• Ανακοινώσεις
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση
  • Ανακοινώσεις
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση
  • Ανακοινώσεις
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση
  • Ανακοινώσεις
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

ΧΕIΡΟΠΟΙΗΤΑ ΟΠΛΑ ................

Κάτι νεο κυκλοφορεί.

Re: ΧΕIΡΟΠΟΙΗΤΑ ΟΠΛΑ ................

Νέα δημοσίευσηαπό CARPENTER » 22 Νοέμ 2019, 00:03

tas έγραψε:Αγαπητε carpenter θα ήθελα να σε ρωτήσω για ορισμένες απορίες που έχω, εφόσον και όταν ευκαιρείς.
1ον ) Στα ξύλινα όπλα ποια πρέπει να είναι η αναλογία μαζας ελαστικών και βέργας ώστε να μην έχουμε ανάκρουση στα ρηχά μέχρι τα 15 μ. Αν φυσικά δεν υπάρχει γενικός κανόνας αλλά υπάρχουν πολλές υποπεριπτώσεις ας πάμε σε συνήθεις διατάσεις οπλου, ας πούμε μήκος όπλου 100 -110, λάστιχα 2Χ16 , βέργα 6,75 με 7. 2ο) Τα καρμπονοόπλα που έχουν πολύ μικρότερη μάζα από τα ξύλινα πως ρίχνουν με τα παραπάνω στησίματα στα πιο πάνω βάθη, δηλ. 1-15 μέτρα? Εχει σημασία και άλλος παράγοντας πλην της μάζας, ας πούμε ο όγκος? Η μήπως αυτοί που ψαρεύουν με δυνατά στησίματα ανέχονται στα ρηχά και την ανάκρουση σαν αναγκαίο κακό?
Ισως οι ερωτήσεις μου να φαινονται παιδιάστικες, όμως εγώ έχω προσέξει τα ακόλουθα : Σε σκοποβολή που έχω κάνει στα ρηχά με όπλα από 1,5 μέχρι 2,5 κιλά με διπλά λάστιχα και χοντρές βέργες μέχρι 7 χλσ , έχω προσέξει ότι έχω πάντα ανάκρουση είτε έχω καρμπόν ειτε ξύλινο. Στα πέντε μέτρα απόσταση από το στόχο έχω σχεδόν πάντα απόκλιση βολής 8-10 εκατοστά αριστερά από το κέντρο με καλό επίπεδο όμως ως προς το κέντρο (είμαι δεξιόχειρας) . Οταν κρατάω το όπλο με τα δύο χέρια όλες οι βολές πάνε ακριβώς κέντρο και με πολύ καλή διάτρηση. Συνεπώς κατάληξα ότι για μακρινές βολές είναι απαραίτητη η μή ύπαρξη ανάκρουσης. Ομως αυτό το μυστικό της εξάλειψης της ανάκρουσης δεν μπόρεσα μεχρι σήμερα να το ανακαλύψω. Ετσι πάλι κατάληξα στο (ίσως εσφαλμένο) συμπέρασμα ότι τα πολυλάστιχα δεν κάνουν μέχρι τα 15 μέτρα αφού το 1 μέτρο που δίνουν παραπάνω από τα συμβατικά στη βολή καταστρέφεται από την απόκλιση της βέργας.
Αυτές είναι οι απορίες μου. Αν βρης όρεξη και ώρα περιμένω την απάντησή σου στις απορίες που νομίζω ότι έχουν και πολλοί αλλοι.

Τάσο ...................................δύσκολη μεγάλη κουβέντα χωρίς τέλος ...............................

Δεν είμαι Πυρηνικός Φυσικός :mrgreen: .................................... να ξέρω και να υπολογίζω τέτοια πράγματα ...................................

Τα χρόνια μου όμως στη θάλασσα κάτι μου έχουν δώσει .................... αλλά και αυτά πάνε με τα προσωπικά γούστα και τον τρόπο που ψαρεύω ...........................................................

Ποτέ δεν θα ψάρευα ρηχά με 2 - 3 λάστιχα και χοντρές βέργες ................................νομίζω ότι και να κάνεις μια ανάκρουση θα την έχεις ..........................................................................

Φτιάχνω όπλα με ελαφριά σχήματα ώστε να μην είναι κουραστικά στο χέρι και τα δουλεύω με 1 λάστιχο 18 - 20 και βέργες 6,5 .......................

Με αυτά τα όπλα κάνω το 95 % των βολών μου και πιάνω τα περισσότερα απ τα ψάρια μου ...................................................

Τα βαριά πολυλάστιχα σχήματα είναι για ποιό ειδικά ψαρέματα και ποιό βαθιά .........................................................

Τώρα για τα μοντέρνα όπλα ΙΝΒΕΡΤ και τέτοιου τύπου και γω ότι ακούω και διαβάζω ............... είμαι γέρικο άλογο για να μπλέκω με καινούργια κόλπα μια και θέλουν αρκετά πράγματα για το στήσιμο τους και χάνουν την απλότητα .........................................

