• Ανακοινώσεις
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση
  • Ανακοινώσεις
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση
  • Ανακοινώσεις
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση
  • Ανακοινώσεις
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Σημαδια υποξιας? βοηθηστε!!!

Προπονητική,διατροφή,..........

Σημαδια υποξιας? βοηθηστε!!!

Νέα δημοσίευσηαπό nickargas » 29 Ιούλ 2013, 18:57

Παω στον τοπο και εχει ενα τρομερο πενταρι και ολα ηταν μια σουπα... λεω δεν #%#@%ται θα βουτηξω δεν μασαω... οντως δεν με πειραζε η θαλασσα και ανοιχτηκα μεχρι τον καβο καμια τρακοσαρια μετρα απο εκει που επεσα...
βλεπω γοπες να τρεχουν δεξια αριστερα... λεω εδω ειμαστε... βουταω πρωτη φορα βλεπω μια συναγριδα εναμιση κιλο οριακα με το ρολλερ στα δεκαπεντε μετρα... παω πανω χαλαρωνω... βλεπω τα μικροψαρα δαιμονισμενα να φευγουν δεξια αριστερα πανω κατω λες και τα ειχε χτυπησει ρευμα με συνοπτικες διαδικασιες το λοιπον δευτερη βουτια στον επομενο βραχο στα δεκαεφτα δεκαοχτω... ερχεται παλι να δει τι ειμαι αυτη η μικρη και μια φιλη της δυο κιλα εστριψα το οπλο ετοιμος να βαρεξω και βλεπω στα δεκα μετρα παρακατω μια συναγριδα εφτα κιλα μοσχαρι... δεν χτυπαω καμια απο τις δυο και ανεβαινω απανω και χαλαρωνω έχοντας υποψην την μεγαλη...
κατεβαινω στην πετρα που ειδα την μεγαλη στα εικοσιδυο μετρα περιπου... καθομαι ντακαρω τσι λαρυγγισμους (ξεκιναω χααχα) δεν βλεπω λεπι... ειχα κατσει περιπου σαρανταπεντε δευτερα κατω... ανεβαινω πανω με την ψυχη στο στομα και ζορισμενος ασυναισθητα εκανα πρωτοκολο εξοδου και την παλεψα.... ζοριστηκα πολυ και βγηκα στα ρηχα οπου πλεον δεν ειχα ορεξει να κανω τιποτα παρα μονο να φυγω...
αυτο που με προβληματισε ομως περισσοτερο ηταν μετα το σκηνικο η ατονια και η κοπωση σε ολο μου το σωμα... επισης κανοντας μια μικρη βουτια στα εφτα μετρα με το που ισιωσα να παρω θεση ζαλιστηκα παρα πολυ σαν μια σκοτοδινη να με ειχε πιασει... σημειωτέον ημουν και λιγο κρυωμενος...

μηπως ξερει κανεις να μου πει τι εγινε?
Άβαταρ μέλους
nickargas

Re: Σημαδια υποξιας? βοηθηστε!!!

Νέα δημοσίευσηαπό silverdiver » 29 Ιούλ 2013, 19:31

ησουνα μονος και με τετοιο καιρο εκανες καρτερια βαθεια για συναγριδες... αυτο φταει... σε συνδυασμο και με ισως ασχημο υπνο η ψυχολογια η χιλιους δυο παραγοντες..Παντως ετσι οπως τα περιγραφεις ηταν μια τραβηγμενη για εκεινη την χρονικη στιγμη βουτια... Προσεχε απο εδω και εμπρος , παντα με ζευγαρι και παντα να τηρεις χρονο επιφανειας :hello: :wave:
οταν βρεχει...εχει περισσοτερη θαλασσα...
silverdiver

Νέα δημοσίευσηαπό tsako » 29 Ιούλ 2013, 20:23

Δεν χρειάζεται κανείς να σου πει τι συνέβει. Και ο πλέον αδαής και νέος στο χώρο (που φαίνεται ότι είσαι) καταλαβαίνει οτί απλά τράβηξες τη βουτιά σου παραπάνω. Ελπίζω να κατάλαβες ότι ήσουν δευτερερόλεπτα μακριά από υποξία και βέβαιο θάνατο, έτσι απλά. Το ότι κάθε καλοκαίρι πεθαίνουν πάνω από 20 άτομα ψαρεύοντας μόνοι τους δεν σου λέει τίποτα? Μετά φταίει σου λέει το κράτος, οι νόμοι που δεν εφαρμόζονται, το ψαροντούφεκο που είναι επικίνδυνο hobby . Ενα πράγμα φταίει: Η ΒΛΑΚΕΙΑ ΤΩΝ ΑΝΘΡΩΠΩΝ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΑΝΙΚΗΤΗ. Βάλτε μυαλό επιτέλους!!!!

Με αγανάκτηση,

Γιάννης
FREE YOUR MIND AND DIVE
Άβαταρ μέλους
tsako

Νέα δημοσίευσηαπό INBLUE » 29 Ιούλ 2013, 20:31

το νου σου μικρε Νικολααααα :D
ποτε μονος.....τα ξερεις εξαλλου δεν χρειαζεται να στα λεω.....!!
Απ'ολα τα υφασματα μ'αρεσει μονο η βρακα απου ξυπνας και τη θωρεις στου κρεβατιου την ακρα..!
INBLUE

Νέα δημοσίευσηαπό gpet78 » 29 Ιούλ 2013, 20:57

nickargas έγραψε:
μηπως ξερει κανεις να μου πει τι εγινε?

Από άποψη φυσιολογίας και ιατρικής κανείς δεν ξέρει να σου πει ούτε τι έγινε, ούτε πόσο κοντά ήσουν στην υποξεία, ούτε αν η ζαλάδα είχε σχέση με το κρυολόγημα ή όχι, όλα θα ήταν αυθαίρετες υποθέσεις. Αυτό που σίγουρα έγινε είναι ότι παραβίασες τον κανόνα του ζευγαρίου και βούτηξες σε σημαντικό βάθος μόνος. Το αν τήρησες ικανοποιητικούς χρόνους επιφανείας και αν έλαβες υπόψη τα μηνύματα του σώματος σου προσαρμόζοντας τις επιδόσεις σου επίσης μόνο εσύ το ξέρεις. Δόξα τον θεό να λες φίλε διδακτική η εμπειρία σου ευτυχώς χωρίς δυσάρεστες συνέπειες ελπίζω να έγινες σοφότερος.
Δεν είμαι ο καταλληλότερος για να σου κάνω κήρυγμα για το ζευγάρι καθώς ψαρεύω κατά βάση μόνος αλλά από την στιγμή που επιλέγεις να πας μόνος πρέπει σίγουρα να δεχτείς ως συνέπεια ότι θα κόβεις τις επιδόσεις σου σημαντικά και σε βάθος και σε χρόνους. Ειδικά όσο αφορά τους χρόνους βυθού εγώ αυτό που κάνω τις φορές που θα παραβιάσω το όριο βάθους που έχω θέση για τα μοναχικά ψαρέματα είναι ότι αναδύομαι αρκετά νωρίτερα από το σημείο που οργανισμός μου στέλνει το πρώτο μήνυμα για ανάσα και σίγουρα ανάλογα και με την φυσική μου κατάσταση εκείνη την ημέρα ο χρόνος βουτιάς είναι κατά 50-75% μικρότερος από αυτό που μπορώ. Εννοείται ότι στα μοναχικά όσο το βάθος αυξάνεται ο χρόνος βουτιάς πρέπει να μειώνεται αν δηλαδή για παράδειγμα έχεις άνετα 2λεπτά στα 10μέτρα στα 20 πρέπει να πέσει ο χρόνος σου γύρω στο 1:30 κάτι που δεν ισχύει στο ζευγαράτο. Θεωρώ τέλος απαραίτητο για τους μοναχικούς το καταδυτικό ρολόι.
Άβαταρ μέλους
gpet78

Νέα δημοσίευσηαπό neptune » 29 Ιούλ 2013, 21:02

Λιγο ο καιρος, λίγο οτι ησουν κρυωμενος, λίγο οτι πηγες μονος, λίγο το ενα λίγο το άλλο.... παρα λίγο. Και καλό θα ήταν το περιστατικό αυτό να αποτελέσει μαθημα και για εσενα και για ολους μας.
Άβαταρ μέλους
neptune

Νέα δημοσίευσηαπό cactus » 29 Ιούλ 2013, 21:10

Την τσιμπησες φιλος και ησουνα οριακα.Τυχερος.... :oops:
you're long way from home
can't sleep at night.
cactus

Νέα δημοσίευσηαπό nickargas » 29 Ιούλ 2013, 21:42

ετσι ειναι... εχετε δικιο ολοι... δυστηχως ουτε ρολοι εχω αλλα ουτε ζευγαρι στα μετρα μου τωρα... συνηθως κανω οτι και ο γιωργος παω καπου ρηχα μεχρι τα 10 μετρα και δεν κοιταω ουτε επιδοσεις ουτε τπτ... να περναει η ωρα να περνω εικονες και αν κατσει κανα ψαρι εχει καλως... εχετε δικιο και με κραζετε και οτι μου την λετε γιατι και εγω στεναχωριεμαι οταν παθαινει κατι ο οποιοσδηποτε συναδελφος μας και ας μην τον ξερω...
Άβαταρ μέλους
nickargas

Νέα δημοσίευσηαπό kostass » 29 Ιούλ 2013, 22:00

πιστευω να καταλαβες οτι αυτο ηταν καμπανακι... ΠΟΤΕ ΧΩΡΙΙΣ ΖΕΥΓΑΡΙ... νομος και ειδικα την επομενη φορα που θα μπεις να εχεις καποιον να σε προσεχει και ας μην εχει τα μετρα.. αν δε βρεις στειλε μνμ...
kostass

Νέα δημοσίευσηαπό manos44 » 29 Ιούλ 2013, 22:11

tsako έγραψε:Δεν χρειάζεται κανείς να σου πει τι συνέβει. Και ο πλέον αδαής και νέος στο χώρο (που φαίνεται ότι είσαι) καταλαβαίνει οτί απλά τράβηξες τη βουτιά σου παραπάνω. Ελπίζω να κατάλαβες ότι ήσουν δευτερερόλεπτα μακριά από υποξία και βέβαιο θάνατο, έτσι απλά. Το ότι κάθε καλοκαίρι πεθαίνουν πάνω από 20 άτομα ψαρεύοντας μόνοι τους δεν σου λέει τίποτα? Μετά φταίει σου λέει το κράτος, οι νόμοι που δεν εφαρμόζονται, το ψαροντούφεκο που είναι επικίνδυνο hobby . Ενα πράγμα φταίει: Η ΒΛΑΚΕΙΑ ΤΩΝ ΑΝΘΡΩΠΩΝ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΑΝΙΚΗΤΗ. Βάλτε μυαλό επιτέλους!!!!

Με αγανάκτηση,

Γιάννης

Πρώτη φορά συμφωνώ με μια άποψη τόσοοοο πολύ.Δεν θα έχεις δεύτερη ευκαιρία φίλε μου ,πρόσεχε όχι για μένα αλλά για αυτούς που σε αγαπάνε :!:
manos44

Νέα δημοσίευσηαπό Kostas1984 » 29 Ιούλ 2013, 22:17

Πολλα μετρα χωρις ζευγαρι , νομιζω οτι αυτο που επαθες ηταν η "Φαπα του Θεου" ωστε να μην πας για τεταρτη και τελευταια βουτια στα ιδια μετρα !!!

Και χθες ειδικα επερνε τον κοσμο (παλι) ! Δεν εχω τα μετρα σου αλλιως θα σου λεγα και γω για βουτια .
Υ.Γ: Χρονος αναμεσα στις βουτιες ;;
Άβαταρ μέλους
Kostas1984

Νέα δημοσίευσηαπό gpet78 » 29 Ιούλ 2013, 22:44

tsako έγραψε:Δεν χρειάζεται κανείς να σου πει τι συνέβει. Και ο πλέον αδαής και νέος στο χώρο (που φαίνεται ότι είσαι) καταλαβαίνει οτί απλά τράβηξες τη βουτιά σου παραπάνω. Ελπίζω να κατάλαβες ότι ήσουν δευτερερόλεπτα μακριά από υποξία και βέβαιο θάνατο, έτσι απλά. Το ότι κάθε καλοκαίρι πεθαίνουν πάνω από 20 άτομα ψαρεύοντας μόνοι τους δεν σου λέει τίποτα? Μετά φταίει σου λέει το κράτος, οι νόμοι που δεν εφαρμόζονται, το ψαροντούφεκο που είναι επικίνδυνο hobby . Ενα πράγμα φταίει: Η ΒΛΑΚΕΙΑ ΤΩΝ ΑΝΘΡΩΠΩΝ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΑΝΙΚΗΤΗ. Βάλτε μυαλό επιτέλους!!!!

Με αγανάκτηση,

Γιάννης

Όλα καλά αυτά που λες αλλά μέχρι εκεί που αρχίζουν τα έντονα γράμματα. Μην μπερδεύεις τα ανθρώπινα πάθη όπως εν προκειμένου το πάθος για ψαροντούφεκο (που για άλλους μπορεί να είναι το πάθος για εξουσία, για τις μηχανές,για τις γυναίκες, για το χρήμα, για το φαγητό για το κάπνισμα και δεν ξέρω εγώ τι άλλο) που οδηγούν πολλές φορές σε συμπεριφορές που είναι ριψοκίνδυνες και φαίνονται βλακώδης ή παράλογες σε τρίτους αλλά γίνονται όχι από βλακεία και άγνοια αλλά από αδυναμία να ελέγξουμε τις παρορμήσεις μας. Τα πάθη κυριαρχούν στην ανθρώπινη ζωή και σε όλη την πορεία της ανθρωπότητας και θα συνεχίσουν να το κάνουν, πως θα ήταν άραγε η ζωή μας αν δεν είχαμε πάθη; ΕΝΤΕΛΩΣ ΑΣΤΟΧΟΣ Ο ΧΑΡΑΚΤΙΡΙΣΜΟΣ ΣΟΥ...
Άβαταρ μέλους
gpet78

Νέα δημοσίευσηαπό thalassa50 » 29 Ιούλ 2013, 22:46

την επόμενη φορά απλά να θυμάσε ότι είτε εισε με ζευγάρι είτε όχι , οποιοδήποτε ψάρι θα το ξαναβρείς την επόμενη φορά :) εσένα ομως όχι αν το παρακάνεις :)
οπότε βασικός κανόνας ,πάντα στο 70 % τον δυνατοτήτων σου η βουτιές :)
το δεν γινετε δεν υπαρχει ,το δεν θελω υπαρχει .
Άβαταρ μέλους
thalassa50

Νέα δημοσίευσηαπό thalassa50 » 29 Ιούλ 2013, 22:57

kostass έγραψε:πιστευω να καταλαβες οτι αυτο ηταν καμπανακι... ΠΟΤΕ ΧΩΡΙΙΣ ΖΕΥΓΑΡΙ... νομος

και ειδικα την επομενη φορα που θα μπεις να εχεις καποιον να σε προσεχει και ας μην εχει τα μετρα.. αν δε βρεις στειλε μνμ...

συνάδελφε ,το πρέπων θα είταν να έγραφες ότι καλό είναι να ψαρεύει με ζεύγάρι κάποιος και όχι να θες να του το επιβάλεις εσύ και άλλοι :) τονίζοντας το και με νόμο (δυστιχος λεγε λεγε το καταφέρατε να γίνει σε ορισμένες περιοχές )αλλά όταν εισε τόσο απόλυτος για ζεύγάρι καλό είναι να γράφεις το ζεύγάρι να έχει και τα μέτρα του άλλου ζευγαριού ιδαλιος το ζεύγάρι που δεν έχει τα μέτρα θα το κουβαλάει για μια ζωή αν ο μη γίνετο συμβεί κάτι κακό .
το δεν γινετε δεν υπαρχει ,το δεν θελω υπαρχει .
Άβαταρ μέλους
thalassa50

Νέα δημοσίευσηαπό tsako » 29 Ιούλ 2013, 23:44

Όλα καλά αυτά που λες αλλά μέχρι εκεί που αρχίζουν τα έντονα γράμματα. Μην μπερδεύεις τα ανθρώπινα πάθη όπως εν προκειμένου το πάθος για ψαροντούφεκο (που για άλλους μπορεί να είναι το πάθος για εξουσία, για τις μηχανές,για τις γυναίκες, για το χρήμα, για το φαγητό για το κάπνισμα και δεν ξέρω εγώ τι άλλο) που οδηγούν πολλές φορές σε συμπεριφορές που είναι ριψοκίνδυνες και φαίνονται βλακώδης ή παράλογες σε τρίτους αλλά γίνονται όχι από βλακεία και άγνοια αλλά από αδυναμία να ελέγξουμε τις παρορμήσεις μας. Τα πάθη κυριαρχούν στην ανθρώπινη ζωή και σε όλη την πορεία της ανθρωπότητας και θα συνεχίσουν να το κάνουν, πως θα ήταν άραγε η ζωή μας αν δεν είχαμε πάθη; ΕΝΤΕΛΩΣ ΑΣΤΟΧΟΣ Ο ΧΑΡΑΚΤΙΡΙΣΜΟΣ ΣΟΥ...[/quote]

Όχι φίλε,εδώ διαφωνούμε. Οταν το αποτέλεσμα του πάθου μας είναι η καταστροφή των άλλων πρέπει να μάθουμε να τα ελέγχουμε. Τι μου φταίνε εμένα τα παιδιά μου?Τι θα τους πούνε, ότι χάθηκα επεδή είχα πάθος με το ψαρουντούφεκο? Το πάθος για γυναίκες,χρήμα,φαγητό κτλ. που αναφέρεις είναι διαφορετικό. Τα αποτελέσματα είναι μακροπρόθεσμα και δεν έχουν τις επιπτώσεις που έχει η απώλεια μιας ανθρώπινης ζωής.

Υ.Γ Η καταγωγή μου είναι από το Βατόλακκο, θα είμαι από τις 2 Αυγούστου και για 3 εβδομάδες. Αν θες παρέα για ψαρουντούφεκο είμαι μέσα.
FREE YOUR MIND AND DIVE
Άβαταρ μέλους
tsako

Επόμενο

Επιστροφή στο Επιδόσεις και τεχνικές.

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 3 επισκέπτες