• Ανακοινώσεις
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση
  • Ανακοινώσεις
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση
  • Ανακοινώσεις
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση
  • Ανακοινώσεις
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Γνώμες για μηχανη 25-30 hp

Γνώμες για μηχανη 25-30 hp

Νέα δημοσίευσηαπό Γιώργος Χ. » 28 Νοέμ 2019, 21:42

Ερευνώ για μεταχειρισμένη μηχανή μακρύλεμη 25 με 30 ίππους.
Με ενδιαφέρει κατα βάση η αξιοπιστία, κατα δεύτερον η κατανάλωση πχ τετράχρονη-δίχρονη.
Είχα με τον πατέρα μου μια μικρή yamaha 6 hp σε μικρή βάρκα 90 κάτι μοντέλο και δεν έκανε κιχ!
Οποιος είχε είτε yamaha είτε tohatsu , mercury , honda , selva , johnson , evinrude , suzuki και φυσικά την έχει χρησιμοποιήσει αρκετά, έχει μήνει ευχαριστημένος ας μας πεί την άποψή του.
Αν κάποιος είχε διάφορα προβλήματα-συχνές βλάβες απο κάποια μηχανή ας μας πεί την άποψή του.
Ακούω γνώμες.
Ευχαριστώ εκ των προτέρων!
Γιώργος Χ.

Re: Γνώμες για μηχανη 25-30 hp

Νέα δημοσίευσηαπό jimmy76gr » 29 Νοέμ 2019, 00:01

γεια σου φιλε
selva τη βγαζεις απ'εξω ,μιας και δεν υπαρχει πια στα διχρονα,τα τετραχρονα ειναι γιαμαχα.οπως και η τζονσον η οποια και αυτη εκλεισε.εννοειται μην ψαχτεις καν σε κινεζικες,ειναι ψιλοδραμα.η evinrude μονο τεχνολογια e-tec,πολυπλοκη και πολυ ακριβη.για να σε βοηθησουν περισσοτερο εδω μεσα,γινε λιγο πιο σαφης.δηλαδη σε τι σκαφος θα μπει η μηχανη?βαρκα με καρινα?βαρκα ταχυπλοη?φουσκωτο?τι ζητας απ'αυτο,συρτη,βολτες,ψαροτουφεκο 2-3 ατομα?τι?
ετσι θα ακουσεις πιο σωστες γνωμες.
κανω ενα τσιγαρο και την κανω...(το έκοψα!!!)
Άβαταρ μέλους
jimmy76gr

Νέα δημοσίευσηαπό vaggelakis » 29 Νοέμ 2019, 00:51

Από τις πιο αξιόπιστες, αν όχι η πιο αξιόπιστη, εξωλέμβια μηχανή είναι η τρικύλινδρη yamaha autolube, αν βρεις σε καλή κατάσταση, πάρε την. Έγω, τον τελευταίο χρόνο, έχω σε μια πολυστερική 430 με δίχρονη τοχατσου 25αρα του 2004, και δεν έχω κανένα παράπονο για την ώρα. Από ''παλιές'' δίχρονες θα σου έλεγα ότι και οι μερκιουρι είναι εξίσου αξιόπιστες, για όλες τις αλλές δεν έχω άποψη.
Από τετράχρονες μόνο μια suzuki df 9.9 έχει περάσει από τα χέρια μου και ήταν αστέρι. Την είχα παρει καινούρια βέβαια άρα είναι λογικό να μην μου παρουσιάσει τίποτα τα πρώτα 5 χρόνια.

Δες πρώτα το μπάτζετ σου και τι μήχανη θέλει η βάρκα σου, έτσι ώστε να περιορίσεις όσο το δυνατόν τις επιλογές που έχεις, και μετά ξεκινάς έρευνα αγοράς.
There's perfect harmony
In the rising and the falling of the sea
vaggelakis

Νέα δημοσίευσηαπό Γιώργος Χ. » 01 Δεκ 2019, 22:25

up μήπως το δεί κανείς ακόμα και πάρουμε extra απόψεις!
Γιώργος Χ.

Νέα δημοσίευσηαπό brwmogazos » 02 Δεκ 2019, 12:08

Δεν εχω εμπειρια απο 25αρα-30αρα προσωπική αλλα σε φίλου καμπινάτη βάρκα με yamaha F30 τετράχρονη δεν εκανε κιχ για χρόνια.

Προσωπικά εχω μια F50 του 2010 και μια F6 παλι Yamaha (4χρονες και οι 2) σε Nikita 4.50 ταχύπλοη βαρκα και μολις φέτος η F6 αρχισε να κάνει "νερά" Διακοπές τροφοδοσίας που μάλλον οφείλονται στο φλοτερακι του καρμπυρατέρ. Υπαρχει Service kit οπως με ενημέρωσαν το οποιο αλλαζεται καθε καμποσα χρόνια. Σημειώνεται πως οι μηχανές γινονται σερβις σε εξουσιοδοτημένο συνεργειο Yamaha, και ειναι ετοιμοπόλεμες σε κάθε στιγμή.

Γενικότερα σε Yamaha δεν εχω ακουσει προβληματα (4χρονες).

Στου πατερα μου το παροπλισμένο ταχύπλοο οσο θυμαμαι η 75ara Mercury (2χρονη) εκανε μπουκώματα οταν δουλευε ρελαντί για ώρα. Ενω η 8αρα mercury παλι 2χρονι δεν ειχε θεματα. Βεββαια ειναι παροπλισμένο πανω απο 15ετία...αρα απλα γραφω οτι θυμάμαι.

Στη θεση σου θα επαιρνα 4χρονη για λογους οικονομίας...Yamaha θα προτεινα.
Δημητρης
brwmogazos

Νέα δημοσίευσηαπό PanEx » 02 Δεκ 2019, 15:40

ΥΑΜΑΗΑ....δεν θα έπαιρνα άλλη.
Mη πιστεύεις όσα γράφονται στα φόρουμς.....
Άβαταρ μέλους
PanEx
Site Admin

Νέα δημοσίευσηαπό Αερικό » 02 Δεκ 2019, 16:20

Σαν τη ΥΑΜΑΗΑ καμιά....
Άβαταρ μέλους
Αερικό

Επιστροφή στο Σκάφος καί μηχανή.

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 5 επισκέπτες