• Ανακοινώσεις
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση
  • Ανακοινώσεις
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Η Βουτια μου στα 81 μετρα

Προπονητική,διατροφή,..........

Re: Η Βουτια μου στα 81 μετρα

Νέα δημοσίευσηαπό JOHNBAKK » 08 Νοέμ 2013, 18:13

Πολλα μπραβο και απο εμενα.Θα ηθελα παντως να πεις τι προπονηση κανεις (ξηρη-υγρη ποσες φορες την εβδομαδα γενικα)για να δουν μερικοι οτι τα μετρα δεν ειναι στραγαλια.
JOHNBAKK

Νέα δημοσίευσηαπό JOHNBAKK » 08 Νοέμ 2013, 18:14

Πολλα μπραβο και απο εμενα.Θα ηθελα παντως να πεις τι προπονηση κανεις (ξηρη-υγρη ποσες φορες την εβδομαδα γενικα)για να δουν μερικοι οτι τα μετρα δεν ειναι στραγαλια.
JOHNBAKK

Νέα δημοσίευσηαπό silverdiver » 08 Νοέμ 2013, 19:49

φοβερη βουτια και πολυ ανετη!! παντα επιτυχιες ευχομαι :hello:
οταν βρεχει...εχει περισσοτερη θαλασσα...
silverdiver

Νέα δημοσίευσηαπό Χρηστος Παπαδοπουλος » 09 Νοέμ 2013, 18:56

Να ειστε παντα καλα παιδια σας ευχαριστω πολυ ολους ξανα

Αντρεα περασαμε φοβερο καλοκαιρι νοσταλγω αυτο το νησι πολλες φορες, σου εχω κλεψει και την συνταγη με τον τυλιχτο ροφο στα καρβουνα να ξερεις!
Δημητρη να δουμε ποτε θα καταφερουμε να παμε για ψαρεμα, βλεπω παντως τα φοβερα βιντεο που κανετε με τους υπολοιπους. Αντε να παμε και για καμια βουτια.

Προπονηση κανω αρκετη τα τελευταια χρονια σε γυμναστηριο για μυικη ενδυναμωση ενω κανω και τρεις με τεσσερις πισινες την εβδομαδα. Στην αρχη χαλαρα μετα ανεβαζω ενταση πριν μπω στις απνοιες.
Φυσικα κανω διατασεις η γιογκα μαζι με φιλους τακτικα γιατι εχω την ταση να γινομαι ακαμπτος

Σχετικα με την βουτια φιλε panex περιμεναμε κατι βαθυτερο φετος γιατι ειχα κανει σε αγωνα τα 85 περυσι και τα 81 προπερσι ξανα οποτε...!
Παντως καθε βουτια μετα τα 30 η 40 μετρα βαθος ειναι μοναδικη και ειναι δυσκολη οποτε σιγουρα δεν ειναι ρουτινα.

Στο ψαρεμα δεν πηγαινω πολυ βαθια γιατι ακομα και με εμπειρα ζευγαρια δεν θελει και πολυ για να μην βλεπεις που ειναι ο αλλος. Λιγο το συρτο λιγο η θολουρα δεν βοηθανε.

Αν ομως ειμαστε 3 ατομα με δυο οπλα και καλη ορατοτητα τοτε ολα ειναι καλυτερα για μερικες βαθυτερες. Παντως βλεπω μεγαλη βελτιωση σε αντοχη στη δυναμη δλδ σε πολλες βουτιες σε ικανοποιητικο βαθος

Τωρα λιγο παρακατω μπορει να εχει και νοσο. Οι πολλες βαθιες βουτιες στο ψαρεμα ειναι πειραμα τον τελευταιων χρονων. Δεν ειμαστε για τετοια. Φαντασου να γινει κατι να εισαι καπου μακρια με συμβατικο σκαφακι, κυμα και χωρις οξυγονο κλπ ! Απολαυση!

Στα ταμπελακια δωσαμε ιδιαιτερη προσοχη στο να βγαινουν με το παραμικρο. Στο βιντεο φαινεται ξεκαθαρα παλι πως αργω να το βγαλω. Ειναι σαν αυτο που πρεπει να κανεις μια μικρη κινηση για να βγαλεις το ψαρι που χτυπησες αργα το απογευμα αλλα το σκεφτεσαι μονο την επομενη το πρωι και οταν τελικα το βγαζεις λες, μα καλα πως δεν το σκεφτηκα χθες τοση ωρα εκει.
Χρηστος Παπαδοπουλος

Νέα δημοσίευσηαπό hariska » 09 Νοέμ 2013, 19:31

Πάρα πολύ ωραίος και δυνατός! Μπράβο! :good:

Προπονηση κανω αρκετη τα τελευταια χρονια σε γυμναστηριο για μυικη ενδυναμωση ενω κανω και τρεις με τεσσερις πισινες την εβδομαδα. Στην αρχη χαλαρα μετα ανεβαζω ενταση πριν μπω στις απνοιες.
Φυσικα κανω διατασεις η γιογκα μαζι με φιλους τακτικα γιατι εχω την ταση να γινομαι ακαμπτος

Αν θες μπορείς να μας πεις τι εννοείς "στην αρχή χαλαρά" και "πριν μπω στις άπνοιες";
Κάνεις όλο το χρόνο βάρη ή μόνο κάνα δίμηνο στην 'αρχη' της σεζόν. Γενικά τα βάρη βοηθούν στην ελεύθερη ή καλό είναι να αποφεύγονται;

Μπράβο και πάλι!
Να 'στε καλά κι οι τρεις... Καλή λευτεριά.
Άβαταρ μέλους
hariska

Νέα δημοσίευσηαπό Yiorgos_M. » 09 Νοέμ 2013, 22:32

PanEx έγραψε:

Αυτό που μου έκανε (κακή) εντύπωση είναι πως μόλις βγήκε στην επιφάνεια δεν ακούστηκε παρά ένα "μπράβο ρε Χρήστο".
.... είναι βουτιά ρουτίνας τα 81μ.;;

Παναγιώτη γεια σου, μην το θεωρείς κακό που δεν ακούγονται "πανηγυρισμοί" μετά τη βουτιά του Χρήστου. Αυτό είναι προνόμιο μόνο του τελευταίου που κάνει την βαθύτερη βουτιά. Και εξηγούμαι : με το που τελειώνει κάποιος τη βουτιά του πρέπει να ετοιμαστούν όλοι και όλα για την επόμενη. Δεδομένου ότι : 1) οι βουτιές απέχουν χρονικά 7-8 λεπτά και μια μεγάλη βουτιά σαν του Χρήστου κρατάει 3 περίπου λεπτά 2) ο επόμενος αθλητής χρειάζεται και δικαιούται 2 λεπτά χαλάρωση στο σχοινί χωρίς χειροκροτήματα και φωνές γύρω του που μπορεί να του αποσπάσουν την προσοχή 3) οι δύτες ασφαλείας πρέπει να "κατεβάσουν" το σχοινί στα δηλωμένα μέτρα (που μπορεί να είναι 5,10 ή και παραπάνω) 4) οι κριτές πρέπει να κάνουν την "κρίση" στον αθλητή και να ελέγξουν τα δεδομένα του επόμενου, καταλαβαίνεις ότι δεν υπάρχουν περιθώρια για "μπράβο" εκείνη τη στιγμή. Ο τελευταίος (και συνήθως βαθύτερος) εκ των πραγμάτων έχει την πολυτέλεια αν πάρει λευκή κάρτα να πανηγυρίζει γιατί όλοι οι παραπάνω λόγοι δεν υφίστανται.
Τη συγκεκριμένη βουτιά του Χρήστου ακολουθούσε η βουτιά του Παναγιωτάκη ο οποίος είχε δηλώσει 102 τα οποία δεν κατάφερε στο Λουτράκι (αλλά κατάφερε μία εβδομάδα αργότερα στην Καλαμάτα).
Εννοείται βέβαια ότι στην παραλία όταν βγαίνουμε μετά από μια έγκυρη προσπάθεια γίνεται ο ανάλογος χαβαλές.
Φιλικά, Γιώργος.
Τι 70, τι 80, τι 90 ...
Άβαταρ μέλους
Yiorgos_M.

Νέα δημοσίευσηαπό makisz11184 » 10 Νοέμ 2013, 00:03

πιστολι!!!!! :grin: :thumbsup:
"Dum spiro spero"
Άβαταρ μέλους
makisz11184

Νέα δημοσίευσηαπό Χρηστος Παπαδοπουλος » 12 Νοέμ 2013, 18:38

Χαρισκα ευχαριστω για τα καλα σου λογια

Λεγοντας χαλαρα στη αρχη εννοω αεροβια μορφης προπονηση σε κολυμβητηριο που υστερα απο καποιο χρονικο διαστημα γινεται αναεροβια αφου ανεβαζω ενταση και ταχυτητα. Αυτα πριν μπω στο κυριο μερος και κανω απνοιες.
Γενικα το προγραμμα δεν ειναι σταθερο αφου βγαινει πανω στις δικες μου αναγκες. Φυσικα κανω και ασκησεις που εχουν να κανουν με την τεχνικη της κινησης και του γλυστριματος κατω απο την επιφανεια.

Σχετικα με τα βαρη υπαρχει μια αποψη οτι δεν θα πρεπει να κανουμε γιατι θα φτιαξουμε μεγαλους και δυνατους μυς που θα καινε περισσοτερο Οξυγονο και θα το ξοδευουν ασκοπα κατα την διαρκεια της βουτιας. Νομιζω οτι οι περισσοτεροι δυτες πραγματικα απεχουμε αρκετα απο αυτο το σημειο.
Ειμαι της γνωμης οτι μια μυικη ενδυναμωση σε ολο το σωμα θα δωσει περισσοτερα οφελη ιδιως αν γυμνασουμε μυικες ομαδες που δουλευουν στην βουτια δλδ κοιλιακους, ραχιαιους, γαμπες, γλουτους.

Για το μπραβο που ακουστηκε ειμαι σιγουρος για το οτι ολα τα παιδια χαρηκαν που πηρα λευκη καρτα σε αυτο το βαθος ομως η αληθεια ειναι οτι ειναι η τριτη χρονια που δεν εχω παρει μετρα, σιγουρα επρεπε να κανω κατι καλυτερο. Αλλωστε περυσι πηγα και τα 85 σε αγωνα. Τελικα δεν ειναι ευκολο να παρεις μετρα.Του χρονου τωρα !
Χρηστος Παπαδοπουλος

Νέα δημοσίευσηαπό ΚΣΕΠ » 12 Νοέμ 2013, 19:10

Πάντως μετά την βουτιά και του Χρήστου και του Γιώργου ακούστηκαν πολλά μπράβο από τα σκάφη κριτών και λοιπών, αλλά συγκρατημένα γιατί υπήρχε και ο Λιανός εκεί που δάγκωνε. Το βίντεο του αγώνα είναι έτοιμο;
ΚΣΕΠ

Νέα δημοσίευσηαπό hariska » 15 Νοέμ 2013, 19:30

Χρηστος Παπαδοπουλος έγραψε:Χαρισκα ευχαριστω για τα καλα σου λογια

Λεγοντας χαλαρα στη αρχη εννοω αεροβια μορφης προπονηση σε κολυμβητηριο που υστερα απο καποιο χρονικο διαστημα γινεται αναεροβια αφου ανεβαζω ενταση και ταχυτητα. Αυτα πριν μπω στο κυριο μερος και κανω απνοιες.
Γενικα το προγραμμα δεν ειναι σταθερο αφου βγαινει πανω στις δικες μου αναγκες. Φυσικα κανω και ασκησεις που εχουν να κανουν με την τεχνικη της κινησης και του γλυστριματος κατω απο την επιφανεια.

Σχετικα με τα βαρη υπαρχει μια αποψη οτι δεν θα πρεπει να κανουμε γιατι θα φτιαξουμε μεγαλους και δυνατους μυς που θα καινε περισσοτερο Οξυγονο και θα το ξοδευουν ασκοπα κατα την διαρκεια της βουτιας. Νομιζω οτι οι περισσοτεροι δυτες πραγματικα απεχουμε αρκετα απο αυτο το σημειο.
Ειμαι της γνωμης οτι μια μυικη ενδυναμωση σε ολο το σωμα θα δωσει περισσοτερα οφελη ιδιως αν γυμνασουμε μυικες ομαδες που δουλευουν στην βουτια δλδ κοιλιακους, ραχιαιους, γαμπες, γλουτους.

Για το μπραβο που ακουστηκε ειμαι σιγουρος για το οτι ολα τα παιδια χαρηκαν που πηρα λευκη καρτα σε αυτο το βαθος ομως η αληθεια ειναι οτι ειναι η τριτη χρονια που δεν εχω παρει μετρα, σιγουρα επρεπε να κανω κατι καλυτερο. Αλλωστε περυσι πηγα και τα 85 σε αγωνα. Τελικα δεν ειναι ευκολο να παρεις μετρα.Του χρονου τωρα !

:good:
Να 'στε καλά κι οι τρεις... Καλή λευτεριά.
Άβαταρ μέλους
hariska

Προηγούμενη

Επιστροφή στο Επιδόσεις και τεχνικές.

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 3 επισκέπτες