• Ανακοινώσεις
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση
  • Ανακοινώσεις
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση
  • Ανακοινώσεις
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση
  • Ανακοινώσεις
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

φρικη

Προσέχουμε για να έχουμε.

Νέα δημοσίευσηαπό nmoiras » 15 Μαρ 2007, 13:35

theo-attack έγραψε:Να οργανώσουμε ένα σεμινάριο... του τι μπορεί να κάνει ο καθένας (ατομικά) για την προστασία του περιβάλλοντος. :lol:

Νίκο (Μοίρα), τι λες;

Θ.

Τρελός είσαι; θα φάμε πέτρες 8-)
... τι βρεγμένος τι μούσκεμα
Άβαταρ μέλους
nmoiras
Site Admin

Νέα δημοσίευσηαπό nmoiras » 15 Μαρ 2007, 13:38

Mary L. έγραψε:
Και με τα κέρδη των εταιρειών πετρελαίου έχω πρόβλημα αυτό δε σημαίνει ότι θα πάρω ένα ποδήλατο να κάνω 20 χλμ καθε μέρα στη δουλεία μου..

Γαρίδες τρώω :oops: ΄
Τόνο τον αποφεύγω όσο μπορώ τελευταία για τους λόγους που ανέφερα , πάλι όμως πιστεύω ότι δε θα σώσω έτσι τον κόσμο ...
Το μποικοτάζ είναι μεγάλη αυταπάτη γιατί γίνεται μεμονωμένα και όχι οργανωμένα , και η άποψη μου είναι ότι με "αγωνες" ατομικούς κάνεις μια τρύπα στο νερό .....

Η κουβέντα είναι ατέρμονη.... αλλά όσο κάνουμε αυτά για τα οποία παραπονιόμαστε τότε απλά....χάνουμε τα επιχειρήματα μας.

Το θέμα δεν είναι να σώσουμετον κόσμο αλλά να είμαστε συνεπείς με αυτά που λέμε.
Άβαταρ μέλους
nmoiras
Site Admin

Νέα δημοσίευσηαπό Mary L. » 15 Μαρ 2007, 13:41

Εξαρχίδης έγραψε:
Mary L. έγραψε:Το μποικοτάζ είναι μεγάλη αυταπάτη γιατί γίνεται μεμονωμένα και όχι οργανωμένα , και η άποψη μου είναι ότι με "αγωνες" ατομικούς κάνεις μια τρύπα στο νερό .....

Εδω διαφωνώ,κοιτάζοντας τον δικό μου ελεύθερο χρόνο,8-10ώρες κλεισμένος σ'ένα γραφείο μπροστά σε μιά οθόνη κι'αλλες 3-4 στο σπίτι με τα παιδιά δεν έχω την πολυτέλεια να "αντιδράσω"αλλιώς,......έκοψα τις γαρίδες,έκοψα τον τόνο,έκοψα την βενζίνη από Αγγλοαμερικάνους(και πολλά άλλα προιόντα)θυμάσαι την κουβέντα στο gd με τον πόλεμο στο Ιρακ;..........συμμετείχες;;
Νιώθω ψιλοικανοποιημένος με τον ατομικό μου αγώνα,νιώθω ικανοποιημένος που ο γιός μου κάνει ανακύκλωση και σκέφτεται τις συσκευασίες των προιόντων στις "αγορές" του.........

Για μένα Πάνο δε διαφέρει καθόλου το κέρδος που θα βγάλει από μενα ή από σένα ο καπιταλιστής Έλληνας που σου πουλάει βενζίνη από τον Αμερικάνο ή Άγγλο. Τα κέρδη δεν έχουν εθνικότητα .

Νομίζω συμμετείχα τότε για το Ιράκ δεν είμαι και σίγουρη ..

Αυτά ομως είναι μια άλλη κουβέντα 8-)

Όσο για τα σεμινάρια πέρί προστασίας του περιβάλλοντος κτλπ τα βρίσκω ανούσια και μου θυμίζουν ένα χαζό σποτάκι κάποτε στην τηλεόραση
"ΟΧΙ ΣΚΟΥΠΙΔΙΑ ΣΕ ΘΑΛΑΣΣΕΣ ΚΑΙ ΑΚΤΕΣ" λετε και θα μας δώσει την παιδεία που πρέπει κάτι τέτοιο....
Μου θυμίζει λίγο τα τσιγάρα και " το κάπνισμα σκοτώνει"

- μολύνονται καθημερινά οι θάλασσες από εργοστάσιά με την ανοχή του κάθε κράτους

- Ξενοδοχειακές μονάδες τα ίδια

_- Κατασκευάζονται συνεχώς αυτοκίνητα που μολύνουν το περιβάλλον εκτός αν διαθέτει κάποιος πολλά χιλιάδες ευρώ να πάρει αυτοκίνητα οικολογικά .

- Επιδοτούνται ΜΕΓΑΛΟΨΑΡΑΔΕΣ να σαρρώνουν ότι βρουν μπροστά τους αδιαφορώντας για τον μικρό ψαρά και για την παιδεία του βέβαια

ΚΑΙ ΚΑΙ ΚΑΙ ΚΑΙ τόσα άλλα......

* που είναι η παιδεία τους ρε ?

να είμαστε και επικαιροι 8-)
Μια πληγωμένη Φώκια...
Άβαταρ μέλους
Mary L.

Νέα δημοσίευσηαπό ΡΗΧΟΠΑΤΙΑΣ » 15 Μαρ 2007, 14:12

B.RenStorMinG έγραψε:
hunter έγραψε:???? ποια αλλη...?

Φανταζομαι ή ο Spazar ή εγω... :?

Ο spazar.-
ΠΟΤΕ ξανά χωρίς ζώνη στο αυτοκίνητο.-
Άβαταρ μέλους
ΡΗΧΟΠΑΤΙΑΣ

Νέα δημοσίευσηαπό Afropsaros » 15 Μαρ 2007, 14:13

Εγώ τους καταδικάζω και @@στηκα για την "κουλτούρα" τους.Επίσης αυτο το θέαμα δεν το βλεπω σαν πολιτισμό τους , είναι ΑΠΟΛΙΤΙΣΤΟΙ.
Αν δηλαδή σφάζανε και ανθρώπους από κουλτούρα θα έπρεπε να το κατανοήσω? Για μένα τα δελφίνια είναι άνθρωποι ίσως και πάνω από μας τελικά ....

*ας μην τα συγκρίνουμε με αγελάδες και αρνιά[quote]

MaryL. afti itan i apopsi sou arxika kai aftin sxoliasa....An afto den einai lathos epilektikotita tote eilikrina sygnwmi.......Peri ilithiwn epixeirimatwn to afinw....Gnwmi sou

File Azach den anaferomoun se sena proswpika. Epeidi omws edw kai arketa xronia oloi milane gia ola xwris kanena stoixeio exei katantisei kathe sxetiki koubenta ena baxalo. Fysika kai gia tin dytiki propaganda sikwnei megali koubenta kai den mporoume mesw internet na to analysoyme.

Telos epeidi mallon den egine katanoiti i thesi mou epanalambanw.
PROSWPIKA thewrw oti ola xekinane apo emas kai gyrnane se emas. Kata synepeia koitaw ti kanw EGW. Den me apasxolei i dytiki propaganda dioti prospathw gia kathe thema pou me endiaferei na akouw kai tin alli plevra. Me stenaxwrei toso h sfagi twn delfiniwn oso kai i sfagi twn tonwn stin Sikelia opws prostazei i paradosi tous. Opws kai i sfagi twn 4 stirwn konta sto miso kilo pou exw dei se polles fwtografies.
TI MPORW NA KANW AMESA?
To mono pou mporw na kanw amesa einai na stamatisw egw na bgazw stirakia....
TI MPORW NA KANW GIA TO MELLON?
Na ekpedeftw kai na ekpedefsw ta paidia mou.
[/quote]
Afropsaros

Νέα δημοσίευσηαπό CLIPPER » 15 Μαρ 2007, 14:27

nmoiras έγραψε:Το θέμα δεν είναι να σώσουμετον κόσμο αλλά να είμαστε συνεπείς με αυτά που λέμε.

Μεγάλη κουβέντα αυτό!!!!!! Καθορίζει μια ολόκληρη στάση ζωή. Μια φιλοσοφία ζωής... Μπορεί ν συνδεθεί και με άλλο θέμα που συζητείται στο forum, άσχετο με το περιβάλλον

Μαίρη αν απορρίπτεις τα σεμινάρια μπορείς να προτείνεις κάτι άλλο για να ευαισθητοποιηθεί ο κόσμος;
Σαν αρχική κίνηση θα ήταν ενδιαφέρον ψαροντουφεκάδες να οργανώσουν κάτι τέτοιο... Αναλαμβάνω τη διάχυση της πληροφορίας στον εκπαιδευτικό χώρο αν θέλετε...
Με εκτίμηση, Θανάσης

"Λίγα, αλλά ώριμα" Carl Gauss
Άβαταρ μέλους
CLIPPER

Νέα δημοσίευσηαπό PanEx » 15 Μαρ 2007, 14:37

Κι'εμένα με ενδιαφέρει ένα τέτοιο σεμινάριο,το spearfishingforum.gr μπορεί να νοικιάσει μιά αίθουσα ξενοδοχείου για μιά τέτοια συγκέντρωση,...
Μοίρας,Θεόφιλος,Μανώλης,..........τι λέτε;;
Mη πιστεύεις όσα γράφονται στα φόρουμς.....
Άβαταρ μέλους
PanEx
Site Admin

Νέα δημοσίευσηαπό theo-attack » 15 Μαρ 2007, 14:46

Πάνο προσωπικά θα μπορούσα να διαθέσω μερικές ώρες αν μπορούσα να καταλάβω ότι θα έπιανε τόπο... Είμαστε ήδη τρεις σχετικοί με το θέμα (εντός της Αθήνας). Νομίζω ότι υπάρχουν οι γνώσεις και η εμπειρία αλλά δεν ξέρω αν υπάρχει η διάθεση. Πάντως αν ποτέ γινόταν κάτι τέτοιο θα ήταν αρκετά ανώδυνο (και συνεπώς πιο εύκολο) να συζητάγαμε για θέματα εκτός ΨΤ.

Θεόφιλος
theo-attack

Νέα δημοσίευσηαπό CLIPPER » 15 Μαρ 2007, 14:51

Εξαρχίδης έγραψε:Κι'εμένα με ενδιαφέρει ένα τέτοιο σεμινάριο,το spearfishingforum.gr μπορεί να νοικιάσει μιά αίθουσα ξενοδοχείου για μιά τέτοια συγκέντρωση,...

Για κάτι τέτοιο θα έμπαινα στα έξοδα να ανέβω Αθήνα...!!!!!!!!!!!!
Πάνο ανοιχτό στο κοινό υποθέτω, έτσι;
Με εκτίμηση, Θανάσης

Άβαταρ μέλους
CLIPPER

Νέα δημοσίευσηαπό Mary L. » 15 Μαρ 2007, 15:09

Το τι θα κάνει ο καθένας με τα παιδιά του είναι καθαρά δική του ευθύνη στο θέμα της διαπαιδαγώγησης και φυσικά καλά θα κάνουμε να διδάξουμε στα παιδιά μας κάποιες αρχές και ευαισθησίες , αλλά το θεμα δεν σταματαει στο σπίτι του καθενός .

Σεμινάρια έχω δει πολλά τέτοιου είδους όπως και περί εθελοντισμού για αναδασώσεις κτλπ ...γίνονται εδω και χρόνια χωρίς κανένα αποτέλεσμα.
Εγώ κι εσύ ό,τι και να προτείνουμε δε θα γίνει τίποτα για να αλλάξουν αυτά που συμβαίνουν στον πλανητη. Τώρα αν νομίζεις ότι θα αλλάξεις τη συνείδηση των ψ/καδων κανοντας ένα τέτοιο σεμινάριο εχω την εντύπωση ότι θα το κάνεις τζάμπα...Αυτοί που θα πάρουν μέρος σε ένα τετοιο σεμινάριο θα είναι ήδη συνειδητοποιημενοι για να ρθουν και δε θα μαθουν κατι καινούργιο. Δεν είναι σεμινάριο υποξίας είναι κάτι εντελώς διαφορετικό.

Για το θέμα στο οποιο αναφερόμαστε δεν έχω να προτείνω τίποτα για το σήμερα αλλά μόνο για το μέλλον και επειδή είναι πολιτικού περιεχομένου δε θέλω να επεκταθώ.

Υ.Γ. Afropsaros μίλησα σε σχέση με τα δελφίνια τα οποία θεωρούνται ανώτερα θηλαστικά σε σχέση με αγελάδες , από κει και πέρα μιλάμε για διαχείρηση όπως πολύ σωστά έθεσε το θέμα ο Θοδωρής , θες να μου πεις τώρα ότι είτε σκοτώνουν αγελάδες είτε ανθρώπους είναι το ίδιο?
Μια πληγωμένη Φώκια...
Άβαταρ μέλους
Mary L.

Νέα δημοσίευσηαπό nmoiras » 15 Μαρ 2007, 15:17

Εξαρχίδης έγραψε:Κι'εμένα με ενδιαφέρει ένα τέτοιο σεμινάριο,το spearfishingforum.gr μπορεί να νοικιάσει μιά αίθουσα ξενοδοχείου για μιά τέτοια συγκέντρωση,...

Εγώ λέω όχι.
Άβαταρ μέλους
nmoiras
Site Admin

Νέα δημοσίευσηαπό CLIPPER » 15 Μαρ 2007, 15:25

Mary L. έγραψε:Τώρα αν νομίζεις ότι θα αλλάξεις τη συνείδηση των ψ/καδων κανοντας ένα τέτοιο σεμινάριο εχω την εντύπωση ότι θα το κάνεις τζάμπα...

Δεν έχω τέτοιες αυταπάτες Μαίρη και καταλαβαίνω ότι πολλές φορές τα περισσότερα σεμινάρια λειτουργούν περισσότερο ως άλλοθι της δικής μας συνείδησης.
Ξέρεις σε τι ποντάρω περισσότερο, εκτός από κάποια πράγματα που θα ακούσω και θα μάθω; Στην προσωπική επαφή. Στο ότι σου δίνουν την ευκαιρία να βρεθείς με ανθρώπους και να συζητήσεις... Στο ότι ο άλλος έχει πια αναγνωρισιμότητα από σένα. Ότι παύεις να νιώθεις τόσο μόνος και τόσο ρομαντικός. Και αυτό την επόμενη φορά θα φέρει 1-2 περισσότερους και μετά πάλι το ίδιο. Μέχρι που τελικά θα συνειδητοποιήσεις ότι έχει αναπτυχθεί ένα μικρό ρεύμα που πριν ήταν σκόρπιο. Η εξελικτική αυτή διαδικασία είναι δυναμική αρκεί να έχει ένα σταθερό ρυθμό. Με ένα πυροτέχνημα δε γίνεται η νύχτα μέρα.

Συμφωνώ με το Θεόφιλο ότι δε θα έπρεπε να περιοριστεί μόνο στη σχέση ψαροντούφεκου-περιβάλλοντος...
Ίσως μια γενικότερη συζήτηση περί αλιευτικών αποθεμάτων και θαλάσσιου πλούτου να ήταν γοητευτικότερη για ευρύ κοινό. Μια προσπάθεια γνωριμίας με τα πλάσματα κάτω από την επιφάνεια και πως συρρικνώνεται ο ζωτικός τους χώρος.
Με εκτίμηση, Θανάσης

Άβαταρ μέλους
CLIPPER

Νέα δημοσίευσηαπό PanEx » 15 Μαρ 2007, 15:26

Γιατί δεν βλέπεις να υπάρχει όφελος σ'όσους το παρακολοθήσουν;;ή για άλλο λόγο και ποιό;
Mη πιστεύεις όσα γράφονται στα φόρουμς.....
Άβαταρ μέλους
PanEx
Site Admin

Νέα δημοσίευσηαπό nmoiras » 15 Μαρ 2007, 15:32

Ρώτησες και είπα όχι. Κάποιους λόγους θα έχω.

Απλά πράγματα.... 8-)

Για μένα μιλάω όχι για τους δυο συναδέλφους.

Υ.Γ. μπορεί και να είμαι ντροπαλός που ξέρεις;
Άβαταρ μέλους
nmoiras
Site Admin

Νέα δημοσίευσηαπό Mary L. » 15 Μαρ 2007, 15:37

CLIPPER έγραψε:
Mary L. έγραψε:Τώρα αν νομίζεις ότι θα αλλάξεις τη συνείδηση των ψ/καδων κανοντας ένα τέτοιο σεμινάριο εχω την εντύπωση ότι θα το κάνεις τζάμπα...

Δεν έχω τέτοιες αυταπάτες Μαίρη και καταλαβαίνω ότι πολλές φορές τα περισσότερα σεμινάρια λειτουργούν περισσότερο ως άλλοθι της δικής μας συνείδησης.
Ξέρεις σε τι ποντάρω περισσότερο, εκτός από κάποια πράγματα που θα ακούσω και θα μάθω; Στην προσωπική επαφή. Στο ότι σου δίνουν την ευκαιρία να βρεθείς με ανθρώπους και να συζητήσεις... Στο ότι ο άλλος έχει πια αναγνωρισιμότητα από σένα. Ότι παύεις να νιώθεις τόσο μόνος και τόσο ρομαντικός. Και αυτό την επόμενη φορά θα φέρει 1-2 περισσότερους και μετά πάλι το ίδιο. Μέχρι που τελικά θα συνειδητοποιήσεις ότι έχει αναπτυχθεί ένα μικρό ρεύμα που πριν ήταν σκόρπιο. Η εξελικτική αυτή διαδικασία είναι δυναμική αρκεί να έχει ένα σταθερό ρυθμό. Με ένα πυροτέχνημα δε γίνεται η νύχτα μέρα.

Συμφωνώ με το Θεόφιλο ότι δε θα έπρεπε να περιοριστεί μόνο στη σχέση ψαροντούφεκου-περιβάλλοντος...
Ίσως μια γενικότερη συζήτηση περί αλιευτικών αποθεμάτων και θαλάσσιου πλούτου να ήταν γοητευτικότερη για ευρύ κοινό. Μια προσπάθεια γνωριμίας με τα πλάσματα κάτω από την επιφάνεια και πως συρρικνώνεται ο ζωτικός τους χώρος.

Θα ήταν προτιμότερο να διαδήλωνες όπως έκανα εγώ για το άρθρο 24 για το περιβάλλον .
Και θα συζητούσες και θα διαδήλωνες και θα προβληματιζόσουνα ....

Υ.Γ. Ο κόσμος πλέον έχει μάθει να βλέπει σκουπίδια από την τηλεοραση, δεν τα ζητάει αυτά του μάθανε να βλεπει.
( η πλειοψηφία,γιατί υπάρχουν και άνθρωποι με αντιστάσεις όμως δεν είμαστε όλοι ίδιοι) ..
.Αν δεν έχεις φάει στη ζωή σου καλό ψάρι και τρώς μόνο ιχθυοτροφείου όταν θα φας το καλό δε θα σου αρέσει
Μια πληγωμένη Φώκια...
Άβαταρ μέλους
Mary L.

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Περιβάλλον καί διαχείριση.

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 3 επισκέπτες