• Ανακοινώσεις
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση
  • Ανακοινώσεις
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση
  • Ανακοινώσεις
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση
  • Ανακοινώσεις
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Ροφοπουλα

Προσέχουμε για να έχουμε.

Ροφοπουλα

Νέα δημοσίευσηαπό θανασης957 » 02 Δεκ 2019, 15:03

Κάποιες φορές ξεχωρίζουμε τα αλιεύματα στο Ψαροντούφεκο σ αυτά που πουλούν μ αυτά που εμείς θα πάμε στο σπίτι μας για φαγητό…. Σωστά…
Όμως αυτό δεν είναι δικαιολογία στο να χτυπάμε ότι μας κάτσει όπως μικρά ροφοπουλα π.χ γιατί θέλουμε να φάει το παιδάκι σούπα η εμείς.
Οι παροιμίες ισχύουν για όλους και για όλα…. «Ό,τι σπείρεις, θα θερίσεις»..
Αν ο κάθε ένας κάνει αυτό που θέλει χωρίς να νοιάζεται για το μέλλον στο Ψαροντούφεκο κι αν πάντα βρίσκουμε μια δικαιολογία γι αυτό που κάνουμε τότε δεν υπάρχει διαφορά στο τα πουλάω με το τα τρώω..
Ο λόγος είναι ότι το βλέπουμε ατομικά κι όχι συνολικά..
Υπάρχουν χιλιάδες ψαροντουφεκάδες αν ο κάθε ένας σκέφτεται… Σιγά μωρε εγώ θα φέρω την καταστροφή; ΝΑΙ… ίσως όχι με το δικό μου μόνο αλλα και με το δικό σου και με του άλλου ναι… όλοι συμβάλουμε προς αυτή την κατεύθυνση.
Αιτία για το κείμενο ένας μπαμπάς που ενώ θα μπορούσε να πάρει σκάρους έβγαλε 8 ροφοπουλα κάτω από μισό κιλό.
Δεν είμαι Άγιος αλλα από τότε που κατάλαβα τη γίνεται (εδώ και κάποια χρόνια) αποφεύγω να χτυπάω ροφούς εκτός από πολύ λίγες περιπτώσεις μέσα στο χρόνο.
Καλό μήνα.
θανασης957

Re: Ροφοπουλα

Νέα δημοσίευσηαπό matador23 » 02 Δεκ 2019, 15:21

θανασης957 έγραψε:Κάποιες φορές ξεχωρίζουμε τα αλιεύματα στο Ψαροντούφεκο σ αυτά που πουλούν μ αυτά που εμείς θα πάμε στο σπίτι μας για φαγητό…. Σωστά…
Όμως αυτό δεν είναι δικαιολογία στο να χτυπάμε ότι μας κάτσει όπως μικρά ροφοπουλα π.χ γιατί θέλουμε να φάει το παιδάκι σούπα η εμείς.
Αν ο κάθε ένας κάνει αυτό που θέλει χωρίς να νοιάζεται για το μέλλον στο Ψαροντούφεκο κι αν πάντα βρίσκουμε μια δικαιολογία γι αυτό που κάνουμε τότε δεν υπάρχει διαφορά στο τα πουλάω με το τα τρώω..
Υπάρχουν χιλιάδες ψαροντουφεκάδες αν ο κάθε ένας σκέφτεται… Σιγά μωρε εγώ θα φέρω την καταστροφή; ΝΑΙ… ίσως όχι με το δικό μου μόνο αλλα και με το δικό σου και με του άλλου ναι… όλοι συμβάλουμε προς αυτή την κατεύθυνση.
Αιτία για το κείμενο ένας μπαμπάς που ενώ θα μπορούσε να πάρει σκάρους έβγαλε 8 ροφοπουλα κάτω από μισό κιλό.
Δεν είμαι Άγιος αλλα από τότε που κατάλαβα τη γίνεται (εδώ και κάποια χρόνια) αποφεύγω να χτυπάω ροφούς εκτός από πολύ λίγες περιπτώσεις μέσα στο χρόνο.
Καλό μήνα.

Καλημερα, τα 8 ροφουλα που λες και πιθανον και μερικα χταποδια 200-300 γραμματια , ειναι συνηθες φαινομενο του "ξεπερασμενου" ηλικιωμενου που δέν αλλαζει μυαλο δυστυχως!!

Για τους νεωτερους , που υπάρχει ελπιδα κατανοησης και συμορφωσεις και με το ηθικο αλλα και το νομικο κομματι του ψαροτουφεκου, δέν βαρανε ούτε 1 μικρο ροφοπουλο!
Καποια στιγμη , θα πρεπει να αποκτησουμε και τα αντερα να καταγγελουμε τις υπολοιπες περιπτωσεις, γιατι οσο μενουμε αμετοχοι το προβλημα διαιωνιζεται!
(Και εγω εκανα τα στραβα ματια, αλλα μεσα απο τουτο το καφενε εχω αναθεωρησει πολλα στη συμπεριφορα μου !!)
0 λεπτά πριν | ΒΑΣΙΛΗΣ ΛΑΔΙΑΣ: "Η παρΑΝομη αλιεία δεν είναι ερασιτεχνική ή επαγγελματική: είναι απλά παρΑΝομη"
Άβαταρ μέλους
matador23

Νέα δημοσίευσηαπό mojo » 02 Δεκ 2019, 15:48

Φίλε μου κάποια πράγματα αρχουν πολύ να αλλάξουν. Θα αλλάξουν όμως.

Οχτώ; μικρά; εδώ (στο φόρουμ) είμαστε αιώνες μπροστά. Εξετάζουμε πια, σίγουρα το ένα και κατά πόσο είναι ηθικό το μέγεθος, ο τρόπος σύλληψης και όχι νομιμο

Κώστα έχεις γίνει η φωνή του φορουμ
:hello:
κλόουν με σοβαρούς σκοπούς
Άβαταρ μέλους
mojo

Νέα δημοσίευσηαπό thalassa50 » 02 Δεκ 2019, 21:50

matador23 έγραψε:
θανασης957 έγραψε:Κάποιες φορές ξεχωρίζουμε τα αλιεύματα στο Ψαροντούφεκο σ αυτά που πουλούν μ αυτά που εμείς θα πάμε στο σπίτι μας για φαγητό…. Σωστά…
Καλό μήνα.

Καλημερα, τα 8 ροφουλα που λες και πιθανον και μερικα χταποδια 200-300 γραμματια , ειναι συνηθες φαινομενο του "ξεπερασμενου" ηλικιωμενου που δέν αλλαζει μυαλο δυστυχως!!

Για τους νεωτερους , που υπάρχει ελπιδα κατανοησης και συμορφωσεις και με το ηθικο αλλα και το νομικο κομματι του ψαροτουφεκου, δέν βαρανε ούτε 1 μικρο ροφοπουλο!
Καποια στιγμη , θα πρεπει να αποκτησουμε και τα αντερα να καταγγελουμε τις υπολοιπες περιπτωσεις, γιατι οσο μενουμε αμετοχοι το προβλημα διαιωνιζεται!
(Και εγω εκανα τα στραβα ματια, αλλα μεσα απο τουτο το καφενε εχω αναθεωρησει πολλα στη συμπεριφορα μου !!)

δεν το παίρνω προσωπικά σαν ηλικιωμένος πλέον :D αλλά κάνεις λάθος επέτρεψε μου να σου πω .Έχουν δει τα μάτια μου στις τόσες δεκαετίες που ψαρεύω ,έχω ψαρέψει με νέα παιδιά διαμάντια αλλά και με νέα παιδιά που δεν άφηναν τίποτα (αυτονόητο ότι δεν ξαναψάρεψα μαζί τους )
Δεν είναι θέμα ηλικίας αλλά θέμα, τεράστιο θέμα παιδείας και το τι λαμβάνεις από το σπίτι (πολλοί βλέπαν τους πατεράδες η άκουγαν τους γνωστούς ,κάτι σαν αυτά που βλέπεις την ποδηλατική οικογένεια ανάποδα σε μονόδρομο????)Όπως βέβαια σήμερα δεν υπάρχει η εγώ αδυνατώ να δικαιολογήσω κάποιον νέο που παρανομεί την στιγμή που υπάρχει το διαδίκτυο και μαθαίνει τα πάντα ,δεν είναι δυνατόν να έχεις μάθει για στολές -ψαροτούφεκα-πέδιλα -σημαδούρες αλλά όχι τον νόμο και να μου λες ότι έψαξες και είδες ότι δεν απαγορεύεται στην πειραϊκή το ψαροτούφεκο ????????????????? (παράδειγμα που άκουσα το καλοκαίρι :D )
Όλα αυτά θα εκλύψουν μόνον με πολύ καλή αστυνόμευση και μιας και δεν υπάρχει αυτή η άγνωστη λέξη στην ελλάδα θα πηγαίνουμε από το κακό στο χείριστο.
υγ.ούτε η λιμενικοί κατά πλοιοψηφία δεν γνωρίζουν τον νόμο ερασιτεχικής αλιείας
το δεν γινετε δεν υπαρχει ,το δεν θελω υπαρχει .
Άβαταρ μέλους
thalassa50

Νέα δημοσίευσηαπό thalassa50 » 02 Δεκ 2019, 21:51

Καλό μήνα.

