• Ανακοινώσεις
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση
  • Ανακοινώσεις
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση
  • Ανακοινώσεις
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση
  • Ανακοινώσεις
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Φώκιες: Αξιαγάπητα πλάσματα επίσης!

Προσέχουμε για να έχουμε.

Νέα δημοσίευσηαπό PANOS » 21 Νοέμ 2006, 20:34

εχω ακουσει πως μπορει να σε γδαρει ασχημα με τα νυχια της οταν ερχεται να παιξει μαζι σου, ξερει κανεις κατι σχετικο?
Άβαταρ μέλους
PANOS

Νέα δημοσίευσηαπό Littlejohn » 21 Νοέμ 2006, 21:44

Πρώτη επαφή...
Καλοκαίρι πριν 7-8 χρόνια στους Λειψούς. Ψαρεύω το κομμάτι δεξιά από το λιμάνι. Σε ένα πλανάρισμα στον κάβο ανακαλύπτω ένα μονόπετρο στα 25 ιδανικό για καρτέρι. Ετοιμάζομαι και βουτάω.
Φτάνοντας στα μεσόνερα, παρατηρώ κάτι περίεργο πάνω στο μονόπετρο. Ένας ασπρογκρίζος όγκος κάθεται ακίνητος. Το πέρασα για σφυρίδα τέρας ή βλάχο που ανέβηκε από τα βαθιά. Αλλαγή πλάνου σε πλανάρισμα και όσο πιο αθόρυβα μπορώ κάνω προσέγγιση από πίσω. Φτάνοντας κόντα σηκώνω το βλέμμα και κάνω την εξής διαπίστωση. Ο όγκος δεν είναι ψάρι, αλλά μία ευμεγεθής φώκια η οποία καρτερεύει πάνω στο μονόπετρο. Μπροστά της περνούσαν με ταχύτητα μικρά ρίκια και αυτή κάθε φορά που κάποιο περνούσε κοντά ακολουθούσε την πορεία του ψαριού με το κεφάλι της (σκεφτείτε κάτι σαν κοινό σε αγώνα τένις). Μάλιστα είταν τόσο προσηλωμένη που δεν με πήρε χαμπάρι και ας την είχα φτάσει σε απόσταση 3 μέτρων... Είταν τόσο ξεκαρδιστικό το θέαμα που κόντεψε να μου βγεί η μάσκα από τα γέλια.
Κάποια στιγμή με αντιλήφθηκε, γύρισε με κοίταξε και την έκανε με ελαφρά πρός τα βαθιά...

Δεύτερη επαφή...Έχω πάει ψάρεμα σε ένα κομμάτι στην ανατολική Σάμο. Στο γυρισμό και πλησιάζοντας πρός τα πράγματα μου βλέπω κάτι περίεργο στον βράχο από όπου είχα βουτήξει. Ενώ κανονικά είναι πλάτωμα και έπρεπε να βλέπω την τσάντα μου, βλέπω ένα στρογγυλό εξόγκωμα. Ο ήλιος πέφτει μέσα στα μάτια μου και δεν βλέπω καλά. Πλησιάζω πιο κοντά ,αναρωτόμενος αν έχω μπερδέψει τον βράχο. Ξαφνικά και ενώ έχω σχεδόν ακουμπήσει τον βράχο, το ``εξόγκωμα`` σηκώνεται, δίνει ένα σάλτο και πέφτει στο νερό περνώντας πάνω από το κεφάλι μου. Βάζω το κεφάλι μέσα στο νερό και βλέπω την φώκια να φεύγει με χίλια...Το άτιμο είχε ξαπλώσει πάνω στην τσάντα μου, αφού πρώτα την είχε ψάξει καλά καλά και έριχνε τον ύπνο της αρκούδας...
____________________________\___
Άβαταρ μέλους
Littlejohn

Νέα δημοσίευσηαπό Yiorgos_M. » 21 Νοέμ 2006, 23:34

Γιατί δεν έχω δει ποτέ κι εγώ ένα τέτοιο πλασματάκι; οέο; Μήπως φταίει ή απολλώνεια ομορφιά μου;
Ειλικρινά σας ζηλεύω κι αν με ρωτήσετε τι προτιμώ μεταξύ ενός 20κιλου ψαριού κι ενός παιχνιδιού με δελφίνι ή φώκια προτιμώ αβλεπεί το δεύτερο.
Άβαταρ μέλους
Yiorgos_M.

Νέα δημοσίευσηαπό gdeme » 22 Νοέμ 2006, 01:45

Εχω συναντησει μια φορα σε ένα ψάρεμα στο Ακρωτηρι στην Κύπρο με τον Μαρινο Αγγελιδη. Μαλιστα την έιχε βγάλει και βιντεο το οποίο έχει ανέβει στο section DOWNLOADS του gd.

Δεν τολμήσαμε να πλησιασουμε μιας και ξέρουμε ότι αν έχουν μικρά μπορέι να γίνουν βιαιες
gdeme

Νέα δημοσίευσηαπό thanos » 22 Νοέμ 2006, 03:17

Έχει τύχει να δω υποβρυχίως 2 φορές...Την πρώτη μας ακολουθούσε για πολύ ώρα διακριτικά, τη δεύτερη μια πολύ μικρότερη έφυγε φοβισμένη. Το καλοκαίρι έτυχε να πετύχουμε την ίδια φώκια 2-3 φορές, με την βάρκα...Μάλιστα την τραβήξαμε και βίντεο να προσπαθεί να φάει μια πολύ μεγάλη σμέρνα στην επιφάνεια...

...βέβαια μερικές φορές τυχαίνει να ψαρεύουμε και με μια πληγωμένη... :P
Άβαταρ μέλους
thanos

Νέα δημοσίευσηαπό PANOS » 22 Νοέμ 2006, 11:47

Phoevos έγραψε:
PANOS έγραψε:εχω ακουσει πως μπορει να σε γδαρει ασχημα με τα νυχια της οταν ερχεται να παιξει μαζι σου, ξερει κανεις κατι σχετικο?

Μπορεί να λέω και βλακεία, αλλά δε νομίζω ότι η φώκια έχει νύχια! Πτερύγια έχει......

true? :?:

Χαιρετώ
Φοίβος

true οσο αφορα για τα πτερυγια, αλλα μηπως πανο σ΄αυτα εχει τιποτα σαν νυχια για να κραταει το θηραμα της?
Μπορει να λεω βλακειες, αλλα ειχε αναφερθει αυτο σε συζητηση με παλιο στον χωρο, οτι μαλιστα εγδαρε ασχημα η φωκια ψαροντουφεκα τιν ωρα που επαιζε μαζι της !!!! ραδιο - αρβυλα?? :roll: :roll: :roll:
Άβαταρ μέλους
PANOS

Νέα δημοσίευσηαπό Papagrigoris » 22 Νοέμ 2006, 13:03

Παρότι στα μέρη μου έχει πολλέεεεεεεεεεεεεεεεεες φώκιες , μέσα στο νερό έχω δει μόνο 3 φορές. Τα ζώα αυτά είναι αρκετά καχύποπτα και θέλουν την ηρεμία τους οπότε αποφεύγουν τι επαφές και μου κάνει εντύπωση πως υπάρχουν αναφορές με παιχνιδιάρες Monachus-monachus. Θέλω να πω....δεν είναι κλασσική συμπεριφορά αυτή του είδους. Μήπως πλέον υπάρχουν αρκετά άτομα ΜΜ που έχουν έρθει σε στενή επαφή με ανθρώπους (περίθαλψη, επαφή με κόσμο της θάλασσας κτλ) οπότε δικαιολογούνται τέτοια περιστατικά??

Στις δικές μου επαφές με φώκια, οι δύο πρώτες που ήταν τεράστιες ενήλικες με σημάδια στο δέρμα τους από τις μάχες, δύχτια κτλ εξαφανίστηκαν σφαίρα μόλις συναντηθήκαμε. Μόνο μία μικρή που συνάντησα πέρισυ έκατσε για κάνα 10λεπτο να με περιεργάζεται επιφυλακτική αλλά και πάλι μη έχοντας διάθεση για πολλά-πολλά έφυγε ήρεμη για αλλού και δεν την ξαναείδα στον τόπο......πήγα 3-4 φορές με κάμερα για το σκοπό αυτό αλλά μάταια.
Άβαταρ μέλους
Papagrigoris

Νέα δημοσίευσηαπό Epinephelus » 22 Νοέμ 2006, 13:05

Είχα την τύχη να δω 2 διαφορετικές φώκιες σε μια εξόρμηση .Την μια ήρθε τα 3-4 μέτρα κάτω μου μάλλον για να φάει το χτυπημένο ψάρι που μάζευα με το μουλινε ενω ο φίλος που ψαρεύαμε μαζί και κατέβηκε να δευτερώσει την είδε στο 1 μέτρο από την μύτη της βέργας του ανεπανάληπτο τετ α τετ .Σε άλλος ,μέρος την ιδια ημερα ενώ καρτέρευα σκάει ο όγκος από το σκαλοπάτι χέζομαι και χέζεται από την απότομη κίνηση μου .Έφυγε σφαίρα για τα βαθιά έφυγα σφαίρα για την επιφάνεια .Πολύ γέλιο λέμε .
Άβαταρ μέλους
Epinephelus

Νέα δημοσίευσηαπό Αερικό » 22 Νοέμ 2006, 15:23

Έχω δει πολλές φορές, ειδικά γιατί στα μέρη που κυνηγάω στη Χίο έχει.
Αυτές που μου έχουν μείνει είναι η πρώτη και η τελευταία.
Την πρώτη φορά ήταν καθώς πήγαινα σιγά σιγά να μπω σε μια βάλα που στην μέση της στην αμμουδίτσα που έχει συνήθως βόσκανε κέφαλοι.
Βουτάω και πάω να κάνω ένα καρτεράκι άκρη άκρη στην μπούκα της για να δω τι παίζει, νέκρα.... και όπως γύριζα το κεφάλι μου να δω τι παίζει και στις άκρες..... με την άκρη του ματιού μου είδα ένα τεράστιο όγκο έξω έξω.
Η τρίχα μου κάγκελο μέχρι να συνειδιτοποιήσω τι ήταν αυτό το πράγμα που στεκόταν εκεί.
Φέτος τον Αύγουστο παρεά με φίλο μεγάλο λάτρη του ψαρέματος στα τάρταρα είμαι στα 15+ και κάνω αναγνωριστικό καρτέρι με την πλάτη στον ήλιο, από κάτω θεοσκότεινα γιατί ακόμα ήταν και πολύ πρωί και ο ήλιος είχε δεν είχε μια πιθαμή ύψος και από κάτω πέφτει ή σκιά του υπερκείμενου υφάλου.
Εκεί που στέκομαι, χώρις να το καταλάβω προσπαθώ να ξεχωρίσω τι είναι αυτό το απροσδιόριστου σχήματος ασπριδερό μπάλωμα πού κινείται αρκετά βαθύτερα. Την ώρα που λέω μπα κάνα μεγάλο σαλάχι θα είναι αυτό περιστρέφεται καθώς γυρίζει και καταλαβαίνω ότι είναι η κοιλιά από την πιο μεγάλη φώκια που έχω δει μέχρι τώρα η οποία χάθηκε όσο σιωπηλά ήρθε από το πουθενά !!!!
Άβαταρ μέλους
Αερικό

Νέα δημοσίευσηαπό Δραπέτης » 22 Νοέμ 2006, 20:36

Αερικό, στα Βρουλίδια έχει ακόμα εκείνη την τεράστια τη λευκή;;;
Χρήστος Παπαναστασίου
Δραπέτης

Νέα δημοσίευσηαπό VIPER » 22 Νοέμ 2006, 21:08

2 φορές Τζώρτζη - 2 Φορές Μακρόνησο - 3 Φορές Σύρο - 1 Φορά Γυάρο.
Σε όλες τις περιπτώσεις ήρθε σχετικά κοντά, μας περιεργάστηκε οπτικά και εξαφανίστηκε αφού πρώτα είχε τρομάξει όλα τα ψάρια της περιοχής.
ΑΡΓΟΥΔΕΛΗΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ
-- ΜΕΓΑ ΤΟ ΤΗΣ ΘΑΛΑΣΣΗΣ ΚΡΑΤΟΣ --

My Channel...
https://www.youtube.com/channel/UCu9JjCaweGpBJr6gUBCJPvg
Άβαταρ μέλους
VIPER

Νέα δημοσίευσηαπό Αερικό » 22 Νοέμ 2006, 21:45

Δραπέτης έγραψε:Αερικό, στα Βρουλίδια έχει ακόμα εκείνη την τεράστια τη λευκή;;;

Την είχα δει πολλές φορές, αυτή ήταν και η πρώτη που είδα μέσα στο νερό... μπορεί να είναι και 15 χρόνια!!:lol: :lol:
Μέχρι πέρσι την έβλεπα και άκουγα ότι την έβλεπαν και οι ψαράδες γκρινιάζοντας πάντα ......
Για φέτος δεν την είδα ούτε άκουσα τίποτα.
Λείπω και μεγάλα διαστήματα βλέπεις ....
Άβαταρ μέλους
Αερικό

Προηγούμενη

Επιστροφή στο Περιβάλλον καί διαχείριση.

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 3 επισκέπτες