• Ανακοινώσεις
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση
  • Ανακοινώσεις
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση
  • Ανακοινώσεις
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση
  • Ανακοινώσεις
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Δυο σχεδόν αβάστακτες απώλειες

Προσέχουμε για να έχουμε.

Re: Δυο σχεδόν αβάστακτες απώλειες

Νέα δημοσίευσηαπό KOSTAS STI » 13 Οκτ 2018, 20:34

michalis58 έγραψε:30 Σεπτεμβρίου 2018, στον κόλπο Καλλονής

μηπως ειναι απο το 85-90 % που πετουν οι τρατες? :this:
η πινα οπως ειναι ριζωμενη και να πεθανει ,δυσκολα θα βγει και μαλιστα ολοκληρη !!! :-k
Θελω το αυτοκινητο μου γρηγορο,την γυναικα μου καυτη και την μπυρα μου παγωμενη !!!
Άβαταρ μέλους
KOSTAS STI

Νέα δημοσίευσηαπό KOSTAS STI » 13 Οκτ 2018, 20:37

hariska έγραψε:Όσον αφορά στις φούσκες, κανένα πρόβλημα στο Στρυμωνικό, αλλά για τις πίννες, τώρα που το σκέφτομαι, βλέπαμε πολλές περισσότερες τα προηγούμενα χρόνια και μάλιστα σε ένα σημείο υπήρχε πάντα μια "αποικία", όπως την αποκαλούσα, μικρών ατόμων του είδους. Υπάρχουν ακόμα, αλλά πολύ λιγότερες.

Μιχάλη πραγματικά σοκαριστική η φωτογραφία που ανέβασες...

Υ.Γ. Μετά τον Τραμπ και τη ΓΕΝΟΠ, να κι ο Στελάρας που αμφισβητεί το γεγονός της υπερθέρμανσης του πλανήτη... WOW!! :D

μαλλον δεν τα ξερεις καλα! και ας εισαι τρεις μηνες το καλοκαιρι εκει !
περσι καλυμνιοι ηρθαν και σκουπισαν οτι μεγαλη φουσκα υπηρχε!
και αν δεν τους διωχνανε,θα μαζευαν και τις μικρες!! εχει χοντρο παρανομο μεροκαματο!! :evil:
Θελω το αυτοκινητο μου γρηγορο,την γυναικα μου καυτη και την μπυρα μου παγωμενη !!!
Άβαταρ μέλους
KOSTAS STI

Νέα δημοσίευσηαπό hariska » 13 Οκτ 2018, 20:42

Πλάκα κάνεις;
Που ήρθαν, πότε; :shock:
Η αλήθεια είναι ότι ήταν μικρές φέτος οι φούσκες, αλλά πίστευα ότι ήθελαν λίγο ακόμα καιρό να μεγαλώσουν...
Άβαταρ μέλους
hariska

Νέα δημοσίευσηαπό stelarasA'MAK » 13 Οκτ 2018, 22:33

gabrielb έγραψε:
stelarasA'MAK έγραψε:Καλημέρα.
Μετά από ένα χτεσινό πολύωρο ψάρεμα στη Σκόπελο,και επειδή ήμουν υποψιασμένος,παρατηρούσα ,ενώ ψαρευα για κάτι παρόμοιο.
Το λοιπόν,η απάντηση ήταν αρνητική.
Οι πιννες είναι υγιεστατες,τα σφουγγάρια,για να αντιπαραβαλλω την προηγούμενη δημοσίευση μου,εξίσου υγιή,και τα ψάρια...μια χαρά!!! :D
Προσωπικά πιστεύω ότι για διάφορους λόγους αυτά τα περί" υπερθέρμανσης",", κλιματικής αλλαγής" κλπ,ακόμα και αν υφίστανται,που δεν είμαι σίγουρος,για διάφορους λόγους "χοντραινονται"....
Τα όσα αναφέρει η δημοσίευση μπορεί να είναι κάλλιστα τοπικά φαινόμενα,μη σχετιζόμενα με καταστροφολογικες ... πραγματικότητες.
Αν έχω αντιληφθεί κάτι όντως προβληματικό,αυτό είναι τα λεσσεψιανα είδη,και τις παρατήρησεις μου τις έχω δημοσιεύσει σε αντίστοιχο άρθρο.

Αγαπητέ φίλε. Τον τελευταίο καιρό εκτός από από αγρότης ασχολούμαι και επαγγελματικά με τις αναλύσεις δεδομένων,κάποιες εκ των οποίων αφορούν την κλιματική αλλαγή (στην Ελλάδα της κρίσης δεν επιβιώνεις με μια μόνο δουλεία.) Μπορώ να σε διαβεβαιώσω ότι οι μελέτες και οι ανακοινώσεις για την εξέλιξη της κλιματικής αλλαγής, είναι πολύ συγκρατημένες και μετριοπαθείς σε σχέση με την πραγματικότητα, με σκοπό να μην ακούγονται οι επιστήμονες γραφικοί κάτι σαν τον Νοστράδαμο (Θα πέσει φωτιά να μας κάψει και τα σχετικά). Υπάρχουν πολλών ειδών προγνωστικά μοντέλα για το φαινόμενο. Να σκεφτείς ότι σε γενικές γραμμές κυκλοφορούν μαζικότερα τα αποτελέσματα από τα πιο "αισιόδοξα" προγνωστικά μοντέλα που χρησιμοποιούν τα παρόντα δεδομένα αντί για έναν αλγόριθμο γεωμετρικής εξέλιξης του φαινομένου.

Έλα ρε Γαβριήλ!! :hello:
Ευχαριστώ για τα όσα γράφεις.
Ο αδελφός μου έχει κάνει μεταπτυχιακό στις ανανεώσιμες πηγές ενέργειας,και εργάζεται και πάνω σ' αυτό.
Περιττο να σου πω ότι μου τα περιγράφει χειρότερα από ότι μου τα γράφεις εδω.
Απλά , εντελώς προσωπικά,και φυσικά χωρίς δεδομένα,διατηρω επιφυλάξεις...
Life is either a daring adventure or nothing..- Helen Keller
Άβαταρ μέλους
stelarasA'MAK

Νέα δημοσίευσηαπό michalis58 » 13 Οκτ 2018, 22:51

Τις φωτογραφίες ανέβασα χωρίς να το πολυσκεφτώ , με αφορμή το ποστ του γείτονά μου. Ο κόλπος της Καλλονής είναι γεμάτος όστρακα πάσης φύσεως και είναι λογικό να είναι στρωμένος με άδεια κελύφη. Όμως παρατήρησα φέτος στην παραλία που τα καλοκαίρια κάνω καθημερινά μπάνιο διανύοντας περίπου 1 1/2 χλμ ,ότι στην ποσειδωνία που καλύπτει τον βυθό στο μεγαλύτερο τμήμα ,οι μεγάλες πίνες που υπάρχαν κάποτε , λείπουν εντελώς. Μιλώ για πίνες μήκους 50cm και μεγαλύτερες. Μάλιστα είχα ένα γνωστό που τις ζωγράφιζε και μας ζητούσε να του πηγαίνουμε καμμιά φορά. Δεν βλέπω επίσης πια σαλιγκάρια του είδους που φαίνεται στην φωτογραφία . Τα προηγούμενα χρόνια έβλεπα συχνά ,συνήθως μισοχωμένα στην άμμο.
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή την δημοσίευση.
michalis58

Νέα δημοσίευσηαπό michalis58 » 13 Οκτ 2018, 22:55

νικηφ έγραψε:Μηπως ειναι κοντα στο Σελωντα;

Στην παραλία μεταξύ Σκάλας και Παρακοίλων. Οι φωτογραφίες είναι ενός επαγγελματία φωτογράφου και οπερατέρ , του Γ. Παπαδόπουλου.
michalis58

Νέα δημοσίευσηαπό CARPENTER » 14 Οκτ 2018, 10:38

Η θάλασσα Αλλάζει και αλλάζει άσχημα και προς το χειρότερο ..........................

Μπορώ να αναφέρω αυτά που βλέπω στο νησί μου και τα γύρω του που βουτάω πάνω από 30 χρόνια ...............................

Τα τελευταία 6 - 7 χρόνια ξεκίνησαν να φεύγουν από τις πέτρες τα καφέ φύκια ( οβριά ) μαζί με αυτά χάθηκαν οι αχινοί και ερήμωσε το γυαλό ...........................................................

Τα ψάρια όπως οι Σαργοί ( σήμα κατατεθέν των νησιών μας ) έφυγαν από τα ρηχά γιατί δεν έχουν τροφή και μέρος να κρυφτούν αφού οι πέτρες πλέον είναι χωρίς χόρτα και το φώς πάει παντού ..................................

Στη ζώνη μέχρι τα 20 μέτρα σχεδόν δε βλέπεις ψάρι άξιο να το κυνηγήσεις ........................................

Οι κέφαλοι , οι σάλπες , τα μελανούρια εμφανίζονται μεμονωμένα και όχι σε κοπάδια και έχουν μείνει σκάροι και γερμανοί ψάρια των ποιό ζεστών νερών ............................................

Η επιφανειακή θερμοκρασία πλέων φτάνει σε αρκετά μέρη τους 27- 29 βαθμούς .........................................και έχουν χαθεί και οι ορατότητες των 30 μέτρων που είχαμε κατά περιόδους .......................................................

Χωρίς να έχω γνώσεις πιστεύω ότι ανεβαίνοντας η θερμοκρασία αλλάζει η σύσταση του βυθού , ψάρια που θέλουν ποιό δροσερά νερά πάνε ποιό βόρεια και καινούργια είδη έρχονται από τον νότο ...................................................

Όχι ότι κι εμείς δεν έχουμε βάλει το χέρι μας σε όλα αυτά .......................................................

Το βλέπουμε να γίνεται και δυστυχώς θα το βλέπουμε ..................................

:hello:
Η καμήλα δε κοιτάει ποτέ τη καμπούρα της.

Δείτε τη δουλειά μας στο Facebook.

Lillisbros Furniture

Υιοί Στεφ. Λιλλή ΟΕ
Άβαταρ μέλους
CARPENTER

Νέα δημοσίευσηαπό kostasprobonas » 14 Οκτ 2018, 15:32

CARPENTER έγραψε:
-Τα τελευταία 6 - 7 χρόνια ξεκίνησαν να φεύγουν από τις πέτρες τα καφέ φύκια ( οβριά ) μαζί με αυτά χάθηκαν οι αχινοί και ερήμωσε το γυαλό .

-Τα ψάρια όπως οι Σαργοί ( σήμα κατατεθέν των νησιών μας ) έφυγαν από τα ρηχά γιατί δεν έχουν τροφή και μέρος να κρυφτούν αφού οι πέτρες πλέον είναι χωρίς χόρτα και το φώς πάει παντού .

-Στη ζώνη μέχρι τα 20 μέτρα σχεδόν δε βλέπεις ψάρι άξιο να το κυνηγήσεις .

-Οι κέφαλοι , οι σάλπες , τα μελανούρια εμφανίζονται μεμονωμένα και όχι σε κοπάδια και έχουν μείνει σκάροι και γερμανοί ψάρια των ποιό ζεστών νερών .

-Η επιφανειακή θερμοκρασία πλέων φτάνει σε αρκετά μέρη τους 27- 29 βαθμούς .και έχουν χαθεί και οι ορατότητες των 30 μέτρων που είχαμε κατά περιόδους ..

ΕΓΚΥΡΕΣ, εξαιρετικές παρατηρήσεις φίλε Νίκο που έχω εντοπίσει ΑΚΡΙΒΩΣ να είναι ίδιες και στη Χίο. Η ερμηνεία τους όμως πολύ δύσκολη. :scratch: #-o
Ars Longa, Vita Brevis
https://www.youtube.com/watch?v=1qL1C1ffKa4
Άβαταρ μέλους
kostasprobonas

Νέα δημοσίευσηαπό νικηφ » 14 Οκτ 2018, 20:15

Μηπως ξερει κανεις με τι ρυθμο αναπτυσονται οι φουσκες;
Υποθετω με ταχυτερο απο τα οστρακα.(;)
Άβαταρ μέλους
νικηφ

Νέα δημοσίευσηαπό stelarasA'MAK » 15 Οκτ 2018, 09:53

hariska έγραψε:Υ.Γ. Μετά τον Τραμπ και τη ΓΕΝΟΠ, να κι ο Στελάρας που αμφισβητεί το γεγονός της υπερθέρμανσης του πλανήτη... WOW!! :D

Για κοιτάτε ρε ένα wannabe περιβαλλοντικό ακτιβιστή,wwf, εναντίον Τραμπ και δε συμμαζευεται ,που δε νιώθει να ξεχωρίσει τη λαπορδα απ' το γοφαρι.... :P
Άβαταρ μέλους
stelarasA'MAK

Νέα δημοσίευσηαπό hariska » 15 Οκτ 2018, 16:21

Ακτιβιστής; Ρε πας καλά;
Εγώ από WWF γνωρίζω μόνο το κατς που βλέπαμε το 90', με τον Γουόριορ, τον Χουλκ και τον Αντρέ δε Τζάιαντ.
Και από που προκύπτει πως οι αναφορές μου στον Τραμπ και τη Γενόπ (αμφότεροι αμφισβήτησαν το global warming, όπως κι εσύ :D ) με κάνουν ακτιβιστή;
Ότι να ναι.

Υ.Γ. Αν εσύ θες να αποκαλείς τον πρίγκηπα, 'λαπόρδα', αυτό δείχνει το ποιόν σου. :P
Άβαταρ μέλους
hariska

Νέα δημοσίευσηαπό papapater » 15 Οκτ 2018, 23:45

kostasprobonas έγραψε:
CARPENTER έγραψε:
-Τα τελευταία 6 - 7 χρόνια ξεκίνησαν να φεύγουν από τις πέτρες τα καφέ φύκια ( οβριά ) μαζί με αυτά χάθηκαν οι αχινοί και ερήμωσε το γυαλό .

-Τα ψάρια όπως οι Σαργοί ( σήμα κατατεθέν των νησιών μας ) έφυγαν από τα ρηχά γιατί δεν έχουν τροφή και μέρος να κρυφτούν αφού οι πέτρες πλέον είναι χωρίς χόρτα και το φώς πάει παντού .

-Στη ζώνη μέχρι τα 20 μέτρα σχεδόν δε βλέπεις ψάρι άξιο να το κυνηγήσεις .

-Οι κέφαλοι , οι σάλπες , τα μελανούρια εμφανίζονται μεμονωμένα και όχι σε κοπάδια και έχουν μείνει σκάροι και γερμανοί ψάρια των ποιό ζεστών νερών .

-Η επιφανειακή θερμοκρασία πλέων φτάνει σε αρκετά μέρη τους 27- 29 βαθμούς .και έχουν χαθεί και οι ορατότητες των 30 μέτρων που είχαμε κατά περιόδους ..

ΕΓΚΥΡΕΣ, εξαιρετικές παρατηρήσεις φίλε Νίκο που έχω εντοπίσει ΑΚΡΙΒΩΣ να είναι ίδιες και στη Χίο. Η ερμηνεία τους όμως πολύ δύσκολη. :scratch: #-o

Παρόμοια εικόνα βυθου παρατηρώ σε νησί των Σποράδων που ψαρεύω τα τελευταία 25 χρονια
papapater

Νέα δημοσίευσηαπό VIPER » 16 Οκτ 2018, 07:17

Στην Αττική ..Σαρωνικό πλευρά ο βυθός διάσπαρτος από πίνες.Μέχρι να διαβάσω το post πίστευα πως είναι αποτέλεσμα κάποιας τράτας που καλάρει ρηχά...σύνηθες φαινόμενο.Είναι λυπηρό αυτό που συμβαίνει και δεν ξέρω αν είναι αναστρέψιμη η κατάσταση!!
ΑΡΓΟΥΔΕΛΗΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ
-- ΜΕΓΑ ΤΟ ΤΗΣ ΘΑΛΑΣΣΗΣ ΚΡΑΤΟΣ --

My Channel...
https://www.youtube.com/channel/UCu9JjCaweGpBJr6gUBCJPvg
Άβαταρ μέλους
VIPER

Νέα δημοσίευσηαπό stelarasA'MAK » 16 Οκτ 2018, 08:45

hariska έγραψε:Εγώ από WWF γνωρίζω μόνο το κατς που βλέπαμε το 90', με τον Γουόριορ, τον Χουλκ και τον Αντρέ δε Τζάιαντ.

Επίπεδο..το "ποιος θα δειρει το Σουγκλακο'' που έχεις πει ότι έβλεπες φανατικά, ξέχασες να αναφέρεις.

hariska έγραψε:Και από που προκύπτει πως οι αναφορές μου στον Τραμπ και τη Γενόπ (αμφότεροι αμφισβήτησαν το global warming, όπως κι εσύ :D ) με κάνουν ακτιβιστή;

1-0.
:P
Άβαταρ μέλους
stelarasA'MAK

Νέα δημοσίευσηαπό skopdolfin » 18 Οκτ 2018, 08:48

There is a dolphin....dormant....in all of us (Jacques Mayol, Dolphin Man).
Άβαταρ μέλους
skopdolfin

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Περιβάλλον καί διαχείριση.

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 9 επισκέπτες