• Ανακοινώσεις
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση
  • Ανακοινώσεις
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

kalymnos

Με pm παρακαλώ :),........

kalymnos

Νέα δημοσίευσηαπό risk » 28 Οκτ 2009, 02:05

ψαροτοποι στην καλυμνο? ξερουμε παιδια ???
risk

Re: kalymnos

Νέα δημοσίευσηαπό kristelo » 04 Νοέμ 2009, 01:47

eimai apo athina alla meno kalynno monima vasika edo giro exei psarakia alla prepei na prosexeis poli tous psarades me ta dyxtia kai tous dinamitakides pou ta exoune kapsei ola.pes mou ti akrivos psareueis ti vathos pas kai ti psaxneis kirios na sou po pou tha pas.arxika na sou po pos ta psaria edo stin kalymno ektos apo kinigimena apo aristous apneistes kai psarontoufekades exoun proficiency kai ptyxio ta perissotera kai iparxoun kapoia xontroi rofoi pou tous kinigane xronia kapoioi kai den mporoun na tous vgaloun.ama se endiaferoun maura kirios kai sinagrides tha pas stis mirties kai tha peraseis apenanti sto nisaki stin telendo tha pas apo tin piso meria sto xoxlaka kai sto akrotirio pnimenos stous dyo kabous poy ejexoun ekeikai pros ta pano ta nisakia poy exehoun..ekei krataei polla psaria.tora an thes tsipoures skatharia skarous kai sargous tha pas agia kiriaki apenanti apo ton plati gialo to nisaki..ena allo simio pou krataei sinagrides pou exo dei standar einai o ormos traxilas stin akri tou kabou exei mia mikri xera sta 15 metra peripou.exei perasma ekei kalo alla kai aytes oi vasilises einai daskalemenes kai akoma den exo kataferei na paro mia.telos an thes mia kaliparalia na psarepsis me tis ores kai na eyxaristithis einai i sikati sto dromo poy paei gia palioniso.....ligo podarodromo exei me ta podia alla axizei giati otan peseis mesa stin paralia se perimenoun polles ekplixeis!!!ma kala pou irtha sto enidrio tis kritis tha peis???ayta eyxome kala psaremata kai an thes kati allo steile pm....
kristelo

Νέα δημοσίευσηαπό kostaspsa » 04 Νοέμ 2009, 17:59

Ειχα παει περσι το καλοκαιρι στην Καλυμνο αλλα δεν ειχα βουτηξει για ψαρεμα. Και εγω ειχα ακουσει απο ντοπιους οτι κραταει καλα ψαρια πισω απο την Τελενδο( κυριως μαυρα) αλλα απο τα 20 και κατω.
Παντως ειχα σιχαθει να βλεπω να γυροφερνουν στα μαγαζια της Ποθιας μισοκιλα ροφακια και να τα βαζουν σε δημοπρασια.
Μερικα ηταν σιγουρα χτυπημενα με ψαροτουφεκο.
Τωρα αν σκεφτεις οτι Καλυμνιοι πανε για ψαρεμα μεχρι τα Κυθηρα καταλαβαινεις ποσο ψαρεμενη θα ειναι η Καλυμνος!
Άβαταρ μέλους
kostaspsa

Νέα δημοσίευσηαπό risk » 04 Νοέμ 2009, 19:37

ευχαριστω για τις απαντησεις

ειμαι και εγω απο την καλυμνο,,,,εδω ζω,,,,εδω μεγαλωσα,,,,η οικογενεια μου δεν ειναι ψαραδες (ο πατερας μου δλαδη) γιατι οι θειοι μου ηταν σφουγγαραδες μεχρι και την αρωστεια,,,,

ψαροτουφεκο απο μικρος και μονο το καλοκαιρι,,,,και οσο μεγαλωνα πιο λιγο,,,,γιατι ειμαι και κρυολιαρης,,,,οποτε πηρα τα αναλογα συνεργα τωρα που μπορεσα και οικονομικα και ειμαι ετοιμος για να μαθω πια απο την αρχη το ψαροτεουφεκο...

πηρα και ενα βαρκακι( δεν το εχω ριξει ακομα θα το ριξω συντομα) και ενδιαφερομαι για κανα παραγαδακι,,,,καμια καθετη για κεφαλαδες χανους,,,,,καλαμαρια,,,,,καμια συρτη για βλαχους η ροφους,,,,,ψαρεμα απο τη βαρκα

αμα ξερεις στιγματα απο τη μερια της τελεντου kris καλοδεχουμενα

ευχαριστω
risk

Νέα δημοσίευσηαπό kristelo » 06 Νοέμ 2009, 17:26

risk παω κολυμπωντας και δεν εχω gps για να σου δωσω στιγματα τα ξερω απεξω βαση εμπειριας ψαρεματος ξερω τους βυθους απεξω και ξερω που κραταει κατι μαυρα θηρια εκει πισω αλλα ειναι πολυ δυσκολα.στειλε μου πμ να σου πω που ναπας ακριβως για να βγαλεις κατι αξιολογο απο την βαρκα γιατι για βουτια ειναι αρκετα βαθεια για βουτια -23 -26.
kristelo

Επιστροφή στο Ψαρότοποι

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης