• Ανακοινώσεις
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση
  • Ανακοινώσεις
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση
  • Ανακοινώσεις
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση
  • Ανακοινώσεις
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Καγιακ για ψαροτοφεκο: τις αποψεις σας!

Καγιακ για ψαροτοφεκο: τις αποψεις σας!

Νέα δημοσίευσηαπό foto » 27 Μαρ 2019, 18:25

Γεια στη παρεα, σκεφτομαι για την αγορα ενος καγιακ για οικογενειακη χρηση, ομως επισης σκεφτομουν κατα ποσο θα μπορουσα να το χρησιμοποιησω και για ψαρεμα! Εχει καποιος απο εσας χρησιμοποιησει καγιακ για ψαροτουφεκο; Θα εκτιμουσα τις αποψεις σας, τα συν και πλυν.
Arcus 110 SL, Arcus 85 SL
Άβαταρ μέλους
foto

Re: Καγιακ για ψαροτοφεκο: τις αποψεις σας!

Νέα δημοσίευσηαπό tas » 27 Μαρ 2019, 19:43

Το έχω κάνει κάποιες φορές. Γενικά τη βαριέμαι τη φάση γιατί έχει αρκετη φασαρία. Έχει και συν φυσικα: Δηλ. Για να επισκεφτείς ένα νησί που είναι 500 μέτρα από την ακτή η ενα καβο 1 ακομα και 2 χλμ μακρυα που δεν υπάρχει μονοπάτι ά δεν ειναι άσχημα γιατί το να κάνεις κουπί για αυτη την απόσταση δεν ειναι τίποτα σε σχέση με το αντιστοιχο κολύμπι. Επιπλέον δεν κινδυνεύεις από περαστικά σκάφη όταν ανοίγεσαι για να διασχίσεις το δίαυλο για το νησι . ΜΕΧΡΙ εδώ όλα καλά. Όταν φτάνεις στον προορισμό σου αρχίζουν τα προβλήματα. Πρέπει να βρης μια καβάτζα να κρυψεις το καγιάκ για να το βρής όταν γυρίσεις ή αν δεν υπάρχει κάτι τέτοιο να το βγάλεις στη ακτή και να το σιγουρεψεις. Κάποιες φορες το έκανα κάποιες φορές το παραταγα οπου να'ναι και ότι γίνει. Να το σερνεις πίσω σου σα σημαδουρα είναι δυνατόν, αν ψαρεύεις σε μικρή τράπεζα όμως και οπωσδήποτε οχι κολλητά στα βραχια. Επίσης η ΌΛΗ φασαρία να το βάλεις στην οροφή του αυτοκινητου στο σπιτι σου να το κατεβασεις απο αυτη για να το ριξεις στο νερο, να το ξανανεβασεις στην οροφη όταν τελειώσεις, και μετα να το αποθηκευσεις οταν επιστρεψεις ειναι μανικι αν προσθεσεις ενα 3ωρο ψάρεμα + κουπί για 1,2,3 χλμ. Ειδικά αν είσαι και μόνος άστα να πάνε. Φυσικά αυτά δεν ισχύουν αν μένεις δίπλα στη θάλασσα. Τώρα με 2 άτομα τα πράγματα είναι πιο εύκολα. Πρεπει όμως το καγιάκ να είναι αρκετά μεγάλο για να κουβαλάει 2 άτομα + εξοπλισμο με ασφάλεια. Εγώ παρόλο που το δικό μου έχει ωφέλιμο φορτίο 200 κιλα, δυο άτομα με όλο τον εξοπλισμό τους είναι κοντά στο όριο. Όταν το καγιάκ είναι φορτωμένο στο όριο, τουμπαρει πολύ ευκολα ειδικα αν ο ενας απο τους επιβατες δεν ειναι εξοικειωμένος με αυτο. Μου συνεβη αυτο μια φορα και ολα πηγαν στον πατο γιατι δεν τα ειχαμε ασφαλισει. Ευτυχώς το σημείο δεν ήταν πολύ βαθύ και σιγά σιγά τα βρήκαμε. Τελικά σιγά σιγά το παράτησα για το υποβρυχιο ψάρεμα και ο χρησιμοποιω μονο για βολτες , αναγνωριση και καμία συρτη το Μάιο. Προτιμαω να κολυμπάω τις πιο πάνω αποστάσεις και νομίζω ότι παρόλα αυτά ο κόπος είναι λιγότερος από την όλη ΔΙΑΔΙΚΑΣίΑ του ανέβασε κατέβασε καγιακ. Φυσικά αν το λεει η καρδούλα σου θα το δοκιμασεις και μπορει και τη βρης την ακρη. Δεν ειναι καθολου ασχημα, κουραστικα ειναι. Ομως και το σκαφος δεν ειναι καπως κουραστικο αν κανεις ολη τη διαδικασια μονος?
tas

Νέα δημοσίευσηαπό foto » 27 Μαρ 2019, 20:04

Ευχαριστω Tas, οι πρωτες 3 γραμμες ηταν ακριβως αυτο που ηθελα να ακουσω! Τα πλυν ηταν λιγο απογοητευτικα, αλλα ευτυχωσ το θελω για το νησι οπου εχω σπιτι κοντα στη θαλασσα.

Απο μοντελο και μεγεθος, εχεις να προτεινεις κατι;
Άβαταρ μέλους
foto

Νέα δημοσίευσηαπό ΓΙΩΡΓΟΣ Π » 27 Μαρ 2019, 20:45

Ψαρεύα 2 χρόνια με κανό, μέχρι να με σταματήσει το λιμεναρχείο. Δεν ξέρω αν τώρα είναι νόμιμο
και αν ναι, τι θα γίνει αν επανέλθουν οι άδειες αλιείας στα σκάφη.
ΟΙ αποστάσεις που καλύπτει, λίγο πολύ τις ανέφερε ο φίλος πιο πάνω. Πιο πολύ θυμίζουν πάρα πολύ
μακρινό κολυμπητό παρά σκάφος.
Προσωπικά του είχα άγκυρα και βυθόμετρο. Η λογική ήταν να το χρησιμοποιώ όπως θα έκανα με ένα
μικρό σκάφος. Ότι κουβαλούσα ήταν ασφαλισμένο με ναυτικά και λαστιχόσκοινα. Μέχρι να το μάθεις (2-3 ψαρέματα) ανεβαίνεις πάνω του
μόνο από ΄κει που πατώνεις.
++++
Κόστος χρήσεις , φυσική κατάσταση , αθόρυβη προσέγγιση τόπου , μεταφορά μικροαντικειμένων, έχει σχετική αξιοπρέπεια στον καιρό με κύμα , ορατός από απόσταση,
χωρίς κόστος το παίρνεις σε νησί .
----
Κόστος κτήσεις (500+ ένα καινούργιο κατάλληλο για ψάρεμα) , μεταφορά από και προς τη θάλασσα 30 -35kg , αποθήκευση (περίπου 3,5μ μήκος), τραγικό στον κόντρα άνεμο,
είναι ενδιαφέρον πως μεταφέρεις μαγιάτικο 15 κιλών και άνω , η μεταφορά του συμαίνει αρκετή θάλασσα στον ουρανό ενός αυτοκινητού, ΜΟΝΑΧΙΚΟ ΨΑΡΕΜΑ.
ΓΙΩΡΓΟΣ Π

