• Ανακοινώσεις
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση
  • Ανακοινώσεις
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση
  • Ανακοινώσεις
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση
  • Ανακοινώσεις
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Η τραγωδία των κοινών.

Προσέχουμε για να έχουμε.

Η τραγωδία των κοινών.

Νέα δημοσίευσηαπό esasos » 22 Νοέμ 2017, 16:19

Μεταφέρω αυτούσιο το πόστ που έκανα στην σελίδα "Ψαροκυνηγός" στο facebook:

Να γιατί δεν οφελεί κανέναν το "αν δεν το πιάσω εγώ, θα το πιάσει κάποιος άλλος" σε ένα βίντεο ούτε 5 λεπτών.

Καλά τα βίντεο με τεχνικές για στήρες και βολές σε συναγρίδες αλλα καιρός να εστιάσουμε σε κάτι πολύ πιο σημαντικό. Τον σηκιό και τον ροφό άλλωστε, δεν τα εξαφάνισε η τράτα ούτε και το δύχτι. Τα εξαφάνισε η ανοχή μας στους νυχτερινούς, στους μπουκαλάκηδες, στο "αγωνιστικό" ψαροτουφεκο και στους επιδηξίες υπερθηρευτές που έδωσαν (ίσως και άθελά τους) πάτημα στον καθένα μας να βαρέσει και δεύτερο ψάρι στην ίδια τρύπα, τρίτο ψάρι απο το ίδιο κοπάδι κ.ο.κ..

phpBB [video]

Έχω καιρό να δω υπερψαριά στο φορουμ. Όπως έχω και καιρό να δω διαφήμιση γνωστής μάρκας στολών κατάδυσης με καμιά δεκαριά ροφούς ξαπλωμένους μπροστά απο το λογότυπό της.

Ίσως ο κόσμος έχει αρχίσει να καταλαβαίνει και αυτό είναι μια παρηγοριά!
Τα ψαρέματα μου στο -> :)
Άβαταρ μέλους
esasos

Re: Η τραγωδία των κοινών.

Νέα δημοσίευσηαπό MItheB » 22 Νοέμ 2017, 16:51

[quote="esasos"]Μεταφέρω αυτούσιο το πόστ που έκανα στην σελίδα "Ψαροκυνηγός" στο facebook:

Να γιατί δεν οφελεί κανέναν το "αν δεν το πιάσω εγώ, θα το πιάσει κάποιος άλλος" σε ένα βίντεο ούτε 5 λεπτών.

Καλά τα βίντεο με τεχνικές για στήρες και βολές σε συναγρίδες αλλα καιρός να εστιάσουμε σε κάτι πολύ πιο σημαντικό. Τον σηκιό και τον ροφό άλλωστε, δεν τα εξαφάνισε η τράτα ούτε και το δύχτι. Τα εξαφάνισε η ανοχή μας στους νυχτερινούς, στους μπουκαλάκηδες, στο "αγωνιστικό" ψαροτουφεκο και στους επιδηξίες υπερθηρευτές που έδωσαν (ίσως και άθελά τους) πάτημα στον καθένα μας να βαρέσει και δεύτερο ψάρι στην ίδια τρύπα, τρίτο ψάρι απο το ίδιο κοπάδι κ.ο.κ..

phpBB [video]

Έχω καιρό να δω υπερψαριά στο φορουμ. Όπως έχω και καιρό να δω διαφήμιση γνωστής μάρκας στολών κατάδυσης με καμιά δεκαριά ροφούς ξαπλωμένους μπροστά απο το λογότυπό της.

Ίσως ο κόσμος έχει αρχίσει να καταλαβαίνει και αυτό είναι μια παρηγοριά![/
quote]

:hello:
There is only one way to purge.... Embrace the pain...
Άβαταρ μέλους
MItheB

Νέα δημοσίευσηαπό CapetanThomas » 22 Νοέμ 2017, 16:56

Με πολύ λίγα Λόγια, λές τόσα Πολλά και Σημαντικά...
Μπράβο σε Ολα Αλέξανδρε...

...Εκεί που είσαι, ήμουνα, κι εδώ που είμαι, θάρθεις...
Άβαταρ μέλους
CapetanThomas

Νέα δημοσίευσηαπό GiorgosS » 22 Νοέμ 2017, 17:18

Εξαιρετικά και το video και το κείμενο.
GiorgosS

Νέα δημοσίευσηαπό Mits83 » 22 Νοέμ 2017, 17:52

esasos έγραψε:Ίσως ο κόσμος έχει αρχίσει να καταλαβαίνει και αυτό είναι μια παρηγοριά!