:hello: :hello:
Άβαταρ μέλους
thalassa50

Νέα δημοσίευσηαπό ΤΑΙΤΙΝΟΣ » 02 Δεκ 2019, 22:32

Η διαχείριση, η κοινή λογική αν θέλεις, είναι θέμα προσωπικό του καθενός μας. Και αγωγής και παιδείας και χαρακτήρα. Είτε είναι μεγάλος και παλιός είτε νέος είτε ερασιτέχνης είτε επαγγελματίας. Το επίπεδο και η ευκολία της πληροφόρησης για τις ΄΄σωστές΄΄ και τις ΄΄λάθος΄΄ συμπεριφορές στο ψάρεμα δεν αφήνει περιθώρια να κρυβόμαστε πίσω από τα δάχτυλό μας...
Οι προβληματισμοί πολλοί. Όπως:

είναι πιό ΄΄ένοχος΄΄, ο πιτσιρικάς που μέσα στον ενθουσιασμό του αρχάριου χτυπάει μικρά ψάρια πχ ένα ροφάκι μισόκιλο από έναν επαγγελματία που στήνει ας πούμε τα νταούλια για χταπόδια και μαζεύει αντάμα όλα τα ροφάκια της περιοχής;

είναι πιό ΄΄ένοχος΄΄, ο ψαροκυνηγός που λόγω υποχρεώσεων θα κάνει 10 βουτιές το χρόνο και σε μιά από αυτές του πέσουν ας πούμε λαβράκια και πάρει πχ 20 ψάρια από ένα γκιργκίρι που σε μια μέρα θα καλάρει σε περιορισμένης έκτασης τόπο, μερικούς τόνους λαβράκια που γυαλώσανε για να αναπαραχθούν;

Σε κάθε μία από τις παραπάνω περιπτώσεις το ΄΄΄φρένο΄΄ το βάζουμε εμείς Το ότι υπάρχουν και οι άνευ συστήματος πέδησης δεν μας δίνει άλλοθι να ξεσαλώνουμε κι εμείς... Η γενική εικόνα της θάλασσας πριν 15-20 χρόνια, όπως τη ζήσαμε κάποιοι ή όπως την ακούνε οι νεότεροι σαν παραμύθι, σε σχέση με τη σημερινή αρκεί πιστεύω για να μας βάλει όλους σε σκέψεις και ως προς τη δική μας στάση και ως προς την ανοχή μας στην ασυδοσία όσων λυμαίνονται την ποικιλοτρόπως χειμαζόμενη γαλανή αγαπημένη μας...
ΤΟ ΝΟΥ ΣΑΣ ΡΕΜΑΛΙΑ!!!
Pescare ergo sum
Άβαταρ μέλους
ΤΑΙΤΙΝΟΣ

Νέα δημοσίευσηαπό matador23 » 03 Δεκ 2019, 12:31

thalassa50 έγραψε:
matador23 έγραψε:
Καλό μήνα.

δεν το παίρνω προσωπικά σαν ηλικιωμένος πλέον :D αλλά κάνεις λάθος επέτρεψε μου να σου πω .Έχουν δει τα μάτια μου στις τόσες δεκαετίες που ψαρεύω ,έχω ψαρέψει με νέα παιδιά διαμάντια αλλά και με νέα παιδιά που δεν άφηναν τίποτα (αυτονόητο ότι δεν ξαναψάρεψα μαζί τους )
Δεν είναι θέμα ηλικίας αλλά θέμα, τεράστιο θέμα παιδείας και το τι λαμβάνεις από το σπίτι (πολλοί βλέπαν τους πατεράδες η άκουγαν τους γνωστούς ,κάτι σαν αυτά που βλέπεις την ποδηλατική οικογένεια ανάποδα σε μονόδρομο????)Όπως βέβαια σήμερα δεν υπάρχει η εγώ αδυνατώ να δικαιολογήσω κάποιον νέο που παρανομεί την στιγμή που υπάρχει το διαδίκτυο και μαθαίνει τα πάντα ,δεν είναι δυνατόν να έχεις μάθει για στολές -ψαροτούφεκα-πέδιλα -σημαδούρες αλλά όχι τον νόμο και να μου λες ότι έψαξες και είδες ότι δεν απαγορεύεται στην πειραϊκή το ψαροτούφεκο ????????????????? (παράδειγμα που άκουσα το καλοκαίρι :D )
Όλα αυτά θα εκλύψουν μόνον με πολύ καλή αστυνόμευση και μιας και δεν υπάρχει αυτή η άγνωστη λέξη στην ελλάδα θα πηγαίνουμε από το κακό στο χείριστο.
υγ.ούτε η λιμενικοί κατά πλοιοψηφία δεν γνωρίζουν τον νόμο ερασιτεχικής αλιείας

Αν εσυ θεωρεις οτι εισαι ηλικιωμενος , εγω ειμαι ο Batman :mrgreen:

Έχοντας και εγω παραλληλα εικονα απο νέους λόγο επαγγελματος, νομιζω οτι ειναι ευκολοτερο να τους διδαξεις και να τους οδηγησεις στο σωστο δρομο!
Πως το λενε οι παλιοι?
ο λύκος κι αν εγέρασε κι άσπρισε το μαλλί του, μήτε τη γνώμη άλλαξε, μήτε την κεφαλή του
ή
Δεν μπορείς να μάθεις νέα κόλπα σ’ ένα γέρικο σκυλί

Δέν ειμαι απολυτος βεβαια για τις μεγαλυτερες ηλικιες.Προς θεου!
Προφανως και δεν ισχυει για όλους... αλλα προσωπικα πιστευω οτι ο στοχος μας πρεπει να ειναι η νεολαια!
Εκει να δουλεψουμε!
Ειναι περισσοτεροι πλεον σε νεαρες ηλικιες που "λενε" οτι κανουν ψαροτουφεκο!
Ειναι περισσοτερη η ζημια!
Ειναι και τα χρονια μπροστα τους , περισσοτερα και αυτα που θα βιαζουν ή θα διαχειριζονται σωστα τη θαλασσα! (Δυστυχως ο χρονος ειναι αμειλικτος για ολους μας) συνεπως πρέπει να εστιασουμε στο μελλον!
Θελει δουλεια.
Θελει παιδεια.
Θελει ενημερωση.
Θελει καφενεδες οπως αυτος !!

Θελει να αλλαξουμε και εμεις.Και οπως βλεπεις αλλαζουμε.
Ειμαστε εδω χρονια.
Βλεπεις τις αλλαγες στην επιλεκτικοτητα.
Τις υπερψαριες.
Της κηδειες.
Τις ασχημες συμπεριφορες.

0 λεπτά πριν | ΒΑΣΙΛΗΣ ΛΑΔΙΑΣ: "Η παρΑΝομη αλιεία δεν είναι ερασιτεχνική ή επαγγελματική: είναι απλά παρΑΝομη"
Άβαταρ μέλους
matador23

Νέα δημοσίευσηαπό CARPENTER » 03 Δεκ 2019, 16:37

ΤΑΙΤΙΝΟΣ έγραψε:Η διαχείριση, η κοινή λογική αν θέλεις, είναι θέμα προσωπικό του καθενός μας. Και αγωγής και παιδείας και χαρακτήρα. Είτε είναι μεγάλος και παλιός είτε νέος είτε ερασιτέχνης είτε επαγγελματίας. Το επίπεδο και η ευκολία της πληροφόρησης για τις ΄΄σωστές΄΄ και τις ΄΄λάθος΄΄ συμπεριφορές στο ψάρεμα δεν αφήνει περιθώρια να κρυβόμαστε πίσω από τα δάχτυλό μας...
Οι προβληματισμοί πολλοί. Όπως:

είναι πιό ΄΄ένοχος΄΄, ο πιτσιρικάς που μέσα στον ενθουσιασμό του αρχάριου χτυπάει μικρά ψάρια πχ ένα ροφάκι μισόκιλο από έναν επαγγελματία που στήνει ας πούμε τα νταούλια για χταπόδια και μαζεύει αντάμα όλα τα ροφάκια της περιοχής;

είναι πιό ΄΄ένοχος΄΄, ο ψαροκυνηγός που λόγω υποχρεώσεων θα κάνει 10 βουτιές το χρόνο και σε μιά από αυτές του πέσουν ας πούμε λαβράκια και πάρει πχ 20 ψάρια από ένα γκιργκίρι που σε μια μέρα θα καλάρει σε περιορισμένης έκτασης τόπο, μερικούς τόνους λαβράκια που γυαλώσανε για να αναπαραχθούν;

Σε κάθε μία από τις παραπάνω περιπτώσεις το ΄΄΄φρένο΄΄ το βάζουμε εμείς Το ότι υπάρχουν και οι άνευ συστήματος πέδησης δεν μας δίνει άλλοθι να ξεσαλώνουμε κι εμείς... Η γενική εικόνα της θάλασσας πριν 15-20 χρόνια, όπως τη ζήσαμε κάποιοι ή όπως την ακούνε οι νεότεροι σαν παραμύθι, σε σχέση με τη σημερινή αρκεί πιστεύω για να μας βάλει όλους σε σκέψεις και ως προς τη δική μας στάση και ως προς την ανοχή μας στην ασυδοσία όσων λυμαίνονται την ποικιλοτρόπως χειμαζόμενη γαλανή αγαπημένη μας...

Μεγάλες σωστές κουβέντες ...................από άνθρωπο θαλασσινό .........................................

Η καμήλα δε κοιτάει ποτέ τη καμπούρα της.

Δείτε τη δουλειά μας στο Facebook.

Lillisbros Furniture

Υιοί Στεφ. Λιλλή ΟΕ
Άβαταρ μέλους
CARPENTER

Νέα δημοσίευσηαπό stelarasA'MAK » 03 Δεκ 2019, 18:36

Κατάργηση δια νόμου της αλίευσης του ροφού,καθώς και ΑΠΌΛΥΤΗ απαγόρευση εισαγωγής του,για το φόβο " βαπτίσεων". Διάρκεια του μέτρου 5-7 χρόνια,και κατόπιν επανεξέταση.
Το εφαρμόζουν απέναντι εδώ και λίγα χρόνια,και στην Αμερική εδώ,και πολλά ..οι ψαρότοποι,σε μικρό χρονικό διάστημα αναγεννωνται...
Τώρα όσον αφορά στα μεγέθη...όλοι όσοι βαρανε μικρά ,τις ίδιες δικαιολογίες καραμέλα...
Life is either a daring adventure or nothing..- Helen Keller
Άβαταρ μέλους
stelarasA'MAK

Νέα δημοσίευσηαπό ichthyologist » 03 Δεκ 2019, 19:00

Στελλάρα έτσι είναι, χρειάζονται Μέτρα και όχι Απαγορεύσεις.
Αλλά τι να πεις που οι μισοί πιπιλίζουν την καραμέλα΄
Δεν θέλουμε απαγορεύσεις γιατί θέλουνε να τους πιάνουμε κλπ κλπ
ichthyologist

Νέα δημοσίευσηαπό stelarasA'MAK » 03 Δεκ 2019, 20:24

Και το εξίσου βασικό:
ΑΣΤΥΝΟΜΕΥΣΗ.
Και εδώ τα φιλελε του στυλ
"Καλλιέργεια και ήθος,όχι αστυνόμευση" ή ότι άλλο ,
είναι άλλα λόγια να (ή να μην) αγαπιόμαστε.
Life is either a daring adventure or nothing..- Helen Keller
Άβαταρ μέλους
stelarasA'MAK

Νέα δημοσίευσηαπό ichthyologist » 04 Δεκ 2019, 11:32

Φυσικά. ΚΑΙ οι δυτικοί (που θέλουμε να τους μοιάσουμε τρομάρα μας) έχουν το βούρδουλα πάνω από το κεφάλι, ενώ όταν βρουν πρόσφορο έδαφος βγάζουν έξω τον καταπιεσμένο τους εαυτό. Αν δεν γίνεται τότε Friday night και την Κυριακή μαζεύουν τα κομμάτια τους για τη Δευτέρα.
Αυτό από πρώτο χέρι και χωρίς πάθος. :hello:
ichthyologist

Νέα δημοσίευσηαπό thalassa50 » 04 Δεκ 2019, 15:13

ichthyologist έγραψε:Φυσικά. ΚΑΙ οι δυτικοί (που θέλουμε να τους μοιάσουμε τρομάρα μας) έχουν το βούρδουλα πάνω από το κεφάλι, ενώ όταν βρουν πρόσφορο έδαφος βγάζουν έξω τον καταπιεσμένο τους εαυτό. Αν δεν γίνεται τότε Friday night και την Κυριακή μαζεύουν τα κομμάτια τους για τη Δευτέρα.
Αυτό από πρώτο χέρι και χωρίς πάθος. :hello:

Και το πρόσφορο έδαφος(η νεολαία τους ) το βρίσκουν που αλλού ??στην ελλάδα μας βέβαια όπου η δημοσιουπαλληλική αστυνόμευση είναι παντελώς ανύπαρκτη
Φίλε μου ,έβαλες το καλύτερο παράδειγμα για το πως λειτουργεί ο άνθρωπος όταν βρεθεί σε μια χώρα μπάχαλο με την πλοιοψηφία τον πολιτών να είναι το ίδιο μπάχαλο ,ξέρω ,σκληρό αλλά αυτή όπου και να γυρίσεις να δεις είναι η αλήθεια και βέβαια το ότι δίχως την σωστή αστυνόμευση δεν θα αλλάξει ΤΊΠΟΤΑ .
Δεν καταλαβαίνω από την μια να θαυμάζεις την ξένες χώρες όταν ταξιδεύεις έξω για την καθαριότητα τους ,για το ότι κανείς δεν παραβιάζει σηματοδότες,κανείς δεν πάει ανάποδα σε μονόδρομο ,ΚΑΝΕΊΣ δεν καπνίζει σε καταστήματα -εστιατόρια -γενικά σε κλειστούς χώρους και γυρνώντας στην πατρίδα σου να προσγειώνεσε ανώμαλα στην θλιβερή πραγματικότητα του βαρύμαγκα ελληνάρα που δεν υπολογίζει κάνένανε ούτε καν τα παιδιά του και να τα βάζουμε με την αστυνόμευση και τους ρουφιάνους που παίρνουν τηλ.για αστυνόμευση της θάλασσας η καπνίσματος η η η ?????
Δεν θα γίνει ποτέ τίποτες αν αναπαυόμαστε και περιμένουμε την καλή θέληση κάποιου να αλλάξει ,2019 πάμε για το 2020 και η κατάσταση χειροτερεύει και εμείς κοροϊδεύουμε τους ξένους που όταν κυκλοφορείς στις χώρες τους δεν φοβασε ότι θα σου πεταχτεί κάποιος μακάκας από κόκκινο φανάρι ούτε ανάποδα στον μονόδρομο ,ούτε σακαράκα δίχως φώτα το βράδυ και θα περπατάς στα πηδοδρόμια εσύ και όχι ο μηχανόβιος παπακιάς σκουτεράκιας ,και θα πιεις τον καφέ, θα φας το φαγητό σου σε καθαρό από κάπνα ατμόσφαιρα ,ακόμα και στις πρώην ανατολικές χώρες του βαθύ κομμουνισμού όταν πατήσι πόδι σε δρόμο κοκκαλώνουν όλα τα ιχ ,θα μου πεις και εδώ κοκκαλώνουν ??ναι για να δουν αν σε πάτησαν κοκκαλώνουν εδώ :D
Υγ.τη ποιο ωραίο !!!!! παράδειγμα η δημοσίευση αυτή του φίλου θανάση εδώ στο τέλος του 2019 όταν τα ίδια και ίδια συζητάμε 5-6 νοματαίοι εδώ μέσα πάντα πολλά χρόνια τώρα????α ρε και να ήταν καμία υπερψαρια πόσες σελίδες θα είχαμε τώρα φτάσει οεοοοο ???
υγ.2. με απάλαξες από το να απαντήσω στον πράγματι πολύ αγαπητό μου διαδικτυακό φίλο batman junior :D η αλλιώς όπως συνηθίζω να τον λέω ....matadori :)
υγ.3 .δεν λέω όχι ούτε στον matadori ούτε στον ταϊτινό ,απλά λέω ότι δίχως αστυνόμευση η βούρδουλα όπως εσύ γράφεις πάνω από το κεφάλι μας ΔΕΝ θα αλλάξει ποτέ μα ποτέ τίποτα σε αυτή τη χώρα ,πρέπει να υπάρχει ο βούρδουλας του σοβαρού προστίμου ώστε να το σκεφτεί κάποιος όχι μια όχι δύο αλλά εκάτων δύο φορές να παρανομήσει .Είπαμε όμως ,βούρδουλας δεν υπάρχει διότι δεν υπάρχει λιμενικό με τον τρόπο που θα έπρεπε να υπάρχει(βλέπε εξωτερικό ) .
Άβαταρ μέλους
thalassa50

Επιστροφή στο Περιβάλλον καί διαχείριση.

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 3 επισκέπτες