• Ανακοινώσεις
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση
  • Ανακοινώσεις
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση
  • Ανακοινώσεις
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση
  • Ανακοινώσεις
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Μπραβο!

Προσέχουμε για να έχουμε.

Μπραβο!

Νέα δημοσίευσηαπό νικηφ » 07 Μαρ 2019, 14:45

Νεαρή φώκια παγιδευμένη σε δίχτυα σώθηκε από πολιτη (ψαροντουφεκα) στη Σιθωνία

https://www.lifo.gr/now/perivallon/2290 ... nan-politi
Άβαταρ μέλους
νικηφ

Re: Μπραβο!

Νέα δημοσίευσηαπό ΒΑΣΙΛΗΣ ΛΑΔΙΑΣ » 07 Μαρ 2019, 14:55

εύγε στον φίλο! πιστεύω ότι ότΑΝ προσφέρεις θα στο ΑΝταποδώσει!
ΝΑ ΕΙΣΑΙ Ο ΕΑΥΤΟΣ ΣΟΥ, ΑΛΛΙΩΣ ΔΕΝ ΕΙΣΑΙ ΤΙΠΟΤΑ ... Η ΗΛΙΟΘΕΡΑΠΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΕΠΙΛΟΓΗ
ΒΑΣΙΛΗΣ ΛΑΔΙΑΣ

Νέα δημοσίευσηαπό skopdolfin » 07 Μαρ 2019, 14:58

Χίλια Μπράβο στον ΚΥΡΙΟ Χρήστο :clapping: :clapping: :clapping: :clapping: :clapping: :clapping:
There is a dolphin....dormant....in all of us (Jacques Mayol, Dolphin Man).
Άβαταρ μέλους
skopdolfin

Νέα δημοσίευσηαπό matador23 » 07 Μαρ 2019, 15:12

πολλα μπραβο.
Εκανε το αυτονοητο!!

επισης :

Σιθωνία: Μια νεαρή φώκια παγιδευμένη σε δίχτυα σώθηκε από έναν πολίτη (ΨΑΡΟΤΟΥΦΕΚΑ) Πηγή: www.lifo.gr :hello:

Γιατι ως γνωστον οι χελωνες , τα δελφινια και οι φωκιες ειναι τα συχνοτερα θυματα των "κακων" επαγγελματιων στη θαλλασα.

Ας ευλογησουμε λιγο και τα γενια μας. Χρειαζεται για τα μηνυματα που περνανε προς κάθε κατευθυνση ! ;)
0 λεπτά πριν | ΒΑΣΙΛΗΣ ΛΑΔΙΑΣ: "Η παρΑΝομη αλιεία δεν είναι ερασιτεχνική ή επαγγελματική: είναι απλά παρΑΝομη"
Άβαταρ μέλους
matador23

Νέα δημοσίευσηαπό νικηφ » 07 Μαρ 2019, 17:36

ΒΑΣΙΛΗΣ ΛΑΔΙΑΣ έγραψε:εύγε στον φίλο! πιστεύω ότι ότΑΝ προσφέρεις θα στο ΑΝταποδώσει!

skopdolfin έγραψε:Χίλια Μπράβο στον ΚΥΡΙΟ Χρήστο :clapping: :clapping: :clapping: :clapping: :clapping: :clapping:

matador23 έγραψε:Γιατι ως γνωστον οι χελωνες , τα δελφινια και οι φωκιες ειναι τα συχνοτερα θυματα των "κακων" επαγγελματιων στη θαλλασα.

Ας ευλογησουμε λιγο και τα γενια μας. Χρειαζεται για τα μηνυματα που περνανε προς κάθε κατευθυνση !

Και οχι μονο, παλιοτερα θυμαμαι ενα θεμα στο forum με συναδελφους που ειχαν βοηθησει ενα καρχαριοειδες μπλεγμενο σε διχτυα.

Χρειαζεται αρκετο θαρρος, τολμη και αυτοσυγκρατηση καθως τα ζωα που βρισκονται σε τετοια κατασταση ειναι στρεσαρισμενα και σε πανικο με αποτελεσμα η απελευθερωση τους να γινεται πολλες φορες επικινδυνη.

Μακαρι να γινει καποιο σεμιναριο/βιντεο/θεμα απο γνωστες (κτηνιατρους, ειδικους, εθελοντες) για το πως μπορουμε να βοηθησουμε αυτα τα ζωα με ασφαλεια.

Ακομα δε μπορω να ξεχασω την ιστορια ενος ψαρα που τραβωντας συρτη επιασε ενα γλαρο και εκοψε την πετονια μην ξεροντας τι να κανει...

Δυστυχως ο ανθρωπος κανει αρκετη ζημια στη φυση.
Αφου την αναγνωριζουμε, μακαρι να βρουμε τροπους να την περιορισουμε.
Άβαταρ μέλους
νικηφ

Νέα δημοσίευσηαπό KOSTAS STI » 07 Μαρ 2019, 18:42

χιλια μπραβο απο μας ,αλλα μαλλον πολλες καταρες απο τους ανεγκεφαλους επαγγελματιες!!! :this:
μια τετοια ενεργεια απαιτει ψυχραιμια ! παντως γεγονος ειναι οτι τα ζωα αισθανονται την καλωσυνη και εκτος απροοπτου δεν αντιδρουν ! ολα καλα και μπραβο στον Χρηστο !!! :hello:
Θελω το αυτοκινητο μου γρηγορο,την γυναικα μου καυτη και την μπυρα μου παγωμενη !!!
Άβαταρ μέλους
KOSTAS STI

Νέα δημοσίευσηαπό ΤΑΙΤΙΝΟΣ » 07 Μαρ 2019, 18:44

Εύγε στο παλικάρι για την πράξη του... :hello:
Βέβαια, άλλοι σώζουν φώκιες, δελφίνια και χελώνες από τα δίχτυα, παραγάδια κλπ και ΄΄άλλοι΄΄ τα τουφεκάνε με τις καραμπίνες ή τους κόβουν τα πτερύγια για να πνιγούν... :mad:
Και η έως τώρα στάση της ΄΄Πολιτείας΄΄ (νάάάάάάάάάά΄κάτι εισαγωγικά), η εξής : τους πρώτους τους κυνηγάει με κάθε τρόπο, τους ελέγχει με βλακώδεις τυπολατρικές ή και εισπρακτικές χάριν προστίμων μεθόδους και συστηματικά περιορίζει το δικαίωμά τους στη θάλασσα και το ψάρεμα.
Τους δε ΄΄'αλλους΄΄, τους χαϊδεύει, τους κάνει τα χατήρια, βρίσκει ασύλληπτες πατέντες υπερκέρασης των Νόμων που η ίδια έχει θεσπίσει ή οφείλει για την εναρμόνιση με τις παγκοσμίως αποδεκτές αειφορικές μεθόδους αλιείας να θεσπίσει και επιτρέπει τη συνέχιση πρακτικών εκμηδενιστικών για τη θαλάσσια ζωή με μη αναστρέψιμα πλέον αποτελέσματα....
Ζητώ συγγνώμη που χαλάω το ΄΄εορταστικό΄΄ κλίμα και δεν ήθελα να μου ανέβει κι η πίεση, θα πάω για αιμοδοσία αυριο... :mrgreen:
ΤΟ ΝΟΥ ΣΑΣ ΡΕΜΑΛΙΑ!!!
Pescare ergo sum
Άβαταρ μέλους
ΤΑΙΤΙΝΟΣ

Νέα δημοσίευσηαπό silverdiver » 07 Μαρ 2019, 19:56

πιστευω ότι αυτό θα καναμε ολοι μας! Μπραβο στο συναδερφο! :hello:
οταν βρεχει...εχει περισσοτερη θαλασσα...
silverdiver

Νέα δημοσίευσηαπό minasevoix » 07 Μαρ 2019, 23:12

Άνθρωπος!!
Ας αφήσουμε τον φακό στην σημαδούρα
ας συμβάλουμε όλοι με ένα λιθαράκι
ας πιάσουμε το ψάρι έξω από το σπίτι του
ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΑΛΛΟ ΤΡΟΠΟ ΝΑ ΠΡΟΣΤΑΤΕΥΘΕΙ
Άβαταρ μέλους
minasevoix

Νέα δημοσίευσηαπό christos_xl » 08 Μαρ 2019, 15:05

IMG_20190301_175226.jpg
Ευχαριστώ για τα όμορφα λόγια σας.
Πιστεύω ο καθένας μας θα έκανε το ίδιο, χόμπι κάνουμε όχι επάγγελμα.

Πάντως ψάρια δεν είχε, κρύα τα νερά, αλλά είχε χταπόδια για τη σαρακοστή.
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή την δημοσίευση.
christos_xl

Νέα δημοσίευσηαπό KOSTAS STI » 08 Μαρ 2019, 18:49

christos_xl έγραψε:
IMG_20190301_175226.jpg
Ευχαριστώ για τα όμορφα λόγια σας.
Πιστεύω ο καθένας μας θα έκανε το ίδιο, χόμπι κάνουμε όχι επάγγελμα.

Πάντως ψάρια δεν είχε, κρύα τα νερά, αλλά είχε χταπόδια για τη σαρακοστή.

ωραια χταποδια Χρηστο!!! :thumbsup:
εγω σαρτη μερια το πιο μεγαλο που ειδα 1,5κ. και το πηρα για εναν φιλο!
τ'αλλα αν ηταν κανα κιλο!
δεν σε πετυχα να σ'αφηνα λιγο τσιπουρο για τα χταποδια!! :grin:
Θελω το αυτοκινητο μου γρηγορο,την γυναικα μου καυτη και την μπυρα μου παγωμενη !!!
Άβαταρ μέλους
KOSTAS STI

Νέα δημοσίευσηαπό dimogrec » 08 Μαρ 2019, 20:38

Μπράβο σου Χρήστο!!!
κρίμα που το άρθρο δεν αναφέρει πουθενά τη λέξη "ψαροτουφεκάς"
Αν ήταν για κάτι κακό σίγουρα θα την ανάφερε :(
dimogrec

Νέα δημοσίευσηαπό Navaho » 09 Μαρ 2019, 11:22

dimogrec έγραψε:Μπράβο σου Χρήστο!!!

Nαι και θα ειχαν κοτσαρει και καμια φωτο με κανενα απο αμερικη που κανει ψαροντουφεκο με μπουκαλες. Δεν πειραζει τουλαχιστον στις φωτο φαινεται με τη στολη.
Εγω θα ηθελα να μας πει λιγο την ιστορια αν εχει ορεξη ο Χρηστος. Πως την ειδε πως αντεδρασε κλπ
Φουντουνια και πασης Ελλαδας
Άβαταρ μέλους
Navaho

Νέα δημοσίευσηαπό christos_xl » 13 Μαρ 2019, 17:13

Navaho έγραψε:
dimogrec έγραψε:Μπράβο σου Χρήστο!!!

Nαι και θα ειχαν κοτσαρει και καμια φωτο με κανενα απο αμερικη που κανει ψαροντουφεκο με μπουκαλες. Δεν πειραζει τουλαχιστον στις φωτο φαινεται με τη στολη.
Εγω θα ηθελα να μας πει λιγο την ιστορια αν εχει ορεξη ο Χρηστος. Πως την ειδε πως αντεδρασε κλπ

Η ιστορία (από την αρχή)
Την προηγούμενη Παρασκευή 1/3/19 είχα ένα επαγγελματικό ραντεβού που αναβλήθηκε ξαφνικά (για καλή τύχη της φώκιας) και λέω χάλασε που χάλασε η ημέρα, δεν πας για ψάρεμα να τη φτιάξεις.
Όταν βούτηξα είδα στα 200m από την ακτή αυτό το κόκκινο μπούγιο και θεώρησα ότι είναι κάποια σημαδούρα από ρεμέντζο, δεν έδωσα σημασία και έψαξα για το ροφό που είχα αφήσει την προηγούμενη φορά αλλά ήταν άφαντος.
Πήγα από περιέργεια προς το σημείο που είδα αυτό κόκκινο πράγμα και διαπίστωσα ότι ήταν μία φώκια τυλιγμένη σαν καραμέλα σε ένα δίχτυ ευτυχώς με τη μουσούδα της εγκλωβισμένη στους φελλούς και όχι στα βάρη του διχτυού. Προσπάθησα να την ελευθερώσω στο νερό αλλά ήταν πολύ ανήσυχη και ήταν επικίνδυνο και για τους δυο μας. Έτσι αποφάσισα να την τραβήξω έξω, στερέωσα τα βάρη του διχτυού στο μπαλόνι μου και την έβγαλα κολυμπώντας έως τη ράμπα που υπάρχει στην περιοχή. Ήταν πολύ ανήσυχη και φοβισμένη και έτσι σωστά έπραξα που άρχισα να την ξεμπλέκω από την ουρά έτσι ώστε να μην μπορεί να με δαγκώσει. Όταν την απελευθέρωσα πλήρως μου έδειξε τα δόντια της έκανε μεταβολή και έφυγε σαν αυτές τις φώκιες που βλέπουμε στα ενυδρεία. Όλη η διαδικασία να κράτησε το πολύ 30 λεπτά. Μετά συνέχισα το ψάρεμα μου με τα αποτελέσματα που πόσταρισα.
Τις φωτογραφίες τις έβγαλε ο Δημήτρης που ήταν στην ακτή και μου τις έστειλε με mail και τον ευχαριστώ.
christos_xl

Νέα δημοσίευσηαπό Greek-Blue » 13 Μαρ 2019, 17:18

Πολλά Μπράβο ! :hello: :hello: :hello:
Άβαταρ μέλους
Greek-Blue

Επόμενο

Επιστροφή στο Περιβάλλον καί διαχείριση.

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Google [Bot] και 1 επισκέπτης