• Ανακοινώσεις
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση
  • Ανακοινώσεις
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση
  • Ανακοινώσεις
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση
  • Ανακοινώσεις
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Μεταφορά απο Νεα προίόντα διαφήμιση...

Μεταφορά απο Νεα προίόντα διαφήμιση...

Νέα δημοσίευσηαπό djcool » 04 Απρ 2013, 11:39

Στην ουσια το οπλο ειναι σαν να μην εχει αψιδες.

Τι θελω να πω με αυτο.... Το σωληνακι που βλεπετε στην δευτερη και τριτη φωτογραφια ειναι πολυ χαμηλο. Αυτο μπορει κανεις να το κανει οταν χρησιμοποιει βεργες με πολυ χαμηλα καρχαριακια ή pins, κατι δηλαδη σαν να ειχε εγκοπες, αλλα χωρις να ειναι εγκοπες.
Μπροστα λοιπον απο ολα τα pins υπαρχει ενα αναποδο U που εδραζεται επανω στην βεργα. Απο εκει πιανει η πετονια. Αυτο ειναι πιο ψηλο απο το σωληνακι (αψιδα) αλλα δεν μας ενοχλει γιατι προπορευεται απο τα καρχαριακια. Ετσι η πετονια απο εκει δεν χρειαζεται να περασει μεσα απο τις αψιδες οπως στα κανονικα ρολλερ. Περναει απο εξω!!!!

Τωρα το σωληνακι αυτο κρατα την βεργα μας επανω στο οπλο σαν να ειχαμε μια κλειστη κεφαλη και δεν την αφηνει να παιζει δεξια αριστερα πανω κατω. Αρα δεν υπαρχει αναγκη να χανουμε χρονο στην οπλιση περνοντας την πετονια πανω απο την βεργα για να την συγκρατουμε οπως πχ σε μια ανοιχτη κεφαλη.

Τα σκοπευτικα του οπλου ειναι απλα καταπληκτικα και σε αυτο βοηθα ο μηχανισμος οπως θα δειτε στην παρακατω εικονα μιας και δεν ειναι χωνεμενος μεσα στο σωμα του οπλου και ετσι μας φερνει το ματι μας σε απολυτη ευθυγραμιση με την βεργα.

[IMG=http://img535.imageshack.us/img535/9786/dscf2922wp.jpg][/IMG]

[IMG=http://img820.imageshack.us/img820/1589/dscf2921l.jpg][/IMG]

ΥΓ. Γιωργο η πετονια δεν εχει μπει ακομα στην βεργα. Θα μπει σημερα και αν προλαβει ο στεφανος θ σου βαλει φωτογραφια. Ελπιζω να βοηθησα
www.divasomarine.com
Άβαταρ μέλους
djcool

Re: Ο καινούργιος μου SeaDevil ...

Νέα δημοσίευσηαπό tomkat » 04 Απρ 2013, 12:36

με κολάζεις φιλαράκι και έχουμε και κρίση! Συγχαρητήρια για την πολύ όμορφη και ψαγμένη δουλειά πανέμορφο όπλο =D>
tomkat

Νέα δημοσίευσηαπό tompapanikolis » 04 Απρ 2013, 12:40

Θα μπορούσες να ενσωματώσεις τον μηχανισμό μέσα στο όπλο πάντως.Να γίνει ακόμα πιο φονικό.Αισθητικά πάντως,είναι ότι πιο ελκυστικό έχετε βγάλει.Και μπράβο σας που δίνετε όπλα για δοκιμή.
Am I not,your superhero?
Άβαταρ μέλους
tompapanikolis

Τοποθεσία: Proud μέτοικος of Soullaroi Village.Χωλού,συγκεκριμένα.Δίπλα στους Τσαγκέους.

Νέα δημοσίευσηαπό vaggelakis » 04 Απρ 2013, 12:44

Παρά πολυ ωραίο το οπλάκι από άποψη ομορφιάς και φινιρίσματος, σας εύχομαι να ρίχνει και ανάλογα.
Απλά θα ήθελα να μοιραστώ τους προβληματισμούς που μου ήρθαν καθώς χάζευα τον ''θαλασσοδαιμωνα''.

Είναι τα καρχαριάκια πινς τόσο μικρά που θα περνάνε απροβλημάτιστα ανάμεσα από την ''αψίδα-οδηγό'' και την καμπάνα χωρίς να χτυπάνε στην σχοινοκαμπανα?

Η πετονιά δεν θα ντένει ανάμεσα στα λάστιχα και στην ''αψίδα'' από τη στιγμή που δεν περνάει μέσα από αυτήν. Το ότι το ανάποδο U που πιάνει η πετονιά βρίσκεται μπροστά από το πρώτο pin δεν ξέρω αν είναι αρκετό μιας και κατά την εκτόνωση της βέργας η πετονιά ''φαντάζομαι'' κάνει καμπύλη (εννοώ ότι ενώ το ανάποδο U θα έχει φτάσει στην αψίδα, ένα μέρος της πετονιάς θα βρίσκεται πίσω από αυτό).

Άλλο ένα αρνητικό του ανάποδου U μποστά από το πρώτο pin , σαν σημείο πρόσδεσης της πετονιάς, είναι ότι χάνεις καμία 30 άρια πόντους (απόσταση από κώλο βέργας έως ανάποδο U ) βεληνεκές από το να είχες την πετονιά δεμένη στον κώλο της βέργας. Θα μου πεις εσύ τώρα, -'καλά ρε φίλα το όπλο έχει 6 μέτρα βεληνεκές και εσένα σε πειράξανε 30 πόντοι?', και απαντώ -'γιατί όχι...πόσες φορές σαν έχει τύχει να πιάσεται ψάρι χωρίς να το ξετρυπίσει η βέργα...'

Όσο για το ''Τωρα το σωληνακι αυτο κρατα την βεργα μας επανω στο οπλο σαν να ειχαμε μια κλειστη κεφαλη και δεν την αφηνει να παιζει δεξια αριστερα πανω κατω. Αρα δεν υπαρχει αναγκη να χανουμε χρονο στην οπλιση περνοντας την πετονια πανω απο την βεργα για να την συγκρατουμε οπως πχ σε μια ανοιχτη κεφαλη.'' Πιστεύω ότι σε όλα τα όπλα ανοιχτής κεφαλής που συγκρατεί η πετονιά την βέργα κάτω, η βέργα δεν παίζει ούτε πάνω ούτε κάτω ούτε δεξιά ούτε αριστερά, και αν είναι και ontip δε χρειάζεσαι να έχεις ο-ring για να συγρατεί το φτεράκι το οποίο μετά από κάθε βολή, με βέργα με τόσο χαμηλοπροφιλα καρχαριάκια, θα φτάνει σίγουρα πετονιά. Άρα πάνω-κάτω ίδιος χρόνος όπλισης.

Αυτά τα ολίγα...
Συγνώμη αν σας κούρασα.

Υ.Γ. γιατί ενώ φτιάχνεται τόσο ωραία roller δεν βαζεται το μουλινέ στον υποφυλακτήρα έτσι ώστε να κερδισεται καμία 15 άρια πόντους όπλισης από κάτω.
There's perfect harmony
In the rising and the falling of the sea
vaggelakis

Νέα δημοσίευσηαπό xeiloudakas-jim » 04 Απρ 2013, 12:53

Το συγκεκριμένο μουλινε έχει ενσωματωμένο τον υποφυλακτηρα... :hello:
xeiloudakas-jim

Νέα δημοσίευσηαπό tompapanikolis » 04 Απρ 2013, 12:56

Δεν είναι το μόνο μουλινέ που έχουν τα παιδιά όμως ε?
Am I not,your superhero?
Άβαταρ μέλους
tompapanikolis

Τοποθεσία: Proud μέτοικος of Soullaroi Village.Χωλού,συγκεκριμένα.Δίπλα στους Τσαγκέους.

Νέα δημοσίευσηαπό djcool » 04 Απρ 2013, 13:03

Παιδια για να μην υπαρξει παρεξηγηση το οπλο αυτο δεν πωλειται ειναι φτιαγμενο για την προσωπικη μας τρελα και απλα θελαμε να βαλουμε επανω του πραγματα που ειχαμε στο μυαλο μας για ενα οπλο.
Ετσι βγηκε με προφιλ μονο 3cm τα βαρυδωματα ειναι κρυφα σε ολο το οπλο αλλα προσβασιμα και πολλα αλλα.

Τωρα για τον φιλο πιο πανω.
Το κολπο με τον τροπο πιασιματος της πετονιας το εχουμε πανω απο ενα χρονο στα οπλα μας χωρις κανενα προβλημα. Βεβαια τοτε και εμεις ειχαμε ακριβως τον ιδιο ενδιασμο. Τωρα για το μουλινε ειναι θεμα αισθητικο και προσωπικο απο την μια αλλα απο την αλλη πιστευουμε οτι το μουλινε στον υποφυλακτηρα μας δινει περισσοτερη επιφανεια κοντρα μιας και θα ειναι καθετο οπως καταλαβαινω.
Απο την αλλη παλη σε ενα οπλο με μηκος οπλισης 182 εκατοστα να κερδισω και αλλα Αʹ0 ε δεν μου λεει και πολλα χωρις να σημαινει οτι δεν μπορει η και δεν πρεπει να γινει για αρκετους
www.divasomarine.com
Άβαταρ μέλους
djcool

Νέα δημοσίευσηαπό tompapanikolis » 04 Απρ 2013, 13:04

Μια χαρά Δημήτρη,καλές βολές.
Am I not,your superhero?
Άβαταρ μέλους
tompapanikolis

Νέα δημοσίευσηαπό djcool » 04 Απρ 2013, 13:08

Τωρα για τον χρονο οπλισης μαλλον εχεις ενα αδικο. Σε μια ανοιχτη κεφαλη πρεπει να περασεις την πετονια και να "ασφαλισεις την βεργα". Εδω απλα περνας μια πετονια και τιποτα παραπανω. Το μονο κακο στην υποθεση αυτη ειναι οτι σε οπλα μεγαλου μηκους η βεργα πρεπει να συρταρωσει μεσα απο το σωληνακι σε ολο το μηκος της για το ανοιγμα στο σωληνακι απο επανω δεν ειναι τετοιο που να σου επιτρεπει να την βαλεις μεσα. Σε αυτο λοιπον το οπλο αν θυμαμαι καλα η βεργα ειναι 7 χιλιοστα ενω το ανοιγμα 4 χιλιοστα. Ειναι κατι σαν enclosed track αλλα μονο εκει μπροστα
www.divasomarine.com
Άβαταρ μέλους
djcool

Νέα δημοσίευσηαπό vaggelakis » 04 Απρ 2013, 14:03

djcool έγραψε:Τωρα για τον χρονο οπλισης μαλλον εχεις ενα αδικο. Σε μια ανοιχτη κεφαλη πρεπει να περασεις την πετονια και να "ασφαλισεις την βεργα". Εδω απλα περνας μια πετονια και τιποτα παραπανω. Το μονο κακο στην υποθεση αυτη ειναι οτι σε οπλα μεγαλου μηκους η βεργα πρεπει να συρταρωσει μεσα απο το σωληνακι σε ολο το μηκος της για το ανοιγμα στο σωληνακι απο επανω δεν ειναι τετοιο που να σου επιτρεπει να την βαλεις μεσα. Σε αυτο λοιπον το οπλο αν θυμαμαι καλα η βεργα ειναι 7 χιλιοστα ενω το ανοιγμα 4 χιλιοστα. Ειναι κατι σαν enclosed track αλλα μονο εκει μπροστα

Στέφανε και Δημήτρη, τα σχόλια τα έκανα επειδή κατάλαβα ότι το όπλο είναι ιδιοκατασκευή για προσωπική χρήση, αλλιώς δεν θα καθόμουν να σχολιάσω και να μοιραστώ τους προβληματισμούς μου με μια εταιρεία.

Αν το σύστημα με την αψίδα- enclosed track χαμηλά καρχαριάκια και το ανάποδο U για να πιάνει η πετονιά είναι δοκιμασμένο και δουλεύει, τότε ξεχνάμε την μαλακιούλα που έγραψα πριν για καμπύλες πετονιών και πράσινα άλογα, και :hello: μιας και η αψίδες είναι από τις πιο ωραίες και minimal που έχω δει.

Για τον χρόνο όπλισης το είπα επειδή, μετά από κάθε βολή θα πρέπει να φέρνεις το ο-ring από την πετονιά στο φτεράκι για να μην έχεις ένα φτερό να παίζει, αφού είναι σχετικά δύσκολο (όχι ακατόρθωτο) να έχει βέργα ontip που να μην χρειάζεται ο-ring για να 'κάθεται' το φτεράκι.

Όσο για μουλινέ και μήκος όπλισης είναι θέμα γούστου και είναι απολύτως κατανοητό. πάντως το μουλινέ μπορεί να μπει και οριζόντια στον υποφηλακτήρα.

Παίδες και πάλι μπράβο για το οπλάκι.... :hello:
There's perfect harmony
vaggelakis

Νέα δημοσίευσηαπό vaggelakis » 04 Απρ 2013, 14:43

Για το μουλινέ λέω ή κάτι σαν του Αραβαντινού αν έχεις μουλινέ στυλ mitos , ή κάτι τέτοιο (πάλι του Αραβαντινού) αν θες οριζόντιο
Εικόνα
There's perfect harmony
vaggelakis

Νέα δημοσίευσηαπό stefanosrofos » 04 Απρ 2013, 17:37

giodem έγραψε:Ωραίο όπλο μπράβο σου.

stefanosrofos έγραψε:Η πετονια περνάει δίπλα απο την βέργα και είναι δεμένει σε ειδικό "κρικάκι" της βέργας μπροστά απο όλα τα καρχαριάκια όπλισης.

Για τέστ δεν θα περιμένεις καθόλου.... θα κάνω το ΣΚ !!!! ;-) χαχαχα

Βάλε μία φωτό με την λεπτομέρεια της πετονιάς να το καταλάβουμε γιατί δεν φαίνεται πουθενά στις προηγούμενες

ΝΑ ΕΊΣΑΙ ΚΑΛΑ γΙΏΡΓΗ!
λΕΠΤΟΜΈΡΕΙΕς ΚΑΙ ΤΑ ΛΟΙΠΆ.....ΣΤΟ ΝΕΡΌ!
Άβαταρ μέλους
stefanosrofos

Νέα δημοσίευσηαπό djcool » 04 Απρ 2013, 21:35

vaggelakis έγραψε:Για το μουλινέ λέω ή κάτι σαν του Αραβαντινού αν έχεις μουλινέ στυλ mitos , ή κάτι τέτοιο (πάλι του Αραβαντινού) αν θες οριζόντιο
Εικόνα

Τι ακριβως μπορεις να κερδισεις με την τοποθετηση ενος μουλινε με αυτην την διαταξη?
Δεν μπορω να σκεφτω κατι και νομιζω οτι κανεισ και την ζωη σου πιο δυσκολη. Εχω την αισθηση οτι και περισσοτερη αντισταση εχεις στο νερο σχεδον σε ολες τις μετατοπισεις και το νημα εχω την αισθηση οτι πιο δυσκολα τυλιγεται. Το μονο που θα εβλεπα στα ρολλερ πιο θετικο θα ηταν 10 ποντους πιο πισω το κατω αγκιστρο και αρα ακομα μικροτερη ανακρουση αλλα και παλι δεν το θεωρω τοσο σημαντικο.
Προσωπικη παντα αποψη διατυπωνω

ΥΓ.την λαβη την ζηλευω....τρομερη δουλεια...Το πουλινε που ειναι στερεωμενο και πως? Αντεχει στα ζορια?
www.divasomarine.com
Άβαταρ μέλους
djcool

Νέα δημοσίευσηαπό vaggelakis » 04 Απρ 2013, 22:48

djcool έγραψε:[
Τι ακριβως μπορεις να κερδισεις με την τοποθετηση ενος μουλινε με αυτην την διαταξη?
Δεν μπορω να σκεφτω κατι και νομιζω οτι κανεισ και την ζωη σου πιο δυσκολη. Εχω την αισθηση οτι και περισσοτερη αντισταση εχεις στο νερο σχεδον σε ολες τις μετατοπισεις και το νημα εχω την αισθηση οτι πιο δυσκολα τυλιγεται. Το μονο που θα εβλεπα στα ρολλερ πιο θετικο θα ηταν 10 ποντους πιο πισω το κατω αγκιστρο και αρα ακομα μικροτερη ανακρουση αλλα και παλι δεν το θεωρω τοσο σημαντικο.
Προσωπικη παντα αποψη διατυπωνω

ΥΓ.την λαβη την ζηλευω....τρομερη δουλεια...Το πουλινε που ειναι στερεωμενο και πως? Αντεχει στα ζορια?

Από αντίσταση δεν νομίζω να έχει καμία διάφορα με τον κλασσικό τρόπο μιας και η επιφάνεια του όπλου όταν κινείται δεξιά αριστερά δεν αλλάζει. Το μουλινέ δεν έχει πρόβλημα στο να ξετυλίγεται. Το μόνο που κερδίζεις είναι να εκμεταλευτεις όλο το μήκος του όπλου πάνω κάτω και να κερδίσεις ελάχιστη δύναμη. (Η ανάκρουση στα μόνα roller ούτως η άλλως είναι αμελητέα).

Την φωτογραφία την έβαλα απλά για να δείξω έναν διαφορετικό τρόπο να στηρίζεις μουλινέ.
Το μουλινέ στηρίζεται με ένα inox λαμάκι που είναι βιδωμένο με δύο βίδες στον υποφυλακτήρα. Δε νομίζω να δοκιμαστεί ποτέ η αντοχή του μιας και το όπλο χρησιμοποιείται σα χειμερινό λαυρακοντουφεκο, αλλά φαίνεται να αντέχει...
Να πω επίσεις ότι το οπλάκι είναι φτιαγμένο το 2001 και εννοείται ότι με την τεχνογνωσία του σήμερα μπορεί κάποιος να φτιάσει ένα παρόμοιο μουλινέ πιο 'σίγουρο' , απλά στο συγκεκριμένο όπλο δεν χρειάζεται.
There's perfect harmony
vaggelakis

Νέα δημοσίευσηαπό stefanosrofos » 05 Απρ 2013, 23:20

.... το δεύτερο αδελφάκι για τον Μήτσο!!!

Εικόνα

Uploaded with ImageShack.us

Ματ ανθρακί ... για να μην γκρινιάζει...!
Άβαταρ μέλους
stefanosrofos

Επόμενο

Επιστροφή στο Netiquette

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης