• Ανακοινώσεις
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση
  • Ανακοινώσεις
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

ΣΧΟΛΕς ΕΛΕΥΘΕΡΗΣ ΚΑΤΑΔΗΣΗΣ...

Προπονητική,διατροφή,..........

ΣΧΟΛΕς ΕΛΕΥΘΕΡΗΣ ΚΑΤΑΔΗΣΗΣ...

Νέα δημοσίευσηαπό n.g.k » 19 Φεβ 2010, 00:56

HELLO..συγνωμη που ανοιγω αλλο θεμα σχετικα με της σχολες απο τη στιγμη που υπαρχει θεμα...αλλα με μπερδεψε το ολο διαβασμα..και θελω να κανω την εξεις ερωτηση....αξιζει να παει καποιος σε μια σχολη ελευθερης καταδησης..και αν ναι γιατι....τι παραπανω θα μαθω εκει..σιγουρα κατι αλλα τι...με ενδιαφερει να παω και βασικα μαζευω πληροφοριες...αν εχει παει κανεις ασ πει τη γνωμη και την εμπιρια και τι κερδισε στο να παει...βασικα το επιπεδο μου ειναι το εξεις...βουταω εως και 30μ ψαρευω στα 25..3-3,30 αναπνοη..αξιζει να παω σε σχολη...τα μετρα και οι χρονοι ειναι απο suundo που εχω.. :thumbsup:
Άβαταρ μέλους
n.g.k

Re: ΣΧΟΛΕς ΕΛΕΥΘΕΡΗΣ ΚΑΤΑΔΗΣΗΣ...

Νέα δημοσίευσηαπό malevizos » 19 Φεβ 2010, 02:14

Είναι σχεδόν ασήμαντο το πόσα μέτρα βουτάς ή ψαρεύεις.
Αν πιστεύεις ότι θες να μάθεις κάποια βασικά πράγματα φυσιολογίας της κατάδυσης,
αν πιστεύεις ότι η τεχνική σου παίρνει βελτίωση,
αν θέλεις να δεις θέματα ασφαλείας στην πράξη τότε αξίζει...
Spearfishing uber alles
άντε και καλό μας ψάρεμα λοιπόν... :)
malevizos

Νέα δημοσίευσηαπό manosmed » 19 Φεβ 2010, 10:59

καλημέρα ,
Στη σχολη παει κανεις οχι για να βελτιωσει τις επιδοσεις του μονο , αλλα να βουταει στα μετρα που εκεινος μπορει με ΑΣΦΑΛΕΙΑ.
βουτας 30 μετρα αλλα τα βουτας με απολυτη ασφαλεια????
αυτο θα μαθεις στη σχολη
μπορει τα 30 να γινουν 230 καποια στιγμη αλλα να ειναι και τα 230 ασφαλη!!!!
και φιλικη συμβουλη... να πας σε σχολη ΜΑΖΙ με το ζευγαρι σου
φιλικα
Μάνος
...ποτέ χωρίς ζευγάρι!!
Άβαταρ μέλους
manosmed

Νέα δημοσίευσηαπό n.g.k » 19 Φεβ 2010, 12:17

παιδια εχετε απολυτο δικιο...και ναι σωστα το τα λες..μπορει να βουταω 30 αλλα βουταω με ασφαλια??και γω ειμαι της αποψεις οτι σιγουρα θα μαθω να βουταω σωστα..και φυσικα θα μαθω τεχνικες...απλα ειμαι λιγο επιφιλακτικος απο το θεμα ελληνα....φοβαμαι μην παω τσαμπα σε καμια σχολη και μαθω κατι που ιδι ξερω..γαυτο και ανεφερα το θεμα αυτο..γιατι ακουσα απο παιδια που εχουν παει ,,οτι δεν μαθενεις και κατι το διαφορετικο...πραγμα που δεν πιστευω ..λεω να παω στην FDI ..ΓΝΩΜΕς
Άβαταρ μέλους
n.g.k

Νέα δημοσίευσηαπό Κρίστοφερ » 19 Φεβ 2010, 12:26

Πίστεψέ με , πως σε αυτό το θέμα υπάρχουν άτομα με φοβερές γνώσεις και γνώμη μου είναι πως δεν θα χάσεις παρά μόνο θα πάρεις κάτι καλό....! Εγώ προσωπικά θα σου έλεγα να πάς ! Καλές δημοσιεύσεις και καλως ήρθες στην παρέα!
Κρίστοφερ

Νέα δημοσίευσηαπό n.g.k » 19 Φεβ 2010, 12:29

ευχαριστω ...και ναι αυτο πιστευω και γω οτι κατι θα μαθω....του...ππ.... :thumbsup:
Άβαταρ μέλους
n.g.k

Νέα δημοσίευσηαπό Aris fe » 19 Φεβ 2010, 12:39

Φιλε μου αν βουτας κ ψαρευεις αυτα τα μετρα που δηλωνεις στους χρονους που αναφερεις δε θα χρειαστεις κατι περισσοτερο απο θεμα επιδοσεων.
Οσο για την ασφαλεια που λεμε ολοι,αμα τυλιχτουμε στα 20μετρα σε κανα παραγαδι χοντρο δε νομιζω να υπαρχουν πολλα πραγματα που μπορει να κανει καποιος για να μας σωσει...μετα τα 20μετρα ειναι ανοητος μη πω...οποιος μιλαει για ασφαλειες εκει κατω.
Στο σχολειο θα σου δειξουν τις ΄΄σωστες΄΄ τεχνικες πεδιλιας και τη ΄΄σωστη΄΄ μεθοδο καθετης βουτιας και βεβαια θα προσπαθησουν να σου αλλαξουν το τροπο που αναπνεεις γιατι ολοι κανουμε ΄΄υπεραερισμο΄΄ οπως το λενε οι δασκαλοι, klain mine δλδ...
Οσο για το θεμα ασφαλειας ειναι ενα πονεμενο κομματι αφου ΚΑΝΕΝΑ σχολειο αν δεν εχεις κανει 2-3 σχολεια πριν δε σου μαθαινει τροπους ΔΙΑΣΩΣΗΣ σε επικινδυνο περιστατικο,ξερεις φιλι της ζωη κτλ...
Τωρα για το πως θα κοιτας το ζευγαρι σου κ πως θα τον βοηθας υπαρχουν 1000αδες αρθρα και τεχνικες ψαρεματος στο νετ και βεβαια η χημεια που αποκτας με το καθε ατομο οταν λιωνεις μαζι του στη θαλασσα κ μαθαινεις τις συνηθειες του,το αν ταιριαζεις ψαρευτικα κτλ...
Πλακα εχει παντως αν εχεις χρονο και χρημα πηγαινε για την εμπειρια.
Eimai toso mprosta pou otan koitazw pisw mou blepw to mellon..!!!!!
Άβαταρ μέλους
Aris fe

Νέα δημοσίευσηαπό Apnos » 26 Φεβ 2010, 22:49

Καλησπέρα

Θα ήθελα να απαντήσω στον n.g.k. και να σχολιάσω 2-3 πράγματα που έγραψαν οι προηγούμενοι φίλοι. Ελπίζω να μην παρεξηγηθεί το γεγονός ότι είμαι εκπαιδευτής ελεύθερης κατάδυσης και να θεωρηθεί πως γράφω ότι γράφω για να ευλογήσω τα γένια των εκπαιδευτών και άλλα τέτοια ωραία…

Φίλε n.g.k., όσα μέτρα και αν βουτάς, όσα πράγματα και να έχεις διαβάσει, με κανέναν τρόπο δεν μπορείς να υποκαταστήσεις ένα σχολείο ελεύθερης κατάδυσης.

Θα ήθελα να σου πω χαρακτηριστικά πως όταν ξεκίνησα την υποβρύχια δραστηριότητα, πήγαινα για βουτιές με κάποιους δύτες που την εποχή εκείνη ήταν στην εθνική ομάδα ελεύθερης κατάδυσης και κάποιοι από αυτούς ήταν και εκπαιδευτές από τότε. Στάθηκα τυχερός ως προς αυτό, μιας και ο πολύς κόσμος δεν είχε ανακαλύψει ακόμα την ελεύθερη και έτσι, αφού όλοι και όλοι ήμασταν 10-15 άτομα, είχα τη δυνατότητα και το προνόμιο να βουτώ με τους κορυφαίους της εποχής, αν και πρωτάρης (βουτούσα λίγα μέτρα και δεν είχα καλή τεχνική). Επειδή όμως: α) Πηγαίναμε στη θάλασσα για απλή βουτιά και όχι για μάθημα, β) Επειδή σε μια απλή εξόρμηση για προπόνηση δεν κάνεις πολλές βουτιές και γ) Eπειδή οι άνθρωποι με τους οποίους πήγαινα στη θάλασσα ήθελαν και εκείνοι να χαλαρώσουν και να βουτήξουν, οι γνώσεις μου και η τεχνική μου κατάρτιση δεν προχώρησε με γοργό ρυθμό. Μου πήρε αρκετά χρόνια να μάθω πράγματα που τώρα εγώ ο ίδιος μαθαίνω σε μαθητές μου μέσα σε μια εβδομάδα.

Το συμπέρασμά μου λοιπόν είναι το εξής: Δεν χρειάζεται να κάνεις σχολείο ελεύθερης κατάδυσης αν ισχύουν όλα τα παρακάτω: 1) Έχεις φίλους που όχι μόνο οι ίδιοι έχουν πολλές γνώσεις και άριστη τεχνική κατάρτιση, αλλά μπορούν να εντοπίσουν τα λάθη σου και να τα διορθώσουν κιόλας (να σου δείξουν ασκήσεις τεχνικής κλπ) και 2) Μπορείς να περιμένεις μπόλικο χρόνο (ίσως και χρόνια) μέχρι να μάθεις να βουτάς σωστά, να αναπνέεις σωστά και όλα όσα θα μάθεις να κάνεις σωστά σε ένα σχολείο κατά τη διάρκειά του.

Τώρα για να διαλέξεις σχολή και να κάνεις το σχολείο που σε ενδιαφέρει (νομίζω πως το δεύτερο επίπεδο είναι αυτό που σου ταιριάζει), θα σου πρότεινα να ψάξεις καλά. Πάρε τηλέφωνο σε όλες τις σχολές, ρώτα ποιοι κάνουν μάθημα, ρώτα για το περιεχόμενο και τη διάρκεια των μαθημάτων (θεωρία, θάλασσα, πισίνα), τις ημερομηνίες, ρώτα και την τιμή και μετά από αρκετή σκέψη, διάλεξε.

Τώρα θα ήθελα να σχολιάσω μερικά από αυτά που έγραψε ο φίλος Aris fe:

1) Σωστά έγραψαν κάποιοι πως δεν είναι σωστό να πας σε ένα σχολείο μόνο και μόνο για να βελτιωθούν οι επιδόσεις. Ένα σωστό σχολείο, πρώτα από όλα θα σε μάθει να βουτάς με ασφάλεια (τόσο τη δική σου όσο και του ζευγαριού σου), με σωστή τεχνική και να αρχίσεις να καταλαβαίνεις τι ακριβώς συμβαίνει με το σώμα σου και πώς αυτό αντιδρά και προσαρμόζεται όταν βουτάς. Θα μάθεις να τελειώνεις τις βουτιές σου χαμογελαστός, ψύχραιμα και πώς να το πω, όμορφα.

2) Η ασφάλεια σε μια βουτιά, σίγουρα δεν είναι κάτι απόλυτο που μπορεί να μετρηθεί με ακρίβεια. Το να λες ότι σε βουτιές κάτω των 20 μέτρων δεν υπάρχει ασφάλεια, είναι το λιγότερο ανακριβές. Θα μπορούσα να σου φέρω πολλά παραδείγματα και σενάρια με βουτιές στα 10 μέτρα που είναι σαφώς λιγότερο ασφαλείς από βουτιές στα 100 μέτρα. Και φυσικά και το αντίθετο επίσης. Οπότε ας μην γενικεύουμε. Ας πούμε απλά ότι σε ένα σχολείο μαθαίνεις να ελαχιστοποιείς τον κίνδυνο. Αν θες να είσαι 100% ασφαλής ότι δεν θα πάθεις τίποτα, ποτέ, μπορείς απλά να κάτσεις σπίτι σου. Μην οδηγάς αυτοκίνητο, μην κάνεις αθλητισμό, μην το ένα, μην το άλλο, φόρα ένα κράνος και άραξε στον καναπέ σου. Επειδή όμως και αυτοκίνητο θα οδηγήσεις αλλά και για βουτιά θα πας, φόρα τη ζώνη σου, οδήγα προσεκτικά, βούτα με γνώμονα την ασφάλειά σου και του ζευγαριού σου. Δεν σου κρύβω πως αρκετές φορές έχω νιώσει ευάλωτος όταν πηγαίνω και επιστρέφω από τη δουλειά μου μέσω Αττικής οδού. Βλέπω μερικούς ηλίθιους να κάνουν τον Σουμάχερ και νιώθω πόσο κοντά μπορεί να είναι ένα ατύχημα, πιθανώς θανατηφόρο. Ε λοιπόν φίλε Ari fe, στη θάλασσα δεν έχω νιώσει ποτέ κάτι τέτοιο και πίστεψέ με βουτώ και ψαρεύω σε βάθη που για κάποιους μπορεί να είναι λίγα, αλλά σίγουρα για τους περισσότερους είναι «πολλά» και «επικίνδυνα». Τα εισαγωγικά δεν είναι τυχαία, δείχνουν τη σχετικότητα του πράγματος.

3) Προφανώς η έρευνα αγοράς που έχεις κάνει για τα σχολεία έχει κενά. Σε πληροφορώ πως κάποιοι εκπαιδευτές και κάποιες σχολές, δείχνουν τεχνικές διάσωσης από το ΠΡΩΤΟ επίπεδο. Ίσως όχι πλήρες πρόγραμμα εκπαίδευσης με CPR σε κούκλα κλπ, αλλά σίγουρα αυτά που θα χρειαστεί και μπορεί να εμπεδώσει κανείς στο κάθε επίπεδο. Άρα το «ΚΑΝΕΝΑ» που γράφεις, είναι τουλάχιστον ατυχές.

4) Το σχολείο δεν έχει απλά «πλάκα». Σίγουρα περνάμε όλοι καλά και πέφτει γέλιο, αλλά παράλληλα δημιουργούνται παρέες για βουτιές, ψάρεμα και προπόνηση που απαρτίζονται από άτομα που ξέρουν τι κάνουν και τι κάνεις μέσα στο νερό, παρέες που τελικά περνάνε καλύτερα.

Συμπερασματικά και για να κλείσω (επιτέλους), αν είχα από παλιά την οικονομική δυνατότητα να παρακολουθήσω ένα σχολείο, θα το έκανα χωρίς δεύτερη σκέψη.
Παναγιώτης Λιανός
Η ελεύθερη κατάδυση είναι άθλημα ομαδικό

Εκπαιδευτής Εκπαιδευτών AIDA International
Εκπαιδευτής ΕΟΥΔΑ

www.freedivingschool.gr
Άβαταρ μέλους
Apnos

Νέα δημοσίευσηαπό christodoulakis » 26 Φεβ 2010, 23:18

φιλε μου λες οτι εισαι εκπαιδευτης ελευ8ερης το παλικαρι λεει οτι βουταει 30 μετρα με χρονους 3+ κ του λες να παει 2ο επιπεδο?????!!!! μαλλον εσυ λες ανακριβειες... οσο για το αμα υπαρχει ασφαλεια κατω απο τα 20 μετρα αστο καλυτερα....!!! τον ιδιο χρονο αντιδρασης 8α εχεις με το ιδιο προβλημα, βλεπε παραγαδι,στα 10 απο τα 20-25 ???? επισης λες για βουτιες πιο επικυνδινες στα 10 απο τα 100.... ο αρης δεν μιλησε για περιπτωσεις τραγικων λα8ων πχ υπεραερισμος , αλλα για απλη βουτια χωρις τετοια τραγικα λα8η.... απο τα 20 κ κατω εχεις δεν εχεις κανει σχολειο εισαι δεν εισαι ΥΠΟΒΡΥΧΙΟ καλως η κακως φιλε μου εισαι ΕΚΤΕ8ΗΜΕΝΟΣ σε πραματα που κ 5 σχολεια να εχεις τελειωσει δεν σε βοη8ανε σε τπτ.... βλεπε παραδειγματα απο παιδια τα οποια ητανε ΤΟΠ με διακρισεις τρελες ,χρονους τρελους κτλ κλπ και ομως πνιγηκαν!!
christodoulakis

Νέα δημοσίευσηαπό n.g.k » 26 Φεβ 2010, 23:31

προσωπικα να πω ενα ευχαριστω σε ολους σας που με το τροπο σας με βοηθατε,,,και μπραβο στο παλικαρι που βγαινει με το ονομα του και γραφει αυτα που γραφει...που στο κατω κατω θα μπορουσε να μου στιλει ενα πμ..εγω πιστευω οτι ασχετα με τα μετρα μου και τους χρονους μου ...κατι θα σου μαθει η σχολη..αρκη να μην πεσεις σε απατεωνα...που παιζουν πολυ στο χορο απ οτι εχω καταλαβει..ευχαριστω ολους και παλι
Άβαταρ μέλους
n.g.k

Νέα δημοσίευσηαπό geogiann » 27 Φεβ 2010, 01:30

christodoulakis έγραψε:φιλε μου λες οτι εισαι εκπαιδευτης ελευ8ερης το παλικαρι λεει οτι βουταει 30 μετρα με χρονους 3+ κ του λες να παει 2ο επιπεδο?????!!!! μαλλον εσυ λες ανακριβειες...

εσύ που δεν είσαι εκπαιδευτής, μπορείς να μας πεις ποιο είναι το προφίλ του δύτη που χρειάζεται 2ο επίπεδο και αυτό του δύτη που χρειάζεται 3ο επίπεδο?
Γιαννάτος Γιώργος aka geogiann the aegean

Γράφτηκα 17 Νοέμβρη
Άβαταρ μέλους
geogiann

Νέα δημοσίευσηαπό panos kazazis » 27 Φεβ 2010, 02:33

εγω απλα θα πω λιγακι σεβασμο στον κυριο παναγιωτη λιανο εναν πολυ μεγαλο ταλαντουχο δυτη και οχι μονο με μεγαλη εμπηρια στο αθλημα και γενηκα οτι μπορεις να μαθεις απο τετοια ατομα καλο ειναι που εχουν δουλεψει τοσο πανω στο θεμα μας :hello: :hello: :hello:
ΕΙΜΑΣΤΕ ΑΠΙΣΤΕΥΤΑ ΡΗΧΟΙ ...... ΟΜΩΣ ΑΠΙΣΤΕΥΤΑ ΒΑΘΥΤΕΣ ΣΤΟΝ ΤΡΟΠΟ ΣΚΕΨΕΙΣ

---ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΟΝ ΘΕΡΜΑΙΚΟ---
Άβαταρ μέλους
panos kazazis

Νέα δημοσίευσηαπό Aris fe » 27 Φεβ 2010, 03:01

Φιλε Apnos χαιρομαι που βρισκεται ενας εκπαιδευτης αναμεσα μας κ σιγουρα τα λογια σου θα βοηθησουν-εμπνευσουν πολλα ατομα να στραφουν σε ενα πιο {ασφαλη}-συντροφικο τροπο ψαρεματος.
Ομως προσωπικα με αφηνουν αδιαφορο οι τεχνικες που διδασκουν τα σχολεια επειδη ψαρευω τα ψαρια και τα μετρα που θελω εγω (δεν εχω κομπλεξ να το λεω ειναι γυρω στα 30μ στα {βαθεια} ψαρεματα ασχετος εποχης καιρου κτλ) ανετα χωρις να ζοριζομαι,χωρις να θελω να αλλαξω κατι σε αυτο και βεβαια χωρις να εχω {κολλητους} ελευθερατζιδες,γκουρου του ψαροντουφεκου κτλ να με διδαξουν στα πρωτα βηματα μου.
Αποφασισα μια μερα να παρω ενα οπλο κ να κανω το αυτο :να ψαρεψω,τα υπολοιπα ηρθαν μονα τους σχετικα γρηγορα χωρις κανενα πτυχειουχο ψαρα πανω απο το κεφαλι μου.
Αν μου επιτρεπεις με αφηνουν παγερα αδιαφορο τα σχολεια κτλ γιατι πολυ απλα ειμαι αυτοδιδακτος και αυταρκης στα των βουτιων μου,αν καποιος ενδιαφερεται να μου δειξει καποια πραγμα για να μου αλλαξει γνωμη,να με κανει αν θες {ασφαλη} ειμαι ανοιχτος σε προτασεις,ομως μεχρι τοτε δεν με πειθομαι.
Το να μελετησει κανεις τις πιεσεις των αεριων,τροπους διασωσης,χαλαρωσης-μη υπεραερισμο κ τεχνικες ας πουμε με το κεφαλι μεσα κ ανοιχτη πεδιλια για εξοικονομηση οξυγωνου ειναι κατι που το κανει κ μονος του αν το χρειαζεται κανεις.
Οσο για το θεμα ασφαλειας που ειναι η καραμελα πολλων σχολειων-συστηματων εκπαιδευσης ελευθερης καταδυσης πιστευω πως αν καποιος χασει τις αισθησεις του στα 15μ μα γιατι μπλεχτηκε,μα γιατι εσπασε πεδιλο κτλ και παρει αρνητικη πλευστοτητα δεν τον σωνεις,τοσο απλα τοσο ρεαλιστικα.
Ακομα κ στα 7-8μετρα βλεπεις το φιλο σου να παθενει black out και τρομαζεις να τον βγαλεις πανω,μη πω για το μετα πως ειναι...
Κλεινοντας θελω να ευχηθω στον καθενα μας να απολαμβανει το χομπυ του απο τη δικη του οπτικη χωρις να βρεθει ποτε σε μια δυσκολη στιγμη ασχετα απο τα βαθη κ τους χρονους που ΨΑΡΕΥΕΙ και λεω ΨΑΡΕΥΕΙ επειδη μπλεκονται συχνα πυκνα οι οροι ελευθερη καταδυση με ψαρεμα που ειναι κατι τελειως διαφορετικο...
Eimai toso mprosta pou otan koitazw pisw mou blepw to mellon..!!!!!
Άβαταρ μέλους
Aris fe

Νέα δημοσίευσηαπό kounavi » 27 Φεβ 2010, 09:07

panos kazazis έγραψε:εγω απλα θα πω λιγακι σεβασμο στον κυριο παναγιωτη λιανο εναν πολυ μεγαλο ταλαντουχο δυτη και οχι μονο με μεγαλη εμπηρια στο αθλημα και γενηκα οτι μπορεις να μαθεις απο τετοια ατομα καλο ειναι που εχουν δουλεψει τοσο πανω στο θεμα μας :hello: :hello: :hello:

+1000 Μην τα ισοπεδωνουμε και ολα..
kounavi

Νέα δημοσίευσηαπό thanos5180 » 27 Φεβ 2010, 10:51

Φίλε n.g.k,
Να είσαι σίγουρος πως θα μάθεις πράγματα σε όποιο σχολείο και αν πας. Από προσωπική εμπειρία και στο 2 και στο 3 επίπεδο που έχω παρακολουθήσει γίνονται θεωρητικά και πρακτικά μαθήματα για ασφάλεια και διάσωση. Να είσαι σίγουρος πως και χρήσιμο θα είναι, και ωραία θα περάσεις.
Για το οικονομικό που αναφέρθηκε παραπάνω έχει γίνει κουβέντα πολλές φορές... Έχουμε ενα σκασμό λεφτά για καρμπον, όπλα, στολές και κολλάμε σε ενα σχολείο ... ο καθένας βάζει τις προτεραιότητες που ο ίδιος κρίνει πιο σημαντικές.

Προς ArisFe δικαίωμα σου να μην κάνεις σχολείο και το καταλαβαίνω, το σέβομαι αν και διαφωνω. Το να αποτρέπεις κάποιον να παρακολουθήσει όμως σεμινάρια για το χόμπι που αγαπάει και εμπεριέχει και κινδύνους είναι παρακινδυνευμένο. Δημοκρατικό να λέμε τις απόψεις μας αλλά θα πρέπει και οι ίδιοι να καταλαβαίνουμε και την βαρύτητα τους , που και σε ποιον το λέμε.
Άβαταρ μέλους
thanos5180

Επόμενο

Επιστροφή στο Επιδόσεις και τεχνικές.

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 9 επισκέπτες