• Ανακοινώσεις
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση
  • Ανακοινώσεις
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση
  • Ανακοινώσεις
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση
  • Ανακοινώσεις
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Οι ΄΄αλήτες΄΄

Προσέχουμε για να έχουμε.

Νέα δημοσίευσηαπό Giorgos K. » 03 Ιούλ 2007, 11:51

kostasr έγραψε:Δεν θα τελειώσουμε εμείς με την γη αυτή θα τελειώσει με εμάς ή μαλλον θα τελειώσει εμάς..... Ότι και να γίνει εμείς θα είμαστε αυτοί που θα υποστούμε τα παντα!!!Σε 1000 χρόνια εάν εμείς καταστραφούμε τώρα, θα υπάρχει δάσος στην πάρνηθα......
Σε 40 χρόνια οι χοντροροφοί και οι στήρες θα είναι στα 300 μέτρα και εμείς θα λέμε ότι εξαφανίστηκαν......

Ότι κάνουμε στο περιβάλλον εμέις θα το υποστούμε. Η φύση θα προσαρμοστεί και θα συνεχίσει την πορεία της ΜΕ Ή ΧΩΡΙΣ εμάς!!!!

Στα 300 μέτρα βάθος δεν ζεί ο ροφός. Αντιθέτως όπως όλα τα ζώα σε αυτόν τον πλανήτη έτσι και ο ροφός ζεί σε συγκεκριμένη ζώνη και σε πολύ συγκεκριμένες συνθήκες.
Όταν θα τους ξεκάνουμε όλους και απο τα βαθιά (όπως συμβαίνει με τα ρηχά) θα είναι απλά άλλο ένα είδος που εξαφανίστηκε..
Όσο για το ποιός θα προσαρμοστεί όταν καούν όλα τα δάση και ανέβει η θερμοκρασία της γής τόσο ωστε να μην μπορούμε να κυκλοφορούμε ελεύθερα στον ήλιο, ίσως να καταφέρουμε να ζούμε μέσα σε σκάφανδρα όπως τώρα στα διαμερίσματα μας με τα κλιματιστικά.
Ο ανθρώπινος πλυθυσμός δεν μειώνεται. Το αντίθετο μάλιστα.
Καταφέρνει και προσαρμόζεται ακόμη και με τεχνητά μέσα.
Giorgos K.

Νέα δημοσίευσηαπό kostasr » 03 Ιούλ 2007, 12:02

Η φύση είναι ένα δυναμικό συστημα το οποίο συνεχώς αναπροσαρμόζεται στα νέα δεδομένα. Συνεχίζει αενάως την πορεία της, με ή χωρίς τους δεινόσαυρους, με ή χωρίς τους ανθρώπους κ.ο.κ. Δεν λέω ότι δεν θα πρέπει να προσέχουμε ως κόρη οφθαλμού το περιβάλλον. το αντίθετο. Αυτό όμως που δηλώνω παραφράζωντας το γνωστό ρητό είναι ότι δεν είμαστε το κέντρο της φύσης. ένα μέρος της είμαστε , στο υψηλότερο βάρθρο, αλλά ένα μέρος της. Εάν σε ένα σύστημα αλλοιώσεις κάποιο χαρακτηριστικό δεν σταματάς την λειτουργία του απαραίτητα. Ίσα ισα τις περισσότερες φορές το αναγκάζεις να συμπεριφερθεί διαφορετικά και εντελώς απρόβλεπτα!!

Φοίβο που είσαι να το εξηγήσεις με την χαοτική θεωρία?
Τα πιο όμορφα πράγματα συμβαίνουν στον βυθό, με μια ανάσα και ένα όπλο στο χέρι!
Άβαταρ μέλους
kostasr

Νέα δημοσίευσηαπό Giorgos K. » 03 Ιούλ 2007, 13:20

Κώστα από θεωρίες άλλο τίποτα.
Για μένα η ουσία είναι οτι την “πανίσχυρη” και “άεναη” φύση ο άνθρωπος έχει καταφέρει να την ξεσκίσει κανονικά. Κατάφερε να αλλάξει το κλίμα, να προκαλέσει φυσικές καταστροφές, να μολύνει θάλασσες, να κάψει δάση και να εξαφανίσει ολόκληρους πληθυσμούς ζώων. Αυτό δεν αμφισβητείται νομίζω..
Όπως επίσης καλό είναι να μην έχουμε αυταπάτες οτι οι ροφοστήρες πήγαν στα 300 μέτρα βάθος.
Giorgos K.

Νέα δημοσίευσηαπό kostasr » 03 Ιούλ 2007, 13:28

Κάνοντας μια βουτιά το Σαββάτο όχι κοντά στα 300 αλλά στα 35 είδα τους περισσότερους και μεγαλύτερους ροφούς που έχω δει μαζεμένους ποτέ....... Και όλα αυτά σε μέρους που ψαρεύεται καθημερινά και ανελέητα......

Δεν είναι εκεί το θέμα όμως... Ότι ανέφερα παραπάνω ΔΕΝ είναι δικίες μους θεωρίες αλλά επιστημόνων οι οποίοι τις δημοσιεύουν, από όπου και εγώ τις διαβάζω και τις αναφερω. Δεν συμφωνώ με την λογική η φύση αντέχει άρα βαράτε!!! Σε καμμία περίπτωση.

Αυτό που λέω όμως είναι οτι ο τελικός αποδέκτης της καταστροφής θα είναι ο άνθρωπος..... Η φύση ή το φυσικό περιβάλλον θα συνεχίσει την λειτουργία του με τον ένα ή τον άλλο τρόπο, με ή χωρίς εμάς.
Τα πιο όμορφα πράγματα συμβαίνουν στον βυθό, με μια ανάσα και ένα όπλο στο χέρι!
Άβαταρ μέλους
kostasr

Νέα δημοσίευσηαπό CLIPPER » 03 Ιούλ 2007, 13:29

Giorgos K. έγραψε:Για μένα η ουσία είναι οτι την “πανίσχυρη” και “άεναη” φύση ο άνθρωπος έχει καταφέρει να την ξεσκίσει κανονικά. Κατάφερε να αλλάξει το κλίμα, να προκαλέσει φυσικές καταστροφές, να μολύνει θάλασσες, να κάψει δάση και να εξαφανίσει ολόκληρους πληθυσμούς ζώων. Αυτό δεν αμφισβητείται νομίζω..

Όχι μόνο δεν αμφισβητείται αλλά είναι και επιστημονικά αποδεδειγμένο πως ως είδος κατάφερε να επιβιώσει εξελισσόμενο μέσα από την ικανότητά του να προσαρμόζει το περιβάλλον στις ανάγκες του.
Το σημείο κλειδί τώρα, είναι να δούμε (ως είδος), τι έχει πάει στραβά και αυτή η ικανότητα έχει αλλάξει προσανατολισμό (δεν το προσαρμόζει πια, του επιβάλλεται αλλοιώνοντάς το) και κυρίως ταχύτητα που η ίδια η φύση δε μπορεί να αφομοιώσει.
Έχουμε χάσει το δρόμο μας και ψάχνουμε στα τυφλά.
Με εκτίμηση, Θανάσης

"Λίγα, αλλά ώριμα" Carl Gauss
Άβαταρ μέλους
CLIPPER

Νέα δημοσίευσηαπό theo-attack » 03 Ιούλ 2007, 13:59

Αχ αυτές οι οικολογικό - περιβαλλοντολογικές συζητήσεις του ιντερνετ. Δύο προβληματισμοί για τον Κώστα:
1) Τι είναι για αυτόν η φύση/ περιβάλλον? Ποια τα χαρακτηριστικά τους? Περιβάλλον έχει και ο Άρης...
2) Στο σημείο που είδε τα "προϊστορικά" τέρατα μήπως είχε βουτήξει πριν 20 χρόνια για να έχει μέτρο σύγκρισης?

ΙΜΗΟ η φύση όπως την ξέρει η σύγχρονη ανθρωπότητα, δεν την βλέπω να πολυαντέχει αλλά μην το πάρετε και τις μετρητοίς :lol:

Θ.
theo-attack

Νέα δημοσίευσηαπό kostasr » 04 Ιούλ 2007, 06:21

theo-attack έγραψε:Αχ αυτές οι οικολογικό - περιβαλλοντολογικές συζητήσεις του ιντερνετ. Δύο προβληματισμοί για τον Κώστα:
1) Τι είναι για αυτόν η φύση/ περιβάλλον? Ποια τα χαρακτηριστικά τους? Περιβάλλον έχει και ο Άρης...
2) Στο σημείο που είδε τα "προϊστορικά" τέρατα μήπως είχε βουτήξει πριν 20 χρόνια για να έχει μέτρο σύγκρισης?

ΙΜΗΟ η φύση όπως την ξέρει η σύγχρονη ανθρωπότητα, δεν την βλέπω να πολυαντέχει αλλά μην το πάρετε και τις μετρητοίς :lol:

Θ.

Φύση είναι το κλειστό σύστημα χλωρίδας και πανίδας το οποίο δια μέσω της εξελικτικής διαδικασίας στο πέρας του χρόνου έχει λάβει κάποια μορφή. Ο άνθρωπος δεν είναι ο αναμορφωτής της φύσης αλλά μέρος της διαδικασίας εξέλιξης (με την θετική ή αρνητική έννοια) της φύσης. Και εξηγούμαι: Οι πλυμμήρες που προκαλούνται από μπαζωμένα ρέματα και από καμμένα δάση είναι μέρος της εξελικτικής διαδικασίας της φύσης. Όταν ακούμε ότι η φύση έχει πρόβλημα, ή ότι την καταστρέφουμε, ουσιαστικά(τουλάχιστον εγώ αυτό καταλαβαίνω), καταστρέφουμε- αλλοιώνουμε την ωφέλιμη προς εμάς πλευρά της φύσης και στρέφουμε τα φυσικά φαινόμενα αναντίον μας. Όπως ανέφερες και παραπάνω και ο Άρης έχει περιβάλλον και άρα η εξελικτική διαδικασία της φύσης του Άρη υφίσταται. Απλά ο άνθρωπος εκεί δεν μπορεί να είναι μέρος αυτής της διαδικασίας.!!!!!

Πριν 20 χρόνια εκεί που βούτηξα δεν είχα πάει φυσικά, αλλά μετά από 29 δεν πιστεύω πως τα ψάρια θα είναι εκεί. Θα είναι στα 60μ. Εκεί θα υπάρχουν αλλά εμείς δεν θα μπορούμε να τα δούμε. Δεν σημαίνει όμως ότι επειδή εμείς δεν θα μπορούμε να τα βλέπουμε ότι δεν θα υπάρχουν κιόλας......
Άβαταρ μέλους
kostasr

Νέα δημοσίευσηαπό theo-attack » 04 Ιούλ 2007, 10:11

Για να είσαι τόσο απόλυτος κάτι θα ξέρεις παραπάνω από εμένα.

Θ.
theo-attack

Νέα δημοσίευσηαπό kostasr » 04 Ιούλ 2007, 10:35

theo-attack έγραψε:Για να είσαι τόσο απόλυτος κάτι θα ξέρεις παραπάνω από εμένα.
Θ.

'Οχι δεν θέλω να είμαι απόλυτος ούτε είμαι επιστημονικά κατιρτισμένος στο συγκεκριμένο πεδίο. Απλώς αναφέρω κάποια πραγματα που εχω διαβασει.

Δεν λέω σε καμμία περίπτωση ότι αυτά που αναφερω και πιστεύω είναι σωστά και ότι δεν υπάρχει κάτι άλλο.\

απλώς καταθέτω την προσωπική μου άποψη!!
Άβαταρ μέλους
kostasr

Προηγούμενη

Επιστροφή στο Περιβάλλον καί διαχείριση.

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 3 επισκέπτες