• Ανακοινώσεις
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση
  • Ανακοινώσεις
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση
  • Ανακοινώσεις
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση
  • Ανακοινώσεις
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Ροφός...to spear or not to spear!

Προσέχουμε για να έχουμε.

Νέα δημοσίευσηαπό Seriola » 18 Νοέμ 2006, 02:35

Καλησπερα Φοιβο.

Γιατι ρε Φοιβο 20 λογους;; Δυο, τρεις ειναι λιγοι δλδ; Ασε που καθε λογος ειναι και λιγο "individual", οποτε αμα πωτησεις 10 ΥΚ θα ακουσεις 20 γνωμες...
Η μηπως σε καταλαβα λαθος;

Φιλικα,

Δημητρης
Άβαταρ μέλους
Seriola

Νέα δημοσίευσηαπό kgian » 18 Νοέμ 2006, 02:51

Άμα μπουχτίσεις στον ροφό μετά μπορεί και να κάνεις κράτει για να χτυπας άλλα ψάρια. Και εγώ τα ίδια με εσένα έλεγα αλλά τώρα πλέον τους χτυπάω κατ επιλογή.
Άβαταρ μέλους
kgian

Re: Ροφός...to spear or not to spear!

Νέα δημοσίευσηαπό costaspap » 18 Νοέμ 2006, 12:40

Phoevos έγραψε:Θέλω τη βοήθεια σας: Αναζητώ 20 λόγους για να σταματήσω να χτυπάω ροφούς, παρακαλώ βοηθήστε με!!!

Φοίβος

Οριστε:
1.Σαργοι
2.Σηκιοι
3.Κακαρελοι
4.Κι αλλοι ροφοι
5.Η αισθηση που αποκτας μετα απο μερικες συναντησεις, οτι δεν ψαρευεις μονος (για να δουμε ειναι εδω ο Μητσος).
6.Για να χοντρυνει κι αλλο.
7.Για να τους χτυπαω εγω :P :P :P
costaspap

Νέα δημοσίευσηαπό Johnkokk » 18 Νοέμ 2006, 16:50

Νομίζω οτι αν αρχίσεις να κυνηγάς άλλα είδη μεγάλων ψαριών (π.χ. συναγρίδες, τσιπούρες, μαγιάτικα, μεγάλα λαυράκια) ενδεχομένως να γοητευτείς περισσότερο απ' το κυνήγι τους και έτσι να αφήσεις τους ροφούς.
Η αψαρία είναι επιλογή.
Βράγχια έχουν ΜΟΝΟ τα ψάρια.
Άβαταρ μέλους
Johnkokk
Site Admin

Νέα δημοσίευσηαπό Panestis » 18 Νοέμ 2006, 17:14

Φοίβο,εγώ δεν έχω να σου προτείνω 20 λόγους...μόνο...
άλλαξε τρόπο και τόπο ψαρέματος...
έχεις περιπλανηθεί στην σαχάρα της απέραντης ισοβαθούς αμμούδας;και ξαφνικά,μια πλάκα στο πουθενα...το καρδιοκτύπι που σου προκαλεί η θέα ενός κούτσουρου δύο μέτρα πιο δίπλα από το άνοιγμα της...
η έξαψη του να κυνηγάς σαργούς με συρτό στα 3-4 μέτρα βάθος στην φάτσα που χτυπάει ο βοριάς με το στομάχι σου να κοντεύει να βγει από το στόμα...
το θράσος με το οποίο κοιτάει ο λάβρακας την μύτη της βέργας ενώ εσύ δεν έχεις καν βουτήξει...

Έχει τόσα όμορφα θηράματα η θαλασσίτσα μας...
Το ροφό τον "έχεις" όπως λες,το να φτάσεις στο σημείο να αδιαφορείς στην θέα ενός ροφού το θεωρώ αδύνατο...είναι ενάντια στα ένστικτά σου...αυτά του κυνηγού...μόνο να τα χαλιναγωγήσεις μπορείς...
Πάλι τους έξυπνους τους πιάσαμε απ΄την μύτη...
Άβαταρ μέλους
Panestis

Νέα δημοσίευσηαπό PanEx » 18 Νοέμ 2006, 17:52

1,Γιατί κινδυνεύει ...όπως είπες,αυτός σάν λόγος κάνει για 19....

20,Γιά νά δούνε ελεύθερους ροφούς και τα εγγόνια μας.

Ετσι κι'αλλιώς σέ λίγο καιρό ό ροφός θά γίνει τό πιό ντεμοντέ θήραμα τού
ψ/τ καί θά βρεί τήν θέση πού τού αξίζει,τότε θά γίνει πραγματικός βασιλιάς,
γιατί τώρα δέν είναι.
Άβαταρ μέλους
PanEx
Site Admin

Νέα δημοσίευσηαπό Seriola » 18 Νοέμ 2006, 18:30

Εξαρχίδης έγραψε:1,Γιατί κινδυνεύει ...όπως είπες,αυτός σάν λόγος κάνει για 19....

γιατί τώρα δέν είναι.

Εγραψες Πανο, δεν εχω να προσθεσω τιποτα. :!: :!: :!:

Δημητρης.

ΥΓ. Για να μην παρεξηγηθω, και γω τους χτηπαω. Μακαρι μια μερα να γινω πληρης ΥΚ και να τους καμαρωνω ζωντανους...
Άβαταρ μέλους
Seriola

Νέα δημοσίευσηαπό joseph » 18 Νοέμ 2006, 22:26

Εξαρχίδης έγραψε:1,Γιατί κινδυνεύει ...όπως είπες,αυτός σάν λόγος κάνει για 19....

γιατί τώρα δέν είναι.

Δεν νομίζω οτι η κινδυνολογία είναι οτι καλύτερο. (δεν θέλω να ανεβάσω την φωτογραφία με τους ροφούς του περσινού C.L. Πάνο).

Το οτι δεν συναντάμε συχνά ροφούς στην Αττική, δεν πάει να πεί οτι δεν υπάρχουν.........
Πιστεύω οτι είναι βαθύτερα από τις ικανότητες των περισσοτέρων μας και πλέον ,καλά κρυμμένοι ,αφού μας έχουν πάρει χαμπάρι :wink:
Taj mahal Santorini island !!!!!
Άβαταρ μέλους
joseph

Νέα δημοσίευσηαπό CLIPPER » 18 Νοέμ 2006, 22:39

Με όλο το θάρρος φίλοι να θυμίσω το νόμο της φυσικής επιλογής του Δαρβίνου...
Πιτσιρικάς, θυμάμαι, διάβαζα στον Υ.Κ. ότι το θαλάμι του ροφού, ξεχωρίζει από τα μικρόψαρα που το περιτριγυρίζουν και από τα σκουπίδια του που βγάζει έξω καθώς είναι κάπως "τακτικός" νοικοκύρης.
Αυτό το τελευταίο δε το έχω δει ποτέ. Αυτό μπορεί να μας οδηγήσει στο πιθανό συμπέρασμα πως τα ψάρια που είχαν αυτή τη συνήθεια... απλά τα ξεπαστρέψαμε. (Κάναμε δηλαδή εμείς τη "φυσική επιλογή")
Έτσι βλέπεις ροφό πολύ δύσκολα πια.
Το ερώτημα που τίθεται όμως είναι άλλο.
Δεν είναι ανησυχητικό το γεγονός πως αντιστρέψαμε σε μόλις 40 χρόνια (περίπου τόσο δεν είναι η ζωή της εφεύρεσης της μάσκας;) τον βιολογικό κύκλο ενός είδους? Αυτό τι θα 'πρεπε να σημαίνει για εμάς?
Με εκτίμηση, Θανάσης

"Λίγα, αλλά ώριμα" Carl Gauss
Άβαταρ μέλους
CLIPPER

Νέα δημοσίευσηαπό Drakopoulos Theodore » 18 Νοέμ 2006, 23:00

1-10.Γιατί κινδυνεύει..

11-20. Γιατι ειναι ο μονος τροπος να πας παραπερα...
Δλδ, να δεις ψαροτοπους βγαλμενους απ τα παλια περιοδικα,να παρεις ευκολα τα δυσκολα ψαρια.
Drakopoulos Theodore

Νέα δημοσίευσηαπό PanEx » 19 Νοέμ 2006, 00:11

joseph έγραψε:
γιατί τώρα δέν είναι.

Δεν νομίζω οτι η κινδυνολογία είναι οτι καλύτερο. (δεν θέλω να ανεβάσω την φωτογραφία με τους ροφούς του περσινού C.L. Πάνο).
Το οτι δεν συναντάμε συχνά ροφούς στην Αττική, δεν πάει να πεί οτι δεν υπάρχουν.........
Πιστεύω οτι είναι βαθύτερα από τις ικανότητες των περισσοτέρων μας και πλέον ,καλά κρυμμένοι ,αφού μας έχουν πάρει χαμπάρι :wink:

Ιωσήφ παλικάρι μου,
Ξέρεις πόσο σ'εκτιμώ!!Μετά απο 20 χρόνια εντατικό ψ/τ δέν είναι αρκετή μιά φωτογραφία για να μου αλλάξει γνωμη,.......έχω άποψη για τήν θάλασσα καί τους ροφούς,τό'χουμε ξανακουβεντιάσει,ό ροφός κινδυνεύει,
όσο πιό γρήγορα τό καταλάβουν(αυτοί πού κλείνουν τά μάτια τους)τόσο καλύτερα θά είναι,.....καί γιά νά μην είμαι αόριστος νά διευκρινίσω πώς "αυτοί πού κλείνουν τά μάτια τους"είναι όσοι δεν μπορούν να πουν πώς ο ροφός κινδυνεύεικαι ποιοί είναι αυτοί;;,.......αυτοί πού το επαγγελμά τους είναι απόλυτα συνδεδεμένο μέ τό ψ/τ........... :wink:

Νά δείς τί ροφούς είχε "βαθύτερα από τίς ικανότητες τών περισσοτέρων μας" πρίν 20 χρόνια δέν θά πίστευες στά μάτια σου,.........
Άβαταρ μέλους
PanEx
Site Admin

Νέα δημοσίευσηαπό nmoiras » 19 Νοέμ 2006, 01:04

Εγώ έχω αρχίσει και έχω ΄΄θέμα΄΄ με τα μεγάλα ψάρια (πάνω από 12+ κιλά)....το ξέρω ότι ακούγεται ΄΄κάπως΄΄ αλλά έτσι είναι. Το θέμα βέβαια δεν είναι να σταματήσω το κυνήγι τους τελείως απλά να υπάρχει μέτρο. Για τα μωρά δεν συζητάμε έτσι;

Άκου μια ιστορία.

Φέτος το καλοκαίρι πήγα σε ένα γνωστό κομμάτι που ανεβαίνει πολύ απότομα από βαθιά και κάνει ένα σαμάρι. Σε μια βουτιά νάτος να πηγαίνει...σταματάει έξω από μια μεγάλη πλάκα και με κοιτάει (από πίσω εγώ)...μπαίνει από κάτω.

Όταν σκάει ντουφέκι και μάτι στο προθαλάμι, το ψάρι είναι φαρδύ πλατύ στην είσοδο, αλλά το ντουφέκι σημαδεύει το λάθος μισό (το πίσω) και ενστικτωδώς δεν ρίχνω...

Στις επόμενες 5 βουτιές εκεί γύρω πήρα 3 στήρες....ούτε που κοίταξα από κάτω από τη πλάκα.

Μετά από καμιά βδομάδα ξαναβρέθηκα εκεί. το ψάρι δεν ήταν εκεί (ούτε και οι στήρες)......όταν ξαναπήγα βρήκα πάλι στήρες...κάνω μια βουτιά από μακρυά και βγαίνω στην είσοδο της πλάκας. δυο μάτια με κοιτάγανε και το ντουφέκι να τον σημαδεύει στο κεφάλι. Το τράβηξα και έφυγα. Μου είχε δώσει (και ίσως εξακολουθήσει) μια χαρά ψάρια...
Τελευταία επεξεργασία από nmoiras και 19 Νοέμ 2006, 01:13, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
nmoiras
Site Admin

Νέα δημοσίευσηαπό joseph » 19 Νοέμ 2006, 01:06

Εξαρχίδης έγραψε:
joseph έγραψε:
γιατί τώρα δέν είναι.

Ιωσήφ παλικάρι μου,
Ξέρεις πόσο σ'εκτιμώ!!Μετά απο 20 χρόνια εντατικό ψ/τ δέν είναι αρκετή μιά φωτογραφία για να μου αλλάξει γνωμη,.......έχω άποψη για τήν θάλασσα καί τους ροφούς,τό'χουμε ξανακουβεντιάσει,ό ροφός κινδυνεύει,
όσο πιό γρήγορα τό καταλάβουν(αυτοί πού κλείνουν τά μάτια τους)τόσο καλύτερα θά είναι,.....καί γιά νά μην είμαι αόριστος νά διευκρινίσω πώς "αυτοί πού κλείνουν τά μάτια τους"είναι όσοι δεν μπορούν να πουν πώς ο ροφός κινδυνεύεικαι ποιοί είναι αυτοί;;,.......αυτοί πού το επαγγελμά τους είναι απόλυτα συνδεδεμένο μέ τό ψ/τ........... :wink:

Νά δείς τί ροφούς είχε "βαθύτερα από τίς ικανότητες τών περισσοτέρων μας" πρίν 20 χρόνια δέν θά πίστευες στά μάτια σου,.........

Καταλαβαίνω πολύ καλά τι θες να πεις Πάνο.
Απλά δεν μου αρέσουν γενικά οι κινδυνολογίες.

Όπως στρώσαμε θα κοιμηθούμε λέω εγώ. (και δεν εννοώ μονο για τα "δυσεύρετα" θηράματα.....γενικά λέω,σε πολλά πράγματα που εχει κάνει ο άνθρωπος στη φύση και καταστρέφεται και δεν είμαι τις γνώμης ότι φταίω εγώ που ψαρεύω με μια ανασσα ).

Πιθανόν να είμαι λάθος. Αλλα δεν πιστεύω οτι η θάλασσα θα στερέψει από ψάρια (κάθε είδους,και ας μου λέει το αντίθετο η Μαίρη ;) ).
Αν πίστευα κάτι τέτοιο,απλά δεν θα ξαναπήγαινα για ψάρεμα. (Θα έκανα ελεύθερη στο σχοινί ίσως, χωρίς να υπονοώ κάτι κακό για τους φίλους ελευθεράκιδες). :wink:

υγ> Ξέρεις οτι και εγώ σε εκτιμώ. (μετανιωμένη ,ή μη.........[αστειακι] ) :lol: :lol: :lol: 8)
Taj mahal Santorini island !!!!!
Άβαταρ μέλους
joseph

Νέα δημοσίευσηαπό costaspap » 20 Νοέμ 2006, 15:41

nmoiras έγραψε: Το τράβηξα και έφυγα. Μου είχε δώσει (και ίσως εξακολουθήσει) μια χαρά ψάρια...

Eτσι,ετσι...
costaspap

Νέα δημοσίευσηαπό Papagrigoris » 21 Νοέμ 2006, 17:06

Φοίβο δε υπάρχει κανείς που να με έχει πείσει (με κάτι που μου είπε) για να μην τραβήξω την σκανδάλη σε ένα ροφό. Και όμως δεν βαράω ποτέ δεύτερο ροφό ενώ αρκετές φορές αν έχω πιάσει άλλα ψάρια δεν χτυπάω τον ροφό που βρίσκω στο τέλος του ψαρέματος μου. Οι λόγοι μου είναι προσωπικοί, τελείως υποκειμενικοί και ....πεζοί.Ίσως να σου φανούν χρήσιμοι

1. βαριέμαι αφάνταστα να καθαρίζω ροφούς.
2. Αν έχω άλλα πιο βολικά ψάρια για φαγητό (σαργούς, σηκιούς) είναι πιο εύκολα μαγειρέψιμοι
3. Οι ροφοί πιάνουν και χώρο στον καταψύκτη ( ο Μοίρας μπορεί να στο βεβαιώσει)
4. Σούπες κάνουν κα οι στήρες και οι σηκιοί και οι χειλούδες
Άβαταρ μέλους
Papagrigoris

Επόμενο

Επιστροφή στο Περιβάλλον καί διαχείριση.

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Google [Bot] και 3 επισκέπτες