• Ανακοινώσεις
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση
  • Ανακοινώσεις
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση
  • Ανακοινώσεις
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση
  • Ανακοινώσεις
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Βοήθεια ανάδυσης στο ζευγάρι

Βοήθεια ανάδυσης στο ζευγάρι

Νέα δημοσίευσηαπό gpag » 01 Αύγ 2019, 09:15

Καλημέρα στο φόρουμ.
Τώρα που το καλοκαίρι έχει μπεί για τα καλά και αρχίζουμε να κάνουμε και μερικές πιο βαθιές βουτιές, εχω μια απορία και θα ήθελα να ακούσω την γνώμη κάποιου ο οποίος θα έχει γνώσεις και θα μπορούσε να δώσει μια τεκμηριωμένη απάντηση.

Το παράδειγμα είναι το εξής:
Το ζευγάρι μας ξεκινάει την ανάδυση απο μια βαθιά βουτιά, εμείς τον έχουμε εντοπίσει και ξεκινάμε να τον συναντήσουμε προκειμένου να τον βοηθήσουμε στα τελευταία μέτρα .
Έστω οτι τον συναντάμε στα δέκα μέτρα πριν την επιφάνεια και αρχίζουμε τις πεδιλιές για να τον πάμε πάνω.
Η ώθηση που θα του δώσουμε πρέπει να είναι η μεγαλύτερη δυνατή, προκειμένου να βγει το γρηγορότερο δυνατόν στην επιφάνεια η πρέπει να συνεχίσουμε με την ίδια περίπου ταχύτητα προκειμένου να υπάρχει μια σταθερή ταχύτητα ανάδυσης.
Σε περίπτωση που τον ανεβάσουμε με μεγάλη ταχύτητα υπάρχει πιθανότητα στα τελευταία μέτρα να μην γίνει ομαλή μεταβολή των αερίων στον οργανισμό του , με συνέπεια αυτό να προκαλέσει κάποια μικρή δυσφορία η και να οδηγήσει σε μικρή απώλεια των κινήσεων ;

Ελπίζω να είναι κατανοητός ο προβληματισμός μου .
Ευχαριστώ
gpag

Re: Βοήθεια ανάδυσης στο ζευγάρι

Νέα δημοσίευσηαπό Navaho » 01 Αύγ 2019, 09:21

Το καλυτερο φιλε μου ειναι μια σταθερη ταχυτητα και οχι πανικοβλητο κολυμπι για πανω. Ουτε αργα μεγαλη Παρασκευη επιταφιος ουτε τελικιασμενος. Οι λογοι πολλοι. Πρωτον μπορει αυτος να εχει φραξει το αυτι και κινδυνευει με ριβερς μπλοκ. Δευτερο οπως ειπες οι ανταλλαγες αεριων και η αλλαγη στον ογκο του αερα. Τριτο ψυχολογικοι λογοι, αν εκει που ο αλλος ανεβαινει χαλαρος τον πιασουμε και τον ανεβαζουμε μαλλια κουβαρια πανω παιζει να αγχωθει να ανεβασει παλμους. Οποτε καλυτερα μια ηρεμη συμπεριφορα που δειχνει οτι εισαι εκει ολα ειναι ελεγχομενα και οχι κινησεις πανικου. Νομιζω αυτα ειναι κατανοητα που εγραψα.
Φουντουνια και πασης Ελλαδας
Άβαταρ μέλους
Navaho

Νέα δημοσίευσηαπό matador23 » 01 Αύγ 2019, 12:27

Navaho έγραψε:Το καλυτερο φιλε μου ειναι μια σταθερη ταχυτητα και οχι πανικοβλητο κολυμπι για πανω. Ουτε αργα μεγαλη Παρασκευη επιταφιος ουτε τελικιασμενος. Οι λογοι πολλοι. Πρωτον μπορει αυτος να εχει φραξει το αυτι και κινδυνευει με ριβερς μπλοκ. Δευτερο οπως ειπες οι ανταλλαγες αεριων και η αλλαγη στον ογκο του αερα. Τριτο ψυχολογικοι λογοι, αν εκει που ο αλλος ανεβαινει χαλαρος τον πιασουμε και τον ανεβαζουμε μαλλια κουβαρια πανω παιζει να αγχωθει να ανεβασει παλμους. Οποτε καλυτερα μια ηρεμη συμπεριφορα που δειχνει οτι εισαι εκει ολα ειναι ελεγχομενα και οχι κινησεις πανικου. Νομιζω αυτα ειναι κατανοητα που εγραψα.

Επισης θα συμπληρωσω στα πολυ σωστα που ειμαι ο Ινδιανος, οτι τα μετρα που αναφερεις ειναι το σημειο που συμβαινουν τα "χειροτερα".
Εκει χρειαζεται ηρεμια και φυσιολογικη επαναφορα με σταθερο ρυθμο.
Μιλαμε παντα για καταστασεις νορμαλ αναδυσης.

Σε περιπτωσεις τωρα που εχει συμβει κατι ασχημο..samba ,blackout και αρκετα ακομα , εκει φιλε μου, ρωτα σε καποιο εκπαιδευτη ή γενικα καποιον ειδικο να σε καθοδηγησει.
ειναι απο τις περιπτωσεις που ενα σχολειο ειναι χρησιμο!
Οχι για να κατεβεις στα 20-30 μετρα, αλλα για να μπορεις με ψυχραιμια σωσεις εναν ανθρωπο!
0 λεπτά πριν | ΒΑΣΙΛΗΣ ΛΑΔΙΑΣ: "Η παρΑΝομη αλιεία δεν είναι ερασιτεχνική ή επαγγελματική: είναι απλά παρΑΝομη"
Άβαταρ μέλους
matador23

Νέα δημοσίευσηαπό gpag » 01 Αύγ 2019, 15:24

Οκ λογικά αυτά που αναφέρετε και οι δύο.
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας.
:hello:
gpag

Νέα δημοσίευσηαπό ΤΑΙΤΙΝΟΣ » 01 Αύγ 2019, 19:59

Θα συμφωνήσω κι εγώ με τον...Ινδιάνο και τον...Ταυρομάχο :)
Απλά να προσθέσω ότι αξίζει να διαθέσουμε λίγο χρόνο εκτός ψαρέματος για να κάνουμε μερικές δοκιμές αυτής της διαδικασίας, με εναλλαγή ρόλων ουτως ώστε να μην ΄΄ψάχνετε΄΄ στην πραγματική εφαρμογή... ;)
ΤΟ ΝΟΥ ΣΑΣ ΡΕΜΑΛΙΑ!!!
Pescare ergo sum
Άβαταρ μέλους
ΤΑΙΤΙΝΟΣ

Επιστροφή στο Φυσιολογία.

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 6 επισκέπτες