• Ανακοινώσεις
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση
  • Ανακοινώσεις
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση
  • Ανακοινώσεις
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση
  • Ανακοινώσεις
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

φρικη

Προσέχουμε για να έχουμε.

Νέα δημοσίευσηαπό T-Factor » 14 Μαρ 2007, 15:39

ΡΗΧΟΠΑΤΙΑΣ έγραψε:
ΓΙΩΡΓΟΣ έγραψε:
ΡΗΧΟΠΑΤΙΑΣ έγραψε:Πολλοι απο μας ειμαστε περηφανοι για εναν αρχαιο Ελληνα που σφαγιασε εκκατομυρια ανθρωπους για να κατακτησει τον κοσμο...

Δεν θα έπρεπε;

OXI.-

Κεφαλαία; Τελεία και παύλα; Μάλιστα.
Σορυ για το οφ τόπικ....παρασύρθηκα...
Άβαταρ μέλους
T-Factor

Νέα δημοσίευσηαπό hunter » 14 Μαρ 2007, 16:05

B.RenStorMinG έγραψε:OK.Αλλα οταν πριν πολλα χρονια διαβασα το "Ο γερος κι η θαλασσα ",η αναφορα του στο οτι εβγαζε δελφινια για να τρεφεται οσες μερες θα ψαρευε,καπως με χαλασε ,αλλα εγινε σεβαστη σαν πραξη επιβιωσης.
.

εδω πιστευω οτι δεν ενοουσε τα δελφινια αλλα τους δικους μας κυνηγους
που λεγονται και dolphinfish.
παρ'ολα αυτα η σφαγη δελφινιων σιγουρα δεν μπορει να δικαιολογηθει
πισω απο κουλτουρες και διατροφικες συνηθειες.

φιλικα hunter
hunter

Νέα δημοσίευσηαπό CLIPPER » 14 Μαρ 2007, 16:25

Εξαρχίδης έγραψε:Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί μπλέκουμε την "σφαγή" των δελφινιών με τούς πολέμους και τους ανθρώπους,ενας οχι και τόσο πετυχημένος παραλληλισμός είναι,..........μείνουμε στο θέμα μας.

Πάνο, άποψή μου είναι ότι δεν είναι δυνατόν να στεναχωριόμαστε για τα δελφίνια αλλά να ξεχνάμε τους ανθρώπους. Επιπλέον και τα δύο είναι αποτελέσματα της ίδιας παθογένειας που χαρακτηρίζει το σύγχρονο πολιτισμό. Το παράδειγμα με τις σφαγές των λαών που ανέφερα δείχνει ότι η ίδια διαστρεβλωμένη αντίληψη των πραγμάτων που μας οδηγεί στο να εκμεταλλευόμαστε τη φύση χωρίς έλεος μας φτάνει τελικά μέχρι του σημείου να "τρώμε τις δικές μας σάρκες". Το ίδιο μας το είδος.
Αυτό δεν αποτελεί γνώρισμα ενός μόνο λαού αλλά είναι καθολικό στην ανθρωπότητα (ξεπερνάω έτσι και πιθανούς ρατσιστικούς σκοπέλους). Επειδή λοιπόν άποψή μου είναι να προσπαθώ να χτυπήσω στην αιτία του κακού και όχι το σύμπτωμα αναζητώ το κοινό στοιχείο που συνδέει όλη την ανθρωπότητα σε αυτή την παράλογη αντίληψη.

Προτείνω λοιπόν ως αδύναμο κρίκο την ελλειπή παιδεία...
Έχει κάποιος να προτείνει κάτι άλλο;
Με εκτίμηση, Θανάσης

"Λίγα, αλλά ώριμα" Carl Gauss
Άβαταρ μέλους
CLIPPER

Νέα δημοσίευσηαπό Spazar » 14 Μαρ 2007, 16:32

CLIPPER έγραψε:Έχει κάποιος να προτείνει κάτι άλλο;

Ναι το Σ/Κ που έρχεται να πάτε ΟΛΟΙ για ψάρεμα
8-)
Την υγεία μου να έχω......να ψαρεύω
Άβαταρ μέλους
Spazar

Νέα δημοσίευσηαπό CLIPPER » 14 Μαρ 2007, 16:42

Spazar έγραψε:
CLIPPER έγραψε:Έχει κάποιος να προτείνει κάτι άλλο;

Ναι το Σ/Κ που έρχεται να πάτε ΟΛΟΙ για ψάρεμα
8-)

:lol: :lol: :lol: :lol:
Είμαι σε περίοδο αποθεραπείας ρε Λεφ, και το έχω ρίξει στη φιλοσοφία :lol: :lol: :lol:
Με εκτίμηση, Θανάσης

Άβαταρ μέλους
CLIPPER

Νέα δημοσίευσηαπό T-Factor » 14 Μαρ 2007, 16:49

CLIPPER έγραψε:Προτείνω λοιπόν ως αδύναμο κρίκο την ελλειπή παιδεία...

Συμφωνώ απολύτως.
Και να προσθέσω την παραπαιδεία και την αμπελοφιλοσοφία.

Η ιστορία δεν μαθαίνετε ούτε στο διαδύκτιο, ούτε στα καφενεία, ούτε πολύ περισσότερο από τις κατευθυνόμενες, προπαγανδιστικές μπουρδολογίες διαφόρων ινστρουκτώρων.
Άβαταρ μέλους
T-Factor

Νέα δημοσίευσηαπό CLIPPER » 14 Μαρ 2007, 16:58

ΓΙΩΡΓΟΣ έγραψε:Συμφωνώ απολύτως.

Η ιστορία δεν μαθαίνετε ούτε στο διαδύκτιο, ούτε στα καφενεία, ούτε πολύ περισσότερο από τις κατευθυνόμενες, προπαγανδιστικές μπουρδολογίες διαφόρων ινστρουκτώρων.

Κι εγώ συμφωνώ απολύτως! Μπορείς σε παρακαλώ πολύ τότε να διαγράψεις τα βιβλία που μας προτείνεις;
Γιατί:
α) Θα μπορούσα να σου παραθέσω άλλους 10 τίτλους που θα περιγράφουν τα ακριβώς αντίθετα
β) Η παράθεση τίτλων με αυτή την έννοια δεν αποτελεί καν επιχείρημα σε μια συζήτηση και
γ) Αν δε θέλεις μπουρδολογική προπαγάνδα από ινστρούκτωρες (αλήθεια πως προκείπτουν όλα αυτά ακόμη δε κατάλαβα) μπορείς να είσαι πιο ήπιος στις εκφράσεις σου.
Με εκτίμηση, Θανάσης

Άβαταρ μέλους
CLIPPER

Νέα δημοσίευσηαπό PanEx » 14 Μαρ 2007, 17:12

Παρακαλώ! :!:
Mη πιστεύεις όσα γράφονται στα φόρουμς.....
Άβαταρ μέλους
PanEx
Site Admin

Νέα δημοσίευσηαπό T-Factor » 14 Μαρ 2007, 17:20

CLIPPER έγραψε:
ΓΙΩΡΓΟΣ έγραψε:Συμφωνώ απολύτως.

Κι εγώ συμφωνώ απολύτως! Μπορείς σε παρακαλώ πολύ τότε να διαγράψεις τα βιβλία που μας προτείνεις;
Γιατί:
α) Θα μπορούσα να σου παραθέσω άλλους 10 τίτλους που θα περιγράφουν τα ακριβώς αντίθετα
β) Η παράθεση τίτλων με αυτή την έννοια δεν αποτελεί καν επιχείρημα σε μια συζήτηση και
γ) Αν δε θέλεις μπουρδολογική προπαγάνδα από ινστρούκτωρες (αλήθεια πως προκείπτουν όλα αυτά ακόμη δε κατάλαβα) μπορείς να είσαι πιο ήπιος στις εκφράσεις σου.

α) Αντίθετα από τι; Έθεσα κάποια θέση για να βρείς αντίθεση;
β) Άποψη σου. Η δική μου είναι ότι η μελέτη σου δίνει επιχειρήματα για να διεξάγεις μια συζήτηση. Αλλιώς φτάνεις εδώ:
γ) καφενειακού επιπέδου και όχι πάντα καλοπροαίρετης* πληροφορίας.
* Εδω κολλάν οι ινστρούκτορες.

Ποιά ακριβώς έκφραση δεν ήταν ήπια;Τα περί ιστρουκτώρων;Ή η μπουρδολογική προπαγάνδα; Δες ένα οποιοδόποτε δελτίο ειδήσεων το βράδυ και θα καταλάβεις τι εννοώ.
Όσο για μαθήματα συμπεριφοράς, αντιπαρέρχομαι.
Άβαταρ μέλους
T-Factor

Νέα δημοσίευσηαπό CLIPPER » 14 Μαρ 2007, 17:34

ΓΙΩΡΓΟΣ έγραψε:α) Αντίθετα από τι; Έθεσα κάποια θέση για να βρείς αντίθεση;
β) Άποψη σου. Η δική μου είναι ότι η μελέτη σου δίνει επιχειρήματα για να διεξάγεις μια συζήτηση. Αλλιώς φτάνεις εδώ:

Ποιά ακριβώς έκφραση δεν ήταν ήπια;Τα περί ιστρουκτώρων;Ή η μπουρδολογική προπαγάνδα; Δες ένα οποιοδόποτε δελτίο ειδήσεων το βράδυ και θα καταλάβεις τι εννοώ.

Α) Από την οποιαδήποτε θέση που μπορεί να έχουν τα συγκεκριμένα βιβλία. Η επιστήμες είναι δυναμικές λειτουργίες και επομένως σε κάθε θέση μπορεί να υπάρχει και η αντίθεση... σωστή ή λάθος αλλά υπάρχει. Η δικιά σου είναι μάλλον εμφανής και σεβαστή κατά τα υπόλοιπα.
Β) Συμφωνούμε. Σε τι συμπεράσματα σε έχει οδηγήσει η μελέτη σου λοιπόν; Το "πάρε και διάβασε" δεν είναι θέση... μάλλον για υποτιμητική συμπεριφορά μου κάνει.
Γ) Δε σε χαρακτήρισε κανείς ΜΕ ΟΠΟΙΟΝΔΗΠΟΤΕ χαρακτηρισμό. Πόσο δε μάλλον με αρνητικού ύφους χαρακτηρισμούς. Επομένως υπέπεσες σε φάουλ.

Μπορείς τώρα σε παρακαλώ να γυρίσεις πίσω στο θέμα μας;

Προτείνω λοιπόν ως αδύναμο κρίκο την ελλειπή παιδεία...

Εννοείται πως η άποψή μου επιδέχεται αμφισβήτησης!
Με εκτίμηση, Θανάσης

Άβαταρ μέλους
CLIPPER

Νέα δημοσίευσηαπό T-Factor » 14 Μαρ 2007, 17:50

CLIPPER έγραψε:
ΓΙΩΡΓΟΣ έγραψε:α) Αντίθετα από τι; Έθεσα κάποια θέση για να βρείς αντίθεση;

Α) Από την οποιαδήποτε θέση που μπορεί να έχουν τα συγκεκριμένα βιβλία. Η επιστήμες είναι δυναμικές λειτουργίες και επομένως σε κάθε θέση μπορεί να υπάρχει και η αντίθεση... σωστή ή λάθος αλλά υπάρχει. Η δικιά σου είναι μάλλον εμφανής και σεβαστή κατά τα υπόλοιπα.
Β) Συμφωνούμε. Σε τι συμπεράσματα σε έχει οδηγήσει η μελέτη σου λοιπόν; Το "πάρε και διάβασε" δεν είναι θέση... μάλλον για υποτιμητική συμπεριφορά μου κάνει.
Γ) Δε σε χαρακτήρισε κανείς ΜΕ ΟΠΟΙΟΝΔΗΠΟΤΕ χαρακτηρισμό. Πόσο δε μάλλον με αρνητικού ύφους χαρακτηρισμούς. Επομένως υπέπεσες σε φάουλ.

Μπορείς τώρα σε παρακαλώ να γυρίσεις πίσω στο θέμα μας;

α)Λίγο ομιχλώδες και αρκετά υποθετικό δεν νομίζεις;
β)Μακάρι να υπήρχε ο χώρος για μεγαλύτερη κουβέντα. Υποτιμητικό δεν νομίζω. Με φίλους και φίλες (και από εδώ μέσα) ανταλλάσουμε πολύ συχνά βιβλία.
γ)Δεν με χαρακτήρισε κανείς. Η δική σου όμως προτροπή για ηπιότερες εκφράσεις θεωρώ ότι ήταν εσφαλμένη.

Δεν έφυγα εγώ από το θέμα μας.

Ελπίζω να εννοείς την υπογραφή σου.
Άβαταρ μέλους
T-Factor

Νέα δημοσίευσηαπό CLIPPER » 14 Μαρ 2007, 18:11

Α) Αντιθέτως!! Πολύ ξεκάθαρο...
Β) Δε φάνηκε αυτό από το post σου...
Γ) Στο εξήγησα πιο πάνω... Αφού όμως νομίζεις ότι καλώς έπραξες... τι να πω;

Μπορούμε τώρα να πάμε πίσω στο θέμα μας;
Με εκτίμηση, Θανάσης

Άβαταρ μέλους
CLIPPER

Νέα δημοσίευσηαπό nmoiras » 14 Μαρ 2007, 18:55

Ρε σεις ....

Μπερδεύτηκα (γιατί διαβάζω και γρήγορα)... ώπα
... τι βρεγμένος τι μούσκεμα
Άβαταρ μέλους
nmoiras

Νέα δημοσίευσηαπό ΡΗΧΟΠΑΤΙΑΣ » 14 Μαρ 2007, 18:57

ΓΙΩΡΓΟΣ έγραψε:Η ιστορία δεν μαθαίνετε ούτε στο διαδύκτιο, ούτε στα καφενεία, ούτε πολύ περισσότερο από τις κατευθυνόμενες, προπαγανδιστικές μπουρδολογίες διαφόρων ινστρουκτώρων.

Πηγα για ενα δυωρο υπνακο γιατι περασα τη μερα μου στο "παιδων" :( και εχασα ολη τη συζητηση ρε γαμωτο. :(

Συμφωνω απολυτως με τα παραπανω...αλλωστε την ιστορια τη γραφουν οι νικητες, με οτι αυτο μπορει να σημαινει για τις καλες τους προθεσεις... Απο την αλλη μιλαμε για θεματα που 10 χρονια να προσπαθουμε να βρουμε ακρη...δεν θα τα καταφερουμε ουτε δια ζωσης...οχι απο το ιντερνετ.
Εδω το ιδιο ακριβως πραγμα, εσυ το λες επανασταση κι εγω πραξικοπημα....τι περιμενεις να βγει;

Για τους τιτλους που προτεινεις δεν ξερω....να το ψαξω; :wink:
Εγω παντως δεν σου προτεινω κατι...διαβαζε οτι θες.
ΠΟΤΕ ξανά χωρίς ζώνη στο αυτοκίνητο.-
Άβαταρ μέλους
ΡΗΧΟΠΑΤΙΑΣ

Νέα δημοσίευσηαπό Δραπέτης » 14 Μαρ 2007, 19:24

Σχετικά με τον Χέμινγουέι, να υπερθεματίσω σε αυτά που λέει ο Hunter.

Τα dolphinfish είναι οι δικοί μας οι κυνηγοί. Οταν ήμουν 12 χρονώ είχα σοκαριστεί με την μετάφραση του βιβλίου που έλεγε ότι ο "Γέρος" έπιανε "δελφίνια" αλλά αν διαβάσεις προσεκτικότερα, περιγράφει ότι τα πιάνει με ελαφριά συρτή και με το ένα μόνο χέρι (άρα μικρό ψάρι), αφού το άλλο του χέρι είναι πιασμένο και απασχολημένο με την πετονιά που έχει αγκιστρωθεί ο ξιφιός...
Χρήστος Παπαναστασίου
Δραπέτης

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Περιβάλλον καί διαχείριση.

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 4 επισκέπτες