• Ανακοινώσεις
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση
  • Ανακοινώσεις
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση
  • Ανακοινώσεις
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση
  • Ανακοινώσεις
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Προτάσεις για βυθόμετρο,..

Βυθομετρο-αποριες

Νέα δημοσίευσηαπό georgeA » 19 Μαρ 2007, 12:19

Καλημερα.

Ειμαι στη φαση αγορας ενος βυθομετρου και εχω καποιες αποριες.
Το θελω για ψαροντουφεκο και το κοστος του θελω να ειναι μεχρι 250 (low budget).

Ξερω ηδη οτι η συχνοτητα 200 ειναι αυτη που θελω, οπως επισης η καλυτερη αναλυση της οθονης εχει σημασια.

Για καλυτερη απεικονηση της συστασης του βυθου ποια χαρακτηριστικα παιζουν ρολο;(εκτος απο την αναλυση της οθονης)

Η ισχυη του (watt), η γωνια (μοιρες) του ματιου , η τοποθετηση ;

Ποια η μεγιστη ταχυτητα για σωστες πληροφοριες;

Υπαρχουν low budget βυθομετρα που διαβαζουν το θερμοκλινες;

Εχει καποιος εμειρια aftersales service απο Lowrance - Garmin - Huminbird.

Ευχαριστω Γιωργος
Άβαταρ μέλους
georgeA

Νέα δημοσίευσηαπό theo-attack » 19 Μαρ 2007, 13:04

Αυτό που έχω ακούσει είναι ότι ο Σκορδίλης (garmin) είναι σχετικά "δύσκολος" στο after sales. Παρόλο που έχω garmin (298) δεν τον έχω χρειαστεί και έτσι προσωπική εμπειρία δεν μπορώ να σου μεταφέρω.

Θεόφιλος
theo-attack

Νέα δημοσίευσηαπό nmoiras » 19 Μαρ 2007, 13:10

Πολύ σωστά ψάχνεις για 200άρι.

Από την εμπειρία μου ωστόσο απεικόνιση της σύστασης του βυθού σε αυτά τα λεφτά (και σε αρκετά παραπάνω) ΔΕΝ θα έχεις. θα καταλαβαίνεις από τη διαμόρφωση της ΄΄επιφάνειας΄΄ του βυθού, αλλά αν περιμένεις να βρεις πλάκα στην άμμο ...άκυρο.

Το κύριο χαρακτηριστικό σε αυτά που ρωτάς είναι τα watt.

Τη τοποθέτηση να την προσέξεις πάρα πολύ γιατί θα κάνει τη διαφορά στο με πόσα μίλια θα βλέπεις μέτρα βάθους. Και λέω μέτρα γιατί αν πηγαίνεις πλαναριστός ξεχνάς οτιδήποτε άλλο. Καλό είναι το μάτι να το βάλεις μόνος σου.....στείλε μια φωτό του αριστερού μισού του καθρέφτη σου (με τη μηχανή κάτω) αν θες τη γνώμη μας.
... τι βρεγμένος τι μούσκεμα
Άβαταρ μέλους
nmoiras
Site Admin

Νέα δημοσίευσηαπό tasos_argos » 19 Μαρ 2007, 17:42

Πόσα θα πρέπει να διαθέσει κάποιος για να βρει πχ πλάκα στην άμμο; Με ενδιαφέρει το θέμα γιατί στο κοντινό μέλλον θα πάρω και εγώ ένα.
Άβαταρ μέλους
tasos_argos

Νέα δημοσίευσηαπό theo-attack » 19 Μαρ 2007, 17:45

Τάσο απλά θες μία μάσκα... δηλαδή 30 ευρώ.
theo-attack

Νέα δημοσίευσηαπό tasos_argos » 19 Μαρ 2007, 17:50

theo-attack έγραψε:Τάσο απλά θες μία μάσκα... δηλαδή 30 ευρώ.
:lol: :lol:

Δε μπορείς να πηγαίνεις πάντα με το κεφάλι μέσα κοιτάζοντας το βυθό! Θα το κάνεις στα ρυχά, μέχρι εκεί που θα βλέπεις. Στα βαθύτερα όμως; Γι αυτό ρωτάω περίπου τιμή. Για βυθόμετρο και gps θα διαθέσω κάπου 700€. Είναι αρκετά για να το κάνω αυτό ή όχι; 8-)
Άβαταρ μέλους
tasos_argos

Νέα δημοσίευσηαπό theo-attack » 19 Μαρ 2007, 17:59

Προσωπικά για αυτό που θες καταλληλότερες είναι οι βουτιές στα μεσόνερα και το πολύ ψάξιμο. Δεν νομίζω ότι υπάρχει βυθόμετρο που να δίνει τέτοια πληροφορία που θα θέλαμε εμείς, δηλαδή πλάκα με 3 σφυρίδες στα -28. Αλλά ο Νίκος θα ξέρει καλύτερα, μπορεί να κάνω και λάθος.

Θεόφιλος
theo-attack

Νέα δημοσίευσηαπό geogiann » 19 Μαρ 2007, 23:54

R.O.V. ??? :lol:
Γιαννάτος Γιώργος aka geogiann the aegean

Γράφτηκα 17 Νοέμβρη
Άβαταρ μέλους
geogiann

Νέα δημοσίευσηαπό Drakopoulos Theodore » 20 Μαρ 2007, 11:36

Τασο με 700 ευρω νομιζω παίρνεις πολυ καλο εργαλειο!!!
Ενα παλιο LOWRANCE ειχα,εδειχνε σε πορεια (15-20 μιλια) και οταν δεν ειχε κυματακι (στρωτη πλευση , ωστε το ματι να μην "παιζει") εδειχνε τα ΠΑΝΤΑ.

Το πιο σημαντικο ομως ειναι η τοποθετηση στον καθρεφτη.
Ειχα καλο μαστορα!!!
Drakopoulos Theodore

Νέα δημοσίευσηαπό nmoiras » 20 Μαρ 2007, 12:08

Τάσο με 700 ευρώ για βυθόμετρο και gps παίρνεις ένα μέτριο εργαλείο από Ελλάδα.

Από ιντερνετ ανεβαίνεις λίγο σε ποιότητα αλλά για να πας εκεί που ρώτησες (πλάκα στην άμμο) πρέπει να ανέβεις πολύ....

Κανένα βυθόμετρο (στα λεφτά που συζητάμε) δεν δείχνει σωστά με 15-20 μίλια. Δείχνει μέτρα σωστά αλλά η απεικόνιση του πυθμένα δεν είναι σωστή. Αν ο πυθμένας είναι όμοιος (παντού βράχια ή άμμος) είσαι οκ αλλά μεμονωμένα σωστά ΄΄χτυπήματα΄΄ δεν δίνει.
Άβαταρ μέλους
nmoiras
Site Admin

Νέα δημοσίευσηαπό Drakopoulos Theodore » 20 Μαρ 2007, 12:47

nmoiras έγραψε:.....
Κανένα βυθόμετρο (στα λεφτά που συζητάμε) δεν δείχνει σωστά με 15-20 μίλια. Δείχνει μέτρα σωστά αλλά η απεικόνιση του πυθμένα δεν είναι σωστή. Αν ο πυθμένας είναι όμοιος (παντού βράχια ή άμμος) είσαι οκ αλλά μεμονωμένα σωστά ΄΄χτυπήματα΄΄ δεν δίνει.

Τα εχεις δοκιμασει ολα?
Drakopoulos Theodore

Νέα δημοσίευσηαπό nmoiras » 20 Μαρ 2007, 12:56

Δεν έχει να κάνει με τη μάρκα ή το μοντέλο.

Εσύ όταν λες δείχνει τα πάντα τι εννοείς; έχεις βρει πλάκα στην άμμο περνώντας από πάνω της με 20 μίλια; Όταν λέμε πλάκα εννοούμε διαφορά σε βάθος 15-30 πόντους από το υπόστρωμα...

Σου έχει δώσει διαφορά στην πυκνότητα του πυθμένα (γιατί αυτό βλέπουν τα βυθόμετρα) για έκταση 1 τετραγωνικού μέτρου περνώντας από πάνω με τέτοια ταχύτητα;

Αν όντως έχει γίνει κάτι τέτοιο παραγματικά με ενδιαφέρει για να πάω να το πάρω.
Άβαταρ μέλους
nmoiras
Site Admin

Νέα δημοσίευσηαπό Drakopoulos Theodore » 20 Μαρ 2007, 13:13

LOWRANCE X71 , ασπρομαυρο.

Δειχνει πλακα στην αμμο!
Νομιζω η διαφορα υποστρωματος ειναι πανω απο 30εκατοστα , 60-80εκ περιπου.

Απο Καναδα μου το ειχαν φερει πριν 6 χρονια, τοτε εκανε 500 δολαρια περιπου...
Πιστευω με 700 ευρω μπορεις να παρεις κατι καλυτερο.
Για την ταχυτητα δεν ειμαι σιγουρος,παντα πηγαινα με ταχυτητα ταξιδιου (18+ κομβους) οταν εβλεπα οτι εβλεπα.
Νομιζω το πιο σημαντικο ειναι η τοποθετηση.
Τελευταία επεξεργασία από Drakopoulos Theodore και 20 Μαρ 2007, 13:15, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Drakopoulos Theodore

Νέα δημοσίευσηαπό Μαθητής » 20 Μαρ 2007, 13:13

Ένα σέξυ πρωινό βουτήξαμε με τον κολητό μου στο ...... και όπως κολυμπούσαμε στο άγνωστο με βάρκα τα πεδιλά μας ο δικός μου γούρλωσε τα μάτια και φώναξε : ΤΟΡΠΙΛΗ ΤΟΡΠΙΛΗ τρέχα .
Στην απέραντη βαρετή αμμουδιά πέρασε πάνω απο μια λαμαρίνα ναυαγίου γεμάτη άμμο που πάνω της κοιμότανε μια σφυρίδα τέρας.
Αναλαμβάνει πρωτοβουλία και βουτάει με λύσα προς τα εκεί. Ένα κεφαλάκι ξεπροβάλει και ακαριαία το χτυπά. ΄Εμπλεος χαράς βγαίνει με μια σφυρίδα τρίκιλη και αφού συνήλθε απο τα χαστούκια της παρακοής - ανευ εντολής κατάδυση - μου είπε πώς υπάρχει και άλλη μάλλον ,γιατί όπως είπαμε ήταν γουρούνι.
Πράγματι στην επόμενη βουτιά και απο κάτου απο τον μπουλμέ κοζάρω την πρασινομάτα θεία και της καρφώνω εξ επαφής το κάρκαλο.
12 κιλά να ,ούμε .

Το μέρος το οργώνουν καθημερινά σκαφάτοι με τρομερά βυθόμετρα όμως μόνο δύο το βρήκαν : Οι κωλόφαρδοι

Ολέ.
Μαθητής

Νέα δημοσίευσηαπό Drakopoulos Theodore » 20 Μαρ 2007, 13:30

Τελικα ειναι πιο φτηνα απ οτι νομιζα...
Με μια προχειρη αναζητηση,στο Γιωργο θα προτεινα αυτο που εχω
http://www.cabelas.com/cabelas/en/templ ... =cat602462
με 170 δολαρια

κ στον Τασο αυτο
http://www.cabelas.com/cabelas/en/templ ... ite=netcon
με 350 δολαρια.
Το GPS πιστευω θα πρεπει να ειναι φορητο,ωστε να το παιρνουμε σπιτι κ να αποθηκευουμε / επεξεργαζομαστε τα στίγματα κ το ταξιδι της ημερα.
Drakopoulos Theodore

Επόμενο

Επιστροφή στο Σκάφος καί μηχανή.

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 7 επισκέπτες