• Ανακοινώσεις
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση
  • Ανακοινώσεις
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση
  • Ανακοινώσεις
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση
  • Ανακοινώσεις
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Μηχανές Mercury 150

Μηχανές Mercury 150

Νέα δημοσίευσηαπό Lastyear » 31 Μάιος 2019, 18:57

Θέλω να ρωτήσω για όποιον ξέρει :
Όταν πάω να βγω από γλυστρα κ έχω σηκώσει αρκετά την μηχανή επάνω μερικές φορές πέφτει κάτω το τριμ απροειδοποίητα όταν πάω να το βάλω στο ΤΡΕΙΛΕΡ κ δε σηκώνεται με κίνδυνο να χτυπήσω την μηχανή κάτω γιατι συμβαίνει αυτό;
Είναι normal?
Lastyear

Re: Μηχανές Mercury 150

Νέα δημοσίευσηαπό miker » 31 Μάιος 2019, 22:13

ειναι σε λειτουργεια η μηχανη?
Οταν παντως λειτουργει και εχει στροφες νομιζω οτι εχουν σαν ασφαλεια να μην ανεβαινουν πανω απο το ευρος του power trim!
Άβαταρ μέλους
miker

Νέα δημοσίευσηαπό Lastyear » 31 Μάιος 2019, 22:41

Ναι σε λειτουργία την έχω όταν γίνετε αυτό , όταν την έχω σηκώσει κ δίνω λίγο στροφές παραπάνω μου το κάνει στο ανέβασμα στο τρειλερ
Lastyear

Νέα δημοσίευσηαπό greek blue » 02 Ιουν 2019, 11:15

Καλημέρα φίλε μου. Έτσι ακριβώς γίνεται. Έχω την 100 efi και αυτό συμβαίνει όταν ο εγκέφαλος διαβάσει μεγαλύτερη γωνία από το ασφαλές για τη μπουκάλα του τριμ την κατεβάζει για να προστατέψει τη μπουκάλα από ζημιά καθώς είναι μόνομπουκαλο το σύστημα. Δεν γίνεται να το παρακαμψεις δυστυχώς είναι μέσω εγκεφάλου.
greek blue

Νέα δημοσίευσηαπό miker » 03 Ιουν 2019, 13:32

ειναι για προστασια τις μηχανης. Οταν πηγαινεις πορεια για να μην ανεβει παραπανω απο εκει που παει το power trim. Μεχρι καποιες στροφες μπορεις να το πας και πιο πανω αλλα οχι οσες στροφες θες!
Άβαταρ μέλους
miker

Νέα δημοσίευσηαπό Lastyear » 04 Ιουν 2019, 20:50

miker έγραψε:ειναι για προστασια τις μηχανης. Οταν πηγαινεις πορεια για να μην ανεβει παραπανω απο εκει που παει το power trim. Μεχρι καποιες στροφες μπορεις να το πας και πιο πανω αλλα οχι οσες στροφες θες!

Ευχαριστω για τις απαντησεις..μηπως γνωριζεις miker ποιο ειναι το οριο των στροφων κ μετα δινει ο εγκεφαλος την εντολη να πεσει το ποδι??
Lastyear

Νέα δημοσίευσηαπό peskandritsas » 04 Ιουν 2019, 21:09

Lastyear έγραψε:Θέλω να ρωτήσω για όποιον ξέρει :
Όταν πάω να βγω από γλυστρα κ έχω σηκώσει αρκετά την μηχανή επάνω μερικές φορές πέφτει κάτω το τριμ απροειδοποίητα όταν πάω να το βάλω στο ΤΡΕΙΛΕΡ κ δε σηκώνεται με κίνδυνο να χτυπήσω την μηχανή κάτω γιατι συμβαίνει αυτό;
Είναι normal?

καλησπέρα
εχω την 4χρονη 115 mercury 10 χρόνια τώρα
ποτε δεν ειχα θέμα να ανεβάσω την βάρκα στο τρειλερ ανεξάρτητα κλίσης γλύστρας ή στροφών.
απο πέρσυ μου κανει το ίδιο. οταν ανέβω πανω απο κάποιες στροφές για να ανέβω στο τρέιλερ, το τρίμ δεν κρατιέται και η μηχανή πέφτει με κίνδυνο πράγματι να βρει η προπέλα κάτω.
Αυτο λοιπον ειναι βλάβη κανονικά.
Εχω ξάδερφο εξουσιοδωτιμένο μηχανικό mercury(κυπαρισσία) που το εχει ψάξει αρκετά το θέμα.
Εχει καταλήξει σε κάτι οποτε οταν το κατεβάσω κάτω (σε 1 μήνα περιπου) θα το δοκιμάσουμε και βλέπουμε.
Αν δεν σου το κάνει απο την αρχή, μαλλον το ίδιο έχουμε. Αν βρεις τι ειναι σφήρα,αν το βρώ πρώτος θα επανέλθω εγώ.
Αν σε ξεχάσω (σορρυ ειμαι εππιρεπής #-o ) στειλε κανα πμ σε κανα μήνα.
Καλό βράδυ.
Άβαταρ μέλους
peskandritsas

Νέα δημοσίευσηαπό Lastyear » 09 Ιουν 2019, 08:22

peskandritsas έγραψε:
Lastyear έγραψε:Θέλω να ρωτήσω για όποιον ξέρει :
Είναι normal?

καλησπέρα
εχω την 4χρονη 115 mercury 10 χρόνια τώρα
ποτε δεν ειχα θέμα να ανεβάσω την βάρκα στο τρειλερ ανεξάρτητα κλίσης γλύστρας ή στροφών.
απο πέρσυ μου κανει το ίδιο. οταν ανέβω πανω απο κάποιες στροφές για να ανέβω στο τρέιλερ, το τρίμ δεν κρατιέται και η μηχανή πέφτει με κίνδυνο πράγματι να βρει η προπέλα κάτω.
Αυτο λοιπον ειναι βλάβη κανονικά.
Εχω ξάδερφο εξουσιοδωτιμένο μηχανικό mercury(κυπαρισσία) που το εχει ψάξει αρκετά το θέμα.
Εχει καταλήξει σε κάτι οποτε οταν το κατεβάσω κάτω (σε 1 μήνα περιπου) θα το δοκιμάσουμε και βλέπουμε.
Αν δεν σου το κάνει απο την αρχή, μαλλον το ίδιο έχουμε. Αν βρεις τι ειναι σφήρα,αν το βρώ πρώτος θα επανέλθω εγώ.
Αν σε ξεχάσω (σορρυ ειμαι εππιρεπής #-o ) στειλε κανα πμ σε κανα μήνα.
Καλό βράδυ.

Εσένα ίσως το κάνει λόγω παλαιότητας trim ,ίσως καμία εξαέρωση κάτι τέτοιο. Εμενα σίγουρα είναι από εγκέφαλο μεριά .
Lastyear

Επιστροφή στο Σκάφος καί μηχανή.

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 6 επισκέπτες