Νέα δημοσίευσηαπό νικηφ » 27 Μαρ 2019, 21:29

ΓΙΩΡΓΟΣ Π έγραψε:τραγικό στον κόντρα άνεμο

αυτο το "μειον" δεν ειναι καθολου αμελητεο

οποιος το εχει κανει, ξερει και δεν

ομως δεν ξερω για καποια που εχουν πεταλι \:D/
Άβαταρ μέλους
νικηφ

Νέα δημοσίευσηαπό foto » 27 Μαρ 2019, 21:54

ΓΙΩΡΓΟΣ Π έγραψε:Ψαρεύα 2 χρόνια με κανό, μέχρι να με σταματήσει το λιμεναρχείο. Δεν ξέρω αν τώρα είναι νόμιμο
και αν ναι, τι θα γίνει αν επανέλθουν οι άδειες αλιείας στα σκάφη.
ΟΙ αποστάσεις που καλύπτει, λίγο πολύ τις ανέφερε ο φίλος πιο πάνω. Πιο πολύ θυμίζουν πάρα πολύ
μακρινό κολυμπητό παρά σκάφος.
Προσωπικά του είχα άγκυρα και βυθόμετρο. Η λογική ήταν να το χρησιμοποιώ όπως θα έκανα με ένα
μικρό σκάφος. Ότι κουβαλούσα ήταν ασφαλισμένο με ναυτικά και λαστιχόσκοινα. Μέχρι να το μάθεις (2-3 ψαρέματα) ανεβαίνεις πάνω του
μόνο από ΄κει που πατώνεις.
++++
Κόστος χρήσεις , φυσική κατάσταση , αθόρυβη προσέγγιση τόπου , μεταφορά μικροαντικειμένων, έχει σχετική αξιοπρέπεια στον καιρό με κύμα , ορατός από απόσταση,
χωρίς κόστος το παίρνεις σε νησί .
----
Κόστος κτήσεις (500+ ένα καινούργιο κατάλληλο για ψάρεμα) , μεταφορά από και προς τη θάλασσα 30 -35kg , αποθήκευση (περίπου 3,5μ μήκος), τραγικό στον κόντρα άνεμο,
είναι ενδιαφέρον πως μεταφέρεις μαγιάτικο 15 κιλών και άνω , η μεταφορά του συμαίνει αρκετή θάλασσα στον ουρανό ενός αυτοκινητού, ΜΟΝΑΧΙΚΟ ΨΑΡΕΜΑ.

Ενδιαφερον αυτα που γραφεις, ευχαριστω!
Άβαταρ μέλους
foto

Νέα δημοσίευσηαπό ΜΠΑΟΥ » 28 Μαρ 2019, 11:30

σχεδόν πάντα πάω με κανό πλαστικό για έναν ή φουσκωτό για δύο. όταν έχω υποψία οτι θα έχει λίγο καιρό πέρνω το φουσκωτό γιατί είναι απίθανο να τουμπάρει και πετάς τα πράγματα χύμα επάνω και το μαζεύεις σε σακούλα απο τα ΙΚΕΑ, αλλά έχει και κάποια βασικά μείον :την ακούει απο τον αέρα,δεν τσουλάει έυκολα, μπορεί να το τρυπίσεις με αχινό ή κανα αγκάθι απο ψάρι.

το πλαστικό τσουλάει εύκολα , αν είσαι στο όριο της άνωσης του τουμπάρει και εύκολα, είναι για σκληρή χρήση δεν το λυπάσε και είναι για ποιό μακρινές αποστάσεις γιατί δε θα σε κουράσει.

σε ότι αφορα το πήγαινε έλα μέχρι την παραλία είναι επένδυση οι ειδικές βάσεις για τη σχάρα τις οποίες δεν έχω αλλά και με λαστιχόσχοινα που το σφύγκω τώρα δεν είναι τόσο τραγικό.

το παν είναι να αυτοματοποιήσεις τις κινήσεις σε όλη τη διαδικασία και όλα γύνονται πιό έυκολα, όσο περισσότερο το χρησιμοποιείς τόσο περισότερο το γουστάρεις (ειδικά αμα πιάνεις και ψάρια)
ΜΠΑΟΥ

Νέα δημοσίευσηαπό matador23 » 28 Μαρ 2019, 11:50

ΜΠΑΟΥ έγραψε:σχεδόν πάντα πάω με κανό πλαστικό για έναν ή φουσκωτό για δύο. όταν έχω υποψία οτι θα έχει λίγο καιρό πέρνω το φουσκωτό γιατί είναι απίθανο να τουμπάρει και πετάς τα πράγματα χύμα επάνω και το μαζεύεις σε σακούλα απο τα ΙΚΕΑ, αλλά έχει και κάποια βασικά μείον :την ακούει απο τον αέρα,δεν τσουλάει έυκολα, μπορεί να το τρυπίσεις με αχινό ή κανα αγκάθι απο ψάρι.

το πλαστικό τσουλάει εύκολα , αν είσαι στο όριο της άνωσης του τουμπάρει και εύκολα, είναι για σκληρή χρήση δεν το λυπάσε και είναι για ποιό μακρινές αποστάσεις γιατί δε θα σε κουράσει.

σε ότι αφορα το πήγαινε έλα μέχρι την παραλία είναι επένδυση οι ειδικές βάσεις για τη σχάρα τις οποίες δεν έχω αλλά και με λαστιχόσχοινα που το σφύγκω τώρα δεν είναι τόσο τραγικό.

το παν είναι να αυτοματοποιήσεις τις κινήσεις σε όλη τη διαδικασία και όλα γύνονται πιό έυκολα, όσο περισσότερο το χρησιμοποιείς τόσο περισότερο το γουστάρεις (ειδικά αμα πιάνεις και ψάρια)

ότι ρωτουσα εχτες για να μαθω λεπτομερειες....
αν θες ανεβασε ποιο χρησιμοποιεις , θα βοηθησει :)
0 λεπτά πριν | ΒΑΣΙΛΗΣ ΛΑΔΙΑΣ: "Η παρΑΝομη αλιεία δεν είναι ερασιτεχνική ή επαγγελματική: είναι απλά παρΑΝομη"
Άβαταρ μέλους
matador23

Νέα δημοσίευσηαπό johndrama » 28 Μαρ 2019, 12:13

Εγώ σκέφτομαι να πάρω ένα για παιχνίδι στη θάλασσα με τον μικρο και για να πηγαίνω σε κάποιους μακρινούς κάβους αλλά και για βόλτα σε ποτάμια ή λίμνες. Μάλλον για πλαστικό είμαι.
Ή του ύψους ή του βάθους βουνο-θαλασσα
Άβαταρ μέλους
johndrama

Νέα δημοσίευσηαπό ΜΠΑΟΥ » 28 Μαρ 2019, 12:49

matador23 έγραψε:
ΜΠΑΟΥ έγραψε:σχεδόν πάντα πάω με κανό πλαστικό για έναν ή φουσκωτό για δύο. όταν έχω υποψία οτι θα έχει λίγο καιρό πέρνω το φουσκωτό γιατί είναι απίθανο να τουμπάρει και πετάς τα πράγματα χύμα επάνω και το μαζεύεις σε σακούλα απο τα ΙΚΕΑ, αλλά έχει και κάποια βασικά μείον :την ακούει απο τον αέρα,δεν τσουλάει έυκολα, μπορεί να το τρυπίσεις με αχινό ή κανα αγκάθι απο ψάρι.

ότι ρωτουσα εχτες για να μαθω λεπτομερειες....
αν θες ανεβασε ποιο χρησιμοποιεις , θα βοηθησει :)

https://www.outdoors.gr/kayak-canoe/489 ... 8522055141.ητμλ

https://www.intersport.gr/thalassia-spo ... -i_269251/ του έβαλα ταμπούκι μόνος μου και λαστιχόσχοινα πίσω το πουλάει και με αυτά έτοιμο
ΜΠΑΟΥ

Νέα δημοσίευσηαπό manolis » 28 Μαρ 2019, 23:00

Τα kayak είναι πολύ καλή ιδέα για ψαροντούφεκο. Θα πρέπει όμως να είναι sit on top, 4m τουλάχιστον και ελαφρύ. Οι προυποθέσεις αυτές κοστίζουν σαφώς λιγότερο από ένα σκάφος.

https://www.wildernesssystems.com/us/kayaks/tarpon-160
Self-determination is but a slogan if the future holds no hope. J.F.K.
Άβαταρ μέλους
manolis

Νέα δημοσίευσηαπό ΛΟΥΠΗΣ » 28 Μαρ 2019, 23:41

Πέρα της απαγόρευσης λόγο άδεια αλιείας που πλέων δεν υπάρχει να ξέρεις ότι υπάρχει απαγόρευση πλόων (500m)απόστασης από την ακτή η οποία ισχύει, οπότε αν σε σταματήσουν ίσως να έχεις θέμα
Για να έχεις αποτέλεσμα χωρίς προβλήματα στην μετακίνηση πρέπει να σκάσεις κάνα χιλιάρικο , έχει και φτηνά όμως δεν
Η ζωή μου είναι η θάλασσα
Κι ανάσα η βουτιά μου
Κι αν πάψω να σε συναντώ
Θα χάσω την καρδιά μου
Άβαταρ μέλους
ΛΟΥΠΗΣ

Νέα δημοσίευσηαπό foto » 29 Μαρ 2019, 00:09

Παιδια ευχαριστω για τις πληροφοριες. Ολες χρησιμες και χορταστικες. Ειχα κανει ονειρα για ταξιδακια σε κατι βραχονησιδες μεχρι και 800μ απο τη στερια οπως επισης και να στησω το κανο ως σημαδουρα πανω απο κατι ξερες / σηκωματα ανοιχτα, κι αυτα περιπου 500 - 700 μ απο την ακτη με κεφαλη στα 15μ βαθοσ. Ομως μετα απο την αναρτηση του Λουπη, δυστυχως επανηλθα στην πραγματικοτητα και το ονειρο αυτο χρειαζεται φουσκωτο σκαφος.

Ευχαριστω και παλι :thumbsup:
Άβαταρ μέλους
foto

Νέα δημοσίευσηαπό ΜΠΑΟΥ » 29 Μαρ 2019, 11:53

foto έγραψε:Παιδια ευχαριστω για τις πληροφοριες. Ολες χρησιμες και χορταστικες. Ειχα κανει ονειρα για ταξιδακια σε κατι βραχονησιδες μεχρι και 800μ απο τη στερια οπως επισης και να στησω το κανο ως σημαδουρα πανω απο κατι ξερες / σηκωματα ανοιχτα, κι αυτα περιπου 500 - 700 μ απο την ακτη με κεφαλη στα 15μ βαθοσ. Ομως μετα απο την αναρτηση του Λουπη, δυστυχως επανηλθα στην πραγματικοτητα και το ονειρο αυτο χρειαζεται φουσκωτο σκαφος.

Ευχαριστω και παλι :thumbsup:

300+300 = 600
ΜΠΑΟΥ

Νέα δημοσίευσηαπό SpyrosX » 29 Μαρ 2019, 12:14

foto έγραψε:Ομως μετα απο την αναρτηση του Λουπη, δυστυχως επανηλθα στην πραγματικοτητα και το ονειρο αυτο χρειαζεται φουσκωτο σκαφος.
:thumbsup:

Δεν υπαρχει τετοιος περιορισμος για κανο. Υπαρχει για μηχανοκινητα σκαφη και αφορα παραλιες οπου υπαρχουν λουομενοι. Εκει η αποσταση ειναι 200μ και καθοριζονται οι υπολοιποι περιορισμοι συμφωνα με αποφαση του αρμοδιου λιμεναρχειου.

Ο μονος κινδυνος που βλεπω εγω ειναι με τις αποστασεις που λες. Εαν απομακρυνθεις πολυ απο την ακτη και σε πιασει καιρος, η επιστροφη μπορει να γινει δυσκολη και ισως επικίνδυνη. Οποτε θελει συνεση, ειδικα μετα απο καποιες φορες που πιστευεις οτι εχεις πλεον εξοικειωθεί...
SpyrosX

Επόμενο

Επιστροφή στο Σκάφος καί μηχανή.

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 4 επισκέπτες