• Ανακοινώσεις
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση
  • Ανακοινώσεις
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση
  • Ανακοινώσεις
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση
  • Ανακοινώσεις
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Ψαρότοποι κοντά στην Θεσσαλονίκη και Χαλκιδική

Με pm παρακαλώ :),........

Ψαρότοποι κοντά στην Θεσσαλονίκη και Χαλκιδική

Νέα δημοσίευσηαπό GALINIKOS » 06 Ιούλ 2019, 03:35

Καλησπέρα σας, ξέρω ότι είναι δύσκολο για κάποιον να πει τούς τόπους του στο ψάρεμα και τις τράπεζες του, αλλά πράγματα θα ήθελα να ζητήσω την βοήθεια σας όσο αναφορά την Χαλκιδική και το ψαροντουφεκο κοντά στην Θεσσαλονίκη λόγω του ότι η βάση μου τον Αύγουστο είναι η Νέα Μηχανιώνα.
Ήμουν στην Κω για μια 26ετια και ψάρεψα την Κω και τα νησιά τριγύρω Ψέριμο, Κάλυμνο, Γυαλί, Νίσυρο, Τήλο, μέχρι Κάρπαθο, Κάσο και Αμοργό, κλπ...
Τώρα για οικογενειακούς λόγους μένω μόνιμα στην Γερμανία μακριά από την μεγάλη μου αγάπη την θάλασσα και φυσικά το φάρμακο μου το ψαροντούφεκο.
Πέρσι το καλοκαίρι έκανα διακοπές στην οικογένεια μου στην Μηχανιώνα και το ίδιο θα κάνω και αυτό το καλοκαίρι. Το τραγικό για μένα είναι ότι δεν ξέρω κανένα μέρος να πάω να βουτήξω εδώ κοντά ή και στην Χαλκιδική. Έχω ακούσει για το παλιούρι αλλά δεν ξέρω από ποια μεριά να βουτήξω τι κατεύθυνση να πάρω και πως είναι η μορφολογία του βυθού.
Έχω αυτοκίνητο με τετρακίνηση και μπορώ να πάω σε off road διαδρομές, φέτος θα έχω και τον γιο μου μαζί και θα ήθελα να τον κάνω να χαρεί βλέποντας κινητικότητα ψαριών και ωραίους βυθούς και ίσως να πιάναμε και κάνα ψαράκι να το χαρούμε παραπάνω. Είμαι 45 χρονών και θα μπορούσα να ψαρέψω με όλους τους τρόπους ψαρέματος χωρίς να κάνω υπερβολές λόγο του ότι η υδροβιώτητα μου ως κάτοικος εξωτερικού δεν για την ώρα στα επίπεδα που ήταν πριν.
Θα σας ήμουν ευγνώμων αν μπορούσατε να μου δώσετε κάποια πληροφορία ή και να κάναμε και κάποιο ψάρεμα παρέα. Ελπίζω να μου δώσετε τα φώτα σας γιατί πέρσι είχα αισθανθεί τελείως στα χαμένα και απογοητέυτηκα. Ευχαριστώ εκ των προτέρων
Άβαταρ μέλους
GALINIKOS

Re: Ψαρότοποι κοντά στην Θεσσαλονίκη και Χαλκιδική

Νέα δημοσίευσηαπό KOSTAS STI » 06 Ιούλ 2019, 11:31

ένα καλό μερος διπλασου ,μετα την ναυτικη σχολη και αγγελοχωρι ! :mrgreen:
αλλεως πρωτο ποδι με ωραιους βυθους(τα ψαρια ,πως ηταν εκει στα νησια?καμια σχεση!),παλιουρι στο αυλακι πας αριστερα!το πρωι μη τρομαξεις αν δεις καποιους να βγαινουν! :D
απο τν αγ.νικολαο τερμα και βγαινεις εξω απο το ποδι.
πορτο βαλιτσα συνηθως αριστερα,αλλα ενας φιλος πηγε δεξια και εβγαλε εφταρα στηρα!
παντως χωρις βαρκα δεν εχεις πολλες επιλογες!
αν θες και για δευτερο,πες !
Θελω το αυτοκινητο μου γρηγορο,την γυναικα μου καυτη και την μπυρα μου παγωμενη !!!
Άβαταρ μέλους
KOSTAS STI

Νέα δημοσίευσηαπό ΒΑΣΙΛΗΣΤΟΠ » 07 Ιούλ 2019, 08:03

Τα νησια και πάλι τα νησια θα λες σε λιγο.
ΒΑΣΙΛΗΣΤΟΠ

Νέα δημοσίευσηαπό thalassa50 » 07 Ιούλ 2019, 10:00

Δεν ξέρω για τώρα ??αλλά πριν πολλά χρόνια αριστερά από Πόρτο Κουφό ήταν Παράδεισος λίγα μέτρα από τα βράχια και μετά τα δέκα μέτρα που πέρναγες το σύννεφο θολότητας .Σήμερα ???? :)
το δεν γινετε δεν υπαρχει ,το δεν θελω υπαρχει .
Άβαταρ μέλους
thalassa50

Νέα δημοσίευσηαπό GALINIKOS » 07 Ιούλ 2019, 11:21

Σε ευχαριστώ πολύ Κώστα για την ανταπόκριση, ξέρω ότι χωρίς σκάφος είναι πακέτο αλλά δεν μου μένει και κάτι άλλο. Αυτό που είπες για τα ψάρια το κατάλαβα πέρσι πολύ ζεστά νερά και σχεδόν καθόλου κίνηση ψαριών, ένα ροφάκι είδα στο καλαμιτσι 15cm και αυτό ήταν, στις σπαθιές στο καρτέρι ήρθαν κάτι μικρά συναγριδακια και τα μεγαλύτερα ψάρια που είδα τσιπούρες λαυρακια(τορπίλες) μουρμουρες μεγάλες ήταν στο μπάνιο που κάναμε στη Ριβιέρα Αγγελοχώρι. Για μένα είναι να έχει ενδιαφέρον ο βυθός και αν πετύχουμε την ώρα και την Μέρα να πιάσουμε και κάτι
Άβαταρ μέλους
GALINIKOS

Νέα δημοσίευσηαπό money taker » 20 Νοέμ 2019, 16:36

GALINIKOS έγραψε:Σε ευχαριστώ πολύ Κώστα για την ανταπόκριση, ξέρω ότι χωρίς σκάφος είναι πακέτο αλλά δεν μου μένει και κάτι άλλο. Αυτό που είπες για τα ψάρια το κατάλαβα πέρσι πολύ ζεστά νερά και σχεδόν καθόλου κίνηση ψαριών, ένα ροφάκι είδα στο καλαμιτσι 15cm και αυτό ήταν, στις σπαθιές στο καρτέρι ήρθαν κάτι μικρά συναγριδακια και τα μεγαλύτερα ψάρια που είδα τσιπούρες λαυρακια(τορπίλες) μουρμουρες μεγάλες ήταν στο μπάνιο που κάναμε στη Ριβιέρα Αγγελοχώρι. Για μένα είναι να έχει ενδιαφέρον ο βυθός και αν πετύχουμε την ώρα και την Μέρα να πιάσουμε και κάτι

ψαρια εχει ρε συ αφου σου ειπα και απο κοντα περσι που ειχες ερθει για φαγητο...απλα ειναι βαθια και σε συγκεκριμενα μερη και ωρες...παλιουρι καλοκαιρι εχει συναγριδες ροφους στηρες σαργους αλλα ειναι δυσκολα...πχ στο παλιουρι αν πας στον Αγιο Νικολαο και βγεις κολυμπητος εξω απο τον δεξιο καβο και το παρεις προσεκτικα και με ησυχια βραχο βραχο θα παρεις ΚΑΛΑ ΨΑΡΙΑ και ρηχα μεσα στα χαρακια και βαθια στα καθετα...Πορτο κουφο που λενε και τα παιδια μπες και παρε τον χωματοδρομο που βγαζει στον αριστερο καβο του κολπου...βουτα και και βγες απο τον κολπο κολυμπητος ...ροφοι στηρες συναγριδες σαργοι μαγιατικα υπαρχουν αφθονα. Τωρα εχει και μερη πονηρα πετρο που δεν μπορω να τα πω εδω...στειλε μηνυμα να σου τα πω η παρε τηλφωνο.
money taker

Επιστροφή στο Ψαρότοποι

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: frenchman, maserati4200 και 8 επισκέπτες