• Ανακοινώσεις
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση
  • Ανακοινώσεις
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση
  • Ανακοινώσεις
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση
  • Ανακοινώσεις
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

ΕΡΩΤΗΣΗ ΓΙΑ ΗΛΕΚΤΡΟΛΥΤΕΣ

Προπονητική,διατροφή,..........

ΕΡΩΤΗΣΗ ΓΙΑ ΗΛΕΚΤΡΟΛΥΤΕΣ

Νέα δημοσίευσηαπό Thrasos79 » 29 Απρ 2017, 12:43

Θέλω να ρωτήσω αν κάποιος συνάδελφος ξέρει να μου πει κάποιο σκεύασμα ηλεκτρολύτη.Είμαι λίγο άσχετος ,έως πολύ , με το θέμα και θέλω κάτι για αποκατάσταση μετά από έντονη άσκηση και ψάρεμα.Το μόνο που έχω χρησιμοποιήσει είναι Almora μετά το ψάρεμα.
Thrasos79

Re: ΕΡΩΤΗΣΗ ΓΙΑ ΗΛΕΚΤΡΟΛΥΤΕΣ

Νέα δημοσίευσηαπό KOSTAS STI » 29 Απρ 2017, 12:53

..........................νερακι δεν πινεις? :-k
Θελω το αυτοκινητο μου γρηγορο,την γυναικα μου καυτη και την μπυρα μου παγωμενη !!!
Άβαταρ μέλους
KOSTAS STI

Νέα δημοσίευσηαπό ΤΑΙΤΙΝΟΣ » 29 Απρ 2017, 13:20

Ηλεκτρολύτες και νεράκι, χρειάζεσαι πριν και κυρίως κατά τη διάρκεια του ψαρέματος, ειδικά σε πολύωρα καλοκαιρινά που η αφυδάτωση πάει σύννεφο :)
Η εν-υδάτωση, όπως λέει και η λέξη, αφορά στην αποκατάσταση της απαραίτητης για έναν οργανισμό ποσότητας νερού...
Μετά τον...αγώνα, (βλ. ψάρεμα, πολλές φορές με δύσκολες συνθήκες κύμα, ρεύμα κλπ), χρειάζεσαι αναπλήρωση ενέργειας και πρωτεϊνη, κατά προτίμηση υψηλής βιολογικής αξίας ΄΄ψαροπρωτεϊνη΄΄ :mrgreen:
Πέρα από την ενυδάτωση με νεράκι - Αλμορα που ανέφερες- κάποιο ισοτονικό κλπ, ανά μιά ώρα το πολύ, σε πολύωρα πσαρέματα, βοηθάνε πολύ και βολεύουν από ευκολία χρήσης τα ΄΄τζελάκια΄΄ . Μπορείς να τα έχεις στη σημαδούρα και να τα ΄΄πίνεις΄΄μαζί με λίγο νεράκι. Θα βοηθηθείς και στην απόδοσή σου στο ψάρεμα αλλά -εξίσου σημαντικό- στην αποκατάσταση μετά, ώστε να μην είσαι λιώμα/πτώμα/ να σέρνεσαι κλπ μετά και να μην έχεις συνέρθει καλά ούτε την επόμενη ημέρα... :grin:
Τελευταία επεξεργασία από ΤΑΙΤΙΝΟΣ και 29 Απρ 2017, 13:22, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
ΤΟ ΝΟΥ ΣΑΣ ΡΕΜΑΛΙΑ!!!
Pescare ergo sum
Άβαταρ μέλους
ΤΑΙΤΙΝΟΣ

Νέα δημοσίευσηαπό ΤΑΙΤΙΝΟΣ » 29 Απρ 2017, 13:21

KOSTAS STI έγραψε:..........................νερακι δεν πινεις? :-k

Κώστα μου, το νεράκι είναι καλό και απαραίτητο αλλά ειδικά το καλοκαίρι σε πολύωρα ψαρέματα , όχι αρκετό από μόνο του... :)
ΤΟ ΝΟΥ ΣΑΣ ΡΕΜΑΛΙΑ!!!
Pescare ergo sum
Άβαταρ μέλους
ΤΑΙΤΙΝΟΣ

Νέα δημοσίευσηαπό thalassa50 » 29 Απρ 2017, 14:21

ΤΑΙΤΙΝΟΣ έγραψε:

Κώστα μου, το νεράκι είναι καλό και απαραίτητο αλλά ειδικά το καλοκαίρι σε πολύωρα ψαρέματα , όχι αρκετό από μόνο του... :)

και ποσο να κουβαλας στην σημαδούρα μαμότο μου την στιγμή που περισότερα υγρά βγάζεις ουροντας από ότι παίρνεις πίνοντας νερό
Χτες σε τρεις ώρες ψάρεμα κολυμπιτο ουρησα πάνω από δέκα φορές (που στο διάολο το βρήκα τόσο υγρό :D )(έχω μετρήσει και πάνω από 14 :mrgreen: )ενώ είχα μαζί μου μόνο ένα μπουκάλι τον 0.75l
Παλιά χρησιμοποίησα λίγες φορές το αλμόρα αλλά δεν παρατήρησα και καμία διάφορα
αυτά τα τζελ τι είναι ??για γράψε ???
το δεν γινετε δεν υπαρχει ,το δεν θελω υπαρχει .
Άβαταρ μέλους
thalassa50

Νέα δημοσίευσηαπό christripoli » 29 Απρ 2017, 14:35

θα παρεις σε ενα μπουκαλι 700 ml και θα βαλεις

νερο
1/2 κουταλια γλυου αλατι
1 κουταλια γλυκου μελι (το προτιμω απο το να βαλω ζαχαρι)
το χυμο απο ΜΙΣΟ λεμονι (προτιμω) η απο πορτοκαλι
και εισαι κομπλε

το καλυτερο για μενα ever φτιαχτω ισοτονικο ........................
ευτυχια ειναι να εχεις χρονο να κανεις αυτα που σου αρεσουν

τελικα καλος ψαροτουφεκας ειναι αυτος που γυριζει σπιτι του (κλεμενο)
Άβαταρ μέλους
christripoli

Νέα δημοσίευσηαπό KOSTAS STI » 29 Απρ 2017, 14:42

ΤΑΙΤΙΝΟΣ έγραψε:Ηλεκτρολύτες και νεράκι, χρειάζεσαι πριν και κυρίως κατά τη διάρκεια του ψαρέματος, ειδικά σε πολύωρα καλοκαιρινά που η αφυδάτωση πάει σύννεφο :)
Η εν-υδάτωση, όπως λέει και η λέξη, αφορά στην αποκατάσταση της απαραίτητης για έναν οργανισμό ποσότητας νερού...
Μετά τον...αγώνα, (βλ. ψάρεμα, πολλές φορές με δύσκολες συνθήκες κύμα, ρεύμα κλπ), χρειάζεσαι αναπλήρωση ενέργειας και πρωτεϊνη, κατά προτίμηση υψηλής βιολογικής αξίας ΄΄ψαροπρωτεϊνη΄΄ :mrgreen:
Πέρα από την ενυδάτωση με νεράκι - Αλμορα που ανέφερες- κάποιο ισοτονικό κλπ, ανά μιά ώρα το πολύ, σε πολύωρα πσαρέματα, βοηθάνε πολύ και βολεύουν από ευκολία χρήσης τα ΄΄τζελάκια΄΄ . Μπορείς να τα έχεις στη σημαδούρα και να τα ΄΄πίνεις΄΄μαζί με λίγο νεράκι. Θα βοηθηθείς και στην απόδοσή σου στο ψάρεμα αλλά -εξίσου σημαντικό- στην αποκατάσταση μετά, ώστε να μην είσαι λιώμα/πτώμα/ να σέρνεσαι κλπ μετά και να μην έχεις συνέρθει καλά ούτε την επόμενη ημέρα... :grin:

:shock: .............ποιος παθαινει τετοια πραμματα? :blink:
για τους αδυναμους 1-2 κουταλακια μελι το μεσημερι και μετα το βραδυ που θα βγουν ,κατι με αμεση ενεργεια !!! :grin:
Θελω το αυτοκινητο μου γρηγορο,την γυναικα μου καυτη και την μπυρα μου παγωμενη !!!
Άβαταρ μέλους
KOSTAS STI

Νέα δημοσίευσηαπό ΤΑΙΤΙΝΟΣ » 29 Απρ 2017, 15:10

thalassa50 έγραψε:
ΤΑΙΤΙΝΟΣ έγραψε:

και ποσο να κουβαλας στην σημαδούρα μαμότο μου την στιγμή που περισότερα υγρά βγάζεις ουροντας από ότι παίρνεις πίνοντας νερό
Χτες σε τρεις ώρες ψάρεμα κολυμπιτο ουρησα πάνω από δέκα φορές (που στο διάολο το βρήκα τόσο υγρό :D )(έχω μετρήσει και πάνω από 14 :mrgreen: )ενώ είχα μαζί μου μόνο ένα μπουκάλι τον 0.75l
Παλιά χρησιμοποίησα λίγες φορές το αλμόρα αλλά δεν παρατήρησα και καμία διάφορα
αυτά τα τζελ τι είναι ??για γράψε ???

Μα ακριβώς κυρίως αυτό το νερό που χάνεις με την ούρηση πρέπει να αναπληρώνεται :) Μπορείς να έχεις στη σημαδούρα ένα μεγάλο μπουκάλι, ξέρω ότι έχει κόντρα κλπ ααλλααααά, είναι απαραίτητο.Άλλωστε, άλλο ένα δύωρο ψαρεματάκι με συννεφιά και δροσιά και άλλο ένα 6-7ωρο καλοκαιριάτικα με ντάλα ήλιο...
Τώρα, παράγοντες όπως η χαμηλή θερμοκρασία του νερού, η σφιχτή στολή κ.α. επηρεάζουν και επιφέρουν υπερλειτουργία των νεφρών και συχνή ούρηση που πέραν των άλλων επιφέρει αφυδάτωση. Η δε αφυδάτωση, σε συνθήκες μεγάλης ζέστης, μπορεί να διευκολύνει καταστάσεις θερμοπληξίας.
Νερό λοιπόν, άφθονο ειδικά όταν ...παρακατουράμε, απλά, όχι μεγάλη ποσότητα μονοκοπανιά, πρέπει να πίνουμε συχνά και από λίγο καθώς έτσι υποβοηθείται η ενυδάτωσή μας....
Τα αλμορα κλπ, σαφώς βοηθάνε.
ΤΟ ΝΟΥ ΣΑΣ ΡΕΜΑΛΙΑ!!!
Pescare ergo sum
Άβαταρ μέλους
ΤΑΙΤΙΝΟΣ

Νέα δημοσίευσηαπό YDRAYLIKOS » 29 Απρ 2017, 15:19

christripoli έγραψε:θα παρεις σε ενα μπουκαλι 700 ml και θα βαλεις

νερο
1/2 κουταλια γλυου αλατι
1 κουταλια γλυκου μελι (το προτιμω απο το να βαλω ζαχαρι)
το χυμο απο ΜΙΣΟ λεμονι (προτιμω) η απο πορτοκαλι
και εισαι κομπλε

το καλυτερο για μενα ever φτιαχτω ισοτονικο ........................

σωστα εγω εφτιανα λογω εργασιας βεβαια στην κω σε μια νακαινιση ξενοδοχειου μια μπουκαλα πλαστικη μεγαλη και επειδη ειχε λεμονιες μεσα και κανεις δεν ετρωγε μητε ενα λεμονακι τα εστιβα μεσα στην μπουκαλα..και επινα...χωρις ζαχαρη...βεβαιως....νομιζω καλο ητανε και με βοηθαγε αρκετα!~ :hello: =;

στην μπλε οταν πεφτω παντα στην σημαδουρα σε ενα μπουκαλι νερακι..κι ας ειναι χειμωνας<!~ \:D/

μου αρεσει η πατεντα σου δε..σκεφτομαι να την εφαρμοσω!~ :thumbsup:
YDRAYLIKOS

Νέα δημοσίευσηαπό tsourakis13 » 29 Απρ 2017, 15:29

Μια κουταλιά της σούπας ταχίνι και ένα κουταλάκι μέλι πριν από τη βουτιά βοηθάνε πολύ μπορώ να πω!
Κατά τη διάρκεια ένα μπουκαλάκι με σκέτο νερό και άλλο ένα με τα συστατικά που είπε και ο chris είναι τα καλύτερα για εμάς τους κολυμπητους, ειδικά όταν μιλάμε για πολύωρα ψαρέματα (5+)
One breath
One dive
One shot
One life...
Άβαταρ μέλους
tsourakis13

Νέα δημοσίευσηαπό ΤΑΙΤΙΝΟΣ » 29 Απρ 2017, 15:40

Βρε παιδιά, τα ΄΄συστατικά΄΄ και οι ΄΄συνταγές΄΄ θα με συγχωρέσετε αλλά είναι για τη Βέφα άιντε για τον Παρλιάρο. Όταν μιλάμε για ισοτονικά ή ενεργειακά συμπληρώματα και μάλιστα για ληψη κατά τη διάρκεια του ψαρέματος, πρέπει να είμαστε πιο προσεκτικοί και λεπτομερείς.
Σε τι αναλογια θα βάλουμε τα συστατικά αυτά και ποια απο αυτά μπορούν να συνδυαστούν; Σαφώς δεν μπορούμε να λέμε για κουταλιές ή φλυτζάνια κοκ.
Τελος πάντων, για παράδειγμα η αναλογία υδατανθρακων σε ένα ενεργειακό συμπλήρωμα για τη βελτιστη τροφοδότηση κατά τη διάρκεια ασκησης πρέπει να είναι ανάμεσα σε 6% και 8%.
Το θέμα είναι ιδιαίτερα σοβαρό και ευαίσθητο για γενικότητες.
Πολλά μπορούν να συμβούν από λάθος ΄΄συνταγές΄΄ :hello:
ΤΟ ΝΟΥ ΣΑΣ ΡΕΜΑΛΙΑ!!!
Pescare ergo sum
Άβαταρ μέλους
ΤΑΙΤΙΝΟΣ

Νέα δημοσίευσηαπό kounavi » 29 Απρ 2017, 16:10

Ενα μικρο redbull μια ωρα πριν κ μετα κατα τη διαρκεια isostar σκονη σε νερο.
kounavi

Νέα δημοσίευσηαπό KOSTAS STI » 29 Απρ 2017, 16:16

ΤΑΙΤΙΝΟΣ έγραψε:Βρε παιδιά, τα ΄΄συστατικά΄΄ και οι ΄΄συνταγές΄΄ θα με συγχωρέσετε αλλά είναι για τη Βέφα άιντε για τον Παρλιάρο. Όταν μιλάμε για ισοτονικά ή ενεργειακά συμπληρώματα και μάλιστα για ληψη κατά τη διάρκεια του ψαρέματος, πρέπει να είμαστε πιο προσεκτικοί και λεπτομερείς.
Σε τι αναλογια θα βάλουμε τα συστατικά αυτά και ποια απο αυτά μπορούν να συνδυαστούν; Σαφώς δεν μπορούμε να λέμε για κουταλιές ή φλυτζάνια κοκ.
Τελος πάντων, για παράδειγμα η αναλογία υδατανθρακων σε ένα ενεργειακό συμπλήρωμα για τη βελτιστη τροφοδότηση κατά τη διάρκεια ασκησης πρέπει να είναι ανάμεσα σε 6% και 8%.

...... :-k ............ναι αλλα εσυ δε βγαζεις πανω απο τρεις ωρες ψαρεμα μ'αυτα !!! :P
Άβαταρ μέλους
KOSTAS STI

Νέα δημοσίευσηαπό KOSTAS STI » 29 Απρ 2017, 16:18

kounavi έγραψε:Ενα μικρο redbull μια ωρα πριν κ μετα κατα τη διαρκεια isostar σκονη σε νερο.

α καλα !!! μετα αναβολικα? :dizzy:
Άβαταρ μέλους
KOSTAS STI

Νέα δημοσίευσηαπό ΤΑΙΤΙΝΟΣ » 29 Απρ 2017, 16:23

KOSTAS STI έγραψε:
ΤΑΙΤΙΝΟΣ έγραψε:Βρε παιδιά, τα ΄΄συστατικά΄΄ και οι ΄΄συνταγές΄΄ θα με συγχωρέσετε αλλά είναι για τη Βέφα άιντε για τον Παρλιάρο. Όταν μιλάμε για ισοτονικά ή ενεργειακά συμπληρώματα και μάλιστα για ληψη κατά τη διάρκεια του ψαρέματος, πρέπει να είμαστε πιο προσεκτικοί και λεπτομερείς.

...... :-k ............ναι αλλα εσυ δε βγαζεις πανω απο τρεις ωρες ψαρεμα μ'αυτα !!! :P

Αληθές!
Το θέμα όμως, είναι ΤΙ ΒΓΑΖΩ στις τρεις ώρες ψάρεμα που βγάζω :tease:
ΤΟ ΝΟΥ ΣΑΣ ΡΕΜΑΛΙΑ!!!
Pescare ergo sum
Άβαταρ μέλους
ΤΑΙΤΙΝΟΣ

Επόμενο

Επιστροφή στο Επιδόσεις και τεχνικές.

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 3 επισκέπτες