• Ανακοινώσεις
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση
  • Ανακοινώσεις
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση
  • Ανακοινώσεις
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση
  • Ανακοινώσεις
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Λεσσεψιανα-Βαρυχειμωνια σημειωσατε 2????

Προσέχουμε για να έχουμε.

Λεσσεψιανα-Βαρυχειμωνια σημειωσατε 2????

Νέα δημοσίευσηαπό stelarasA'MAK » 01 Μάιος 2017, 20:19

Καλημέρα και καλό μήνα!
Όσοι ασχολούμαστε στοιχειωδώς με περιβαλλοντικά θέματα ,εντός και εκτός νερού,σίγουρα έχουμε προσέξει-με την προϋπόθεση ότι ψαρευουμε αρκετές δεκαετίες, τουλάχιστον τρεις- ότι τα ξενόφερτα από Σουεζ ψαρια έχουν ,ειδικά σε Δωδεκανησα, Κρήτη Πελοπόννησο και Κυκλάδες εκτοπισει πολλά ντοπιαρικα φυτοφαγα ψαρια.. Συγκεκριμένα εχουν πιεστεί πολύ οι πληθυσμοί της σαλπας,του σκαρου, του σαργου, του μελανουριου, και άλλων λιανων ψαριών,που αφενός έχουν λιγοστεψει απο την εντατικη αλιεια,αφετέρου λόγω της έλλειψης τροφής,αφού τα λεσεψιανα με επίκεντρο το γερμανό και την αγριοσαλπα,"γδυνουν" τα βράχια,νεκρωνοντας ουσιαστικά τους ψαρότοπους.
Παρηγορο στοιχειο είναι το γεγονός ότι ή συναγριδα, ο ροφός,και αλλα κυνηγιαρικα έχουν εντάξει τους γερμανούς στο διαιτολόγιο τους,αλλά αυτό τόσα χρόνια δεν φαίνεται να αποτελεί σοβαρό παράγοντα ελέγχου του πληθυσμού τους.
Η προσωπική μου παρατήρηση, είναι ότι ή φετεινη βαρυχειμωνια,έδρασε ως παραγοντας, έστω προσωρινής, μείωσης του πληθυσμού τους,ενώ σε πολλές περιοχές οι γερμανοί απλά....εξαφανίστηκαν.Σε Αττική ,Σποράδες και Εύβοια,μέχρι και αρχές Απριλίου, ήταν ανύπαρκτοι,ενώ σε ψάρεμα μου στην Πελοπόννησο όπου υπήρχε ΣΟΒΑΡΌ πρόβλημα, είδα μόνο ένα γνωστό ολιγομελες κοπάδι αγριοσαλπες,και ελάχιστους γερμανούς,σε ψάρεμα πέντε ωρών.Αυτό είχε ως άμεση συνέπεια να γεμίσουν οι μέχρι πρότινος ΑΔΕΙΕΣ πλάκες στο κύμα πάνω,από θηριώδη μελανουρια,σαλπες αξιόλογου μεγέθους, και σαργους που κοντοστεκονταν στα προθαλαμια λες και ήμασταν στα '90ς....φως φανάρι, νεοφερμενα ψάρια....
Αυτό το θέαμα με χαροποιησε τόσο,που δε με ενοιαξε που οι συναγριδες κάθονταν αδιάφορες στα καρτερια μου...Συναγρίδες σήμερα-αυριο,θα ξαναδώ... Τέτοιο φλασμπακ στο χρόνο..οταν τα νερα ξαναζεστανουν ..άγνωστο πότε...
Θα ήθελα και τις δικές σας παρατηρήσεις πάνω στο συγκεκριμένο θέμα,ιδίως από παιδιά από Κρήτη, Πελοπόννησο, Κυκλάδες και Δωδεκανησα, όπου το πρόβλημα με τα λεσεψιανα είναι πραγματικά τεράστιο... :hello:
Life is either a daring adventure or nothing..- Helen Keller
Άβαταρ μέλους
stelarasA'MAK

Re: Λεσσεψιανα-Βαρυχειμωνια σημειωσατε 2????

Νέα δημοσίευσηαπό mojo » 03 Μάιος 2017, 00:43

Στα δικα μου μερη στον πατραικο εχει μερικα ρηχα σημεια που κραταει αρκετους γερμανους.
Ενα απ αυτα ειναι εκει που πηρα την 5αρα συναγριδα.
Φετος σ αυτο το σημειο παρατηρησα την τρομακτικη αυξηση των καλογριων και τη μειωση των γερμανων.
κλόουν με σοβαρούς σκοπούς
Άβαταρ μέλους
mojo

Νέα δημοσίευσηαπό ichthyologist » 03 Μάιος 2017, 08:33

Κάθε εισβολή ξενικών ειδών παρουσιάζει τις εξής φάσεις
εισβολή ορισμένων ατόμων
ταχεία ανάπτυξη πληθυσμού
καμπή και ελλάτωση πληθυσμού σε μικρότερη κλίμακα-αποδοχή από το οικοσύστημα.
Το τελευταίο γίνεται για διάφορους λόγους-νέες για το είδος ασθένειες, εχθρούς, θηρευτές κλπ. Με τη σειρά του αυτό φέρνει νέα παράσιτα, μικρόβια κλπ.
Η ανεγξέλεκτη ανάπτυξη του πληθυσμού κάποτε θα σταματήσει για διαφορετικούς λόγους, αυτός είναι απαράβατος κανόνας της φύσης (για σκεφτείτε και για του λόγου μας :banghead: Μήπως ο υπερπληθυσμός φέρνει αυτοκαταστροφή; :shock: )
Υπάρχουν και αποκλίνοντα σενάρια-να ενσωματωθεί στο οικοσύστημα χωρίς να περάσει το στάδιο υπερανάπτυξης. Στο μεταξύ μπορεί να εξαφανιστούν γηγενείς πληθυσμοί, αλλά αυτό είναι άλλη συζήτηση.
Παράλληλη παρατήρηση, που δεν αφορά ψάρια είναι η φετινή λόγω κρύου εξαφάνιση της λεγόμενης "Μεσογειακής μύγας" που κατέστρεφε όλα τα φρούτα στο Πήλιο. Ίσως επιβίωσε σε κάποιες αποθήκες, είδωμεν.....
Το ίδιο πάντως συμβαίνει εκεί με τους σκάρους. Εκεί που βλέπεις 2-3 και λες επιτέλους εγκαταστάθηκαν, ένας βαρύς χειμώνας τους εξαφανίζει πάλι για μερικά χρόνια.....
ichthyologist

Νέα δημοσίευσηαπό mike_m » 03 Μάιος 2017, 10:13

stelarasA'MAK έγραψε:Η προσωπική μου παρατήρηση, είναι ότι ή φετεινη βαρυχειμωνια,έδρασε ως παραγοντας, έστω προσωρινής, μείωσης του πληθυσμού τους,ενώ σε πολλές περιοχές οι γερμανοί απλά....εξαφανίστηκαν.

Ισχύει! Στην Αττική μέχρι στιγμής δεν είδα το παρτυ που γινόταν πέρσυ τετοια εποχη. Ο χειμώνας φέτος ηταν βαρυς και τετοιου ειδους ψάρια εκτοπίστηκαν.
.... Απλά βαρέθηκα....
Άβαταρ μέλους
mike_m

Νέα δημοσίευσηαπό xareas » 03 Μάιος 2017, 18:33

Έχω παρατηρήσει ότι τα κοπάδια των γερμανών που υπήρχαν στα μέρη που ψαρεύω έχουν αντικατασταθεί με γερμανοσάλπες/αγριοσάλπες δεν ξέρω ακριβώς το όνομα δημιουργώντας αρκετά μεγάλα κοπάδια από από μικρά σε μέγεθος άτομα.
Πριν αρκετά χρόνια που είχα ψαρέψει Σαμπατική γινόταν ο χαμός από γερμανούς και εκεί τους είδα για πρώτη φορά και μπαμπατσικούς μπαμπατσικούς,
το ΣΚ που μας πέρασε κατέβηκα ακόμα πιο κάτω και νομίζω ότι οι σκάροι,γερμανοί και ελάχιστες άγριο/γερμανοσάλπες έχουν έρθει σε μια ισσοροπία σαν πληθυσμοί.
Σαργοί,μελανούρια,χιονές σε 7 ώρες ψάρεμα είδαμε 1 από το κάθε είδος.
Ψαροντούφεκο και blastbeats ρε μ@#νια.
xareas

Νέα δημοσίευσηαπό stelarasA'MAK » 03 Μάιος 2017, 19:17

xareas έγραψε:Έχω παρατηρήσει ότι τα κοπάδια των γερμανών που υπήρχαν στα μέρη που ψαρεύω έχουν αντικατασταθεί με γερμανοσάλπες/αγριοσάλπες δεν ξέρω ακριβώς το όνομα δημιουργώντας αρκετά μεγάλα κοπάδια από από μικρά σε μέγεθος άτομα.
Πριν αρκετά χρόνια που είχα ψαρέψει Σαμπατική γινόταν ο χαμός από γερμανούς και εκεί τους είδα για πρώτη φορά και μπαμπατσικούς μπαμπατσικούς,
το ΣΚ που μας πέρασε κατέβηκα ακόμα πιο κάτω και νομίζω ότι οι σκάροι,γερμανοί και ελάχιστες άγριο/γερμανοσάλπες έχουν έρθει σε μια ισσοροπία σαν πληθυσμοί.
Σαργοί,μελανούρια,χιονές σε 7 ώρες ψάρεμα είδαμε 1 από το κάθε είδος.

Χάρη,καλησπέρα.
Όταν λέμε γερμανοί και αγριοσαλπες,μιλάμε για σχεδόν παρόμοια ψάρια,που επιφέρουν την ίδια ανισορροπία στο oικοσυστημα.Η αγριοσαλπα είναι λίγο μακρύτερη στο σχήμα, και από γεύση είναι παρόμοια.Αυτό που έχω παρατηρήσει προσωπικά ειναι ότι αθροιστικά και των δύο ειδών οι πληθυσμοί, έχουν μειωθεί, προς όφελος των γηγενών ψαριών- και ημών!!! :amen:
Άβαταρ μέλους
stelarasA'MAK

Νέα δημοσίευσηαπό afrodiver » 03 Μάιος 2017, 20:05

Κομμάντο ....... δεν αφηνεις τις αγριοσαλπες, τους γερμανους κ τη ἀνγκελα να μας πεις που ειναι οι συναγριδες???? :D :shock: :D
afrodiver

Νέα δημοσίευσηαπό christripoli » 03 Μάιος 2017, 21:28

afrodiver έγραψε:Κομμάντο ....... δεν αφηνεις τις αγριοσαλπες, τους γερμανους κ τη ἀνγκελα να μας πεις που ειναι οι συναγριδες???? :D :shock: :D

:lol: :lol:
ευτυχια ειναι να εχεις χρονο να κανεις αυτα που σου αρεσουν

τελικα καλος ψαροτουφεκας ειναι αυτος που γυριζει σπιτι του (κλεμενο)
Άβαταρ μέλους
christripoli

Νέα δημοσίευσηαπό maimouth » 04 Μάιος 2017, 02:46

απο το Κυπαρισσι μεχρι τον Γερακα κατω ειναι ΤΙΓΚΑ στους Γερμανους .. σε σημειο που δε βλεπεις καλα καλα αλλα ψαρακια στα ρηχα.
Καταστροφη μεγαλη.
Αντε να τους επικυρηξουν σαν τους Νταλτον :grin: :grin: :D :D
Τα ψάρια είναι επιστήμονες... Εσύ???
Άβαταρ μέλους
maimouth

Νέα δημοσίευσηαπό stelarasA'MAK » 04 Μάιος 2017, 07:44

maimouth έγραψε:απο το Κυπαρισσι μεχρι τον Γερακα κατω ειναι ΤΙΓΚΑ στους Γερμανους .. σε σημειο που δε βλεπεις καλα καλα αλλα ψαρακια στα ρηχα.
Καταστροφη μεγαλη.
Αντε να τους επικυρηξουν σαν τους Νταλτον :grin: :grin: :D :D

Καλημέρα.
Ή παρατήρηση σου ,θεωρώ δεδομένο ότι ίσχυε πριν την επικράτηση των πολύ χαμηλών φετινων θερμοκρασιών.Επειδη ψαρευω από Β.Κυνουρια μέχρι Τσακωνια,είμαι σε θέση να γνωρίζω ότι υπάρχουν μέρη παλιοι"παράδεισοι" που τώρα για να συναντήσεις γηγενές λιανο ψάρι χρειάζεται...τυχη.
Το ερώτημά μου είναι αν ισχύει το ίδιο και μετά τις πολικές θερμοκρασίες που επικράτησαν πανελληνιως.
Πότε βουτηξες τελευταία φορά εκεί?
Όσον αφορά την επικήρυξη...Ίσως κάποιοι ..μειδιασουν,αλλά ίσως είναι ο μόνο τρόπος να περιοριστούν αυτα τα ψαρια,σε τοπικό τουλάχιστον επίπεδο. Έχω σκεφτεί κάποια κίνητρα αλλά με την αφραγκια που υπάρχει..... ](*,)
Άβαταρ μέλους
stelarasA'MAK

Νέα δημοσίευσηαπό stelarasA'MAK » 04 Μάιος 2017, 14:21

ichthyologist έγραψε:Κάθε εισβολή ξενικών ειδών παρουσιάζει τις εξής φάσεις
εισβολή ορισμένων ατόμων
ταχεία ανάπτυξη πληθυσμού
καμπή και ελλάτωση πληθυσμού σε μικρότερη κλίμακα-αποδοχή από το οικοσύστημα.
Το τελευταίο γίνεται για διάφορους λόγους-νέες για το είδος ασθένειες, εχθρούς, θηρευτές κλπ. Με τη σειρά του αυτό φέρνει νέα παράσιτα, μικρόβια κλπ.
Η ανεγξέλεκτη ανάπτυξη του πληθυσμού κάποτε θα σταματήσει για διαφορετικούς λόγους, αυτός είναι απαράβατος κανόνας της φύσης (για σκεφτείτε και για του λόγου μας :banghead: Μήπως ο υπερπληθυσμός φέρνει αυτοκαταστροφή; :shock: )
Υπάρχουν και αποκλίνοντα σενάρια-να ενσωματωθεί στο οικοσύστημα χωρίς να περάσει το στάδιο υπερανάπτυξης. Στο μεταξύ μπορεί να εξαφανιστούν γηγενείς πληθυσμοί, αλλά αυτό είναι άλλη συζήτηση.
Παράλληλη παρατήρηση, που δεν αφορά ψάρια είναι η φετινή λόγω κρύου εξαφάνιση της λεγόμενης "Μεσογειακής μύγας" που κατέστρεφε όλα τα φρούτα στο Πήλιο. Ίσως επιβίωσε σε κάποιες αποθήκες, είδωμεν.....
Το ίδιο πάντως συμβαίνει εκεί με τους σκάρους. Εκεί που βλέπεις 2-3 και λες επιτέλους εγκαταστάθηκαν, ένας βαρύς χειμώνας τους εξαφανίζει πάλι για μερικά χρόνια.....

Πολύ ενδιαφέρον αυτό με τους σκαρους, αν και από όσο γνωρίζω,βασική παράμετρος για να ζήσουν είναι τα καθαρά και οξυγονωμενα νερά,γιαυτό και τα πολλά και χοντρά κομμάτια ζουν σε κάβους που κοντά εχουν κρεμαστά νερά.Φέτος ,παρά το τσουχτερό κρύο, πετυχα χοντρά κομμάτια και στη Σκόπελο, ακόμα και σε σημεία που δεν θυμομουν να κρατάει.Βέβαια το τέλος της Άνοιξης σηματοδοτει το μαζικό τους ανέβασμα στα ρηχά για αναπαραγωγή, άρα πιο πολύ για αυτό το λόγο τους ευνοεί η ζέστη,παρά μάλλον για ενδιαίτηση,τουλάχιστον αυτό έχω προσέξει.
Σε ότι αφορά τα έντομα,και στην Αττική και στην Πελοπόννησο, τα κουνούπια άργησαν πολύ να φανούν,και γιαυτό άργησαν και τα χελιδόνια.Ακόμα και τώρα είναι πολύ λίγα σε σχέση με άλλες χρονιές,και δεν γνωρίζω αν αυτό οφείλεται σε φυσικούς λόγους(κρύο) ή σε ψεκασμούς.
Άβαταρ μέλους
stelarasA'MAK

Νέα δημοσίευσηαπό afrodiver » 04 Μάιος 2017, 14:43

Τελικα θα μας πεις Συναγριδες που ειδες???? :D :D :) :)
afrodiver

Νέα δημοσίευσηαπό Psarogiatros » 04 Μάιος 2017, 15:02

Να 'ταν οι γερμανοι σαργοι,
να ριχνω να μαζευω,
να φτιαχνω την αρμαθα μου,
σπιτι νωρις να πιαίνω.
Άβαταρ μέλους
Psarogiatros

Νέα δημοσίευσηαπό stelarasA'MAK » 04 Μάιος 2017, 15:49

afrodiver έγραψε:Τελικα θα μας πεις Συναγριδες που ειδες???? :D :D :) :)

Μέγα μουρλοκομειο τελικά... :D
Μαζί θα τις βρούμε ρε,τον Ιουνη όπως και πέρυσι...
Άβαταρ μέλους
stelarasA'MAK

Νέα δημοσίευσηαπό stelarasA'MAK » 04 Μάιος 2017, 15:51

Psarogiatros έγραψε:Να 'ταν οι γερμανοι σαργοι,
να ριχνω να μαζευω,
να φτιαχνω την αρμαθα μου,
σπιτι νωρις να πιαίνω.

Α,ρε Κρήτη με τους μαντιναδολογους σου!!! :good:
Άβαταρ μέλους
stelarasA'MAK

Επόμενο

Επιστροφή στο Περιβάλλον καί διαχείριση.

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 7 επισκέπτες