• Ανακοινώσεις
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση
  • Ανακοινώσεις
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση
  • Ανακοινώσεις
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση
  • Ανακοινώσεις
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

φρικη

Προσέχουμε για να έχουμε.

Νέα δημοσίευσηαπό CLIPPER » 17 Μαρ 2007, 02:41

Για να καταλήξει που ρε Φοίβο;
Ότι ο αγώνας του δελφινιού είναι το ίδιο αγνός;;;;;!!!!

Ή ότι τα δελφίνια κάνουν αγώνες παρόμοιους με αυτών των φοιτητών;;;;!!!!

Και για εμάς αυτό θα πρέπει να σημαίνει ότι τα δελφίνια αξίζουν καλύτερης μεταχείρισης;!
Κάπως "περίεργο" δεν είναι ένα τέτοιο επιχείρημα για να καταλήξω σε ένα τέτοιο συμπέρασμα;
Με εκτίμηση, Θανάσης

"Λίγα, αλλά ώριμα" Carl Gauss
Άβαταρ μέλους
CLIPPER

Νέα δημοσίευσηαπό CLIPPER » 17 Μαρ 2007, 04:13

Phoevos έγραψε:Είναι περίεργο, Κανέλη είναι αυτή (sorry, αλλά δεν τρελαίνομαι μαζί της, παρόλο που της αναγνωρίζω ότι χρησιμοποιεί ικανότατα το λόγο).

Ντρέπεσαι να πεις ότι μοιάζει περισσότερο με "λογικό ακροβατισμό" ότι γράφει?!
Κι εγώ την παρακολουθώ περισσότερο για την τεράστια πληροφόρηση που έχει... Κινητό πρακτορείο τύπου είναι!!

Αλλά από το δελφίνι στους φοιτητές και πάλι πίσω δε μου "δένει". Λυπάμαι...

Και επειδή εδώ η κουβέντα εστιάζεται στα δελφίνια, τα πράγματα είναι απλά...
Είναι κρίμα και άδικο να σφαγιάζονται στη σύγχρονη εποχή αυτά τα πλάσματα ειδικά με αυτόν το βάναυσο τρόπο ΑΛΛΑ δε θα φτάσω ποτέ να καταδικάσω ένα λαό με πολιτισμό μερικών χιλιάδων ετών για μια συνήθειά του απλά και μόνο επειδή είναι διαφορετική από τα δικά μου ήθη!
Η ιστορία έχει να επιδείξει άπειρα παραδείγματα που από κάτι τέτοια ξεκίνησαν δαιμονοποιήσεις ολόκληρων λαών ενώ οι πραγματικοί σκοποί ήταν πάντα σκοτεινοί και εντελώς διαφορετικοί από τις αφορμές που χρησιμοποιήθηκαν.
Η προστασία των δελφινιών όπως και όλων των υπολοίπων πλασμάτων έχει μια αυθύπαρκτη οντότητα μέσα στο μυαλό μου, ανεξάρτητα από το αν την κάνει Έλληνας, Ιάπωνας ή Σκανδιναβός. Επίσης για εμένα δε τίθεται θέμα σύγκρισης με τους θανάτους παιδιών από υποσιτισμό ή πόλεμο, ας πούμε. Φυσικά και σημαντικότερο ζήτημα θεωρώ την προστασία του δικού μου είδους, όπως πιστεύω θα έκαναν και τα δελφίνια αν είχαν τη δυνατότητα επιλογής...!! Είναι όμως θέμα παιδείας, κατά την άποψή μου να έχω την ικανότητα, κατά περίπτωση, να θέτω αυτά τα ζητήματα σε παράλληλα επίπεδα δράσης, αναλόγως των συνθηκών.
Με εκτίμηση, Θανάσης

Άβαταρ μέλους
CLIPPER

Νέα δημοσίευσηαπό Mary L. » 17 Μαρ 2007, 09:44

Phoevos έγραψε:
CLIPPER έγραψε:Συγνώμη... αλλά επειδή είμαι λίγο "αργός", μπορεί κάποιος/α να μου εξηγήσει τι θέλει να πει η ποιήτρια?

Κάνει τον παραλληλισμό μεταξύ της ανθρώπινης φύσης των συναισθημάτων του δελφινιού και τη συγκίνηση για την ΕΝΣΥΝΕΙΔΗΤΗ απόφαση του να χάσει τη ζωή του, με την υπάρχουσα κατάσταση στο χώρο της παιδείας για τους φοιτητές με την ενσυνείδητη απόφαση των φοιτητών να παλεύουν στους δρόμους για ένα καλύτερο αύριο για όλους μας.

Διαγραμματικά υπάρχουν οι απεικονίσεις (αντιστοιχίες)
Τραγική κατάσταση Δελφινιού -> Τραγική κατάσταση πανεπιστημίου για τους Φοιτητές
Απεργιά πείνας Δελφινιού -> Καταλήψεις φοιτητών και κινητοποιήσεις γενικότερα.

Θερμή παράκληση, αν θέλετε να συζητήσουμε το θέμα με τους φοιτητές, ανοίξτε άλλο τόπικ, για να τα πούμε καλύτερα (έχω ευαισθησία στο θέμα :oops: .... )

Φιλικά
Φοίβος

Κάνετε πολύ μεγάλο λάθος αν νομίζετε ότι ήταν άσχετο αυτό που παρέθεσα . Προσωπική μου άποψη είναι ότι η παιδεία έχει πολύ άμεση σχέση με΄ολα όσα συμβαίνουν στο περιβάλλον και την αδιαφορία της πλειοψηφίας για αυτό. Άρα έχει σχέση και με τα δελφίνια αλλά και τα "δελφίνια" 8-)

Προς το παρόν δεν έχω κάτι άλλο να πω μιας και αυτή την ώρα στη δουλεία μου εδώ και πολύ ώρα ετοιμαζόμαστε να υποδεχτούμε 2 υπουργούς τους οποίους η πλειοψηφία της αδιαφορίας επέλεξε να ορίζουν το "καλό" μας και να τους πιάνει ο πόνος τώρα Σαββατιάτικα για τους ρύπους του εργοστασίου που δουλεύω ....Από Δευτέρα είμαι σίγουρη ότι οι ρύποι εδώ θα ΜΕΙΩΘΟΥΝ δραματικά στα χαρτιά και θα αυξηθεί κάτι άλλο στα παντελόνια τους......

Καλημέρα Ελλάδα....
Μια πληγωμένη Φώκια...
Άβαταρ μέλους
Mary L.

Νέα δημοσίευσηαπό CLIPPER » 17 Μαρ 2007, 11:21

Mary L. έγραψε:Κάνετε πολύ μεγάλο λάθος αν νομίζετε ότι ήταν άσχετο αυτό που παρέθεσα .

Βρε Μαίρη... δε θεωρώ ότι αυτό που παρέθεσες είναι άσχετο. Με την ουσία των γραφομένων διαφώνησα απλά.
Με εκτίμηση, Θανάσης

Άβαταρ μέλους
CLIPPER

Νέα δημοσίευσηαπό azach » 17 Μαρ 2007, 12:29

Καλημέρα

CLIPPER έγραψε:Είναι κρίμα και άδικο να σφαγιάζονται στη σύγχρονη εποχή αυτά τα πλάσματα ειδικά με αυτόν το βάναυσο τρόπο ΑΛΛΑ δε θα φτάσω ποτέ να καταδικάσω ένα λαό με πολιτισμό μερικών χιλιάδων ετών για μια συνήθειά του απλά και μόνο επειδή είναι διαφορετική από τα δικά μου ήθη!

Γιατί ένας πολιτισμός με μεγάλη ιστορία να πάρει άφεση ?
Προσωπικα, δεν με ενδιαφέρει αν τα τρώνε ή τι τα κάνουν ή ακόμα αν είναι δελφίνια, γατιά, ελέφαντες. Εγω κατακρίνω οτι αυτά τα "μαζικά" κυνήγια σταματάνε όταν είμαστε ενα βήμα απο το αφανισμό του είδους. βλέπε φάλαινες, τίγρεις, αρκούδες...ειναι μακρύς δυστυχως ο κατάλογος.

ΥΓ. Θα αρχίσει κάποιος το θέμα τις παιδείας? Αλλα μην καταλήξει η κουβέντα στα πολιτικά :idea:
ΘΑΝΑΣΗΣ
azach

Νέα δημοσίευσηαπό CLIPPER » 17 Μαρ 2007, 14:09

azach έγραψε:Γιατί ένας πολιτισμός με μεγάλη ιστορία να πάρει άφεση ?

Συνονόματε, άφεση δίνουν οι Πάπες και οι παπάδες. Εγώ δεν είμαι τίποτα από τα δύο...

Θεωρείς ότι μόνο αυτό το στοιχείο είναι ικανό να καταδικάσει έναν λαό με τέτοια προσφορά στον πανανθρώπινο πολιτισμό; Στο κάτω κάτω πως είσαι σίγουρος ότι στο εσωτερικό του συγκεκριμένου λαού δεν υπάρχουν και αντίθετες απόψεις; Θα τους καταδικάσεις και αυτούς;

Και στο τέλος τέλος καλό θα ήταν, για να αποφύγουμε λογικές του τύπου "πας μη Έλλην βάρβαρος" κατ' αναλογία με το "πας μη προστατεύων το περιβάλλον βάρβαρος" να ασχοληθούμε πιο προσεκτικά με τα του οίκου μας και μετά να διεκδικήσουμε θέσεις τιμητών του περιβάλλοντος.

Με άλλα λόγια... όταν θα σας δω να σκέφτεστε με τον ίδιο τρόπο για εμάς που χτυπάμε babies ψάρια ή για το δυναμίτη ή το νυχτερινό και να καταδικάζετε συλλήβδην τον ελληνικό λαό αυτή τη φορά τότε τουλάχιστον θα παραδεχτώ ότι η σκέψη σας έχει στοιχεία συνέπειας.

Υ.Γ.
Το ζήτημα της παιδείας είναι εξ' ορισμού πολιτικό. Μάλλον την κομματικοποίηση θες να αποφύγεις που με βρίσκει σύμφωνο.
Με εκτίμηση, Θανάσης

Άβαταρ μέλους
CLIPPER

Νέα δημοσίευσηαπό azach » 17 Μαρ 2007, 15:02

Συνονοματε, συμφώνώ μαζί σου.
Αλλά, η ιστορία του κάθε λαού δεν μπορεί να μας εμποδίσει να πούμε ότι καταστέφουν ένα κοματι του πλανήτη που είμαστε όλοι κάτοικοι. (αλλο θέμα αυτό κ άλλο θέμα τα δελφίνια, για μένα.)
Αν θυμάμαι καλα, έγραψα οτι 'καταδικάζω τα "μαζικά" κυνήγια', άρα αυτούς (ατομα,όχι λαόυς) που τα κάνουν κ αυτούς που τα υποστηρίζουν. Καμία σχέση με λαούς κ κράτη.
Οσο για την άφεση...λέξη είναι :) και η πρώτη που μου ήρθε στο μυαλό.

Υ.Γ. Ακριβώς αυτο. (δικό μου λάθος η διατύπωση, συγνώμη)
ΘΑΝΑΣΗΣ
azach

Νέα δημοσίευσηαπό CLIPPER » 18 Μαρ 2007, 22:29

azach έγραψε:Αλλά, η ιστορία του κάθε λαού δεν μπορεί να μας εμποδίσει να πούμε ότι καταστέφουν ένα κοματι του πλανήτη που είμαστε όλοι κάτοικοι. (αλλο θέμα αυτό κ άλλο θέμα τα δελφίνια, για μένα.)

Θάνο, και βέβαια όχι...! ΟΦΕΙΛΟΥΜΕ να το καταγγείλουμε και να το πολεμήσουμε αντιλαμβανόμενοι ίσως και μια φορά την παγκοσμιοποίηση με έναν πιο ουσιαστικό τρόπο.

azach έγραψε:Αν θυμάμαι καλα, έγραψα οτι 'καταδικάζω τα "μαζικά" κυνήγια', άρα αυτούς (ατομα,όχι λαόυς) που τα κάνουν κ αυτούς που τα υποστηρίζουν. Καμία σχέση με λαούς κ κράτη.

Έχεις δίκιο ρε Θάνο. Έτσι το έγραψες και να με συγχωρείς... Σε "πήρε η μπάλα" από κάτι απόψεις που διατυπώθηκαν νωρίτερα κάπως ακραίες για τις δικές μου αντιλήψεις. Έχω κάποια ευαισθησία σε τέτοιου είδους ζητήματα και παρασύρθηκα.

Νομίζω τώρα έχουμε κοινή βάση συνεννόησης :wink:
Με εκτίμηση, Θανάσης

Άβαταρ μέλους
CLIPPER

Νέα δημοσίευσηαπό Mary L. » 18 Ιουν 2007, 10:25

Μια πληγωμένη Φώκια...
Άβαταρ μέλους
Mary L.

Προηγούμενη

Επιστροφή στο Περιβάλλον καί διαχείριση.

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες