• Ανακοινώσεις
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση
  • Ανακοινώσεις
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση
  • Ανακοινώσεις
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση
  • Ανακοινώσεις
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Λεσσεψιανα-Βαρυχειμωνια σημειωσατε 2????

Προσέχουμε για να έχουμε.

Re: Λεσσεψιανα-Βαρυχειμωνια σημειωσατε 2????

Νέα δημοσίευσηαπό maimouth » 04 Μάιος 2017, 16:01

stelarasA'MAK έγραψε:
maimouth έγραψε:απο το Κυπαρισσι μεχρι τον Γερακα κατω ειναι ΤΙΓΚΑ στους Γερμανους .. σε σημειο που δε βλεπεις καλα καλα αλλα ψαρακια στα ρηχα.
Καταστροφη μεγαλη.
Αντε να τους επικυρηξουν σαν τους Νταλτον :grin: :grin: :D :D

Καλημέρα.
Ή παρατήρηση σου ,θεωρώ δεδομένο ότι ίσχυε πριν την επικράτηση των πολύ χαμηλών φετινων θερμοκρασιών.Επειδη ψαρευω από Β.Κυνουρια μέχρι Τσακωνια,είμαι σε θέση να γνωρίζω ότι υπάρχουν μέρη παλιοι"παράδεισοι" που τώρα για να συναντήσεις γηγενές λιανο ψάρι χρειάζεται...τυχη.
Το ερώτημά μου είναι αν ισχύει το ίδιο και μετά τις πολικές θερμοκρασίες που επικράτησαν πανελληνιως.
Πότε βουτηξες τελευταία φορά εκεί?
Όσον αφορά την επικήρυξη...Ίσως κάποιοι ..μειδιασουν,αλλά ίσως είναι ο μόνο τρόπος να περιοριστούν αυτα τα ψαρια,σε τοπικό τουλάχιστον επίπεδο. Έχω σκεφτεί κάποια κίνητρα αλλά με την αφραγκια που υπάρχει..... ](*,)

Νοεμβρη τελευταια φορα . στα τελη.Πριν μπουν τα μεγαλα κρυα δηλαδη.
Απελπιστικη η κατασταση σε διαφορα κομματια που πηγα.
Πολυ ζωη ... αλλα οι Γερμανοι κατα χιλιαδες.
Τωρα τι εγινε πιο μετα που κρυωσαν τα νερα ,δε ξερω. Ψαρεψα την υδρα ομως μεσα στο χειμωνα και ηταν καλα τα πραμματα.
Τα ψάρια είναι επιστήμονες... Εσύ???
Άβαταρ μέλους
maimouth

Νέα δημοσίευσηαπό stelarasA'MAK » 04 Μάιος 2017, 16:08

maimouth έγραψε:
stelarasA'MAK έγραψε:
maimouth έγραψε:απο το Κυπαρισσι μεχρι τον Γερακα κατω ειναι ΤΙΓΚΑ στους Γερμανους .. σε σημειο που δε βλεπεις καλα καλα αλλα ψαρακια στα ρηχα.
Καταστροφη μεγαλη.
Αντε να τους επικυρηξουν σαν τους Νταλτον :grin: :grin: :D :D

Καλημέρα.
Ή παρατήρηση σου ,θεωρώ δεδομένο ότι ίσχυε πριν την επικράτηση των πολύ χαμηλών φετινων θερμοκρασιών.Επειδη ψαρευω από Β.Κυνουρια μέχρι Τσακωνια,είμαι σε θέση να γνωρίζω ότι υπάρχουν μέρη παλιοι"παράδεισοι" που τώρα για να συναντήσεις γηγενές λιανο ψάρι χρειάζεται...τυχη.
Το ερώτημά μου είναι αν ισχύει το ίδιο και μετά τις πολικές θερμοκρασίες που επικράτησαν πανελληνιως.
Πότε βουτηξες τελευταία φορά εκεί?
Όσον αφορά την επικήρυξη...Ίσως κάποιοι ..μειδιασουν,αλλά ίσως είναι ο μόνο τρόπος να περιοριστούν αυτα τα ψαρια,σε τοπικό τουλάχιστον επίπεδο. Έχω σκεφτεί κάποια κίνητρα αλλά με την αφραγκια που υπάρχει..... ](*,)

Νοεμβρη τελευταια φορα . στα τελη.Πριν μπουν τα μεγαλα κρυα δηλαδη.
Απελπιστικη η κατασταση σε διαφορα κομματια που πηγα.
Πολυ ζωη ... αλλα οι Γερμανοι κατα χιλιαδες.
Τωρα τι εγινε πιο μετα που κρυωσαν τα νερα ,δε ξερω. Ψαρεψα την υδρα ομως μεσα στο χειμωνα και ηταν καλα τα πραμματα.

Καλό στοιχείο κι αυτο..χρόνια έχω να ψαρεψω κατακει,και αυτό που λες συμπληρώνει ωραια το παζλ!!
Life is either a daring adventure or nothing..- Helen Keller
Άβαταρ μέλους
stelarasA'MAK

Νέα δημοσίευσηαπό silverdiver » 04 Μάιος 2017, 18:17

Φετος ηταν πιο λιγοι από άλλες χρονιες ! Εχεις δικιο Στελιο! Βεβαια τωρα που θα κατεβω Κρητη θα παθω οβερντοουζ!! :D
οταν βρεχει...εχει περισσοτερη θαλασσα...
silverdiver

Νέα δημοσίευσηαπό stelarasA'MAK » 04 Μάιος 2017, 19:14

silverdiver έγραψε:Φετος ηταν πιο λιγοι από άλλες χρονιες ! Εχεις δικιο Στελιο! Βεβαια τωρα που θα κατεβω Κρητη θα παθω οβερντοουζ!! :D

Και αυτή θαταν πολύ ωραία προσθήκη στα στατιστικά στοιχεία Γιωργο.
Οποτε κατεβεις περιμένω ανταπόκριση. Αν έχεις κάνα γνωστό που ψαρεψε τελευταία θα με ενδιέφερε η μαρτυρία του.:hello:
Άβαταρ μέλους
stelarasA'MAK

Νέα δημοσίευσηαπό spearjgeo7 » 04 Μάιος 2017, 20:28

Καλησπερα! Νοτιοτερα (μονεμβασια, νεαπολη, γερολιμενα) ειχαν πραγματι μειωθει στα πολλα κρυα αλλα τον απριλιο ηταν οπως πριν. Μεσα στα κοπαδια παντως βοσκουσε και καποια ουγενα οπως γινεται με τις σαλπες... Αν δεν υπαρχει κατι καλυτερο αφιερωνω μερικες βολες και λιγη ωρα να σπασω τα αγκαθια για να παω δυο-τρια κιλα στη θεια μου που της αρεσουν. Τηγανητο ειναι ωραιο, λιπαρο ψαρακι
spearjgeo7

Νέα δημοσίευσηαπό stelarasA'MAK » 04 Μάιος 2017, 20:53

spearjgeo7 έγραψε:Καλησπερα! Νοτιοτερα (μονεμβασια, νεαπολη, γερολιμενα) ειχαν πραγματι μειωθει στα πολλα κρυα αλλα τον απριλιο ηταν οπως πριν. Μεσα στα κοπαδια παντως βοσκουσε και καποια ουγενα οπως γινεται με τις σαλπες... Αν δεν υπαρχει κατι καλυτερο αφιερωνω μερικες βολες και λιγη ωρα να σπασω τα αγκαθια για να παω δυο-τρια κιλα στη θεια μου που της αρεσουν. Τηγανητο ειναι ωραιο, λιπαρο ψαρακι

Ενδιαφέρουσα και αυτή η άποψη!! :hello:
Άβαταρ μέλους
stelarasA'MAK

Νέα δημοσίευσηαπό maimouth » 04 Μάιος 2017, 21:16

Επειδη κι εγω δε τους βαραω λογω αγκαθιων και δηλητηριου , ανεβαστε αν μπορειτε ενα βιντεακι με οδηγιες καθαρισμου και βρωσης αυτου του ψαριου.
Γιατι σε λιγο δε θα υπαρχουν αλλα ειδη ουτως η αλλως ,οποτε να αρχισουμε να τρωμε αυτα.... :)
Τα ψάρια είναι επιστήμονες... Εσύ???
Άβαταρ μέλους
maimouth

Νέα δημοσίευσηαπό spearjgeo7 » 04 Μάιος 2017, 22:02

Καμερα δεν! Α) βολες σε ανοιχτο νερο Β)ευθανασια γ)με το πισω του μαχαιριου το πριονωτο σπαω το πρωτο αγκαθι το υπουλο που κοιταει μπροστα δ)με το πριονωτο παλι, προς το πλαι, τα πανω αγκαθια ε)το ιδιο με τα κατω αγκαθια στ)τα πτερυγια βασης ξεριζωμα προς τα εμπρος ε)οπωσδηποτε ξαντεριασμα γιατι αλλιως βρωμανε ζ)τηγανι η)πεταμα η πετσα να μεινει μονο το ψαχνο! Με λευκο παγωμενο κρασακι αξιζει τον κοπο... Και καπως ετσι μπαινουν στην τροφικη αλυσιδα και ελεγχεται ο πληθυσμος...
spearjgeo7

Νέα δημοσίευσηαπό stelarasA'MAK » 03 Σεπ 2017, 23:14

Καλησπέρα.
Ξεθαβω το θέμα για να προσθέσουμε παρατηρήσεις, μιας και διανύουμε τη θερμοτερη περίοδο του έτους ,όσον αφορά τη θάλασσα, και οι παρατηρήσεις που είχαν συγκεντρωθεί αφορούσαν την ψυχρότερη αντίστοιχη.
Μέχρι και την Παρασκευή προχθες,στην Ανατ.Αττική, σε πενταωρο πρωινό ψάρεμα, εντοπισα τόσο σε ρηχά νερά,όσο και σε γκρεμούς με μεγάλα βάθη ,μόνο ένα ολιγομελες κοπάδι άσπρων γερμανών,τις γνωστές αγριοσαλπες.
Να επισημανω επίσης ότι φέτος έχω την αίσθηση πως βλέπουμε πιο πολλά αξιόλογα μυτακια την περίοδο καλοκαίρι- φθινόπωρο ( θαθελα και επ' αυτού τις παρατηρήσεις σας) κάτι που αναμφίβολα οφείλεται στην πολύ μειωμένη παρουσία λεσεψιανων.
Σήμερα δε, ο φίλος Γιωργος μου έστειλε κάτι πραγματικά αφάνταστα ενδιαφέρον ,για όσους βέβαια τους απασχολεί το θαλασσιο περιβάλλον και το μέλλον του:Με βάση μία δημοσίευση στο φεησμπουκ,
βρέθηκαν μωρά λαγοκεφαλοι σε συλληφθέντα με συρτη,κυνηγό ( τη λαπορδα..), με άλλα λόγια , οι λαγοκεφαλοι απέκτησαν φυσικούς εχθρούς, ένα πολύ σημαντικό βήμα για τον έλεγχο του πληθυσμού τους.( επισυναπτονται φωτογραφίες, δεν είναι εύκολο να τις ανεβασω τώρα..).
Αναμενω τις παρατηρήσεις σας!!!!
Άβαταρ μέλους
stelarasA'MAK

Νέα δημοσίευσηαπό pillius » 10 Σεπ 2017, 09:15

Πατραϊκό και Κορινθιακό που ψαρεύω έχουμε έτσι κι αλλιώς ακόμα ελάχιστους γερμανούς, πριν λίγα χρόνια πρέπει να έφτασαν εδώ, δεν ξέρω αν σε λίγο θα έχουμε γεμίσει.
Αλλά αρχές Σεπτέμβρη που πήγα 3 μέρες Μαραθούπολη (λίγο πάνω από την Πύλο), γινότανε πανικός παντού, μόνο γερμανούς έβλεπες...
Άβαταρ μέλους
pillius

Προηγούμενη

Επιστροφή στο Περιβάλλον καί διαχείριση.

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Picasso7 και 3 επισκέπτες