• Ανακοινώσεις
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση
  • Ανακοινώσεις
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση
  • Ανακοινώσεις
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση
  • Ανακοινώσεις
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Η Βοή των επερχόμενων περιορισμών στο ψάρεμα...

Προσέχουμε για να έχουμε.

Re: Η Βοή των επερχόμενων περιορισμών στο ψάρεμα...

Νέα δημοσίευσηαπό matador23 » 12 Φεβ 2018, 16:20

Ωραια συζητηση γινεται, απλα θεωρω οτι εμας ο σκοπος ειναι η υποβρυχια αλειια με απνοια.

Εγω σαν Κωστας , για αρχη θα ελεγα οτι μπορουμε με αφορμη την επερχομενη εκθεση Νατεξ , να βρεθουμε και με τα παιδια απο τη Ξανθη και οι Τριτωνες και διαχειριστες αυτου του φορουμ και οποιοδηποτε αλλο μελος του ΠΕΕΑ ή ΠΕΕΨ κτλ κτλ...να "μετρηθουμε" σαν αρχη και να βρουμε σημεια συγκλισης.

Σαν τελικο συμπερασμα : Τίποτε δεν πετυχαίνεται αν περιμένεις να λείψει κάθε εμπόδιο και κάθε αντίρρηση προτού αρχίσεις. "κλεμμενο"

Και εν τελει θα γινω παλι ρομαντικος :...θεωρω οτι ο ψαροτουφεκας ωριμαζει.Το φορουμ βοηθαει.Τα social media επισης βοηθανε ...
Δέν έχουν "κρυφτει οι υπερψαριες" , έχουν αποβληθει απο εδω μεσα σε μεγάλο ποσοστο!
Εχω κανει εγγραφη στο SFF το 2011 ... ....Δέν νομιζω οτι η εξελιξη ειναι ειναι πλεον τα παλαμακια και τα ψαρια τροπαια!

....πλεον βλεπω περισσοτερα ποστ για διαχειρηση - επιλεκτικοτητα και προστασια των αποθεματων , ποστ για τη μολυνση, για συνειδητο καθαρισμο απο σκουπιδια ( βλ ποστ του πανεξ με τα μολυβια που μαζευε ..) κτλ κτλ...Βλεπω ποστ για οργάνωση καλυτερη απο μέρους μας...Και φυσικα βλεπω ατομα που αρκετους γνωρισα και απο κοντα που έχουν τις γνωσεις και τη διαθεση να βγουν μπροστα.

Κοιταω μπροστα λοιπον και βλεπουμε ;)
0 λεπτά πριν | ΒΑΣΙΛΗΣ ΛΑΔΙΑΣ: "Η παρΑΝομη αλιεία δεν είναι ερασιτεχνική ή επαγγελματική: είναι απλά παρΑΝομη"
Άβαταρ μέλους
matador23

Νέα δημοσίευσηαπό ichthyologist » 12 Φεβ 2018, 17:07

Margaritis έγραψε:
ichthyologist έγραψε:Ο Τρύφων ανέφερε ορισμένα παρασκηνιακά, που θα πρέπει να ληφθούν σοβαρά υπόψιν και να χαράξουν την μελλοντική πορεία. Ίσως θα ήταν καλύτερο να ετοιμαστεί πρωτίστως ένα έγγραφο που θα διαφοροποιεί τον ερασιτέχνη από τον ερασιτέχνη επαγγελματία και επίσης θα επισημαίνει την ευαισθησία μας για τη μείωση των ιχθυοαποθεμάτων. Προσθέτουμε και ετοιμότητα για προτάσεις (το νομοσχέδιο)
ΥΓ Όπως βλέπετε όλοι έχουν και από κάτι να συνεισφέρουν....

Θα μπορούσες να συντάξεις κάτι ; Το να το λέω εγω , ο Τρύφων , ο Κώστας και οποιοσδήποτε άλλος είναι νομίζω εντελώς διαφορετικό από την άποψη ενός ειδικού επιστήμονα . Παίρνω το θάρρος και ρωτάω γιατί το σκέφτομαι και για άλλη χρήση , όχι μόνο στο forum , ελπίζω να μην παρεξηγούμαι

Ναι αλλά
1. αφού θα αναφερθεί το πόσο νοιαζόμαστε και νομοταγούμε, καλό θα ήταν στο εξής να κοπούν και οι βαρειές φωτο.
2. Για ορισμένα τεκταινόμενα της Ελληνικής πραγματικότητας και νομικά θα χρειαστεί βοήθεια, καθώς απόδημος
3. Ουδείς αλάνθαστος ασχέτως ιδιότητας, κάθε πρόταση δεκτή τουλάχιστον για συζήτηση.
4. Παρομίως άνευ παρεξηγήσεως
ichthyologist

Νέα δημοσίευσηαπό stelarasA'MAK » 12 Φεβ 2018, 18:21

matador23 έγραψε:Ωραια συζητηση γινεται, απλα θεωρω οτι εμας ο σκοπος ειναι η υποβρυχια αλειια με απνοια.

Εγω σαν Κωστας , για αρχη θα ελεγα οτι μπορουμε με αφορμη την επερχομενη εκθεση Νατεξ , να βρεθουμε και με τα παιδια απο τη Ξανθη και οι Τριτωνες και διαχειριστες αυτου του φορουμ και οποιοδηποτε αλλο μελος του ΠΕΕΑ ή ΠΕΕΨ κτλ κτλ...να "μετρηθουμε" σαν αρχη και να βρουμε σημεια συγκλισης.

Σαν τελικο συμπερασμα : Τίποτε δεν πετυχαίνεται αν περιμένεις να λείψει κάθε εμπόδιο και κάθε αντίρρηση προτού αρχίσεις. "κλεμμενο"

Και εν τελει θα γινω παλι ρομαντικος :...θεωρω οτι ο ψαροτουφεκας ωριμαζει.Το φορουμ βοηθαει.Τα social media επισης βοηθανε ...
Δέν έχουν "κρυφτει οι υπερψαριες" , έχουν αποβληθει απο εδω μεσα σε μεγάλο ποσοστο!
Εχω κανει εγγραφη στο SFF το 2011 ... ....Δέν νομιζω οτι η εξελιξη ειναι ειναι πλεον τα παλαμακια και τα ψαρια τροπαια!

....πλεον βλεπω περισσοτερα ποστ για διαχειρηση - επιλεκτικοτητα και προστασια των αποθεματων , ποστ για τη μολυνση, για συνειδητο καθαρισμο απο σκουπιδια ( βλ ποστ του πανεξ με τα μολυβια που μαζευε ..) κτλ κτλ...Βλεπω ποστ για οργάνωση καλυτερη απο μέρους μας...Και φυσικα βλεπω ατομα που αρκετους γνωρισα και απο κοντα που έχουν τις γνωσεις και τη διαθεση να βγουν μπροστα.

Κοιταω μπροστα λοιπον και βλεπουμε ;)

Σωστός. :hello:
Life is either a daring adventure or nothing..- Helen Keller
Άβαταρ μέλους
stelarasA'MAK

Νέα δημοσίευσηαπό Margaritis » 13 Φεβ 2018, 01:03

matador23 έγραψε:Εγω σαν Κωστας , για αρχη θα ελεγα οτι μπορουμε με αφορμη την επερχομενη εκθεση Νατεξ , να βρεθουμε και με τα παιδια απο τη Ξανθη και οι Τριτωνες και διαχειριστες αυτου του φορουμ και οποιοδηποτε αλλο μελος του ΠΕΕΑ ή ΠΕΕΨ κτλ κτλ...να "μετρηθουμε" σαν αρχη και να βρουμε σημεια συγκλισης.
;)

Προς αυτή τη κατεύθυνση κινούμαστε . Ελπίζω να μαζευτούμε όσοι γίνεται περισσότεροι στην έκθεση .
Μη ρωτάς ποιος θα σώσει τον κόσμο
Να λες ότι είναι δική σου ευθύνη να σωθεί
Ν. Καζαντζάκης
http://www.youtube.com/user/freediverGr
Άβαταρ μέλους
Margaritis

Νέα δημοσίευσηαπό kostasprobonas » 22 Φεβ 2018, 17:40

Δυστυχώς ζοφερές εξελίξεις επί θύραις. :cry: ΕΥΘΕΙΑ ΕΠΙΘΕΣΗ ΣΤΟ ΥΠΟΒΡΥΧΙΟ ΨΑΡΕΜΑ στην σημερινή επερώτηση βουλευτή. ΚΑΙ ΕΥΘΕΙΑ ΚΑΤΑΓΓΕΛΙΑ ΟΤΙ οι ερασιτέχνες ΠΟΥΛΑΝΕ!
ΟΙ ΚΑΙΡΟΙ ΟΥ ΜΕΝΕΤΟΙ! ΕΓΓΡΑΦΗ ΣΤΗΝ ΠΕΕΑ και απαίτηση για σύγκλιση Γενικής Συνέλευσης Ή δημιουργία, σε περίπτωση αδιαφορίας του ΠΡΟΣΩΡΙΝΟΥ Δ.Σ (γιατί τώρα, πριν λίγο καιρό έγινε σωματείο και πρόλαβαν και έδιωξαν κιόλας τον γενικό γραμματέα..) συλλογικότητας υπεράσπισης της υποβρύχιας αλιείας, της Ελληνικής ΕΡΑΣΙΤΕΧΝΙΚΗΣ.https://www.youtube.com/watch?v=45VRMIGB4tw&feature=youtu.be
phpBB [video]
Ars Longa, Vita Brevis
https://www.youtube.com/watch?v=1qL1C1ffKa4
Άβαταρ μέλους
kostasprobonas

Νέα δημοσίευσηαπό KOSTAS STI » 22 Φεβ 2018, 19:47

ΟΛΟΙ τους τραταδες ρωτουσανε για την ερασιτεχνικη αλιεια!!!
να μη ρωτησουν κι'αυτοι? :evil:
και φυσικα οπως και στα υπολοιπα ο ελληνας αναπαυεται στον καναπε του !!!! :banghead:
Θελω το αυτοκινητο μου γρηγορο,την γυναικα μου καυτη και την μπυρα μου παγωμενη !!!
Άβαταρ μέλους
KOSTAS STI

Νέα δημοσίευσηαπό mike_m » 22 Φεβ 2018, 20:21

Καλησπέρα

Μου ήρθε ένα μαιλ από την ΠΕΕΑ για να γραφτώ με αίτημα φιλίας λεει στο FB και είχε και συνημένο ένα word με στατιστικά ψαρέματος το οποίο καλό είναι να τους το στέλνουμε λέει...

Καλά είμαστε με τα καλά μας? Τι πρακτικές είναι αυτές ?
Με το ζορι να μπούμε FB και να στέλνουμε ψαρίες? Σε λίγο θα ζητάνε και στίγματα τόπου στο gmaps.... με επισυναπτώμενη φωτογραφία που θα πρεπει να έχει τραβηχτεί με δεδομένη αναλογία απόστασης και φυσικά κανταράκι που να ζυγιζει τα αλιευματα.

Παίδες, το έχουμε χάσει ή μου φαίνετε?

Το εσβησα. Τι να πώ...
Είχα γραφτεί νομίζω πέρσυ ή προπερσυ σε κάτι αντίστοιχο http://www.poseidonas.org αλλά αντι να λάβω κανενα εμαιλ σχετικά με αυτό το θέμα και να υπάρχει σωστη ενημέρωση από το νομικό σύμβουλο - συναδελφο συν το προεδρίο και τον ταμία που είναι και φιλαράκι έλαβα το παραπάνω από το ΠΕΕΑ!!!!

Λίγο ποιο μεθοδικές και σωστές κινήσεις θα βοηθούσαν το χώρο.

μιχ.
Επεξεργασια εικονασ ονλινε https://compressimage.toolur.com/
Άβαταρ μέλους
mike_m

Νέα δημοσίευσηαπό ΤΑΙΤΙΝΟΣ » 22 Φεβ 2018, 21:11

mike_m έγραψε:Καλησπέρα

Μου ήρθε ένα μαιλ από την ΠΕΕΑ για να γραφτώ με αίτημα φιλίας λεει στο FB και είχε και συνημένο ένα word με στατιστικά ψαρέματος το οποίο καλό είναι να τους το στέλνουμε λέει...

Καλά είμαστε με τα καλά μας? Τι πρακτικές είναι αυτές ?
Με το ζορι να μπούμε FB και να στέλνουμε ψαρίες? Σε λίγο θα ζητάνε και στίγματα τόπου στο gmaps.... με επισυναπτώμενη φωτογραφία που θα πρεπει να έχει τραβηχτεί με δεδομένη αναλογία απόστασης και φυσικά κανταράκι που να ζυγιζει τα αλιευματα.

Παίδες, το έχουμε χάσει ή μου φαίνετε?

Το εσβησα. Τι να πώ...
Είχα γραφτεί νομίζω πέρσυ ή προπερσυ σε κάτι αντίστοιχο http://www.poseidonas.org αλλά αντι να λάβω κανενα εμαιλ σχετικά με αυτό το θέμα και να υπάρχει σωστη ενημέρωση από το νομικό σύμβουλο - συναδελφο συν το προεδρίο και τον ταμία που είναι και φιλαράκι έλαβα το παραπάνω από το ΠΕΕΑ!!!!

Λίγο ποιο μεθοδικές και σωστές κινήσεις θα βοηθούσαν το χώρο.

μιχ.

Βρε γκρινιάρη, :mrgreen: , ψαξε το λίγο. Η ΠΕΕΑ είναι μια καινούργια προσπάθεια και με πολύ συστηματικά βήματα αντιμετωπίζει τα θέματα που έχουν προκύψει ή αναμένεται -δυστυχώς- να προκύψουν στο μέλλον. Αρκεί να σκεφτείς ότι ήδη ακούστηκε μέσω του Προέδρου της μέσα στη Βουλή, παρουσία του Υπουργού, για πρώτη φορά η φωνή των ερασιτεχνών...
Δεν ΄΄χάσαμε΄΄ λοιπόν τιποτε. Αντίθετα, τώρα πάμε να βρούμε την άκρη! :)
Και όπου έχουμε βάσιμη αντίρρηση ή δημιουργική πρόταση, την καταθέτουμε έτσι ώστε η υπό διαμόρφωση ΠΕΕΑ, να ΄΄ανδρωθεί΄΄, όσο συντομότερα και πληρέστερα γίνεται... :)
ΤΟ ΝΟΥ ΣΑΣ ΡΕΜΑΛΙΑ!!!
Pescare ergo sum
Άβαταρ μέλους
ΤΑΙΤΙΝΟΣ

Νέα δημοσίευσηαπό thalassa50 » 22 Φεβ 2018, 22:11

φιλε mike _m
το ίδιο ζητάνε για όλους (μιας και γράφτηκα και εγώ )αλλά δεν είναι υποχρεωτικό να συμπληρώνεις κάθε φορά την λίστα φαντάζομαι ,καλό θα είναι όμως (αν γράφουμε αλήθειες :D )
το θέμα είναι ότι
η μεν ζούνε από το ψάρεμα της οικογένειες τους στα νησιά και μη (η νόμιμοι επαγγελματίες )
η δε ερασιτέχνες κάνουν απλά ένα χόμπυ
η μανάβηδες ψαροτουφεκάδες υπάρχουν και ζουν και βασιλεύουν και με της ευλογίες μας πολλές φορές γιατί είναι φίλος -κολλητός-η θεωρείται ρουφιανιά (αυτά βλέπουν στα νησιά και μη )
το κράτος είναι παντελώς ανίκανο να ελέγχει οτιδήποτε (αν δεν τα κάνει κιόλας πλακάκια(σύνηθες αυτό ) με τους επαγγελματίες( για τους γνωστούς λόγους :) )
είμαστε στην εοκ ,άρα ακολουθούμε κοινή αλιευτική πολιτική (υποτιθετε )
και τέλος ,10 κούκοι δεν φέρνουν την άνοιξη και αντί να κλείσει η θεσσαλονίκη πριν χρόνια η το σύνταγμα αύριο μεθαύριο από ερασιτέχνες η ρε αδελφέ από χιλιάδες ψαροτουφεκάδες ???γίνετε αυτό που πολύυυυυυ σωστά γράφει ο κώστας STI
αύριο μπορεί να ξεσηκώσει κάποιος τους ερασιτέχνες από το διαδύκτιο(όπως για τα σκόπια ) για μια πανελαδική συγκέντρωση να κλείσει το κέντρο της αθήνας και σαλλονίκης για ώρες ώστε να τραβήξουμε τα φώτα της δημοσιότητας επάνω μας ?????
:hello: :hello:
το δεν γινετε δεν υπαρχει ,το δεν θελω υπαρχει .
Άβαταρ μέλους
thalassa50

Νέα δημοσίευσηαπό kamakis » 22 Φεβ 2018, 23:36

thalassa50 έγραψε:το θέμα είναι ότι
η μεν ζούνε από το ψάρεμα της οικογένειες τους στα νησιά και μη (η νόμιμοι επαγγελματίες )

Και οι ταξιτζηδες ζουνε τις οικογενειες τους. Υποθετω οτι και αυτοι θα πρεπει να προτεινουν να μην οδηγουμε τα ιx μας πλην σαβατοκυριακου. Μη σου πω οτι και οι ηλεκτρολογοι πρεπει να ζητησουν να κρινεται παρανομη η αλλαγη λαμπτηρα απο μη επαγγελματιες. [-(
thalassa50 έγραψε:
η μανάβηδες ψαροτουφεκάδες υπάρχουν και ζουν και βασιλεύουν και με της ευλογίες μας πολλές φορές γιατί είναι φίλος -κολλητός-η θεωρείται ρουφιανιά (αυτά βλέπουν στα νησιά και μη )

Δεν υπαρχει μεγαλυτερη παγιδα απο το να ζητας απο τον ερασιτεχνη χομπιστα να παριστανει τον χωροφυλακα. Δεν ξερω τι λεει ο καθενας, εγω προσωπικα δεν γνωριζω καποιον απο τον προσωπικο μου κυκλο που να πουλαει. Μπορω μονο να εικαζω, οπως και η συντριπτικη πλειοψηφια. Οι μονοι που γνωριζουν με σιγουρια, ειναι οι επαγγελματιες (που εχουν και κοινο πελατολογιο). Αν αυτοι, που ειναι η δουλεια τους και ζουνε οικογενειες οπως λες δεν τους καρφωνουν, γιατι να βγαλω εγω το φιδι απο την τρυπα γι αυτους. Και εξ'αλλου ποιος σου λεει εσενα οτι ο 'μαναβης' δεν εχει επαγγελματικη αδεια και ειναι απλα ενας επαγγελματιας ψαρας που ψαρευει με απαγορευμενο εργαλειο? [-X
thalassa50 έγραψε:το κράτος είναι παντελώς ανίκανο να ελέγχει οτιδήποτε (αν δεν τα κάνει κιόλας πλακάκια(σύνηθες αυτό ) με τους επαγγελματίες( για τους γνωστούς λόγους :) )

Ο "ανικανος που τα κανει πλακακια" το μονο που καταλαβαινει ειναι σοκ και δεος κι οχι "λογικη και προτασεις," οπως εχει αναφερθει παραπανω απο διαφορους.
Η πλακα ειναι οτι 'κλαιγονται και πρωτοστατουν' οι καλυμνιοι ( οπου περνανε αλιευτικα απο Καλυμνο αφηνουν καμμενη γη)

Καμια λυπηση και καμια παραχωρηση.
LIVE AND LET LIVE
Άβαταρ μέλους
kamakis

Νέα δημοσίευσηαπό stelarasA'MAK » 22 Φεβ 2018, 23:46

kamakis έγραψε:
thalassa50 έγραψε:το θέμα είναι ότι

Και οι ταξιτζηδες ζουνε τις οικογενειες τους. Υποθετω οτι και αυτοι θα πρεπει να προτεινουν να μην οδηγουμε τα ιx μας πλην σαβατοκυριακου. Μη σου πω οτι και οι ηλεκτρολογοι πρεπει να ζητησουν να κρινεται παρανομη η αλλαγη λαμπτηρα απο μη επαγγελματιες. [-(
thalassa50 έγραψε:

Δεν υπαρχει μεγαλυτερη παγιδα απο το να ζητας απο τον ερασιτεχνη χομπιστα να παριστανει τον χωροφυλακα. Δεν ξερω τι λεει ο καθενας, εγω προσωπικα δεν γνωριζω καποιον απο τον προσωπικο μου κυκλο που να πουλαει. Μπορω μονο να εικαζω, οπως και η συντριπτικη πλειοψηφια. Οι μονοι που γνωριζουν με σιγουρια, ειναι οι επαγγελματιες (που εχουν και κοινο πελατολογιο). Αν αυτοι, που ειναι η δουλεια τους και ζουνε οικογενειες οπως λες δεν τους καρφωνουν, γιατι να βγαλω εγω το φιδι απο την τρυπα γι αυτους. Και εξ'αλλου ποιος σου λεει εσενα οτι ο 'μαναβης' δεν εχει επαγγελματικη αδεια και ειναι απλα ενας επαγγελματιας ψαρας που ψαρευει με απαγορευμενο εργαλειο? [-X
thalassa50 έγραψε:το κράτος είναι παντελώς ανίκανο να ελέγχει οτιδήποτε (αν δεν τα κάνει κιόλας πλακάκια(σύνηθες αυτό ) με τους επαγγελματίες( για τους γνωστούς λόγους :) )

Ο "ανικανος που τα κανει πλακακια" το μονο που καταλαβαινει ειναι σοκ και δεος κι οχι "λογικη και προτασεις," οπως εχει αναφερθει παραπανω απο διαφορους.
Η πλακα ειναι οτι 'κλαιγονται και πρωτοστατουν' οι καλυμνιοι ( οπου περνανε αλιευτικα απο Καλυμνο αφηνουν καμμενη γη)

Καμια λυπηση και καμια παραχωρηση.

Έτσι.
Όταν καταλάβουν ο Θάλασσας και οι συν αυτώ ότι οι επαγγελματιες ΖΟΥΝ από κάτι που ΔΕΝ ΤΟΥΣ ΑΝΗΚΕΙ τότε θα μπορούμε να συζητησουμε σε κοινή βάση...
Life is either a daring adventure or nothing..- Helen Keller
Άβαταρ μέλους
stelarasA'MAK

Νέα δημοσίευσηαπό ΒΑΣΙΛΗΣ ΛΑΔΙΑΣ » 23 Φεβ 2018, 12:56

http://news.in.gr/science-technology/ar ... 1500201076 πόσο % ψαρεύεται άραγε στις κλειστές θάλασσες, όπως η Μεσόγειος;
ΝΑ ΕΙΣΑΙ Ο ΕΑΥΤΟΣ ΣΟΥ, ΑΛΛΙΩΣ ΔΕΝ ΕΙΣΑΙ ΤΙΠΟΤΑ ... Η ΗΛΙΟΘΕΡΑΠΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΕΠΙΛΟΓΗ
ΒΑΣΙΛΗΣ ΛΑΔΙΑΣ

Νέα δημοσίευσηαπό ψαρι » 23 Φεβ 2018, 14:10

ψαρι έγραψε:https://www.youtube.com/watch?v=45VRMIGB4tw&feature=share

να δω ποιος θα ειναι εκει για εμας. ΤΟ ΜΑΥΡΟ ΠΡΟΒΑΤΟ
ψαρι

Νέα δημοσίευσηαπό ψαρι » 23 Φεβ 2018, 14:20

ψαρι

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Περιβάλλον καί διαχείριση.

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 7 επισκέπτες