Ο φίλος jimshark μετά από σένα αυτά περίπου γράφει ..........................................

Πιστεύω να σε κάλυψα μερικώς μιας και είμαι ένας απλός ψαράς και επιπλοποιός ................................................

:hello:
Η καμήλα δε κοιτάει ποτέ τη καμπούρα της.

Δείτε τη δουλειά μας στο Facebook.

Lillisbros Furniture

Υιοί Στεφ. Λιλλή ΟΕ
Άβαταρ μέλους
CARPENTER

Νέα δημοσίευσηαπό tas » 22 Νοέμ 2019, 09:43

Ευχαριστώ carpenter για το χρόνο σου. Τελικά όλοι συμφωνούμε ότι στα ρηχά τα μεσαια πολυλαστιχα δεν προσφέρουν κάτι παραπάνω. Αυτό που είπες ( οπως και ο φιλος jimshark αλλωστε) ότι το 95% των ψαριών σου βγαίνουν από ένα δυνατα στημενο μόνολάστιχο αυτό ακριβώς συμβαίνει και σε μένα. Απλά πολλές φορες μας τρώει η σκεψη: "Αν είχα 70 πόντους μεγαλύτερο βεληνεκές δεν θα έχανα τη συνάγριδα", ή η περιεργεια: " μηπως με ενα δυνατότερο οπλο πετυχω καλύτερες βολες?".
Τελικα μαλλον ομως δεν ειναι ετσι τα πραγματα. Κάθε οπλο είναι κατάλληλο για τη χρήση που προορίζεται.
Σε χαιρετώ.
tas

Νέα δημοσίευσηαπό stelios75 » 22 Νοέμ 2019, 15:26

CARPENTER έγραψε:
tas έγραψε:Αγαπητε carpenter θα ήθελα να σε ρωτήσω για ορισμένες απορίες που έχω, εφόσον και όταν ευκαιρείς.
1ον ) Στα ξύλινα όπλα ποια πρέπει να είναι η αναλογία μαζας ελαστικών και βέργας ώστε να μην έχουμε ανάκρουση στα ρηχά μέχρι τα 15 μ. Αν φυσικά δεν υπάρχει γενικός κανόνας αλλά υπάρχουν πολλές υποπεριπτώσεις ας πάμε σε συνήθεις διατάσεις οπλου, ας πούμε μήκος όπλου 100 -110, λάστιχα 2Χ16 , βέργα 6,75 με 7. 2ο) Τα καρμπονοόπλα που έχουν πολύ μικρότερη μάζα από τα ξύλινα πως ρίχνουν με τα παραπάνω στησίματα στα πιο πάνω βάθη, δηλ. 1-15 μέτρα? Εχει σημασία και άλλος παράγοντας πλην της μάζας, ας πούμε ο όγκος? Η μήπως αυτοί που ψαρεύουν με δυνατά στησίματα ανέχονται στα ρηχά και την ανάκρουση σαν αναγκαίο κακό?
Ισως οι ερωτήσεις μου να φαινονται παιδιάστικες, όμως εγώ έχω προσέξει τα ακόλουθα : Σε σκοποβολή που έχω κάνει στα ρηχά με όπλα από 1,5 μέχρι 2,5 κιλά με διπλά λάστιχα και χοντρές βέργες μέχρι 7 χλσ , έχω προσέξει ότι έχω πάντα ανάκρουση είτε έχω καρμπόν ειτε ξύλινο. Στα πέντε μέτρα απόσταση από το στόχο έχω σχεδόν πάντα απόκλιση βολής 8-10 εκατοστά αριστερά από το κέντρο με καλό επίπεδο όμως ως προς το κέντρο (είμαι δεξιόχειρας) . Οταν κρατάω το όπλο με τα δύο χέρια όλες οι βολές πάνε ακριβώς κέντρο και με πολύ καλή διάτρηση. Συνεπώς κατάληξα ότι για μακρινές βολές είναι απαραίτητη η μή ύπαρξη ανάκρουσης. Ομως αυτό το μυστικό της εξάλειψης της ανάκρουσης δεν μπόρεσα μεχρι σήμερα να το ανακαλύψω. Ετσι πάλι κατάληξα στο (ίσως εσφαλμένο) συμπέρασμα ότι τα πολυλάστιχα δεν κάνουν μέχρι τα 15 μέτρα αφού το 1 μέτρο που δίνουν παραπάνω από τα συμβατικά στη βολή καταστρέφεται από την απόκλιση της βέργας.
Αυτές είναι οι απορίες μου. Αν βρης όρεξη και ώρα περιμένω την απάντησή σου στις απορίες που νομίζω ότι έχουν και πολλοί αλλοι.

Τάσο ...................................δύσκολη μεγάλη κουβέντα χωρίς τέλος ...............................

Δεν είμαι Πυρηνικός Φυσικός :mrgreen: .................................... να ξέρω και να υπολογίζω τέτοια πράγματα ...................................

Τα χρόνια μου όμως στη θάλασσα κάτι μου έχουν δώσει .................... αλλά και αυτά πάνε με τα προσωπικά γούστα και τον τρόπο που ψαρεύω ...........................................................

Ποτέ δεν θα ψάρευα ρηχά με 2 - 3 λάστιχα και χοντρές βέργες ................................νομίζω ότι και να κάνεις μια ανάκρουση θα την έχεις ..........................................................................

Φτιάχνω όπλα με ελαφριά σχήματα ώστε να μην είναι κουραστικά στο χέρι και τα δουλεύω με 1 λάστιχο 18 - 20 και βέργες 6,5 .......................

Με αυτά τα όπλα κάνω το 95 % των βολών μου και πιάνω τα περισσότερα απ τα ψάρια μου ...................................................

Τα βαριά πολυλάστιχα σχήματα είναι για ποιό ειδικά ψαρέματα και ποιό βαθιά .........................................................

Τώρα για τα μοντέρνα όπλα ΙΝΒΕΡΤ και τέτοιου τύπου και γω ότι ακούω και διαβάζω ............... είμαι γέρικο άλογο για να μπλέκω με καινούργια κόλπα μια και θέλουν αρκετά πράγματα για το στήσιμο τους και χάνουν την απλότητα .........................................

Ο φίλος jimshark μετά από σένα αυτά περίπου γράφει ..........................................

Πιστεύω να σε κάλυψα μερικώς μιας και είμαι ένας απλός ψαράς και επιπλοποιός ................................................

σωστοτατος ο μαστρονικος
την υγεια μας να χουμε να ψαρευουμε!!
stelios75

Νέα δημοσίευσηαπό maimouth » 22 Νοέμ 2019, 18:16

Τασο οπως ειπες και εσυ ,οταν επιασες το οπλο με τα δυο χερια μειωθηκε η ανακρουση.
Διλαστιχο για τετοια βαθη θελει καλο τεντωμα το χερι και ΠΟΛΥ δυνατο κρατημα για να εχεις σωστη και σταθερη βολη.
Εγω εχω 107 μηκος οπλισης με 2 14αρια σιγκαλ .. οσο βαθενεις τοσο πιο σταθερα βαραει.
Αλλα ειναι ικανοποιητικο και στα πολυ ρηχα (0-5) .
Αν κατσει θα σου δωσω να το δοκιμασεις . Το στησιμο που του εκανα ειναι για καρτερι κ για τις ροζ κυριες ΚΥΡΙΩΣ

Τα ψάρια είναι επιστήμονες... Εσύ???
Άβαταρ μέλους
maimouth

Νέα δημοσίευσηαπό CARPENTER » 23 Νοέμ 2019, 23:20

CARPENTER έγραψε:Ένα νέο προϊόν για να βάζουμε εύκολα τους κόμπους από τις θηλιές εύκολα μέσα στα λάστιχα και ιδίως σε αυτά με την πολύ μικρή τρύπα ................................................

Έχει μια δόση καλαισθησίας και προσωπικότητας με αυτά που κυκλοφορούν και μπορεί να γίνει και ποιο προσωπικό αν χαραχτεί επάνω το όνομα σας ............................................................

Η λαβή είναι από ΤΙΚ η ΜΠΑΜΠΟΥ ........................................

Τιμή ....................... 8 ,00 € σκέτο ............... η 12,00 € με το όνομα χαραγμένο ..........................................

20191117_140524.jpg

20191117_140528.jpg

20191120_173506.jpg

20191120_173522.jpg

20191120_173534.jpg

Μιά και η κουβέντα πήγε αλλού επαναφέρω το τελευταίο προιόν ...........................................

Lillisbros Furniture

Υιοί Στεφ. Λιλλή ΟΕ
Άβαταρ μέλους
CARPENTER

Νέα δημοσίευσηαπό CARPENTER » 10 Δεκ 2019, 23:12

Ξεκίνησαν 3 όπλα της σειράς METAL HEAD με μήκος 93 τα οποία θα φοράνε βέργα 1,20 * 6,5 και λάστιχα 17,5 για all around καταστάσεις ......................... με λίγα λόγια όπλα για το χέρι ...........................................

Σε καλό δρόμο είμαστε και κοντά στο τέλος .............................................

20191113_192311.jpg

20191117_140524.jpg

20191124_110954.jpg

20191128_181457.jpg

20191201_111526.jpg

20191201_120825.jpg

20191204_142352.jpg

20191206_142857.jpg

20191208_120136.jpg

20191209_203234.jpg

Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή την δημοσίευση.

Lillisbros Furniture

Υιοί Στεφ. Λιλλή ΟΕ
Άβαταρ μέλους
CARPENTER

Προηγούμενη

Επιστροφή στο Νεα προϊόντα, Διαφήμιση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες