• Ανακοινώσεις
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση
  • Ανακοινώσεις
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση
  • Ανακοινώσεις
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση
  • Ανακοινώσεις
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Τι πέδιλα να πάρω??

Προπονητική,διατροφή,..........

Τι πέδιλα να πάρω??

Νέα δημοσίευσηαπό bio_diver » 04 Αύγ 2010, 19:50

Γεια σας!Είμαι αρκετά αρχάριος στο θέμα της ελεύθερης κατάδυσης και θα ήθελα πολύ τη βοήθειά σας!Ασχολούμαι με την ελεύθερη κατάδυση εδώ και 1μιση μήνα περίπου και έχω κατενθουσιαστεί!Ειλικρινά μου αρέσει πάρα πολύ η όλη διαδικασία και αποφάσισα να ασχοληθώ παραπάνω!Προς το παρόν δεν έχω σκοπό να ασχοληθώ με το ψαροντούφεκο,γιατί θέλω πρώτα να βελτιώσω την τεχνική μου στις "βουτιές" και συγχρόνως να βελτιώσω και τους χρόνους άπνοιας!Μέχρι τώρα χρησιμοποιώ κάτι δανεικά,πλαστικά,κοντά πτερύγια από σούπερ μάρκετ αλλά θέλω να πάρω κάτι καλύτερο, από πλαστικό υλικό γιατί η τσέπη μου δεν "αντέχει" την αγορά ενός carbon πέδιλου!Έχω ακούσει καλά λόγια για ορισμένα πλαστικά πέδιλα, όπως τα sporasub elite pro,cressi gara ld kai hf,omer millenium και ειλικρινά έχω πελαγώσει!Τι να επιλέξω από όλα αυτά?Επίσης να πάρω πέδιλα μαλακά ή σκληρά??Ποια τα πλεονεκτήματα και τα μειονεκτήματα του μαλακού και του σκληρού πέδιλου?

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.
bio_diver

Re: Τι πέδιλα να πάρω??

Νέα δημοσίευσηαπό konstantan » 04 Αύγ 2010, 21:23

Καλως ηλθες στο χωρο της ελευθερης καταδυσης.
Το θεμα πεδιλο θα σε απασχολει πολυ καιρο ακομη, και οσο οι επιδοσεις σου θα αυξανονται τοσο θα πελαγωνεις περισσοτερο!!! Σε βλεπω εισαι πολυ ενθουσιασμενος και αυτο ειναι απο την μια καλο και απο την αλλη πολυ επικινδυνο, προσεχε πολυ στις βουτιες σου, να εχεις καποιον παντα μαζι, διπλα σου οχι καπου εκει κοντα....ετσι θα νιωθεις κι εσυ καλυτερα. Τα μετρα να τα αυξανεις σταδιακα αργα, εκτος κι αν γραφω σε ενα ανερχωμενο αστερι της βαθιας ελευθερης καταδυσης, συγγνωμη τοτε!!
Θεμα πεδιλα τωρα. Τα cressi τα εχω σε μεγαλη εκτιμιση για πλαστικο πεδιλο, δουλευει πολυ καλα το gara. Το μειονεκτημα που εχουν ειναι οτι αμα αργοτερα θελησεις να αναβαθμιστεις σε carbon λεπιδα θα χρειαστεις να αγορασεις και παπουτσακια μιας και δεν εχουν αποσπωμενη λεπιδα. Σε αυτη την περιπτωση παιρνεις Omer για να μπορεσεις να αλλαξεις οποτε αποφασεις και λεπιδες.
Καπως ετσι ειναι τα πραγματα, εγω παντως θα επαιρνα cressi gara 3000 ld.
καλες αναδυσεις
Άβαταρ μέλους
konstantan

Νέα δημοσίευσηαπό bio_diver » 04 Αύγ 2010, 23:55

Σε ευχαριστώ για τις συμβουλές σου φίλε μου!Η αλήθεια είναι ότι προσπαθώ να πηγαίνω πάντα με παρέα αν και για να είμαι ειλικρινής μερικές φορές έχω πάει και μόνος μου,αλλά βουτάω πάντα ρηχά...Έχω ακούσει πολλά καλά λόγια για τα cressi gara(3000ld kai hf)!Μήπως γνωρίζεις αν είναι καλύτερο σκληρό ή μαλακό πέδιλο για αρχάριο?
bio_diver

Νέα δημοσίευσηαπό konstantan » 05 Αύγ 2010, 00:54

Κοιτα, το μαλακο πεδιλο θα σου δωσει το περιθωριο να φτιαξεις καλη πεδιλια και να κινησε με μικρη καταναλωση καυσιμου (οξυγονου), αλλα οταν εισαι απειρος σε μια βαθια βουτια θα νιωσεις οτι δεν ξεκωλας απο τον πατο, και αυτο σου εγγυουμε ειναι παρα πολυ κακο για την ψυχολογια ενος ελ. δυτη! Το μαλακο πεδιλο βοηθαει στο κολυμπητο ψαρεμα, δεν σε κουραζει τις πολλες ωρες. Βεβαια ξεχασα να σου αναφερω και εναν πιο σημαντικο παραγοντα, το σωματικο βαρος. Αν ζυγιζεις 100 κιλα θα σου προτεινα ανεπιφυλακτα σκληρο πεδιλο! Εγω παντως χρησιμοποιω πεδιλα μεσαιας σκληροτητας και ζυγιζω 71 κιλα. Θα σου προτεινα να ξεκινησεις με ενα καπως μαλακο πεδιλο, και θεωρω οτι ακομη δεν φλερταρεις με τα πρωτα -αντα!
Άβαταρ μέλους
konstantan

Νέα δημοσίευσηαπό bio_diver » 05 Αύγ 2010, 09:42

Πολύ μακριά από τα -άντα ακόμα!! :--) Το ρεκόρ μου είναι 16 μέτρα!!Είμαι 1.72 και ζυγίζω 66-67 κιλά και επειδή με ενδιαφέρει η σωστή τεχνική,μάλλον θα προτιμήσω κάτι μαλακό ή μεσαίας σκληρότητας...αν και από αυτά που μου είπες,νομίζω ότι κάτι σε μεσαία σκληρότητα θα ήταν καλύτερο,για να ξεκολλάω και λίγο από τον πάτο!Γενικά,τα πέδιλα που πωλούνται στο εμπόριο,έχουν και επιλογή σκληρότητας?Δηλαδή τα cressi gara 300ld πχ βγαίνουν και με μεσαία αλλά και με μαλακή σκληρότητα?
bio_diver

Νέα δημοσίευσηαπό Πανος » 05 Αύγ 2010, 11:41

Εισαι ελαφρύς, προτίμησε κατι μαλακό και σε καμια περίτπωση μεσαίας σκληρότητας.

Γενικά τωρα που ειναι αρχή μην το πολυζαλίσεις το θεμα γιατι θα ζαλίστείς και εσύ πολύ. Ετσι κι αλλίώς οι πρώτες αγορές ειναι συνηθως λίγο ή πολυ άστοχες. Εγω θα σου πρότεινα να παρείς ενα πέδιλο με αποσπώμενα παπουτσάκια για να τα χρησιμοποιήσεις αργότερα όταν αναβαθμισεις τα πεδιλα σου σε υαλόνημα ή καρμπον.

Παίζουν και Μαρες τα razor ειναι σχετικά καινούργια αλλα θα σου μεινει το παπουτσακι που ειναι απο τα καλύτερα.
Εαν νομίζεις οτι μπορεις να μαζεψεις παντως κανα φραγκο μεσα στο χειμώνα και δεν σκοπευεις να πολυβουτήξεις εκεινη την εποχη, βολέψου με αυτά που εχεις και μαζεψε λεφτά και κανα φθηνο υαλόνημα. Γυρω στον Μαρτη που ειναι η κλαδικη εκθεση ΝΑΤΕΧ παίζουν προσφορες.
"In the depths of winter, I finally learned that there was within me an invincible summer."
Άβαταρ μέλους
Πανος

Νέα δημοσίευσηαπό Prwtaris » 05 Αύγ 2010, 11:53

Πανος έγραψε:Εαν νομίζεις οτι μπορεις να μαζεψεις παντως κανα φραγκο μεσα στο χειμώνα και δεν σκοπευεις να πολυβουτήξεις εκεινη την εποχη, βολέψου με αυτά που εχεις και μαζεψε λεφτά και κανα φθηνο υαλόνημα. Γυρω στον Μαρτη που ειναι η κλαδικη εκθεση ΝΑΤΕΧ παίζουν προσφορες.

+100 :thumbsup:
| tsaounlee: Αγαπάει Πτηνό.....

ΔΕΝ γράφτηκα 17 Νοέμβρη
Άβαταρ μέλους
Prwtaris

Νέα δημοσίευσηαπό bio_diver » 05 Αύγ 2010, 17:34

Παιδιά σας ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές!Ήταν πραγματικά πολύτιμες,περιεκτικές και ειλικρινά μου δώσατε πολύ "τροφή για σκέψη"!!Η άποψη του φίλου Πάνου επισης μου άρεσε αρκετά,γιατί η αληθεια είναι ότι είχα στο μυαλό μου κάποια στιγμή να αγοράσω πέδιλα απο ανθρακόνημα!Ίσως να κάνω αυτό τελικά...Ευχαριστώ και πάλι και καλές αναδύσεις σε όλους μας!!:--)
bio_diver

Νέα δημοσίευσηαπό trap » 11 Ιούλ 2017, 14:32

καλησπέρα παιδιά.μιας και η κουβέντα ε΄δω είναι αρκετά παλία θα ήθελα μια πιο φρέσκια ενημέρωση.θέλω να αντικαταστήσω τα παλιά μου πέδιλα (μικρού μηκους) με κάτι πιο καλό.το μπάτζετ μέχρι 150 ευρώ.παπούτσι φοράω νουμερο 46 και είμαι 100 κιλά 1.θ9 υψος.δεν βουτάω σε πολύ βαθεια νερα και το 90% των ψαρεματων μου ειναι στα ρηχά εως 10 μέτρα.πιο πέδιλο προτείνετε να πάρω και τι νούμερο και σκληρότητα;ψάχνω στο ιντερνετ και εχω χάσει την μπάλα.άπειρες επιλογές.λόγω λατρείας με την ομέρ κοιτάζω τα stingray αλλα δεν γνωριζω αν ειναι καταλληλα για εμενα.
trap

Νέα δημοσίευσηαπό Nikolas r. » 11 Ιούλ 2017, 17:53

Ειχα και εγω το ιδιο προβλημα πριν απο δυο χρονια γιατι τα περισσοτερα πεδιλα απο υαλονημα και ανθρακονημα ηταν καπως ακριβα αλλα και επειδη φοβομουν πως τα μακρια πλαστικα πεδιλα θα ηταν αρκετα σκληρα.Μετα απο αναζητηση στο φορουμ και διαφορες ερωτησεις σε προηγουμενους χρηστες κατεληξα στα leaderfins τα οποια ειναι κασκευασμενα απο υαλονημα και εχουν μια ιδιαιτερα προσιτη τιμη εναντι ολων των υπολοιπων πεδιλων στη κατηγορια τους.Αυτα τα δυο χρονια που τα εχω ειμαι αρκετα ικανοποιημενος απο την αποδοση αλλα και την αντοχη τους σε επαφες μετο βυθο και με εχουν βγαλει ασπροπροσωπο.Εγω θα σου συνηστουσα να δεις αυτη τη μαρκα η οποια αν δεν κανω λαθος ειναι και αρκετα κοντα στα λεφτα που εισαι διατεθειμενος να δωσεις!
Υ.Γ. Δεν εχω αποψη για αλλα πεδιλα που βρισκονται στην αγορα και ειναι κατασκευασμενα απο συνθετικα υλικα οποτε δεν μπορω να μπω σε διαδικασιες συγκρισεις με τις αλλες εληνικες εταιριες.
Υ.Γ. Κανω και εγω ρηχο κολυμπιτο ψαρεμα εως τα 20 μετρα
http://spearfish.gr/shop/stereoblades-w ... lass-alga/
http://spearfish.gr/shop/pelmata-pathos-fireblade/
Ο καλός ψαράς δεν είναι αυτός που πιάνει πολλα ψάρια είναι αυτός που γυρνάει σπίτι του
Nikolas r.

Νέα δημοσίευσηαπό Nikolas r. » 11 Ιούλ 2017, 17:53

Ειχα και εγω το ιδιο προβλημα πριν απο δυο χρονια γιατι τα περισσοτερα πεδιλα απο υαλονημα και ανθρακονημα ηταν καπως ακριβα αλλα και επειδη φοβομουν πως τα μακρια πλαστικα πεδιλα θα ηταν αρκετα σκληρα.Μετα απο αναζητηση στο φορουμ και διαφορες ερωτησεις σε προηγουμενους χρηστες κατεληξα στα leaderfins τα οποια ειναι κασκευασμενα απο υαλονημα και εχουν μια ιδιαιτερα προσιτη τιμη εναντι ολων των υπολοιπων πεδιλων στη κατηγορια τους.Αυτα τα δυο χρονια που τα εχω ειμαι αρκετα ικανοποιημενος απο την αποδοση αλλα και την αντοχη τους σε επαφες μετο βυθο και με εχουν βγαλει ασπροπροσωπο.Εγω θα σου συνηστουσα να δεις αυτη τη μαρκα η οποια αν δεν κανω λαθος ειναι και αρκετα κοντα στα λεφτα που εισαι διατεθειμενος να δωσεις!
Υ.Γ. Δεν εχω αποψη για αλλα πεδιλα που βρισκονται στην αγορα και ειναι κατασκευασμενα απο συνθετικα υλικα οποτε δεν μπορω να μπω σε διαδικασιες συγκρισεις με τις αλλες εληνικες εταιριες.
Ο καλός ψαράς δεν είναι αυτός που πιάνει πολλα ψάρια είναι αυτός που γυρνάει σπίτι του
Nikolas r.

Νέα δημοσίευσηαπό jimmy76gr » 11 Ιούλ 2017, 18:21

trap έγραψε:καλησπέρα παιδιά.μιας και η κουβέντα ε΄δω είναι αρκετά παλία θα ήθελα μια πιο φρέσκια ενημέρωση.θέλω να αντικαταστήσω τα παλιά μου πέδιλα (μικρού μηκους) με κάτι πιο καλό.το μπάτζετ μέχρι 150 ευρώ.παπούτσι φοράω νουμερο 46 και είμαι 100 κιλά 1.θ9 υψος.δεν βουτάω σε πολύ βαθεια νερα και το 90% των ψαρεματων μου ειναι στα ρηχά εως 10 μέτρα.πιο πέδιλο προτείνετε να πάρω και τι νούμερο και σκληρότητα;ψάχνω στο ιντερνετ και εχω χάσει την μπάλα.άπειρες επιλογές.λόγω λατρείας με την ομέρ κοιτάζω τα stingray αλλα δεν γνωριζω αν ειναι καταλληλα για εμενα.

στηνγραυ φιλε μου αξιζει μονο το παπουτσακι!οι λεπιδες οι πλαστικες ειναι οτι πιο αθλιο εχω δει.εαν θες το παπουτσακι για να περασεις καρμπον λεπιδες τοτε ναι,ειναι εξαιρετικο ,το δουλευω πεντε χρονια τωρα.
κανω ενα τσιγαρο και την κανω...(το έκοψα!!!)
Άβαταρ μέλους
jimmy76gr

Νέα δημοσίευσηαπό thalassa50 » 11 Ιούλ 2017, 20:05

Nikolas r. έγραψε:Ειχα και εγω το ιδιο προβλημα πριν απο δυο χρονια γιατι τα περισσοτερα πεδιλα απο υαλονημα και ανθρακονημα ηταν καπως ακριβα αλλα και επειδη φοβομουν πως τα μακρια πλαστικα πεδιλα θα ηταν αρκετα σκληρα.Μετα απο αναζητηση στο φορουμ και διαφορες ερωτησεις σε προηγουμενους χρηστες κατεληξα στα leaderfins τα οποια ειναι κασκευασμενα απο υαλονημα και εχουν μια ιδιαιτερα προσιτη τιμη εναντι ολων των υπολοιπων πεδιλων στη κατηγορια τους.Αυτα τα δυο χρονια που τα εχω ειμαι αρκετα ικανοποιημενος απο την αποδοση αλλα και την αντοχη τους σε επαφες μετο βυθο και με εχουν βγαλει ασπροπροσωπο.Εγω θα σου συνηστουσα να δεις αυτη τη μαρκα η οποια αν δεν κανω λαθος ειναι και αρκετα κοντα στα λεφτα που εισαι διατεθειμενος να δωσεις!

:hello:
το δεν γινετε δεν υπαρχει ,το δεν θελω υπαρχει .
Άβαταρ μέλους
thalassa50

Νέα δημοσίευσηαπό dimitrisart » 12 Ιούλ 2017, 10:23

bio_diver έγραψε:Γεια σας!Είμαι αρκετά αρχάριος στο θέμα της ελεύθερης κατάδυσης και θα ήθελα πολύ τη βοήθειά σας!Ασχολούμαι με την ελεύθερη κατάδυση εδώ και 1μιση μήνα περίπου και έχω κατενθουσιαστεί!Ειλικρινά μου αρέσει πάρα πολύ η όλη διαδικασία και αποφάσισα να ασχοληθώ παραπάνω!Προς το παρόν δεν έχω σκοπό να ασχοληθώ με το ψαροντούφεκο,γιατί θέλω πρώτα να βελτιώσω την τεχνική μου στις "βουτιές" και συγχρόνως να βελτιώσω και τους χρόνους άπνοιας!Μέχρι τώρα χρησιμοποιώ κάτι δανεικά,πλαστικά,κοντά πτερύγια από σούπερ μάρκετ αλλά θέλω να πάρω κάτι καλύτερο, από πλαστικό υλικό γιατί η τσέπη μου δεν "αντέχει" την αγορά ενός carbon πέδιλου!Έχω ακούσει καλά λόγια για ορισμένα πλαστικά πέδιλα, όπως τα sporasub elite pro,cressi gara ld kai hf,omer millenium και ειλικρινά έχω πελαγώσει!Τι να επιλέξω από όλα αυτά?Επίσης να πάρω πέδιλα μαλακά ή σκληρά??Ποια τα πλεονεκτήματα και τα μειονεκτήματα του μαλακού και του σκληρού πέδιλου?

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.

bio_diver άκου και τη δική μου γνώμη
Ξέχνα προς το παρόν τα πέδιλα. Τώρα που είναι ζεστή η θάλασσα φόρα μάσκα, πιαστράκι στη μύτη (για εξισώσεις χωρίς χέρια) και μια ζώνη με 1 κιλό και μάθε να βουτάς έτσι και να κολυμπάς (οριζοντίως και καθέτως) υποβρυχίως πρόσθιο. Σιγά σιγά θα πας σε άλλο επίπεδο. Αργότερα δούλεψε και στολές και πέδιλα. Πάντως μή κολλάς πολύ στα υλικά.
:hello:
dimitrisart

Επιστροφή στο Επιδόσεις και τεχνικές.

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 4 επισκέπτες