• Ανακοινώσεις
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση
  • Ανακοινώσεις
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση
  • Ανακοινώσεις
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση
  • Ανακοινώσεις
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Ερωτηση για συμβατικο!

Re: Ερωτηση για συμβατικο!

Νέα δημοσίευσηαπό naftakis » 20 Μαρ 2019, 20:48

Καλησπέρα ,ξεθάβω αυτό το θέμα ,αφενός για να μην ανοίγω νέο αφετέρου γιατί με βολεύει ο τίτλος . Ψάχνω λοιπόν για το πρώτο μου βαρκάκι . Λόγω του ότι κληρονόμησα μια 30αρα δίχρονη και έβγαλα και δίπλωμα , ψάχνομαι για συμβατικό στα 4 μέτρα .Μόνο ζητούμενο είναι οι βόλτες το καλοκαίρι .Είμαι λοιπόν ανάμεσα σε Honwave τ40 (1400 ευρω) και escape 390 ή 430 (1900+/- ευρώ). το Honwave είναι το γνωστό σε όλους ,το escape έρχεται με επένδυση από κάτω περρισσότερες λαβές-σχοινοφορους και εγγύηση ακόμα και από ζημιά του χρήστη. Θα ήθελα λοιπόν την τεκμηριωμένη άποψή σας σχετικά με την ποιότητα και την αντοχή στον χρόνο και των δύο .Να σημειώσω ότι δεν μπορώ να φτάσω σε zodiac η quicksilver. Θα μεταφέρεται μόνο σε τρέιλερ. Ευχαριστώ
naftakis

Νέα δημοσίευσηαπό ΓΙΩΡΓΟΣ Π » 20 Μαρ 2019, 23:39

Καλησπέρα φιλέ ναυτάκι. Κάπως έτσι όπως περιγράφεις βρέθηκα και ΄γω με συμβατικό και 30αρα.
Αν εξαιρέσεις κάποιες πολύ καλές (ακριβές) κατασκευές, συμβατικά και 30αρες δεν τα πάνε και πολύ καλά.
Στα χρήματα που σκέφτεσαι (1900) βρίσκεις με λίγο υπομονή γαστρατο χύπαλον.
Μην περιμένεις ένα συμβατικό pvc σε απραξία 8 - 9 μήνες να το φουσκώνεις και να είναι όλα εντάξει για πολλές σεζόν.
ΓΙΩΡΓΟΣ Π

Νέα δημοσίευσηαπό naftakis » 21 Μαρ 2019, 00:12

Τα έχω σκεφτεί τα ενδεχόμενα που λες ,απλά δεν ξέρω πως θα μου "βγει" το θέμα φουσκωτο,η που ψηθω να πάω του χρόνου σε rib (που το ζηλεύω) η που θα τα στείλω όλα στο δι@ολο .άσε που δεν ξέρω αν θα ακολουθεί η οικογένεια ,για αυτό προτιμώ το σεμνά και ταπεινά, σίγουρα δεν θα πάω στα πολύ φθηνά τύπου apokotos κλπ . Για τα honwave διαβάζω καλές κριτικές στο εξωτερικο
naftakis

Νέα δημοσίευσηαπό vaggelakis » 21 Μαρ 2019, 11:00

Από την μικρή εμπειρία που έχω με τα συμβατικά, η γνώμη μου είναι ότι για την μηχανή που έχεις ΜΗΝ πάρεις συμβατικό. Μπορείς να πάρεις μεταχειρισμένο γαστράτο με τρέιλερ από 3,90 εώς 4,40 και να έχεις ένα σκάφος αξιοπρεπέστατο. Συγκριτικά η πλεύση rib με αντίστοιχου μήκους sib είναι μέρα με την νύχτα.
Έπισης, όπως σου είπαν παραπάνω, δεν υπάρχει φθηνό συμβατικό που να ''αντέχει'' 30άρα, συν το ότι αναγκαστικά θα πας σε τρέιλερ, γιατί δεν υπάρχει περίπτωση να στήνεις - ξεστήνεις το συματικό, με 30άρα, κάθε φορά που θες να πας βόλτα.
Εντέλει, η γνώμη μου είναι ψάξε για φουσκωτό rib ή πολυεστερικό στα ίδια μέτρα, απόφυγε το sib θα το μετανιώσεις γρήγορα.
There's perfect harmony
In the rising and the falling of the sea
vaggelakis

Νέα δημοσίευσηαπό terror » 21 Μαρ 2019, 12:14

vaggelakis έγραψε:Από την μικρή εμπειρία που έχω με τα συμβατικά, η γνώμη μου είναι ότι για την μηχανή που έχεις ΜΗΝ πάρεις συμβατικό. Μπορείς να πάρεις μεταχειρισμένο γαστράτο με τρέιλερ από 3,90 εώς 4,40 και να έχεις ένα σκάφος αξιοπρεπέστατο. Συγκριτικά η πλεύση rib με αντίστοιχου μήκους sib είναι μέρα με την νύχτα.
Έπισης, όπως σου είπαν παραπάνω, δεν υπάρχει φθηνό συμβατικό που να ''αντέχει'' 30άρα, συν το ότι αναγκαστικά θα πας σε τρέιλερ, γιατί δεν υπάρχει περίπτωση να στήνεις - ξεστήνεις το συματικό, με 30άρα, κάθε φορά που θες να πας βόλτα.
Εντέλει, η γνώμη μου είναι ψάξε για φουσκωτό rib ή πολυεστερικό στα ίδια μέτρα, απόφυγε το sib θα το μετανιώσεις γρήγορα.

:good: :hello:
Άβαταρ μέλους
terror

Νέα δημοσίευσηαπό naftakis » 21 Μαρ 2019, 15:43

Eυχαριστώ για τις απαντήσεις σας και συμφωνώ μαζί σας ,και να σας το αποδείξω θα σας πώ ότι είμαι καψούρης με το αττακ 385 !! : απλά με αγχώνει το κόστος κτήσης και η κατάσταση του μεταχειρισμένου ,να στριμωχτώ και να δώσω παραπάνω λεφτά ,αλλά αν βγεί μάπα το καρπούζι ? Σίγουρα θα το δεί μπαλονάς ,έπειτα σχεδόν όλα πωλούνται πακέτο με την μηχανή .
naftakis

Νέα δημοσίευσηαπό vaggelakis » 21 Μαρ 2019, 16:43

1) https://www.car.gr/17878876-orizon-2019
2) https://www.car.gr/14769058-valiant-d380
3) https://www.car.gr/9591748-wave-super-rib-3-85r

Με μια γρήγορη μάτια στο καρ βρήκα αυτά. 1&2 είναι πολύ οικονομικές προτάσεις με τρέιλερ.
Το τρίτο είναι καινούριο, σαν πιο οικονομική λύση από το αττάκ.
Γνώμη μου είναι, ότι μιας και το θες για καλοκαίρι μην βιαστείς, ψάξε και βρες μεταχειρισμένο τετράμετρο η λίγο πιο μεγάλο (ελαφρύ) μιας και το σηκώνει η μηχανή σου.

ΥΓ. τη μηχανή είναι, μακρυλαίμη/κοντολαίμη, χειριστήρια/ντίζες έχεις?
There's perfect harmony
vaggelakis

Νέα δημοσίευσηαπό naftakis » 21 Μαρ 2019, 23:39

μακρυλαιμη mariner-yamaha 2t 2cyl. Με χειριστηριο και λαγουδερα προφανως. Το wave πωλειται σε πολυ ανταγωνιστικη τιμη οντως,και εχει ωραιους χρωματισμους
naftakis

Νέα δημοσίευσηαπό vaggelakis » 22 Μαρ 2019, 14:56

naftakis έγραψε:μακρυλαιμη mariner-yamaha 2t 2cyl. Με χειριστηριο και λαγουδερα προφανως. Το wave πωλειται σε πολυ ανταγωνιστικη τιμη οντως,και εχει ωραιους χρωματισμους

Όποιο σκάφος βρεις τσέκαρε αν θέλει κοντόλαιμη ή μακρύλαιμη. Γιατί νομίζω ότι τα περισσότερα μικρά φουσκωτά παίρνουν κοντόλαιμες, και μάλλον θα έχεις μπλεξίματα με σηκώματα καθρέπτη, που πρέπει να γίνει σωστά μιας και μιλάμε για τριαντάρα.
There's perfect harmony
vaggelakis

Νέα δημοσίευσηαπό naftakis » 22 Μαρ 2019, 18:40

Σχεδόν όλα θέλουν κοντές ,εκτός από κάποια zodiac. Σίγουρα ότι γίνει θα γίνει προσεκτικά σε έμπιστο μηχανικό. Γενικά ,όταν οι προδιαγραφές είναι για 30hp ,είναι μελετημένο για 30 4t με τριμ , το δικό μου το μοτέρ είναι 25-30 κιλά κάτω από το όριο βάρους του καθρέπτη. Γενικά ο συνδυασμός honwave 4.0m και 30hp 2t δουλεύει πολύ στο εξωτερικό ,είναι από τα ποιοτικά low budget συμβατικά .
naftakis

Προηγούμενη

Επιστροφή στο Σκάφος καί μηχανή.

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 8 επισκέπτες