• Ανακοινώσεις
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση
  • Ανακοινώσεις
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Ψαροντουφεκο

Ψαροτούφεκο, πέδιλα, στολή, σημαδούρα, λάστιχα, βέργες και πατέντες.

Ψαροντουφεκο

Νέα δημοσίευσηαπό Hlias » 24 Σεπ 2009, 16:40

Παιδια καλησπερα ειμαι καινουργιος στο forum..Με λενε Ηλια ειμαι 17 χρονων κ τρελαινομαι να ψαρυευω..θα ηθελα τις συμβουλες σας οσον αφορα την αγορα ενος νεου ψαροντουφεκου.Πριν λιγους μηνες αγορασα το Thunder T75 της seac sub το οποιο ειναι ενα καταπληκτικο οπλο(Επιασα γοφαρι 5 κιλα).Το θεμα ειναι οτι ο μπαμπας μ θελει να αγορασει ψαροντουφεκο αλλα μ ειπε να παρει το δικο μ κ εγω να παρω ενα ακομα καλυτερο!Η τιμη να μην ξεφευγει,να κυμαινεται στα 120-180 ευρω!Εγω πιστευω οτι το X-Fire της ιδιας εταιριας ειναι καλο αλλα θελω την γνωμη πιο εμπειρων απο εμενα!Ευχαριστω εκ των προτερων..
Hlias

Re: Ψαροντουφεκο

Νέα δημοσίευσηαπό nikws7 » 24 Σεπ 2009, 16:48

Pare ths idias etairias afou sou aresei h lavh kai thn exeis sinithisei.

Pigene se ena katastima na deis Demca kai pathos aksiologa opla.

Sou protinw na to pareis 90ari to kenourgio.
Otan mpw sto nero Ksexnaw ta panta
nikws7

Νέα δημοσίευσηαπό dentex-dentex » 24 Σεπ 2009, 17:04

Ο ψαρας κανει το οπλο και οχι το οπλο τον ψαρα,μην κολησεις με μαρκες,καλως ηρθες :wave:
Μη λες παντα οσα γνωριζεις
αλλα γνωριζε παντα οσα λες
http://www.jewel.gr/
Άβαταρ μέλους
dentex-dentex

Νέα δημοσίευσηαπό underworld » 24 Σεπ 2009, 17:17

Φίλε Ηλία καλωσήρθες στο forum και καλές δημοσιεύσεις. Σχετικά με την ερώτηση σου για το όπλο που θέλεις να πάρεις θα χρειαστώ περισσότερες πληροφορίες για να σου πω την άποψή μου. Πιο συγκεκριμένα:

-Με ποιό τρόπο ψαρεύεις (ψαχτήρι; καρτέρι; και τα δύο; τί αλλο;)
-Σε ποιά βάθη
-Ποιά θηράματα σε ενδιαφέρουν κυρίως; Λαυράκια - σαργοί ή συναγρίδες - ροφοί (ένα παράδειγμα λέω)

Αυτά για να αποκτήσω/σουμε μια καλύτερη εικόνα του τρόπου ψαρέματός σου.
Επίσης, επειδή βλέπω ότι είναι η πρώτη σου δημοσίευση και ίσως να είσαι καινούριος και να μην έχεις προλάβει να ασχοληθείς σε βάθος με το forum, να σου πω ότι υπάρχουν πολλά θέματα που αφορούν αγορά νέου όπλου και διαβάζοντάς τα θα μπορούσες να πάρεις πληροφορίες και από εκεί.
Άβαταρ μέλους
underworld
Site Admin

Νέα δημοσίευσηαπό Hlias » 24 Σεπ 2009, 18:13

Ψαρευω με ψαχτηρι στα 3-5 μετρα βαθος γιατι δν ξερω τις τεχνικες της δυναμικης απνοιας, στατικη απνοια εχω περιπου 2 λεπτα..δυναμικη απνοια με το ζορι 1 λεπτο!!Επισης ψαρευω κυριως κεφαλια,τσιπουρες,σαργους, γοφαρια οταν τα πετυχαινω!Δν εχω πολυ χρονο να ψαξω στο forum επειδη φετος δινω πανελληνιες και ειμαι απασχολημενος ολη την μερα!Γιαυτο μηπως θα μπορουσατε να μου παραθεσετε κανα topic που να εξηγει τις τεχνικες του καρτεριου κ πως να αντεχω πολυ ωρα κατω απο το νερο?Ευχαριστω,Ηλιας
Hlias

Νέα δημοσίευσηαπό Πατρίκος Δήμος » 24 Σεπ 2009, 18:45

Φίλε Ηλία
ο στόχος καταρχήν φέτος είναι η προετοιμασία σου για επιτυχία στις πανελλαδικές εξετάσεις. Μετά το καλοκαιράκι θα σε συμβούλευα να παρακολουθήσεις κανένα σχολείο Ε.Κ για να αποκτήσεις σωστή τεχνική, σωστή αντίληψη των κανόνων του ψαροντούφεκου (ζευγάρι σημαδούρα κτλ) και οι επιδόσεις θα έρθουν σιγά σιγά με το χρόνο και την εμπειρία. Φιλικά σου προτείνω www.fdi.gr
Καλή συνέχεια στην προσπάθεια σου. Και η θάλασσα εδω είναι και θα είναι! (Αρκεί να τη σεβόμαστε όλοι μας!)
Φιλικά Δήμος
Άβαταρ μέλους
Πατρίκος Δήμος

Νέα δημοσίευσηαπό Γιωργος Πανης » 24 Σεπ 2009, 21:09

φιλε ηλια δεν το συζηταω και εγω οτι πρεπει να κατσεις να διαβασεις φετος....δεν ειμαι πολυ μεγαλυτερος σου αλλα θα δεις οτι αν πας καλα στις εξετασεις ολα θα ειναι πιο ωραια...στο θεμα μας τωρα...εγω εχω το x fire 95 ενα οπλο που δε το παιρνουν πολλοι ωντας κολλημενοι στις πολυ γνωστες μαρκες η στις υπερκατασκευες.....το οπλο πραγματικα εμενα μου φαινεται αριστο ειναι τρελα ευθυβολο εχει τρομερα σκοπευτικα και δεν ειναι απο καρμπον(πανακριβα) ουτε απο αλουμινιο(ευλυγιστος)...ο σωληνας ειναι κατασκευασμενος απο αεροναυτικο κραμα και δεν στρεβλωνει με τπτ(το ειχα φορτωσει μια φορα με 2 17.5αρια που ειναι πολλα κ εριξε φοβερα)....εγω προσωπικα το προτιμο με το μονο 17.5αρι που εχει,ειναι πολυ λειτουργικο ετσι και μπορεις να ψαρεψεις και στην τρυπα αλλα και με καρτερι...ενα οπλο για ολες τις δουλειες η μαλλον τις περισσοτερες...(μην τα θελουμε ολα δικα μας)...αντιπροσωπος εδω στην αθηνα ειναι ο παπανικολαου σπυρος που εχει εδρα στην ηλιουπολη....αν θελησεις θα στο σεταρει ο ιδιος και το κανει πολυ καλα....η τιμη φουλ με μουλινε λαστιχα κτλ κτλ ειναι γυρω στα 200 ευρω....ελπιζω να σε διαφωτισα

Υ.Γ1:ολα οσα γραφω ειναι απο προσωπικες μου εμπειριες,εμενα το οπλο με καλυπτει στο ειδος ψαρεματος που κανω,και αυτη ειναι η ΓΝΩΜΗ μου...παρακαλω ας μην αρχισει διαλογος κολοκυθιας για τα συν και τα πλην...οποιος το εχει ας γραψει τη γνωμη του να βοηθηθει ο ηλιας ακομα πιο πολυ....οι υπολοιποι ας του προτεινουν καποιο αλλο οπλο,ξερω εγω......

Υ.Γ2:προτιμησε να βαλεις βεργα 6.5mm και οχι την 6.25mm με τα 17.5αρια γιατι οσον αφορα το δικο μου οπλο στη δευτερη σκαλα οποτε ειχε χτυπησει σε βραχο γεια σας...προτιμησε της demka...εχει ο παπανικολαου

Υ.Γ3:το μονο μειονεκτημα για μενα ειναι οτι για οπλα των 95,105,κτλ δεν βρισκεις ευκολα λαστιχα και απο αλλες εταιριες να δοκιμασεις γιατι οι περισσοτερες γιατι στις περισσοτερες ο αυξων αριθμος παει 60,70,80,90,100 κτλ....τα λαστιχα παντως που φοραει ειναι σουπερ
Γιωργος Πανης

Νέα δημοσίευσηαπό XROFOS » 24 Σεπ 2009, 21:24

dentex-dentex έγραψε:Ο ψαρας κανει το οπλο και οχι το οπλο τον ψαρα,μην κολησεις με μαρκες,καλως ηρθες :wave:

:thumbsup:
Άβαταρ μέλους
XROFOS

Νέα δημοσίευσηαπό Hlias » 26 Σεπ 2009, 11:46

Παιδιά έψαξα και βρήκα ενα ψαροντούφεκο λεγόμενο RΑΥΟ της Apnea η οποία είναι καλή εταιρία..τι λετε?Ακουσα καλα λογια!
Hlias

Νέα δημοσίευσηαπό Hlias » 26 Σεπ 2009, 17:43

Παιδια ειμαι αναμεσα στο ΡΑΥΟ Χ-act στο Pathos Open k στο Instict Pro τι λετε?
Hlias

Νέα δημοσίευσηαπό Θωμάς » 26 Σεπ 2009, 19:29

Όποιο σου κάτσει καλύτερα στο χέρι.
Θωμάς

Επιστροφή στο Εξοπλισμός και φτιάξτο μόνος σου

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες