• Ανακοινώσεις
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση
  • Ανακοινώσεις
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση
  • Ανακοινώσεις
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση
  • Ανακοινώσεις
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Δυο σχεδόν αβάστακτες απώλειες

Προσέχουμε για να έχουμε.

Δυο σχεδόν αβάστακτες απώλειες

Νέα δημοσίευσηαπό kostasprobonas » 05 Οκτ 2018, 00:06

Αγαπητοί Εταίροι σας χαιρετώ από τη Νότια Χίο. Θα απευθύνω πρόσκληση συζήτησης σε όποιον δύτη ή υποβρύχιο ψαρά θα ήθελε να συμβάλλει στην εξιχνίαση μιας τρομερής απώλειας βιοποικιλότητας στην Ανατολική Χίο διασταυρώνοντας τις δικές του πληροφορίες από άλλο ελληνικό παράκτιο βυθό.
Κολυμπώντας στην ανατολική Χίο αλλά και στη Νότια συναντώ εδώ και βδομάδες νεκρές πίννες. Ίσως να υπήρχε και παλιότερα το φαινόμενο αλλά τώρα ευαισθητοποιήθηκα καθώς μου επεσήμανε το γεγονός ο Έκτωρ Γιουργής, υπεύθυνος του καταδυτικού κέντρου "Tortuga" στην Αποθήκα της Νότιας Χίου. Ο Έκτωρ, που έχει σπουδάσει θαλάσσια βιολογία θεωρεί πιο πιθανή εξήγηση την προσβολή από ένα νέο παράσιτο, το Haplosporidium pinnae, που έχει ήδη εξαφανίσει κατά 90-99% τον πληθυσμό της πίννας στις ακτές της Ανδαλουσίας, της Μουρθία, της Βαλένθια και των Βαλεαρίδων νήσων στην Ισπανία. Στη δυτική Μεσόγειο έχει χτυπήσει συναγερμός (αλλαγή conservation status από Vulnerable σε Critically Endangered) και γίνονται προσπάθειες για τη διάσωση των ατόμων που δεν έχουν προσβληθεί, ενώ στην ανατολική ακόμη τα νέα είναι "φρέσκα".
https://www.focus.it/ambiente/animali/mediterraneo-molluschi-parassiti#.W4QPzy94a1l.facebook
Κοντά σε αυτό έχω παρατηρήσει ότι οι Καλυμνιοί, μένοντας επί δίμηνο (Μαρτάπριλο) επί δέκα χρόνια στη Νότια Χίο έχουν αφαιρέσει σε όλο το νησί το 99,9% όλων των ασκιδίων-που ονομάζομε κοινώς "φούσκες" τα οποία είναι και η βάση του δημοφιλούς εδέσματος "σπινιάλο". Κάποια μικρή φούσκα μπορεί να παρατηρήσεις πια μόνο σε απελπιστικά ρηχά νερά-κυριολεκτικά κάποια ξεχασμένη στο ένα μέτρο βάθος. Ήμαρτον! Ποιος ξέρει πόσα χρόνια θα χρειαστεί για να επανέλθει ο πληθυσμός.. :cry:
37904121_10215614638455615_3622921818890829824_n.jpg

Topon-Gefsi-Fouskes-I.jpg
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή την δημοσίευση.
Ars Longa, Vita Brevis
https://www.youtube.com/watch?v=1qL1C1ffKa4
Άβαταρ μέλους
kostasprobonas

Re: Δυο σχεδόν αβάστακτες απώλειες

Νέα δημοσίευσηαπό mkoume » 05 Οκτ 2018, 00:40

είναι όντως θλιβερό...
η γνώση που έχεις για το θέμα είναι σημαντική για να ενημερώσεις αυτούς που δεν την έχουν...
και ίσως και αυτούς που μπορούν αν κάνουν κάτι γι αυτό...

:hello:
να είσαι μάγκας πρέπει, δηλαδή να το μπορείς,
κ αν τούτο καταφέρνεις,
λίγο ακόμα μάγκας, ..δηλαδή να τ΄αγνοείς.
Άβαταρ μέλους
mkoume

Νέα δημοσίευσηαπό GERANOS » 05 Οκτ 2018, 07:23

Το ιδιο φαινομενο αντικρυσα στις Νοτιες ακτες της Αττικης....θα ηταν πολυ ενδιαφερον αν εχουν δει παρομοια περιστατικα αλλοι φιλοι

απο αλλες περιοχες ..................[ κοιτα πως μπορει να δρασει αμεσα η κοινοτητα των Υ.Κ. ]
Άβαταρ μέλους
GERANOS

Νέα δημοσίευσηαπό karafon » 05 Οκτ 2018, 09:52

Και στη Σαλαμίνα το ίδιο ακριβώς συμβαίνει!!!
karafon

Νέα δημοσίευσηαπό gabrielb » 05 Οκτ 2018, 11:31

Μιας και συμμετείχα φέτος το καλοκαίρι σε ένα πρόγραμμα της Ε.Ε για την κλιματική αλλαγή, η αύξηση της θερμοκρασίας των θαλασσών θα επιφέρει τεράστιες αλλαγές στην βιοποικιλότητα. Οπώς όλοι οι ιοί ,τα παράσιτα, οι μύκητες και τα βακτηρίδια ,ευδοκιμούν σε συγκεκριμένες συνθήκες που ευνοούνται από την κλιματική αλλαγή. Τα οστρακοειδή μιας και διυλίζουν το νερό συνεχώς είναι εξαιρετικά ευαίσθητα. Επίσης η μείωση της χλωρίδας των θαλασσών (πχ κατεστραμμένες ποσειδωνίες από τις τράτες) έχουν ως αποτέλεσμα την μειωμένη οξυγόνωση των νερών , καθώς και τα φύκη που αποσυντίθεται αποτελούν πρώτης τάξης υλικό για την ανάπτυξη παρασιτικών οργανισμών. Θα μπορούσα να γράφω ατέλειωτες σελίδες για το πόσο άσχημα δείξανε τα δεδομένα τα πράγματα ότι είναι, αλλά η ουσία θα είναι η ίδια .WE ARE FUCKED!
Σε διαθήκη με σημαίες και συνθήματα
εγώ είμαι ελεύθερος αέρας που φυσά
Εγώ έχω φίλους τα βουνά κι όλα τα κύματα
εγώ έχω αδέρφια τα ποτάμια, τα πουλιά
Άβαταρ μέλους
gabrielb

Νέα δημοσίευσηαπό hanos » 05 Οκτ 2018, 18:19

Στις αραιές συναντήσεις με πίνες δεν έχω παρατηρήσει κάτι .......σίγουρα όμως τώρα θα έχω το νου μου ........οι ήδη προσβεβλημένες είναι ξάπλα ή απλά πεθαίνουν στη θέση τους ? κάποια εξωτερικά σημάδια ????
υγ. πόσο μάστιγα (αργελετζίδες :mad: )
ΟΤΙ ΣΕ "ΧΑΛΑΕΙ" ΑΣΤΟ ΣΤΗ ΣΤΕΡΙΑ
Άβαταρ μέλους
hanos

Νέα δημοσίευσηαπό stelarasA'MAK » 05 Οκτ 2018, 19:18

Κώστα καλησπέρα.
Στα..πρώην μέρη σου, μέχρι και τη Δευτέρα ( του..Ξενοφοντως,μεγάλη η χάρη του,όλη η Χαμολιά ήταν..υποβρυχίως πράσινη..),δεν παρατήρησα κάτι με τις πιννες,ούτε έχω δει κάτι ανησυχητικό.
Μικρά άτομα του είδους,που αφού φαγωθούν από τα χταπόδια, γίνονται μετά τα.. τρόπαια τους.
Αν παρατηρησα κάτι έντονο τελευταίως,ήταν οι ,τρόπον τινά,μαζικοί θάνατοι μωβ αχινών,κάποιοι τους θεωρούν τους πλέον ευαίσθητους,και τους βασικότερους δείκτες καθαρότητας, επειδή όμως σταμάτησε από το Μάη,το απέδωσα στο κρύο.Αποψη σου????
Για το δεύτερο οργανισμό δεν έχω ιδέα,ξέρω όμως τι κατάρα εστί οι.. Καλύμνιοι.
Ανέκαθεν υποστήριζα ότι το θέμα στον τόπο είναι όχι το νομικό πλαίσιο αλλά η εφαρμογή του..το ΛΣ ή που θα ...σφυρίζει στα λιμάνια ή που θα δυιλιζει τον..κονωπα... Ουσία μηδέν...
Με υποβρύχιους χαιρετισμους!!!
Life is either a daring adventure or nothing..- Helen Keller
Άβαταρ μέλους
stelarasA'MAK

Νέα δημοσίευσηαπό stelarasA'MAK » 13 Οκτ 2018, 09:17

Καλημέρα.
Μετά από ένα χτεσινό πολύωρο ψάρεμα στη Σκόπελο,και επειδή ήμουν υποψιασμένος,παρατηρούσα ,ενώ ψαρευα για κάτι παρόμοιο.
Το λοιπόν,η απάντηση ήταν αρνητική.
Οι πιννες είναι υγιεστατες,τα σφουγγάρια,για να αντιπαραβαλλω την προηγούμενη δημοσίευση μου,εξίσου υγιή,και τα ψάρια...μια χαρά!!! :D
Προσωπικά πιστεύω ότι για διάφορους λόγους αυτά τα περί" υπερθέρμανσης",", κλιματικής αλλαγής" κλπ,ακόμα και αν υφίστανται,που δεν είμαι σίγουρος,για διάφορους λόγους "χοντραινονται"....
Τα όσα αναφέρει η δημοσίευση μπορεί να είναι κάλλιστα τοπικά φαινόμενα,μη σχετιζόμενα με καταστροφολογικες ... πραγματικότητες.
Αν έχω αντιληφθεί κάτι όντως προβληματικό,αυτό είναι τα λεσσεψιανα είδη,και τις παρατήρησεις μου τις έχω δημοσιεύσει σε αντίστοιχο άρθρο.
Άβαταρ μέλους
stelarasA'MAK

Νέα δημοσίευσηαπό νικηφ » 13 Οκτ 2018, 10:19

Απο ψαρια η Σκοπελος;
Θα εχει "Ψαρεματα και τεχνικες";
νικηφ

Νέα δημοσίευσηαπό stelarasA'MAK » 13 Οκτ 2018, 12:18

νικηφ έγραψε:Απο ψαρια η Σκοπελος;
Θα εχει "Ψαρεματα και τεχνικες";

Είχε φιλε,χόρτασε και το μάτι ,έβαλε και το βελόνι...
Αν και πλέον η παράγραφος της δημοσίευσης ψαριων δεν μου λέει εδώ και χρόνια κάτι,άσε να επιστρέψω και βλέπουμε.... :grin:
Άβαταρ μέλους
stelarasA'MAK

Νέα δημοσίευσηαπό michalis58 » 13 Οκτ 2018, 12:33

30 Σεπτεμβρίου 2018, στον κόλπο Καλλονής
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή την δημοσίευση.
michalis58

Νέα δημοσίευσηαπό gabrielb » 13 Οκτ 2018, 13:00

stelarasA'MAK έγραψε:Καλημέρα.
Μετά από ένα χτεσινό πολύωρο ψάρεμα στη Σκόπελο,και επειδή ήμουν υποψιασμένος,παρατηρούσα ,ενώ ψαρευα για κάτι παρόμοιο.
Το λοιπόν,η απάντηση ήταν αρνητική.
Οι πιννες είναι υγιεστατες,τα σφουγγάρια,για να αντιπαραβαλλω την προηγούμενη δημοσίευση μου,εξίσου υγιή,και τα ψάρια...μια χαρά!!! :D
Προσωπικά πιστεύω ότι για διάφορους λόγους αυτά τα περί" υπερθέρμανσης",", κλιματικής αλλαγής" κλπ,ακόμα και αν υφίστανται,που δεν είμαι σίγουρος,για διάφορους λόγους "χοντραινονται"....
Τα όσα αναφέρει η δημοσίευση μπορεί να είναι κάλλιστα τοπικά φαινόμενα,μη σχετιζόμενα με καταστροφολογικες ... πραγματικότητες.
Αν έχω αντιληφθεί κάτι όντως προβληματικό,αυτό είναι τα λεσσεψιανα είδη,και τις παρατήρησεις μου τις έχω δημοσιεύσει σε αντίστοιχο άρθρο.

Αγαπητέ φίλε. Τον τελευταίο καιρό εκτός από από αγρότης ασχολούμαι και επαγγελματικά με τις αναλύσεις δεδομένων,κάποιες εκ των οποίων αφορούν την κλιματική αλλαγή (στην Ελλάδα της κρίσης δεν επιβιώνεις με μια μόνο δουλεία.) Μπορώ να σε διαβεβαιώσω ότι οι μελέτες και οι ανακοινώσεις για την εξέλιξη της κλιματικής αλλαγής, είναι πολύ συγκρατημένες και μετριοπαθείς σε σχέση με την πραγματικότητα, με σκοπό να μην ακούγονται οι επιστήμονες γραφικοί κάτι σαν τον Νοστράδαμο (Θα πέσει φωτιά να μας κάψει και τα σχετικά). Υπάρχουν πολλών ειδών προγνωστικά μοντέλα για το φαινόμενο. Να σκεφτείς ότι σε γενικές γραμμές κυκλοφορούν μαζικότερα τα αποτελέσματα από τα πιο "αισιόδοξα" προγνωστικά μοντέλα που χρησιμοποιούν τα παρόντα δεδομένα αντί για έναν αλγόριθμο γεωμετρικής εξέλιξης του φαινομένου.
Σε διαθήκη με σημαίες και συνθήματα
εγώ είμαι ελεύθερος αέρας που φυσά
Εγώ έχω φίλους τα βουνά κι όλα τα κύματα
εγώ έχω αδέρφια τα ποτάμια, τα πουλιά
Άβαταρ μέλους
gabrielb

Νέα δημοσίευσηαπό νικηφ » 13 Οκτ 2018, 15:52

michalis58 έγραψε:30 Σεπτεμβρίου 2018, στον κόλπο Καλλονής

Παντα στις οχθες υπηρχαν πολλα κελυφη απο οστρακα, αλλα αυτο που δειχνεις ειναι ανησυχητικο.
Μηπως ειναι κοντα στο Σελωντα;

Στις ανοιχτες θαλασσες του νησιου δεν ειχα δει κατι τετοιο
νικηφ

Νέα δημοσίευσηαπό hanos » 13 Οκτ 2018, 18:12

michalis58 έγραψε:30 Σεπτεμβρίου 2018, στον κόλπο Καλλονής

όχι ρε γαμώτο ............... :cray: :cray:
ΟΤΙ ΣΕ "ΧΑΛΑΕΙ" ΑΣΤΟ ΣΤΗ ΣΤΕΡΙΑ
Άβαταρ μέλους
hanos

Νέα δημοσίευσηαπό hariska » 13 Οκτ 2018, 18:56

Όσον αφορά στις φούσκες, κανένα πρόβλημα στο Στρυμωνικό, αλλά για τις πίννες, τώρα που το σκέφτομαι, βλέπαμε πολλές περισσότερες τα προηγούμενα χρόνια και μάλιστα σε ένα σημείο υπήρχε πάντα μια "αποικία", όπως την αποκαλούσα, μικρών ατόμων του είδους. Υπάρχουν ακόμα, αλλά πολύ λιγότερες.

Μιχάλη πραγματικά σοκαριστική η φωτογραφία που ανέβασες...

Υ.Γ. Μετά τον Τραμπ και τη ΓΕΝΟΠ, να κι ο Στελάρας που αμφισβητεί το γεγονός της υπερθέρμανσης του πλανήτη... WOW!! :D
Άβαταρ μέλους
hariska

Επόμενο

Επιστροφή στο Περιβάλλον καί διαχείριση.

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 5 επισκέπτες