• Ανακοινώσεις
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση
  • Ανακοινώσεις
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση
  • Ανακοινώσεις
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση
  • Ανακοινώσεις
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Τι προτείνουν οι εκπρόσωποι των Συλλόγων για Ψαροντούφεκο;

Προσέχουμε για να έχουμε.

Re: Τι προτείνουν οι εκπρόσωποι των Συλλόγων για Ψαροντούφεκο;

Νέα δημοσίευσηαπό kostasprobonas » 07 Μαρ 2018, 01:25

Η μαύρη αλήθεια είναι ότι αρχίζουμε να μην αρέσουμε. :cry: Χάσαμε και το ηθικό πλεονέκτημα καιρό τώρα με την απληστία μερικών. Και όμως υπάρχει εκεί έξω μια πλειοψηφία που διψά για ρομαντισμό, μη υλιστικές αξίες, μια κάποια επιστροφή στη φύση τα Σαββατοκύριακα συνδυασμένη με τροφοσυλλογή. Αν μπορούν τα στέκια, τα εμπορικά μαγαζιά, να οργανώσουν αυτό το κοινό, όπως πρότεινε ο τέως πρόεδρος των αθλητών Υ/Ψ Νίκος Καμπάνης, μένει να αποδειχθεί. Πάνω σε τι αιτήματα όμως; Να επιτραπεί ο Μάης; Να επιτραπεί ο φακός; :evil: Να επιτραπεί η τούνα; Να επιτραπούν τα δίχτυα; ](*,)
Nομίζω ότι τα θέματα που μας απασχολούν πρέπει να καταλήξουν σε ηλεκτρονική ή άλλη ψηφοφορία. Να αποφασίσουμε ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΚΑ! Έστω, ας ψηφίσουν τα μέλη των συλλόγων (αν και η άποψή μου είναι ότι δεν πρέπει να αποκλειστεί ο κόσμος που έχει εγγραφεί στο spearfishingforum ) :hello: .
Τώρα, τις απόψεις μου τις κατέθεσα στο σύλλογο και ΕΙΜΑΙ ΕΥΓΝΩΜΩΝ ΣΤΟΝ ΓΛΑΥΚΟ που απάντησε και μάλιστα θετικά στο αίτημα ενός μη μέλους, μη αιρετού, απλού έλληνα πολίτη, να δημοσιεύσει αυτές τις θέσεις. Κεντρική ιδέα μου είναι ότι πρέπει να δράσουμε προληπτικά-η αρχή της προληπτικής δράσης είναι στον πυρήνα των Ευρωπαϊκών αρχών. Αυτοπαραιτούμαστε από ένα μέρος της κάρπωσης ώστε να έχουμε το δικαίωμα να ασκούμε υποβρύχια αλιεία 310 μέρες το χρόνο. ΔΕΝ είναι τακτικισμός, είναι ΣΤΡΑΤΗΓΙΚΗ. Και ξανααποκτούμε ηθικό πλεονέκτημα οι υποβρύχιοι κυνηγοί! Τα υπόλοιπα στην συνάντηση όπου και θα κοινοποιηθεί το κείμενό μου.
Xαίρομαι ιδιαιτέρως που την κεντρική εισήγηση θα κάνει ένας λέων του υποβρυχίου ψαρέματος, ο Βασίλης Ζωνομέσης, αλλά ο Μακιαβέλι προέκρινε ενίοτε στον πολιτικό αγώνα και την αλεπού... :D
Υ.Γ Αυτός ο νεο-ρομαντισμός δεν είναι ελληνικός. Αν και στη Χίο παρακολουθώ εδώ και λίγο καιρό ένα αστείρευτο ρεύμα νέων που τέρπονται με το υποβρύχιο ψάρεμα, μου έκανε φοβερή εντύπωση που ο Όλιβερ Σακς, ο κορυφαίος νευρολόγος, στο βιβλίο του "το νησί των τυφλών στα χρώματα" περιέγραψε την τρομερή γοητεία που του άσκησε η παρατήρηση των ιθαγενών που ψαρεύανε-και έκαναν και νυχτερινό υποβρύχιο ψάρεμα (χωρίς μπουκάλες)που στο κάτω κάτω δεν έχει ούτε κλάσμα της ομορφιάς του γνήσιου ημερήσιου ελεύθερατζίδικου τρόπου. Και ο εκλιπών καθηγητής θεωρείται ό,τι πιο ιδεολογικό mainstream στη Νέα Υόρκη!
Ars Longa, Vita Brevis
https://www.youtube.com/watch?v=1qL1C1ffKa4
Άβαταρ μέλους
kostasprobonas

Re: Τι προτείνουν οι εκπρόσωποι των Συλλόγων για Ψαροντούφεκο;

Νέα δημοσίευσηαπό Margaritis » 07 Μαρ 2018, 20:46

Αναφέρω πως και η πρόταση του XSC , η οποία έχει συνταχθεί με τη βοήθεια ορισμένων εκλεκτών μελών του forum, είναι έτοιμη και θα κατατεθεί στους υπολοίπους συλλόγους και ευελπιστούμε και στη ΠΕΕΑ, στη Natex το Σάββατο 24/3 στις 11:00 στη κεντρική αίθουσα σεμιναρίων.
Μη ρωτάς ποιος θα σώσει τον κόσμο
Να λες ότι είναι δική σου ευθύνη να σωθεί
Ν. Καζαντζάκης
http://www.youtube.com/user/freediverGr
Άβαταρ μέλους
Margaritis

Προηγούμενη

Επιστροφή στο Περιβάλλον καί διαχείριση.

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 4 επισκέπτες