματίζοντας την οπτική στέγη, το ζευγάρι πυρήνων που σχηματίζουν την οπτική ταινία.

Ακολουθεί ο προσεγκέφαλος ή πρόσθιος εγκέφαλος, το πιο πρόσφατο ιστορικά απόκτημα του εγκεφάλου μας. Αυτός περιλαμβάνει το διεγκέφαλο και τον τελεγκέφαλο. Ο πρώτος ονομάζεται επίσης μεταιχμιακό σύστημα και είναι μια συλλογή των βασικών πυρήνων και των νευρικών οδών (ιππόκαμπος, διάφραγμα, αμυγδαλή, οσφρητικοί βολβοί κ.ά.). Αυτός παίζει σημαντικό ρόλο στη συναισθηματική και ερωτική μας συμπεριφορά και ελέγχει όλες τις πρωτογενείς ή έμφυτες συγκινήσεις μας. Τέλος υπάρχει ο νεοφλοιός ή απλά εγκεφαλικός φλοιός, το τελευταίο βήμα της εξέλιξης του εγκεφάλου, έδρα της αφηρημένης σκέψης και του λόγου.

Ανατομία και Προστασία

Ο φλοιός είναι ένας πολυστρωματικός μανδύας και καλύπτει μεγάλο μέρος της κρανιακής κοιλότητας, άρα μπορούμε εύκολα να υπολογίσουμε τον όγκο του. Το δύσκολο είναι να φανταστούμε την έκτασή του. Αυτό οφείλεται στις πολλές αναδιπλώσεις του φλοιού, οι οποίες δημιουργούν μεγάλες και μικρές πτυχώσεις γνωστές ως αύλακες και έλικες του εγκεφάλου. Αν ξεδιπλώναμε και τεντώναμε τις αναδιπλώσεις του φλοιού αυτός θα καταλάμβανε μια επιφάνεια κατά πολλές φορές μεγαλύτερη από το κεφάλι. Η πιο βαθιά αύλακα είναι εκείνη που χωρίζει τα δύο ημισφαίρια, τα οποία συνδέονται και επικοινωνούν κυρίως μέσω μιας πυκνής δέσμης νευρικών ινών που ονομάζεται μεσολόβιο (τυλώδες σώμα). Αν αποκοπεί το μεσολόβιο τα δύο ημισφαίρια δεν επικοινωνούν πια και συμπεριφέρονται σαν δύο αυτόνομοι εγκέφαλοι. Άλλες μεγάλες αύλακες οριοθετούν τους λοβούς του εγκεφάλου: ο μετωπιαίος (εκούσιες κινήσεις), ο βρεγματικός (αφή, γεύση), ο ινιακός (όραση) και ο κροταφικός λοβός (ακοή, ισορροπία). Ανάμεσα στον εγκέφαλο και στην κρανιακή κοιλότητα παρεμβάλλεται μια προστατευτική μεμβράνη, η μήνιγγα, η οποία περιβάλλει το πολύτιμο όργανο της σκέψης. Η αραχνοειδής, η σκληρή και η χοριοειδής μήνιγγα δε συμβάλλουν μόνο στην προστασία αλλά και στη διατροφή του εγκεφάλου. Για καθαρά προστατευτικούς λόγους ο εγκέφαλος διαθέτει επίσης μια σειρά από κοιλότητες γεμάτες υγρό.

Γιατί μισούμε τις δίαιτες

Εξαιτίας μιας ακόμα άμυνας του εγκεφάλου δεν μπορούμε να αδυνατίσουμε κατά βούληση. Τις περισσότερες φορές μια δίαιτα τείνει να πλήττει τους μυς παρά τα λίπη, γιατί ο εγκέφαλος αυτοπροστατεύεται. Η τροφή του αποτελείται από σάκχαρα και οι νευρώνες δεν μπορούν να αποδομούν τα λίπη για να συνθέτουν σάκχαρα. Έτσι όταν εξαντληθούν τα διαθέσιμα σάκχαρα στο ήπαρ χρησιμοποιούν τις πρωτεΐνες και προσβάλλουν τους μυς. Ευτυχώς που συμβαίνει αυτό, γιατί θα ήταν καταστροφικό αν οι νευρώνες μπορούσαν να παίρνουν σάκχαρα από τα έλυτρα μυελίνης, λιπώδη ουσία που περιβάλλει σαν μονωτικό τους νευράξονες. Αν οι νευρώνες "έτρωγαν" αυτή την πολύτιμη μονωτική ουσία, όπως συμβαίνει στην ασθένεια σκλήρυνση κατά πλάκας, οι διανοητικές δραστηριότητες θα ήταν αδύνατες.

Πηγη http://www.focusmag.gr

Συγγνωμη εσεις τωρα τι λετε???
Αν του κλεινης τον διακοπτη αραια και που δεν εχει προβλημα ...

Και μνημη εχει και απ' ολα

Και μια ιστορια για διασκεδαση που κολαει στο κλιμα των ημερων :D

Ένας ψαράς βρήκε στα δίχτυα του ένα χάλκινο μπουκάλι με πώμα από μολύβι. Το μπουκάλι αυτό περιείχε ένα παντοδύναμο πνεύμα και όταν ο ψαράς αφαίρεσε το μολυβένιο σκέπασμα το πνεύμα εμφανίστηκε μπροστά στον ψαρά, υποκλίθηκε και είπε:
–Κάνε τρεις ευχές και θα τις εκπληρώσω. Ποια είναι η πρώτη σου ευχή;
–Θα ήθελα να με κάνεις τόσο έξυπνο ώστε να κάνω την τέλεια, την πιο σωστή επιλογή για τις δύο επόμενες ευχές.
–Έγινε, είπε το πνεύμα. Και τώρα, ποιες είναι οι άλλες δύο ευχές σου;
Ο ψαράς σκέφτηκε μια στιγμή και είπε:
–Ευχαριστώ. Δεν έχω άλλες

Dr aresmares
A.Marmaras

Νέα δημοσίευσηαπό datamanos » 17 Μάιος 2007, 17:43

Μαθητής έγραψε:Αγαπητέ φίλε Κώστα.
Όποιος πάθει υποξία θα πεθάνει. Τελεία και πάυλα.
Το ότι μπορεί να σε σώσει το ζευγάρι σου δεν το αναιρεί αυτό .
Την επόμενη φορά που θα σημβεί , θα πεθάνει τότε.
Το κατάλαβες;

Με αυτήν την σκληρή τοποθέτηση παίρνω θέση .

Όντως σκληρή τοποθέτηση, αλλά όντως και εκτός θέματος.

Συμφωνώ με τον προλαλήσαντα για τη θέση του Δετοράκη, ο οποίος λέει ότι όταν κάποιος την έχει τσιμπήσει (και την έχει γλυτώσει από τον πνιγμό για διάφορους λόγους είτε αυτό λέγεται "ζευγάρι" είτε είχε την κολοφαρδία να βγεί ανάσκελα στην επιφάνεια (πράγμα σπάνιο)), τότε για ένα μικρό χρονικό διάστημα ο εγκέφαλος γίνεται πιο "αυστηρός" και για να σε προφυλάξει ακόμα περισσότερο σε ρίχνει σε νέα υποξία σε πιο ψηλα επίπεδα οξυγόνου.
'
:-({|= Είναι ωραία η θάλασσα γιατί κινείται πάντα.....!!!! :-({|=
Άβαταρ μέλους
datamanos

Επόμενο

Επιστροφή στο Φυσιολογία.

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 5 επισκέπτες