Μακαρι.. Καταλαβαινουμε οτι οτιδηποτε αναλωνουμε περαν του μετρου σημερα το στερουμε απο τα παιδια μας αυριο.. επισης υπαρχει και αλλαγη στην αντιμετωπιση τετοιων θεματων.. κοιτα εδω

viewtopic.php?t=41764

Μπραβο easos!
Άβαταρ μέλους
Mits83

Νέα δημοσίευσηαπό pelekan » 22 Νοέμ 2017, 18:04

MItheB έγραψε:
esasos έγραψε:Μεταφέρω αυτούσιο το πόστ που έκανα στην σελίδα "Ψαροκυνηγός" στο facebook:

phpBB [video]

quote]

Όπως ακριβως το ειπες φιλε εχεις καιρο να δεις στο φορουμ χαχαχαχχαχα και δεν θα δεις .όχι όμως επειδή δεν γινοντε αλλα επειδή σε εχουν γραμμενο αυτοι που τις κανουν.πειραν το χειροκροτιμα ''σου'' όταν το χρειαζοντουσαν τωραααα αναγνωρίσιμοι και φιρματοι παιρνουν το σπονσοναρισμα τους χωρις κοπο ας κοπιασουν οι επομενοι σου λεειιιιιιιιιιιιιιιιιιι.business φίλε μου business .αντε αμα μεγαλώσετε λιγο ακομα θα καταλαβαιτε και την ζωη.
pelekan

Νέα δημοσίευσηαπό hariska » 22 Νοέμ 2017, 18:19

pelekan έγραψε:
MItheB έγραψε:
esasos έγραψε:...

quote]

Όπως ακριβως το ειπες φιλε εχεις καιρο να δεις στο φορουμ χαχαχαχχαχα και δεν θα δεις .όχι όμως επειδή δεν γινοντε αλλα επειδή σε εχουν γραμμενο αυτοι που τις κανουν.πειραν το χειροκροτιμα ''σου'' όταν το χρειαζοντουσαν τωραααα αναγνωρίσιμοι και φιρματοι παιρνουν το σπονσοναρισμα τους χωρις κοπο ας κοπιασουν οι επομενοι σου λεειιιιιιιιιιιιιιιιιιι.business φίλε μου business .αντε αμα μεγαλώσετε λιγο ακομα θα καταλαβαιτε και την ζωη.

Ρε πελεκάνε,
Αν είσαι μάγκας μην τρολάρεις και πες τα κατάμουτρα στους φιρμάτους. Αλλά μάλλον για τρολ σε κόβω, αφού δε σεβάστηκες ούτε το θέμα του Κόλλια, για να γράψεις τα δικά σου.
Άβαταρ μέλους
hariska

Νέα δημοσίευσηαπό ΤΑΙΤΙΝΟΣ » 22 Νοέμ 2017, 18:35

Από τα ποστ που αξίζει να διαβάσουμε/δούμε και να διαμοιράσουμε όλοι μας... :thumbsup:
ΤΟ ΝΟΥ ΣΑΣ ΡΕΜΑΛΙΑ!!!
Pescare ergo sum
Άβαταρ μέλους
ΤΑΙΤΙΝΟΣ

Νέα δημοσίευσηαπό peskandritsas » 22 Νοέμ 2017, 18:42

εξαιρετικό βίντεο
μπράβο πατριώτη :hello: :hello:
Άβαταρ μέλους
peskandritsas

Νέα δημοσίευσηαπό pelekan » 22 Νοέμ 2017, 18:48

hariska έγραψε:
pelekan έγραψε:
MItheB έγραψε:
esasos έγραψε:...

quote]

Ρε πελεκάνε,
Αν είσαι μάγκας μην τρολάρεις και πες τα κατάμουτρα στους φιρμάτους. Αλλά μάλλον για τρολ σε κόβω, αφού δε σεβάστηκες ούτε το θέμα του Κόλλια, για να γράψεις τα δικά σου.

Δεν θα αποδειξω σε σενα τι σεβομαι και τι όχι .το αν σεβαστικα κατι το ξερουν αυτοι πουυ με ξερουν.
pelekan

Νέα δημοσίευσηαπό esasos » 22 Νοέμ 2017, 18:58

Φίλε Pelekan,
άσε και εμάς τους μικρούς να ελπίζουμε σε κάτι καλύτερο απο αυτό που μας παραδώσατε όσοι "καταλάβατε την ζωή" και ας μη μας βγεί :)

Υ.Γ. Για κάποιο λόγο, το στυλ που γράφεις μου θυμίζει τους μπαρμπάδες στο καφενείο του χωριού μου που ναι μεν γκρινιάζουν για το άχρηστο δημόσιο αλλά κρατάνε και επαφές με τον μπατζανάκη βουλευτή να τους βολέψει τον ανηψιό στη νομαρχία!
Άβαταρ μέλους
esasos

Νέα δημοσίευσηαπό dlamprou » 22 Νοέμ 2017, 19:11

Λυπάμαι που το λέω, αλλά το βίντεο αφορά εξωγήινους!
Εμείς που είμαστε απλά ένα δίποδο θηλαστικό στον πλανήτη γη, κάνουμε αυτό που κάνει ΚΑΘΕ ζωντανός οργανισμός στον πλανήτη! Απλωνόμαστε, τρώμε, χαλάμε, αναπαραγόμαστε όσο περισσότερο μπορούμε, μέχρι κάποιος ΕΞΩΤΕΡΙΚΟΣ παράγοντας μας σταματήσει. Και ως εξωτερικό εννοώ το θάνατο για διάφορους λόγους (πείνα, ασθένεια, τραυματισμοί, φυσικές καταστροφές κλπ). Είμαστε παντελώς ανίκανοι να ρυθμίσουμε τη ισορροπία της παρουσίας μας στον πλανήτη με εσωτερικά κριτήρια (συναισθημα, λογική, ηθική). Δεν μας κατηγορώ για αυτό, άλλωστε είμαστε απλά ένα ζώο. Η πλειοψηφία μας χρειάζεται υπεράνθρωπη προσπάθεια για να "πειστεί" για βασικές αρχές ισορροπίας ανάμεσα σε εμάς και στον πλανήτη, συμπεριφορές και αντιλήψεις που θα έπρεπε κανονικά να είναι ενστικτώδεις!
Αυτό που είναι αδιανόητο, είναι ότι ακόμη φαντασιωνόμαστε ότι είμαστε κάτι παραπάνω από τα ζώα και ότι έχουμε ακόμη μεγάλη ιδέα για τις δυνατότητές μας! Πιστεύουμε, χωρίς κανένα θετικό σημάδι ως τώρα, ότι έχουμε ακόμη ελπίδα να αναστρέψουμε την κατάσταση. Η ανώτερη ευφυΐα που διατεινόμαστε ότι έχουμε, ακόμη δεν μας έχει πείσει με απλά μαθηματικά για τη φαντασίωση.
Προφανώς και δεν θα γίνει άμεσα γιατί θα προσπαθούμε πάντοτε σπασμωδικά να αντιμετωπίσουμε τα συμπτώματα αλλά ποτέ το αίτιο.
Στο μέλλον, το καλύτερο που θα κάνουμε για τον πλανήτη, είναι ότι τελικά θα εξαφανιστούμε!
Το πιο ωραίο ψάρι είναι το παϊδάκι, αλλά δεν πιάνεται με ψαροντούφεκο...
dlamprou

Νέα δημοσίευσηαπό pelekan » 22 Νοέμ 2017, 19:13

esasos έγραψε:Φίλε Pelekan,
άσε και εμάς τους μικρούς να ελπίζουμε σε κάτι καλύτερο απο αυτό που μας παραδώσατε όσοι "καταλάβατε την ζωή" και ας μη μας βγεί :)

Υ.Γ. Για κάποιο λόγο, το στυλ που γράφεις μου θυμίζει τους μπαρμπάδες στο καφενείο του χωριού μου που ναι μεν γκρινιάζουν για το άχρηστο δημόσιο αλλά κρατάνε και επαφές με τον μπατζανάκη βουλευτή να τους βολέψει τον ανηψιό στη νομαρχία!

Ενας από αυτους είμαι.βασικα ο καφενετζης είμαι της πλατειας.Βασικα περα από το χιουμοριστικο της υπόθεσης αρχισε μια κοντριτσα με τον φιλο για μια αγγελια ....με τον οποιο βεβαια προσωπικα δεν εχω κανα θεμα σαν ανθρωπο γιαιτ δεν τον γνωριζω αλλα στο διαταυτα το βασικο πρόβλημα σας και όχι μονο δικο σας αλλα σχεδόν ολης της ελλαδας είναι ότι δεν μπορει να παραδεχτει την αληθεια και ακομα καλητερα όχι να την παραδεχτει αλλα την αναγωρηση.Αν αρχησουμε με την αγγελαι του φιλου ,...τον χαλασε που παλαγε κατι 30 και του ειπα 20 .σορρυ αλλα οποιος δεν το κανει αυτό στην καθημερινοτητα του είναι εξερεση στον κανονα και προσωπικα για μενα μαλακας δλδ αμα μου ζητήσεις 40 ευρω για κατι που κανει 45 θα στα δωσω?οποτε δεν καταλαβα γιαιτ εφαγα κραξιμο.παμε παρακατω σου λεω ότι τοσα χρονια καποιοι καποιοι εποφελιθηκαν το χειροκρότημα σου και το like σου για να εχουν τους σπόνσορες τους και τωρα πια σε εχουν γραμμενο .και η απαντηση σου είναι αντε να τους το πεις ρε μαγγααααααα? ΕΧΕΙ΅ΚΑΜΙΑ αντηρυση ότι γινοταν?τοτε εισαι αγαθοβιολης Το σωστο θα ηταν να πεις φιλε εχεις δικιο ετσι γινοτανννννν. να δουμε τι μπορούμε να κανουμε........Εσυ ξερεις τι μου θυμιζεις?τον μαγγα τον πολλα βαρυ που βριζει στην τελεωρασηηηηηηη το κατεστημενο και τους πολιτικους πινει το ουζακι του και δεν παει να ψηφισει καν.Τα συμπερασματα στο ευρυ κοινο φιλε μου .
pelekan

Νέα δημοσίευσηαπό minasevoix » 22 Νοέμ 2017, 19:33

esasos έγραψε:Έχω καιρό να δω υπερψαριά στο φορουμ. Όπως έχω και καιρό να δω διαφήμιση γνωστής μάρκας στολών κατάδυσης με καμιά δεκαριά ροφούς ξαπλωμένους μπροστά απο το λογότυπό της.

Ίσως ο κόσμος έχει αρχίσει να καταλαβαίνει και αυτό είναι μια παρηγοριά!

Ίσως δεν υπάρχουν τόσα ψάρια για να βγάλουν τόσο εύκολα. Πολύ ωραία δημοσίευση. :hello:
Ας αφήσουμε τον φακό στην σημαδούρα
ας συμβάλουμε όλοι με ένα λιθαράκι
ας πιάσουμε το ψάρι έξω από το σπίτι του
ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΑΛΛΟ ΤΡΟΠΟ ΝΑ ΠΡΟΣΤΑΤΕΥΘΕΙ
Άβαταρ μέλους
minasevoix

Νέα δημοσίευσηαπό esasos » 22 Νοέμ 2017, 19:34

dlamprou έγραψε:Λυπάμαι που το λέω, αλλά το βίντεο αφορά εξωγήινους!
...
Εμείς που είμαστε απλά ένα δίποδο θηλαστικό στον πλανήτη γη, κάνουμε αυτό που κάνει ΚΑΘΕ ζωντανός οργανισμός στον πλανήτη!

Φίλε μου θα διαφωνήσω μαζί σου.
Εμείς ξεχωρίζουμε απο τον κάθε άλλο ζωντανό οργανισμό στον πλανήτη γιατί έχουμε την δυνατότητα να σκεφτούμε ένα βήμα παραπάνω και να φτιάξουμε νόμους και σύνταγμα. Το σύνταγμα που μας διέπει σαν κοινωνία είναι αυτό που δίνει το παράδειγμα και μας καθοδηγεί σύμφωνα με κανόνες που πολλές φορές πάνε κόντρα στο ένστικτό μας.
Για παράδειγμα, ο πατέρας του δολοφονημένου θέλει να σκοτώσει τον δολοφόνο -και ποιος δεν τον δικαιολογεί, αλλα το σύνταγμα δεν του το επιτρέπει γιατί είναι ο νόμος των ανθρώπων και όχι της ζούγκλας και αντ'αυτού τον δικάζει πριν τον τιμωρήσει. Το ότι το σύστημα αυτό λειτουργεί το αποδεικνύει η σημερινή κοινωνία που έχουμε όπου δεν σφαζόμαστε για ένα μήλο και αν το κάνουμε λογοδοτούμε για αυτό.

Το βίντεο, αν το είδες ως το τέλος, αυτό λέει.

Στην τελική, συγχώρεσέ με, αλλα να περιμένω μοιρολατρικά το τέλος μου επειδή πιστεύω πως είναι αναπόφευκτο δε με χαρακτηρίζει, θα σου πρότεινα να μην χαρακτηρίζει ούτε εσένα!
Άβαταρ μέλους
esasos

Επόμενο

Επιστροφή στο Περιβάλλον καί διαχείριση.

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες