• Ανακοινώσεις
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση
  • Ανακοινώσεις
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση
  • Ανακοινώσεις
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση
  • Ανακοινώσεις
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Σημαδια υποξιας? βοηθηστε!!!

Προπονητική,διατροφή,..........

Re: Σημαδια υποξιας? βοηθηστε!!!

Νέα δημοσίευσηαπό drakogiannis » 30 Ιούλ 2013, 19:36

Εμένα πάντως ενός πολύ καλού μου φίλου το ζευγάρι τη γλύτωσε από του χάρου τα χέρια και ήταν αιτία το ότι δεν ήταν μόνος στη θάλασσα, αλλά παρέα με άλλους δύο. Όταν μπήκε σε τρύπα και μάγκωσε η ζώνη, οι άλλοι δυο τον έβγαλαν και είχε γίνει μπλε... και με μαλάξεις τον γλύτωσαν τελικά. Οπότε με σωστό ζευγάρι και σωστά μυαλά πάντα
drakogiannis

Νέα δημοσίευσηαπό ggtigra » 30 Ιούλ 2013, 21:00

Δεν ξερω πως και αν μπορει να γινει μεσω του φορουμ η καλυτερα μεσα απο συλογους να οριζονται καθε βδομαδα 2 με 3 ατομα διαφορετικα καθε φορα στανμπαι που ειναι ουτε σ αλλος να πανε για ψαρεμα να περνουν και καποιον που αντι να παει μονος του να πανε παρειτσα. Δεν ξερω κατα ποσο ειναι εφικτο να γινει αλλα κατι ειναι κι αυτο... :hello:
τον προπελα για να φτασεις .................το πεδιλο σου θα χαλας
ggtigra

Νέα δημοσίευσηαπό thalassa50 » 30 Ιούλ 2013, 21:02

spawn έγραψε:
giannhstapi έγραψε:Ποτέ χωρίς ζευγάρι λένε στα forum. Ποτέ χωρίς ζευγάρι λένε στους συλλόγους. Ποτέ χωρίς ζευγάρι λένε στα περιοδικά. Ποτέ χωρίς ζευγάρι λένε και στο καφενείο.
-Για μισό λεπτό ρε παιδιά, αυτός που δεν έχει, δεν βρίσκει, δεν βολεύει, δεν γουστάρει στην τελική ρε παιδί μου, ζευγάρι τι θα πρέπει να κάνει;
-Ποτέ χωρίς ζευγάρι λένε οι γνώστες.
-Ναι αλλά δεν........(όλα τα παραπάνω). Τι να κάνω να μήν πάω;
-Ποτέ χωρίς ζευγάρι λένε οι ειδικοί.
-Εντάξει ρε παιδιά δεν θα πάω σήμερα, ούτε αύριο, ούτε μεθαύριο αλλά πότε να πάω που δεν βρίσκω κάποιον για παρέα;
-Ποτέ χωρίς ζευγάρι λέει και η κουτσή Μαρία.
-Δηλαδή ρε παιδιά να μην ξαναπάω; Και με τι θα ξεσκάω πλέον; Με τι θα ηρεμεί το κεφάλι μου έστω για λίγο; Μ ε τι θα σηκώνομαι απο τον καναπέ; Να αφήσω το ψαροντούφεκο και να ασχοληθώ με το πλέξιμο;
-Ποτέ χωρίς ζευγάρι λένε και οι τρείς καμπαλέρος. (που τρέξαν να πάνε στο μέρος).
-Δηλαδή αν κατάλαβα καλά χωρίς ζευγάρι βουτιά δεν έχει. Και τι είναι ρε παιδιά το ψαροντούφεκο; Night Club που δεν μπαίνεις αν δεν συνοδεύεσαι;
-Μα τι δεν καταλαβαίνεις τέλος πάντων άνθρωπέ μου; Στο είπαμε. ΠΟΤΕ ΧΩΡΙΣ ΖΕΥΓΑΡΙ.
Σαν τις γριές που σταυροκοπιούνται στις εκκλησίες. Ξου ξου ξου το μοναχικό ψαροντούφεκο στα όρη στα άγρια βουνά Ιησούς Χριστός νικά και τους μοναχικούς ψαροντουφεκάδες σκορπά.
Οπότε ρε παιδιά μήπως, λέω μήπως αντί να κάνουμε πανάκεια το ζευγάρι να μάθουμε ο καθένας πρώτα μόνος του και για τον εαυτό του να προσέχει, να ακούει και να καταλαβαίνει τα σημάδια του σώματος και του οργανισμού οτι κάτι δεν πάει καλά και να έχει την ψαροντουφεκάδικη παιδεία να μην πιέζει τον εαυτό του και να σταματάει το ψάρεμα άν το κρίνει αναγκαίο; Το ζευγάρι είναι απλά μια δικλίδα ασφαλείας, δεν είναι ούτε το ιερό δισκοπότηρο του ψαροντούφεκου ούτε αλεξίσφαιρο γιλέκο κατά των βολών της υποξίας.

Αν και ο τιτλος του παρόν θέματος εχει να κάνει με το αποτέλεσμα μιας πράξης που μπορεί να γίνει και παρουσία παρέας, ας βγω κι εγω λιγο απ'το θεμα ..Σε καταλαβαίνω απόλυτα..
Το να μην βρίσκεις παρέα ειναι μεγάλο θέμα (αν θελεις παρεα) αν και απ'οτι διαβάζω εδω πολλα παιδιά ψάχνουν παρεακια. Το να μην επιθυμείς παρέα ομως (ΑΝ) ειναι καθαρά προσωπικό σου θεμα και το σέβομαι, αν και διαφωνώ.-

Ο κύριος λογος που προσωπικά ειχα να βουτήξω 2 χρόνια ηταν.. η έλλειψη παρέας. (δυστυχώς δεν ειχα βρει αυτον εδω το χώρο νωρίτερα να ξεδώσω λίγο ή να ψαξω και για παρεα) Και ολος αυτος ο καιρος με πόνεσε και ειχα και στερητικά... σε βαθμό να βαζω και να βγάζω τον εξοπλισμό μου να τον τσεκάρω οποτε με επιανε και να μην με χωρά το σπιτι..) Η έλλειψη απο το παρεακι μου(ο γαμπρος μου) που εχουμε ωριμάσει μαζι στο ψάρεμα και που γνώριζε ο ενας τον αλλο στην θάλασσα.. "τι ηθελε να πει" ακομη και με κινήσεις του σώματος (η απουσία του ειχε να κανει με θεμα υγείας ορθοπεδικό βλ.μηχανη... ) ..αλλα ειπα, μαζι στην θαλασσα, μαζι και στα αλλα.. και στην απουσία.

Δεν έγινε και ευχομαι να μην γινει ποτε -για κανέναν- ο ενας σωσίβιο του αλλου, ή άλλοθι να ξεθαρρέψουμε μιας και ήμασταν μαζι.. ξερεις γιατι; Ειναι αυτο που λες. Το καλύτερο "ζευγαρι" ειναι το μυαλο μας και ο τροπος που διαχειριζόμαστε το σωμα μας τις δυνατότητες μας και τον ..ενθουσιασμό μας. Και οι δυο ειμαστε σε αυτο το μηκος κύματος. Γνωρίζουμε ομως οτι εαν κατι δεν παει καλα, εαν κάτι συμβει που δεν μπορει να ελεγχθεί απο μας, εχουμε αυτην την δικλίδα ασφαλείας ..ο ενας τον αλλο. Όλους μας περιμένει κάποιος στο σπίτι ..

Μην με παρεξηγήσεις φιλε thalassa50 (ως νεο εδω) γράφω καλοπροαίρετα, μα διαφωνώ στο παράδειγμά σου: "να μην οδηγησω μονος μου ξανα, να μην ειμαι μονος μου στον δρομο κτλ ..γιατι και αυτα, κινδύνους εγκυμονούν"....
σε πληρη αντίθεση με αυτα που περιγράφεις η θάλασσα δεν ειναι ο "πλανήτης" μας.. δεν ειναι ο κοσμος μας. ;)

δεν παρεξηγώ κανέναν φίλε μου ,σεβαστές όλες η απόψεις αλλά ούτε η δρόμοι είναι ο κόσμος μας ,αλλά ??????????????οπότε εγώ επέτρεψε μου να μη βρίσκω διάφορα :)
απλά όπως έχουν γράψει πολλοί (και εγώ ακόμα ποιο πολύ )το ζευγάρι είναι θεμιτό αλλά όχι υποχρεωτικό αναγκαστικό , έως εκεί .Όλα τα αλλά δείχνουν άλλες εποχές :)
το δεν γινετε δεν υπαρχει ,το δεν θελω υπαρχει .
Άβαταρ μέλους
thalassa50

Νέα δημοσίευσηαπό spawn » 30 Ιούλ 2013, 21:44

Ουτε οι δρόμοι ειναι ο χώρος μας, προφανώς, δεν το αναφέρω με την κυριολεκτική σημασία.. Αυτο που λεω ειναι πως επειδή είμαστε πλάσματα της στεριας και οχι της θάλασσας ετσι και οι δρομοι ή οτι αλλο θες που περιλαμβάνεται μέσα σε αυτον ειναι ο δικος μας κόσμος. Ανεξάρτητα αν υπάρχει στην γενικότερη εικόνα και η θάλασσα μεσα σε αυτον ..αυτη, δεν ειναι ο ζωτικός "χώρος" μας. Αν ηταν, τοτε θα είχαμε και βράγχια..
Με αυτην την λογική λοιπόν, ο όποιος κίνδυνος ή γενικά μια επικίνδυνη κατάσταση αντιμετωπίζεται στο "χωρο" μας πολυ καλύτερα ευκολότερα(αν μπορει να ειπωθεί κατι τέτοιο).

Και εννοείτε οτι μιλαμε για κατι που καλό ειναι να υπάρχει, δεν μιλάμε για υποχρέωση. Το οτι εγω διαφωνώ με αυτήν την πρακτική δεν σημαίνει οτι δεν καταλαβαίνω και την αλλη πλευρά.

Τες πα, δεν νομίζω οτι διαφωνούμε επι της αρχης τελικα, να ειχαμε να λεγαμε, απλά θελει πολυ προσοχή το θεμα αδέλφια -με ή χωρις ζευγάρι- η στραβή μπορεί να γινει. Αν χρησιμοποιούμε σωστά το συνονθύλευμα κυττάρων που έχουμε μεσα στο κρανίο μας ..οι κίνδυνοι μειώνονται. :)
Βαγγέλης

mind the gap...
Άβαταρ μέλους
spawn

Νέα δημοσίευσηαπό B.RenStorMinG » 30 Ιούλ 2013, 21:44

Καποτε το μελος Kgian ειχε κανει μια λιστα με ολα τα περιστατικα θανατου απο υποξια....Το κοινο σημειο ηταν οτι εκτος ενος περιστατικου, οι υπολοιποι ηταν μονοι τους ή με ζευγαρι μακρια τους την ωρα της μοιραιας βουτιας...

Το μοναχικο ψαρεμα ειναι μια επιλογη...Οσο επιλογη ειναι να οδηγεις μοτοσυκλετα χωρις κρανος, αυτοκινητο χωρις ζωνη, να παγανας χωρις διακριτα πορτοκαλι ρουχα κ.α. ...

Μπορεις να διασφαλισεις λογω εμπειριας οτι θα μειωσεις το ποσοστο που θα κινδυνεψεις, αλλα δε μπορεις να το εξαλειψεις...Κι αν καποια στιγμη σε μουτζωσουν οι πιθανοτητες, οπως ειπε και ο Γιωργος, αυτο που στο ζευγαρωτο ειναι μια δυσαρεστη εμπειρια, στο μοναχικο θα ειναι μοιραιο...

Επομενως, καλο θα ειναι οι εμπειροι μοναχικοι, να σκεφτουν κατα ποσο δινουν αλλοθι στον καθε απειρο, οταν αναφερουν μετρα και σταθμα για να ειναι "ασφαλες" το μοναχικο ψαρεμα.....
Εικόνα
ΑΝΗΨΙΕ! ΑΝΗΨΙΕ! ΠΑΝΤΑ ΜΕ ΚΑΛΕΣ ΨΑΡΙΕΣ!
Άβαταρ μέλους
B.RenStorMinG

Νέα δημοσίευσηαπό Stelios.... » 30 Ιούλ 2013, 22:00

Οταν δεν υπαρχει παιδεια,δεν υπαρχει πουθενα...Η νοοτροπια διδασκεται...

ΝΑ δειτε που αν ξαφνικα ξεφυτρωνε καποιος και χρεωνε κανονικα το να σε προσεχει,ξαφνικα θα σοβαρευε το πραγμα...
Και γιατι οχι,το εχω σκεφτει πολλες φορες...

Ενοικιο κανονικο...Για 5 ωρες,εσυ ο μοναχικος να νοικιαζεις 2 ματια απο πανω σου...
Γιατι ΤΟΤΕ θα ενιωθαν οι γυρω γυρω,οι νεοι του χωρου,οι ξερολες και οι υπολοιποι οτι τελικα αυτο για να πληρωνεται...μαλλον θα αξιζει τον κοπο...

Βεβαια δουλεια δεν θα ειχε στην Ελλαδα ο συγκεκριμενος,απλως επειδη δεν θεωρειται προτεραιοτητα η παρουσια ζευγαριου...Στο εξωτερικο παντως,υφισταται..Εκει που νοικιαζεις εξοπλισμο,μπορεις να νοικιασεις και ''ασφαλεια''-ζευγαρι...
Άβαταρ μέλους
Stelios....

Νέα δημοσίευσηαπό GioCrazyWaters » 30 Ιούλ 2013, 22:17

spawn έγραψε:
giannhstapi έγραψε:Ποτέ χωρίς ζευγάρι λένε στα forum. Ποτέ χωρίς ζευγάρι λένε στους συλλόγους. Ποτέ χωρίς ζευγάρι λένε στα περιοδικά. Ποτέ χωρίς ζευγάρι λένε και στο καφενείο.
-Για μισό λεπτό ρε παιδιά, αυτός που δεν έχει, δεν βρίσκει, δεν βολεύει, δεν γουστάρει στην τελική ρε παιδί μου, ζευγάρι τι θα πρέπει να κάνει;
-Ποτέ χωρίς ζευγάρι λένε οι γνώστες.
-Ναι αλλά δεν........(όλα τα παραπάνω). Τι να κάνω να μήν πάω;
-Ποτέ χωρίς ζευγάρι λένε οι ειδικοί.
-Εντάξει ρε παιδιά δεν θα πάω σήμερα, ούτε αύριο, ούτε μεθαύριο αλλά πότε να πάω που δεν βρίσκω κάποιον για παρέα;
-Ποτέ χωρίς ζευγάρι λέει και η κουτσή Μαρία.
-Δηλαδή ρε παιδιά να μην ξαναπάω; Και με τι θα ξεσκάω πλέον; Με τι θα ηρεμεί το κεφάλι μου έστω για λίγο; Μ ε τι θα σηκώνομαι απο τον καναπέ; Να αφήσω το ψαροντούφεκο και να ασχοληθώ με το πλέξιμο;
-Ποτέ χωρίς ζευγάρι λένε και οι τρείς καμπαλέρος. (που τρέξαν να πάνε στο μέρος).
-Δηλαδή αν κατάλαβα καλά χωρίς ζευγάρι βουτιά δεν έχει. Και τι είναι ρε παιδιά το ψαροντούφεκο; Night Club που δεν μπαίνεις αν δεν συνοδεύεσαι;
-Μα τι δεν καταλαβαίνεις τέλος πάντων άνθρωπέ μου; Στο είπαμε. ΠΟΤΕ ΧΩΡΙΣ ΖΕΥΓΑΡΙ.
Σαν τις γριές που σταυροκοπιούνται στις εκκλησίες. Ξου ξου ξου το μοναχικό ψαροντούφεκο στα όρη στα άγρια βουνά Ιησούς Χριστός νικά και τους μοναχικούς ψαροντουφεκάδες σκορπά.
Οπότε ρε παιδιά μήπως, λέω μήπως αντί να κάνουμε πανάκεια το ζευγάρι να μάθουμε ο καθένας πρώτα μόνος του και για τον εαυτό του να προσέχει, να ακούει και να καταλαβαίνει τα σημάδια του σώματος και του οργανισμού οτι κάτι δεν πάει καλά και να έχει την ψαροντουφεκάδικη παιδεία να μην πιέζει τον εαυτό του και να σταματάει το ψάρεμα άν το κρίνει αναγκαίο; Το ζευγάρι είναι απλά μια δικλίδα ασφαλείας, δεν είναι ούτε το ιερό δισκοπότηρο του ψαροντούφεκου ούτε αλεξίσφαιρο γιλέκο κατά των βολών της υποξίας.

Αν και ο τιτλος του παρόν θέματος εχει να κάνει με το αποτέλεσμα μιας πράξης που μπορεί να γίνει και παρουσία παρέας, ας βγω κι εγω λιγο απ'το θεμα ..Σε καταλαβαίνω απόλυτα..
Το να μην βρίσκεις παρέα ειναι μεγάλο θέμα (αν θελεις παρεα) αν και απ'οτι διαβάζω εδω πολλα παιδιά ψάχνουν παρεακια. Το να μην επιθυμείς παρέα ομως (ΑΝ) ειναι καθαρά προσωπικό σου θεμα και το σέβομαι, αν και διαφωνώ.-

Ο κύριος λογος που προσωπικά ειχα να βουτήξω 2 χρόνια ηταν.. η έλλειψη παρέας. (δυστυχώς δεν ειχα βρει αυτον εδω το χώρο νωρίτερα να ξεδώσω λίγο ή να ψαξω και για παρεα) Και ολος αυτος ο καιρος με πόνεσε και ειχα και στερητικά... σε βαθμό να βαζω και να βγάζω τον εξοπλισμό μου να τον τσεκάρω οποτε με επιανε και να μην με χωρά το σπιτι..) Η έλλειψη απο το παρεακι μου(ο γαμπρος μου) που εχουμε ωριμάσει μαζι στο ψάρεμα και που γνώριζε ο ενας τον αλλο στην θάλασσα.. "τι ηθελε να πει" ακομη και με κινήσεις του σώματος (η απουσία του ειχε να κανει με θεμα υγείας ορθοπεδικό βλ.μηχανη... ) ..αλλα ειπα, μαζι στην θαλασσα, μαζι και στα αλλα.. και στην απουσία.

Δεν έγινε και ευχομαι να μην γινει ποτε -για κανέναν- ο ενας σωσίβιο του αλλου, ή άλλοθι να ξεθαρρέψουμε μιας και ήμασταν μαζι.. ξερεις γιατι; Ειναι αυτο που λες. Το καλύτερο "ζευγαρι" ειναι το μυαλο μας και ο τροπος που διαχειριζόμαστε το σωμα μας τις δυνατότητες μας και τον ..ενθουσιασμό μας. Και οι δυο ειμαστε σε αυτο το μηκος κύματος. Γνωρίζουμε ομως οτι εαν κατι δεν παει καλα, εαν κάτι συμβει που δεν μπορει να ελεγχθεί απο μας, εχουμε αυτην την δικλίδα ασφαλείας ..ο ενας τον αλλο. Όλους μας περιμένει κάποιος στο σπίτι ..

Μην με παρεξηγήσεις φιλε thalassa50 (ως νεο εδω) γράφω καλοπροαίρετα, μα διαφωνώ στο παράδειγμά σου: "να μην οδηγησω μονος μου ξανα, να μην ειμαι μονος μου στον δρομο κτλ ..γιατι και αυτα, κινδύνους εγκυμονούν"....
σε πληρη αντίθεση με αυτα που περιγράφεις η θάλασσα δεν ειναι ο "πλανήτης" μας.. δεν ειναι ο κοσμος μας. ;)

Πολυ σοφα λογια..... Κατι τετοιο ηθελα να διαβασω..... Μπραβο....
GioCrazyWaters

Νέα δημοσίευσηαπό nickargas » 31 Ιούλ 2013, 19:29

διαβαζοντας ολα αυτα που εχετε γραψει δεν μπορω να απαντησω ξεχωριστα σε καθενα.... αυτο που περιγραφει ο γιαννης-ταπι με επιασε κι εμενα και βουτηξα μια φορα μονος μου βαθεια... η αληθεια ειναι οτι απο τοτε που εφυγε ο ζευγαρης μου ο σπυρος ιασωνας το μονο που κανω ειναι να ψαρευω σε "ασφαλες" μοναχικα μεχρι τα 10 γιατι δεν έβρισκα παρεα ή δεν ταιριαζε η χημεια μας ή δεν ημασταν απλα στην ιδια πολη...
ο ενθουσιασμος μου και η έλλειψη ζευγαριου, χωρις να το καταλαβω παρα λιγο να με πνιξει μιας και ηθελα να κανω μια βαθια βουτια να πιασω μια μεγαλη συναγριδα... ξερω οτι εκανα μαλακια και πιστεψτε με ενιωθα χαλια οπως πολυ σωστα ειπατε τους ανθρωπους γυρω μου που για το δικο μου παθος θα χανανε εναν ανθρωπο τους... ψαρευω δεκα χρονια κι ομως σε μια στιγμη εκανα σαν εναν που εχει παρκινσον και καποιος του δινει νιτρογλυκερινη και του λεει "κρατα μου λιγο"... στο τσακ ημουν να μου σκασει κι εμενα στα μουτρα ολη #%$$#@^%λα μου...
ευχαριστω και παλι
να'σται καλα και καλες αναδυσεις σε ολους μας...
Άβαταρ μέλους
nickargas

Νέα δημοσίευσηαπό Νικήτας » 05 Αύγ 2013, 10:11

Η υποξία δεν έχει σημάδια.
Και αν έχει είναι ελάχιστα.
Κάτι σαν ανεπαίσθητη πληροφόρηση οτι δεν σε βγάζει μέχρι πάνω το οξυγόνο.
Και αυτό θέλει πολύ εμπειρία , να καταλάβεις δηλαδή ότι δεν πάς καλά .
Πολλές φορές συμβαίνει μάλιστα το αντίθετο : Καλή διάθεση , αίσθηση πληρότητας , όλα καλά .
Ταυτόχρονα σειρά μοιραίων λαθών και λανθασμένων αποφάσεων δένουν αστραπιαία τους κρίκους της υποξίας.
Ο εγκέφαλος τα χάνει σε ένα ούτως η άλλως δυσμενές περιβάλλον για την σωστή λειτουργία του.
Και στα τελευταία μέτρα κατεβαίνει ο διακόπτης , ίσα που βγαίνει το κεφάλι στην επιφάνεια και ξαναβυθίζεται
μαζί με όλο το σώμα σαν βαρίδι . Το στόμα ανοίγει στο νερό μετά απο λίγο , παίρνει νερό ο πνεύμονας αντι για αέρα και Θεός σχωρέστον .
Ιδιαίτερα κινδυνεύουν όσα γερά παιδιά , σαγηνευμένα απο του βάθους την έλξη αλλά και απο άλλους παράγοντες
παίρνουν αρκετά μέτρα σε βάθος και ξαφνικά . Διαθέτουν μεν την άπνοια , ή έτσι νομίζουν , αλλά το σώμα
δεν μπορεί να ανταποκριθεί στις εντελώς διαφορετικές συνθήκες και περιβάλλον που προκαλούν οι αυξημένες
ατμόσφαιρες με επακόλουθο τις αρυθμίες .
Στις περισσότερες περιπτώσεις κάποιες μέρες πρίν σαμπίτσες και σάμπες είχαν χτυπήσει το καμπανάκι.
Το φάρμακο είναι σύνεση , χρόνος πολύς σε κάθε παραπάνω μέτρο βάθους , όχι άλματα
και ποτέ χωρίς ζευγάρι που ότι και να λέμε είναι σαν την ζώνη ασφαλείας στην σύγκρουση.
Δεν την αποτρέπει αλλά αν λειτουργήσει σώζει ζωές.
Και το ζευγάρι απίκο στο μισό μέτρο απο την μούρη του δύτη περιμένοντας να βγεί , να πάρει ανάσες
και να μιλήσει απο μόνος του .
Και πάντα έτοιμος για αστραπιαία αντίδραση στο παραμικρό .
διὰ καταδύσεως, ἡ πρὸς Θεὸν ἡμῶν ἄνοδος γίνεται
Άβαταρ μέλους
Νικήτας

Νέα δημοσίευσηαπό manos44 » 05 Αύγ 2013, 10:13

Νικήτας έγραψε:Η υποξία δεν έχει σημάδια.
Πολλές φορές συμβαίνει μάλιστα το αντίθετο : Καλή διάθεση , αίσθηση πληρότητας , όλα καλά .
Ταυτόχρονα σειρά μοιραίων λαθών και λανθασμένων αποφάσεων δένουν αστραπιαία τους κρίκους της υποξίας.
Ο εγκέφαλος τα χάνει σε ένα ούτως η άλλως δυσμενές περιβάλλον για την σωστή λειτουργία του.
Και στα τελευταία μέτρα κατεβαίνει ο διακόπτης , ίσα που βγαίνει το κεφάλι στην επιφάνεια και ξαναβυθίζεται
μαζί με όλο το σώμα σαν βαρίδι . Το στόμα ανοίγει στο νερό μετά απο λίγο , παίρνει νερό ο πνεύμονας αντι για αέρα και Θεός σχωρέστον .
Ιδιαίτερα κινδυνεύουν όσα γερά παιδιά , σαγηνευμένα απο του βάθους την έλξη αλλά και απο άλλους παράγοντες
παίρνουν αρκετά μέτρα σε βάθος και ξαφνικά . Διαθέτουν μεν την άπνοια , ή έτσι νομίζουν , αλλά το σώμα
δεν μπορεί να ανταποκριθεί στις εντελώς διαφορετικές συνθήκες και περιβάλλον που προκαλούν οι αυξημένες
Στις περισσότερες περιπτώσεις κάποιες μέρες πρίν σαμπίτσες και σάμπες είχαν χτυπήσει το καμπανάκι.
Το φάρμακο είναι σύνεση , χρόνος πολύς σε κάθε παραπάνω μέτρο βάθους , όχι άλματα
και ποτέ χωρίς ζευγάρι που ότι και να λέμε είναι σαν την ζώνη ασφαλείας στην σύγκρουση.
Και το ζευγάρι απίκο στο μισό μέτρο απο την μούρη του δύτη περιμένοντας να βγεί , να πάρει ανάσες

Aκριβώς :thumbsup:
manos44

Νέα δημοσίευσηαπό Alexis V. » 05 Αύγ 2013, 10:54

B.RenStorMinG έγραψε:Καποτε το μελος Kgian ειχε κανει μια λιστα με ολα τα περιστατικα θανατου απο υποξια....Το κοινο σημειο ηταν οτι εκτος ενος περιστατικου, οι υπολοιποι ηταν μονοι τους ή με ζευγαρι μακρια τους την ωρα της μοιραιας βουτιας...

Το μοναχικο ψαρεμα ειναι μια επιλογη...Οσο επιλογη ειναι να οδηγεις μοτοσυκλετα χωρις κρανος, αυτοκινητο χωρις ζωνη, να παγανας χωρις διακριτα πορτοκαλι ρουχα κ.α. ...

Μπορεις να διασφαλισεις λογω εμπειριας οτι θα μειωσεις το ποσοστο που θα κινδυνεψεις, αλλα δε μπορεις να το εξαλειψεις...Κι αν καποια στιγμη σε μουτζωσουν οι πιθανοτητες, οπως ειπε και ο Γιωργος, αυτο που στο ζευγαρωτο ειναι μια δυσαρεστη εμπειρια, στο μοναχικο θα ειναι μοιραιο...

Επομενως, καλο θα ειναι οι εμπειροι μοναχικοι, να σκεφτουν κατα ποσο δινουν αλλοθι στον καθε απειρο, οταν αναφερουν μετρα και σταθμα για να ειναι "ασφαλες" το μοναχικο ψαρεμα.....

:good:
Μπορεί κι ενας μωρός...
(κλεμένο και παραποιημένο)
Άβαταρ μέλους
Alexis V.

Νέα δημοσίευσηαπό thalassa50 » 05 Αύγ 2013, 11:01

sniperidis έγραψε:Το κακο ειναι οτι και αυτοι που κραζουν για το ποτε χωρις ζευγαρι ,παλι οταν πας για ψαρεμα μαζι τους , ειναι 200 μετρα μπροστα γιατι φοβουντε μην τους παρεις τα ψαρια.

Οποτε η φραση ποτε χωρις ζευγαρι εμενα δεν μου λεει τιποτα.
Η φραση σωστο ψαρεμα με ζευγαρι κατι μου λεει.

ναξερες πόσοι πάνε και μόνοι τους :D
το δεν γινετε δεν υπαρχει ,το δεν θελω υπαρχει .
Άβαταρ μέλους
thalassa50

Νέα δημοσίευσηαπό cbit » 13 Δεκ 2017, 12:25

Νικήτας έγραψε:Η υποξία δεν έχει σημάδια.

Όπως τα λέει ο φίλος μας.....ακριβώς έτσι!!
cbit

Προηγούμενη

Επιστροφή στο Επιδόσεις και τεχνικές.

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 7 επισκέπτες