• Ανακοινώσεις
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση
  • Ανακοινώσεις
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση
  • Ανακοινώσεις
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση
  • Ανακοινώσεις
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Φώκιες: Αξιαγάπητα πλάσματα επίσης!

Προσέχουμε για να έχουμε.

Νέα δημοσίευσηαπό nmoiras » 19 Νοέμ 2006, 00:13

4 φορές. 1 Λήμνο, 1 Αν. Εύβοια, 2 Σαρωνικό.

Τη μια φορά μάλιστα ήταν μικρό και είχε όρεξη για παιχνίδια. Παίζαμε για πάνω από μια ώρα.
Άβαταρ μέλους
nmoiras
Site Admin

Νέα δημοσίευσηαπό CLIPPER » 19 Νοέμ 2006, 00:24

Μια φορά στην Αστυπάλαια. Χαλαρώναμε για να φουντάρει ένας από την παρέα (τις ελάχιστες φορές που είχα στο ψάρεμα). Πέρασε από κάτω μας ξαφνικά και έφυγε. Ψιλοχοντροτρομάξαμε για να πω την αλήθεια μέχρι να καταλάβουμε τι ήταν.

Πάντως η συνάντηση που θα ήθελα να έχω είναι με δελφίνι.
Ααα και να δω καρχαριοειδές live... (Να το ψάξω σε γιατρό αυτό;)
Με εκτίμηση, Θανάσης

"Λίγα, αλλά ώριμα" Carl Gauss
Άβαταρ μέλους
CLIPPER

Νέα δημοσίευσηαπό PanEx » 19 Νοέμ 2006, 00:28

Πολλές συναντήσεις,πάρα πολλές,........οί πιό συχνές στά Κουφονήσια,στόν Τζώρτζη καί στήν Κίμωλο.
Phoevos έγραψε:Εύχομαι και εγώ να έχω ανάλογη εμπειρία κάποια μέρα....

Φοίβο,
Στόν Τζώρτζη Ανατολικά στό νησάκι έχει μιά πολύ παιχνιδιάρα φώκια,είναι σπάνιο νά μήν τήν συναντήσεις,..........
Άβαταρ μέλους
PanEx
Site Admin

Νέα δημοσίευσηαπό nmoiras » 19 Νοέμ 2006, 00:32

Όσο και να γράψω θα είναι μάλλον λίγο.

Την πρώτη φορα που είδα ήταν στο κάβο Μούρτζουφλο στη Λήμνο. Χτπάω ένα ροφό και από λάθος χερισμό μπαίνει τρύπα (ψευτοβράχωμα). Ανεβαίνω με το μουλινέ ανοιχτό και το δένω σημαδούρα....αφήνομαι λίγο να χαλαρώσω πριν βουτήσω και ξαφνικά μια μεγάλη φώκια μου κάνει περατζάδες και κόλπα γύρω από το κάθετο σκοινί του μουλινε. 3-4 περάσματα με παιχνίδι και την έκανε.

Το φωκάκι όμως ήταν ΦΑΝΤΑΣΤΙΚΟ. Το είδαμε πηγαίνοντας από τη βάρκα (ήταν και ο Πάνος και ο Ζήκος μαζί).....Πέφτοντας στο νερό κολυμπούσα κατά μήκος της ακτογραμμής οπότε σε κάποια κάθετη σχισμή κοιτάω μέσα. Την προσοχή μου τράβηξαν νεκρά ψάρια στον πάτο της σχισμής και ξαφνικά περνάει τρομαγμένη (και εγώ λίγο είναι η αλήθεια) από κάτω μου (κοιτώντας με) να μπει στο σπίτι της....φοβήθηκα και έφυγα....μετά από κανά δεκάλεπτο σε ένα καρτέρι τσουπ......νάτην δίπλα μου.

Εκεί ήμουν και με το Ζήκο και πραγματικά κρίμα που δεν είχαμε μηχανή.

Να κάνεις καρτέρι....και να κάνει καρτέρι δίπλα σου ή να περνάει ακριβώς μπροστά σου και να σε κοιτάει.
Να της κουνάς υποβρυχίως το χέρι και να σου κουνάει τα πτερύγια...
Να κάνεις βόλτες γύρω από τον εαυτό σου και να κάνει κάτι κόλπα.......μα κάτι κόλπα ρε φίλε.
....όταν πλανάραμε ερχόταν και κόλλαγε στα πέδιλα και κατέβαινε ακριβώς πίσω.

Ξαναπήγα μια φορά με κάμερα αλλά δεν τη πέτυχα...κρίμα...άλλη φορά
Άβαταρ μέλους
nmoiras
Site Admin

Νέα δημοσίευσηαπό nmoiras » 19 Νοέμ 2006, 00:38

CLIPPER έγραψε:Ααα και να δω καρχαριοειδές live... (Να το ψάξω σε γιατρό αυτό; )

8) Πέρσι γιορτές στα Κανάρια.... σε μια βουτιά είδα 5-6.
Άβαταρ μέλους
nmoiras
Site Admin

Νέα δημοσίευσηαπό joseph » 19 Νοέμ 2006, 00:44

Μια συναντηση ειχα στον Αστκό (στον καβο δεξια κατω απο τα γουρουνάκια και τα τροχόσπιτα).
Ηταν μεγαλούτσικη και βρεθήκαμε τετ-α-τετ . Με τον αναπνευστήρα στο στόμα της είπα "ΓΕΙΑ ΣΟΥ ΦΩΚΙΑ" :lol: :lol: και εκανε ενα σαλτο στο μπλέ. Δεν την ξαναείδα ,καθως βεβαια και ολα τα ψαρια ειχαν κλάσει μαλί με την παρουσία της !

Αλλη μια είναι στον Τζώρτζη. (όπως ειπε και ο Πάνος). Λιαζότανε πάνω στο μικρό νησακι ανατολικα. :wink:
Taj mahal Santorini island !!!!!
Άβαταρ μέλους
joseph

Νέα δημοσίευσηαπό CLIPPER » 19 Νοέμ 2006, 00:46

nmoiras έγραψε:
CLIPPER έγραψε:Ααα και να δω καρχαριοειδές live... (Να το ψάξω σε γιατρό αυτό; )

8) Πέρσι γιορτές στα Κανάρια.... σε μια βουτιά είδα 5-6.

Και...και, έχεις φώτο; :roll: :shock: :D
Με εκτίμηση, Θανάσης

"Λίγα, αλλά ώριμα" Carl Gauss
Άβαταρ μέλους
CLIPPER

Νέα δημοσίευσηαπό nmoiras » 19 Νοέμ 2006, 00:49

Όχι από αυτούς δεν έχω :(

Έχω όμως κάτι σαργούς φαραώ :?

Το εντυπωσιακό ήταν το πόσο πολύ σε γράφανε στα παλιά τους τα παπούτσια.....Κανένα άγχος (από τη μεριά τους) ξέρανε πολύ καλά ποιος είναι το αφεντικό.

Επίσης εντυπωσιακό το βάθος....από έξω έξω (2μ).
Άβαταρ μέλους
nmoiras
Site Admin

Νέα δημοσίευσηαπό PanEx » 19 Νοέμ 2006, 00:52

Phoevos έγραψε:
nmoiras έγραψε:Να κάνεις καρτέρι....και να κάνει καρτέρι δίπλα σου ή να περνάει ακριβώς μπροστά σου και να σε κοιτάει.
Να της κουνάς υποβρυχίως το χέρι και να σου κουνάει τα πτερύγια...
Να κάνεις βόλτες γύρω από τον εαυτό σου και να κάνει κάτι κόλπα.......μα κάτι κόλπα ρε φίλε.
....όταν πλανάραμε ερχόταν και κόλλαγε στα πέδιλα και κατέβαινε ακριβώς πίσω.

Α-ΣΥ-ΛΗ-ΠΤΟ. Αν είχα συχνές τέτοιες συναντήσεις δεν νομίζω πως θα άγγιζα εύκολα όπλο, όλο με μία κάμερα θα ήμουν!

Ωραία ήταν!!Μέχρι ενός σημείου,.......κάποια στιγμή τήν έδιωχνα γιά νά κάνω καρτέρι,πολύ γέλιο,ήταν ή πρώτη φορά πού πήγα γιά λαυράκια καί είχε,....παρόλο πού ή φώκια ήταν δίπλα :lol:
Άβαταρ μέλους
PanEx
Site Admin

Νέα δημοσίευσηαπό Panestis » 19 Νοέμ 2006, 10:50

Συνάντηση με Μίδα (χελώνα) στα Λεγραινά πέρσι...
Συνάντηση με αιδοίο της θάλασσας στην βορεινή της Μακρονήσσου(νόμιζα ότι έκαναν εισβολή τα άλιεν) ...
Νεκρή φώκια μπλεγμένη στα δίχτυα ψαρά φέτος τον Μάρτιο στα 3 μέτρα νερό...
Πάλι τους έξυπνους τους πιάσαμε απ΄την μύτη...
Άβαταρ μέλους
Panestis

Νέα δημοσίευσηαπό tasos_argos » 19 Νοέμ 2006, 19:41

Μόνο μια φορά είχα την τύχη να δω και αυτή ήταν μαζί με το φοίβο, τον αντρέα και τον αδερφό μου στο πόρτο χέλι. Όντως πανεμορφο θέαμα. Σε αποζημιώνει για την αψαρία που σίγουρα έχεις μετά!

Έχει παρατηρηθεί ποτέ επίθεση σε άνθρωπο; Κάπου είχα ακούσει οτι αν κάνεις ψαχτήρι στη φωλιά της (χωρις να το ξερεις) και έχει μέσα τα νεογέννητα της, μπορεί να γίνει επικίνδυνη. Σε κάθε περίπτωση πάντως είναι ένα τέλειο πλάσμα.
Άβαταρ μέλους
tasos_argos

Νέα δημοσίευσηαπό patrinos » 20 Νοέμ 2006, 08:48

Ειχαμε συναντησει μια σε μια εκδρομη με το gd, παιξαμε πολυ ωρα μαζι της, εγω καταφερα καποια στιγμη να τη χαιδεψω, αλλα αμεσως μετα με δαγκωσε στον κωλο...οχι πολυ δυνατα ειναι η αληθεια, καποιος μου ειπε οτι ηταν ερωτικο παιχνιδι και ανταποκριθηκε στα χαδια μου...εμ, μου το λεει η γυναικα μου οτι ετσι που τρωω εχω γινει σα φωκια, ημουν ντυμενος και στα μαυρα...δε θελει και πολυ να γινει η ζημια.
χαρωπο πιτσιρiκι 42 χρονων με ενα μετρο σφεντονα.
Άβαταρ μέλους
patrinos

Νέα δημοσίευσηαπό Mary L. » 20 Νοέμ 2006, 09:17

patrinos έγραψε:Ειχαμε συναντησει μια σε μια εκδρομη με το gd, παιξαμε πολυ ωρα μαζι της, εγω καταφερα καποια στιγμη να τη χαιδεψω, αλλα αμεσως μετα με δαγκωσε στον κωλο...οχι πολυ δυνατα ειναι η αληθεια, καποιος μου ειπε οτι ηταν ερωτικο παιχνιδι και ανταποκριθηκε στα χαδια μου...εμ, μου το λεει η γυναικα μου οτι ετσι που τρωω εχω γινει σα φωκια, ημουν ντυμενος και στα μαυρα...δε θελει και πολυ να γινει η ζημια.

:lol: :lol: :lol: xaxaxaxa
Μια πληγωμένη Φώκια...
Άβαταρ μέλους
Mary L.

Νέα δημοσίευσηαπό ΡΗΧΟΠΑΤΙΑΣ » 20 Νοέμ 2006, 12:07

Τρεις φορες φετος, μια στις Λεουσες, μια στο Σταυρο και μια Δοκο.
Και αλλες φορες εχω δει παλιοτερα αλλα ποτε δεν ετυχε να "παιξουμε".
Φετος μονο αυτη στο Σταυρο που με ακολουθουσε για κανα δεκαλεπτο και εξαφανιζε τα ψαρια οπου κι αν πηγαινα.
Υπεροχα πραγματικα πλασματα αλλα δυο τρεις φορες εχω ριξει τρελο χεσμεντεν στην ξαφνικη εμφανιση τους.
ΠΟΤΕ ξανά χωρίς ζώνη στο αυτοκίνητο.-
Άβαταρ μέλους
ΡΗΧΟΠΑΤΙΑΣ

Νέα δημοσίευσηαπό plits plits » 20 Νοέμ 2006, 13:41

Μια φορά βλέπω από τη βάρκα κάτι να πετάγεται από το νερό 2 μ ψιλά το κάνει και 2η και κατάλαβενω ότι είναι ένα χταπόδι 3-4 Kg λέω ‘’δεν είναι δυνατόν ‘’και τότε συνειδητοποιώ ότι μία φώκια το έχει πιάσει και προσπαθεί να το σκοτώσει.
Μιλάμε για μάχη, την πλησιάσαμε στα 2 μετρά και εκείνη τόσο πορωμένη δεν μας δίνει καμιά σημασία το φοβερό θέαμα κράτησε 2 λεπτά και το βαθόμετρο σε εκείνο το σημείο έγραφε 76 Μ
Φέτος πάλη ψάρευε μια 30-40 μέτρα από μας αλλά δεν μας έδινε σημασία
Άβαταρ μέλους
plits plits

Επόμενο

Επιστροφή στο Περιβάλλον καί διαχείριση.

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης