• Ανακοινώσεις
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση
  • Ανακοινώσεις
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση
  • Ανακοινώσεις
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση
  • Ανακοινώσεις
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Εσείς τί θα κάνατε?

Προσέχουμε για να έχουμε.

Εσείς τί θα κάνατε?

Νέα δημοσίευσηαπό Antonis Pap » 16 Δεκ 2006, 12:34

Χθες ψάρευα στο νησάκι στο Σούνιο και είδα το εξής απίστευτο.
Ένα καίκι έζωνε με δίχτυ όλο τον τόπο ανάμεσα στο νησάκι και τον κάβο
και κατόπιν έβγαινε έξω και το τράβαγε πάνω στο σκάφος.
Το οτι ο τύπος ήταν καραπαράνομος δεν το συζητάμε,το θέμα είναι τι μπορεί να κάνει κάποιος.
Πάντως εγώ δυστυχώς δεν έκανα τίποτα.
Να σημειώσω πως όλα αυτά γίνονταν μπροστά ακριβώς στο λιμενικο
σταθμό του Σουνίου.
"Στην Κ3, στην περιφερειακή Υμηττού, με πόσα στρίβεις?"
Άβαταρ μέλους
Antonis Pap

Νέα δημοσίευσηαπό Panestis » 16 Δεκ 2006, 15:17

Εμένα με κύκλωσε η τράτα κι έτρεχα σαν παλαβός...ο δε καπετάνιος ούτε σταμάτησε το βίντσι...τα είπαμε ένα χεράκι μετά στο λιμάνι...
Πάλι τους έξυπνους τους πιάσαμε απ΄την μύτη...
Άβαταρ μέλους
Panestis

Νέα δημοσίευσηαπό PanEx » 16 Δεκ 2006, 15:58

Αντώνη,
Αφού είναι κοντά το λιμεναρχείο έπρεπε να πάς να μάθεις αν είναι παράνομο αυτό πού έκανε(νομίζω πώς δεν είναι μάλλον πεζότρατα είναι και αυτή έχει άδεια να τραβάει από την ακτή).
Ενα πρωινό πρίν 2-3 χρόνια είχα δει από το σπίτι μιά τράτα στο Κατραμονήσι να έχει βγεί έξω-εξω και να τραβάει,.......φεύγοντας για την δουλειά πήρα μαζί μου την κάμερα και τούς τράβηξα,.........πέρασα από το λιμεναρχείο Γλυφάδας και έδειξα την σκηνή στο Λιμενάρχη( ;; ) η στόν Αξ.Υπηρεσίας,.......την είδε αλλά δεν κατάλαβε αν ηταν η όχι παράβαση και έστειλε επιτόπου το φουσκωτό!!
Οταν καθόμαι με σταυρωμένα χέρια δεν έχω πολλά δικαιώματα να κατακρίνω τις τράτες,.......ή κάνω λάθος;; O:)
Mη πιστεύεις όσα γράφονται στα φόρουμς.....
Άβαταρ μέλους
PanEx
Site Admin

Νέα δημοσίευσηαπό plits plits » 17 Δεκ 2006, 14:58

Το εργαλείο που περιγράφεις λέγετε πεζοτρατα ή βιτζοτρατα και είναι νόμιμο δύστυχος. Όπως και με τις τράτες έχει γίνει πάγωμα των αδειών αλλά όσες υπάρχουν είναι αρκετές για να κάνουν ζημιά.

Σε μια καλαδα που ήμουνα μπροστά άπειρα σαργουδακια,σπαρακια φαγκρακια πατιόντουσαν νεκρά στη θάλασσα ως μη εμπορικά απόδειξη ότι δεν έχει επιβληθεί η νομοθεσία για αλλαγή του ματιού του διχτιού από ρόμβο σε τετράγωνο. :evil:

Το εργαλείο δουλεύει ως εξής απλώνει ένα παραλιλογραμμο δίχτυ που στη μεση σχηματίζει ένα σάκο δένει από κάποιο σταθερό σημείο και σερνει το δίχτυ σε σχετικά ομαλό βυθό μαζεύοντας τα πάντα. :evil:

Αν θυμάμαι καλά απαγορεύεται από Μάι μέχρι Οκτώβρη και max απόσταση από την ακτή τα 80 μ
Άβαταρ μέλους
plits plits

Νέα δημοσίευσηαπό PanEx » 17 Δεκ 2006, 19:41

plits plits έγραψε:Αν θυμάμαι καλά απαγορεύεται από Μάι μέχρι Οκτώβρη και max απόσταση από την ακτή τα 80 μ

Κώστα,
Οκτώβρη ξεκινάνε αλλά δεν ξέρω πότε σταματούν,....νομίζω πιό νωρίς από τον Μάιο,......και τα 80μ είναι πολλά,.....κάποιος που να ξέρει;;;; :roll:
Mη πιστεύεις όσα γράφονται στα φόρουμς.....
Άβαταρ μέλους
PanEx
Site Admin

Νέα δημοσίευσηαπό Antonis Pap » 18 Δεκ 2006, 10:14

Εξαρχίδης έγραψε:Οταν καθόμαι με σταυρωμένα χέρια δεν έχω πολλά δικαιώματα να κατακρίνω τις τράτες,.......ή κάνω λάθος;; O:)

Έχετε απόλυτο δίκιο!Ήταν λάθος μου που δεν αντέδρασα.Η αλήθεια είναι πως ίσως φοβήθηκα.
Μου φαίνεται αδιανόητο να είναι νόμιμο αυτό το πράγμα όμως.
Σίγουρα πάντως την επόμενη φορά θα κάνω κάτι!
"Στην Κ3, στην περιφερειακή Υμηττού, με πόσα στρίβεις?"
Άβαταρ μέλους
Antonis Pap

Επιστροφή στο Περιβάλλον καί διαχείριση.

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Google [Bot] και 1 επισκέπτης