• Ανακοινώσεις
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση
  • Ανακοινώσεις
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

ΣΧΟΛΕΣ ΕΛΕΥΘΕΡΗΣ ΚΑΤΑΔΥΣΗΣ ΚΑΙ ΑΓΝΟΙΑ

Προπονητική,διατροφή,..........

Re: ΣΧΟΛΕΣ ΕΛΕΥΘΕΡΗΣ ΚΑΤΑΔΥΣΗΣ ΚΑΙ ΑΓΝΟΙΑ

Νέα δημοσίευσηαπό PanEx » 25 Νοέμ 2009, 17:13

:D
Οδηγός για να πνίξιμο από Αρη φε:

Aris fe έγραψε:Φιλε Καμπουρα σε DVD του Dariran,δυστηχως δε το βρηκα να σου πω ποιο ειναι, εδειχνε το πως ανεπνεε και ο ρυθμος αναπνοης του ηταν για σεμηναριο αυτου που λενε στα σχολεια {υπεραερισμος} και 1η αιτια υποξιας,ο Dapiran παντως μια χαρα ειναι κ ψαρευει τοσα χρονια κ οπως δηλωνει μονος του..............

Αυτο που βλεπω γενικοτερα στο χωρο ειναι μια συγχυση και μια ασχετοσυνη ολων των δασκαλων,οχι γιατι δεν ειναι καλοι στη {δουλεια} τους αλλα γιατι υπαρχει ΑΓΝΟΙΑ στο χωρο της θαλασσας γιατι ειναι πολυ νεο το αθλημα και θελουμε ποοοολλα χρονια για να κατασταλαξουμε.............

Καθε βδομαδα εχουμε νεα ρεκορ σε στατικες,βαθη,μετρα κτλ αρα οι {θεωριες} που διδασκονται ανατρεπονται καθε βδομαδα,παρτε
παραδειγμα τον {υπεραερισμο} παλια ποιος βουταγε αν δεν μουδιαζαν χερια,ποδια...

Μην τρελενεστε με τα 40μ ειναι ενα αστειο βαθος που με 5-10 {μαθηματα}-προπονησεις το φτανεις ΟΧΙ ΤΟ ΨΑΡΕΥΕΙΣ...Αρα δε χρειαζεται καμια ιδιαιτερη φυσικη κατασταση ή καμια σκληρη προπονηση για να το κανεις,οπως πχ να τρεξεις 10δευτερα τα 100μ που χρειαζεσαι ταλεντο,φαρμακα,10χρονια προπονησης και αν το φτασεις...

Το μονο που πραγματικα δεχομαι απο αυτα τα {τυπου} :mrgreen: Σχολεια ελευθερης καταδυσης :mrgreen: ειναι που προαγουν το συντροφικο ψαρεμα και δειχνουν τροπους για το πως μπορει καποιος να ψαρεψει με ασφαλεια οταν εχει κ αλλον μαζι του.
ΟΜΩΣ ΠΟΣΟ ΧΡΟΝΟ ΑΝΑΛΟΓΙΚΑ ΑΦΙΕΡΩΝΕΙ ΤΟ ΚΑΘΕ ΣΧΟΛΕΙΟ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΣΦΑΛΕΙΑ ΜΕ ΖΕΥΓΑΡΙ,μηπως,λεω μηπως ειναι λιγος σε σχεση με τις επιδοσεις που τελικα περνεις φευγωντας απο κει μεσα ;)
Δυστυχως σε ενα σχολειο που παρακολουθησα κανενας απο τους συνβουτιχτες μου δε με επεισε πως θα με εσωνε σε περιπτωση υποξιας οταν θα ψαρευαμε,ομως ολοι φτασαν ανετα τα 16μετρα φευγωντας...

Αρη,
Οσο και να προσπαθούσε ένα τέτοιο κείμενο-διαμάντι δύσκολα θα το έγραφε κάποιος,μονορούφι το πήγες,.......... :grin: Μόνος σου να το ξαναδιαβάσεις θα βρείς τουλάχιστον 10 λάθη.......
Mη πιστεύεις όσα γράφονται στα φόρουμς.....
Άβαταρ μέλους
PanEx
Site Admin

Νέα δημοσίευσηαπό T-Factor » 25 Νοέμ 2009, 17:20

Αφού είπαμε. Το 'χει. :)
Τι ώρα είναι; Ώρα να φύγετε!!!
Άβαταρ μέλους
T-Factor

Νέα δημοσίευσηαπό Pro_Diver » 25 Νοέμ 2009, 18:56

Kαλησπερα,

Ειναι λιγο δυσκολο να συγκρινουμε εκπαιδευτικα συστηματα που εχουν αναπτυχθει κατω απο διαφορετικες συνθηκες.

Αγνοια δε θεωρω οτι υπαρχει σε καμια περιπτωση στα σχολεια που γινονται στη χωρα μας. Ισα ισα εχουμε εκπαιδευτες αναγνωρισμενους σε παγκοσμιο επιπεδο, που συμμετεχουν ενεργα στη διαμορφωση των προγραμματων των εκπαιδευτικων οργανισμων που διδασκονται παντου.

Αν θελεις φιλε Νικολα ανελυσε μας λιγο το προγραμμα και τις διαφορες της υλης του σχολειου που παρακολουθησες σε γενικες γραμμες να παρουμε μια ιδεα που διαφερει απο τα δικα μας.

Αρη,

Φιλε κανεις ενα λαθος συνεχως οταν αναφερεσαι σε τετοια θεματα στο φορουμ, συγχεεις την προσωπικη σου αποψη με τη πραγματικοτητα. Καλως ή κακως απεχει πολυ. Μη κρινεις με τα δικα σου δεδομενα το συνολο, εχει μεγαλη διαφορα.

Φιλικα,
Γιωργος
Άβαταρ μέλους
Pro_Diver

Νέα δημοσίευσηαπό MANOS » 25 Νοέμ 2009, 21:38

Αρη χωρίς να θέλω να τσακώνομαι με κανένα,χωρίς να σε ξέρω και χωρίς να θέλω να σε μάθω κιόλας :) Με την λογική την δική σου βουτάνε οι μισοί στην Ελλαδα και για αυτό όλο και πνίγονται, γιατί επειδή το έχουνε ή νομίζουνε ότι το έχουνε μετα από λίγο καιρό κατεβαίνουν όσο μπορούν να πάνε καβαλώντας το καλάμι και όταν συμβεί η μ@λ@κί@ πάνε μια και έξω.
Αντί να πείς στα άτομα που είναι εδώ μέσα να βγάλουν κάποιο σχολείο και να μάθουν 5-6πράγματα σωστά τους λες να είναι αυτοδίδακτοι και ας τα μάθουν λάθος.
Ελπίζω μετά από κάποιο καιρό να αλλάξεις γνώμη όταν όπως πρωτοήρθες στο forym και κοροίδευες για τα carbon πέδιλα και τώρα φοράς και carbon xxone anax,αλήθεια πως άλλαξες γνώμη?
viewtopic.php?f=2&t=5430
Λοιπόν Άρη ότι πιστεύεις καλό είναι να το κρατάς για σένα μόνο και μην το βγάζεις στην φόρα νομίζοντας ότι είναι καλό, γιατί το μόνο που μπορεί να προκαλέσεις είναι ζημιά σε κάποιον που δεν γνωρίζει και προσπαθεί να το κάνει.Τα μέτρα και τους χρόνους αυτούς που έχεις τους έχουν αρκετοί εδώ μέσα αλλά δεν βγαίνουν να το διαφημίσουν :)
Ότι είσαι καλός ψαροτουφεκάς το ξέρουμε όλοι εδώ μέσα,εξάλου φαίνεται και μέσα από τα ψάρια σου,δεν χρειάζεται όμως μέσα από τα βάθη και τους χρόνους να προβάλεσαι.
Ότι σου έγραψα στα έγραψα άκρως φιλικά και χωρίς καμία πρόθεση για τσακωμό.Φιλικά Μάνος
MANOS

Νέα δημοσίευσηαπό Aris fe » 26 Νοέμ 2009, 12:29

Φιλε Μανο σε ευχαριστω για τα καλα σου λογια και τις παρατηρησεις σου.
Να αναφερω πως τα ψαρια του τελευταιου καιρου που ποσταρω ειναι πιασμενα πολυ πριν τα 10μετρα βαθος.

Στο θεμα του πεδιλου,πηρα καρμπον γιατι:
α)το πλαστικο μπεσο που ειχα κοπηκε στη μεση η λεπιδα μετα απο 13μηνες(ειχε 1 χρονο εγγυηση) σε μια βουτια μου γυρω στα 25μ κ το θεωρησα επικινδυνο απο τοτε για να το ξαναπαρω κ οσο για το πελμα του ηταν....
β) Γιατι τα πληρωσα οσο ενα (καλο) πλαστικο.
γ)Εχει 3 χρονια πραγματικη εγγυηση.
δ)Ειμαι ψωναρα κ θελω carbon. :mrgreen:
ε)Ειναι ΕΛΛΗΝΙΚΑ.

Στο θεμα μας τωρα.
Τα σχολεια των 30μ-40μ 3-5λεπτα στατικη οπως προειπα προσφερουν κατα την αποψη μου μεγαλες-επικινδυνες επιδοσεις.

Μανο ξερεις κατι φιλε μου θα στο πω μεσα απο τη καρδια μου,
μετα τα 15μετρα βουτιας στο ψαρεμα πιστευω πως ΔΥΣΚΟΛΑ μπορει να μας σωσει καποιος αν σβησουμε.

ΠΟΤΕ δε ψαρευω μονος μου το λεω κ το τονιζω,παντα διαλεγω τα ατομα που βουταω,αλλα δε πιστευω σε θαυματα,ξερω τι παω κ κανω οταν ψαρευω και το ποσο κινδυνευω,γιαυτο ξαναλεω ειναι ΚΡΙΜΑ να ψαχνομαστε για σχολεια και επιδοσεις αυτων των μεγεθων.
Αυτες τις επιδοσεις σα ΒΟΥΤΙΑ στο σκοινι τις εχει ο καθενας μας με λιγη προπονηση.Συμφωνουμε σε αυτο? ;)

Ενα σχολειο ΨΑΡΟΝΤΟΥΦΕΚΑΔΩΝ(που δεν υπαρχει) ιδανικο στα ματια μου θα ηταν ενα σχολειο που θα σε μαθαινε ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑ ΣΤΟ ΨΑΡΟΝΤΟΥΦΕΚΟ και ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΣΗ ΕΠΙΚΙΝΔΥΝΩΝ ΠΕΡΙΣΤΑΤΙΚΩΝ,ομως ποιος θα εσκαγε 300ευρω για να μαθει να φυλαει κ να φυλαγεται :confused:
Δυστηχως ΟΣΟΥΣ εχω γνωρισει κ εχουν κανει σχολεια μου λενε κ εγω εχω παει στα 30-35 μετρα οταν εκανα σχολειο και εχω κανει τοσο χρονο στη πισινα κτλ,αλλα δε ξερουν πως να σου βγαλουν τη μασκα οταν σβησεις ;)
Το οτι δεν εχω κανει 10αδες σχολεια βαση των αναγνωρισμενων σχολων κτλ δε σημαινει πως δεν διαβαζω{μανιωδως} επι τουτου ή οτι δε ξερω τις μερικες πιεσεις των αεριων στο σωμα κ αλλα θεματα φυσιολογιας.

Κλεινωντας θελω να σου πω το πιο απλο,οτι ακομα ΔΕΝ εχει κατασταλαξει κανενα εκπαιδευτικο συστημα για το ΠΩΣ πρεπει να αναπνεουμε {σωστα} ετσι ωστε να μειωνουμε τις πιθανοτητες υποξιας,καθε 2-3χρονια βγαζουν νεες τεχνικες,τι να συζηταμε οταν δε ξερουμε πως να αναπνευσουμε?
Μη ζοριζεστε,μην αγχωνεστε μην δημιουργουμαι υστεριες για βαθη κ χρονους,υπαρχει το beep :mrgreen: παμε στη θαλασσα για να χαλαρωνουμε οχι να ξεπερασουμε το ΕΓΩ μας :)
Eimai toso mprosta pou otan koitazw pisw mou blepw to mellon..!!!!!
Άβαταρ μέλους
Aris fe

Νέα δημοσίευσηαπό ZORO » 26 Νοέμ 2009, 13:00

ΠΟΛΙΤΙΣΜΕΝΑ ΕΤΣΙ ΧΩΡΙΣ ΤΣΑΚΩΜΟΥΣ ΜΠΡΑΒΟ ΕΝΑ ΒΗΜΑ ΜΠΡΟΣΤΑ ΣΤΟ ΦΟΡΟΥΜ ΒΛΕΠΩ(ΔΙΑΛΟΓΟΣ ΟΧΙ ΑΝΤΕΚΛΗΣΕΙΣ)
THE BEST WAY TO OBSERVE FISH IS TO BECOME A FISH YOURSELF
Άβαταρ μέλους
ZORO

Νέα δημοσίευσηαπό thanos5180 » 26 Νοέμ 2009, 13:05

Άρη για ακόμα μια φορά καταφέρνεις να γίνεις το επίκεντρο ενός thread που άνοιξε κάποιος για να πει κάτι που ενδιαφέρει 5-10 ανθρώπους.
Αφού δεν σε ενδιαφέρει γιατί ποστάρεις... ??? Κάποιοι εδώ μέσα περιμένουμε να μάθουμε από τον Νικόλα κάποια πράματα απο την άλλη άκρη του ατλαντικού... άστο ρε φίλε δεν είμαστε όλοι ίδιοι, ούτε έχουμε τις ίδιες απόψεις.... Άνοιξε το thread σου και κάνε αντιπολίτευση στα σχολεία στους εκπαιδευτές και στο θεό τον ίδιο....
Μπορεί να έχω μόνο εγώ αυτή την άποψη και να κάνω λάθος... αλλά αυτή τη γεύση μου εφήνει το όλο σκηνικό ....

Aris fe έγραψε:.

Μη ζοριζεστε,μην αγχωνεστε μην δημιουργουμαι υστεριες για βαθη κ χρονους,υπαρχει το beep :mrgreen: παμε στη θαλασσα για να χαλαρωνουμε οχι να ξεπερασουμε το ΕΓΩ μας :)

Η παραπάνω κουβέντα με βρίσκει σύμφωνο .... μόνο με την ατάκα σου αλλά όχι μαζί σου μιας και οι φωτός με το ρολόι που ανεβάζεις συχνά πυκνά επιδυκνύοντας τα βάθη και τους χρόνους βουτιάς δείχνουν ακριβώς το αντίθετο..... δικαίωμα σου όμως πάνω από όλα....
Άβαταρ μέλους
thanos5180

Νέα δημοσίευσηαπό PanEx » 26 Νοέμ 2009, 13:58

:good:
Οκ.........
Ας μείνουμε σ'αυτό:
ZORO έγραψε:ΠΟΛΙΤΙΣΜΕΝΑ ΕΤΣΙ ΧΩΡΙΣ ΤΣΑΚΩΜΟΥΣ ΜΠΡΑΒΟ ΕΝΑ ΒΗΜΑ ΜΠΡΟΣΤΑ ΣΤΟ ΦΟΡΟΥΜ ΒΛΕΠΩ(ΔΙΑΛΟΓΟΣ ΟΧΙ ΑΝΤΕΚΛΗΣΕΙΣ)

Φταίω και'γω που μ'αρέσει να τον πειράζω,....
Αρη,
Μην απαντήσεις ;) πάμε στο ενδιαφέρον θέμα του Νίκου........

:blush:
Άβαταρ μέλους
PanEx
Site Admin

Νέα δημοσίευσηαπό kabouras » 26 Νοέμ 2009, 13:59

:wave:Πολύ off topic έχει πέσει...
Είδα και εγώ στο θέμα κίνηση και πίστεψα ότι έχει γραφεί κάτι επί της ουσίας αλλά τελικά δεν βλέπω κάτι τέτοιο :-"

Προτείνω να περιμένουμε κάποια απάντηση από το παιδί που έχει ανοίξει το topic…
Άβαταρ μέλους
kabouras

Νέα δημοσίευσηαπό salpas » 26 Νοέμ 2009, 18:50

Paidia sas parakalw kante ligi ipomoni mexri na epistrepsw Ellada kai na apadisw sta ellinika me anesi kai analisi, girnaw apo madagascar stis 12 genari.
Kales anadiseis na exete kai kales giortes

Salpas (Nikolas)
Καλος ψαροκυνηγος ειναι αυτος που γυρναει στο σπιτι του
Άβαταρ μέλους
salpas

Νέα δημοσίευσηαπό salpas » 12 Ιαν 2010, 21:27

Φιλοι ψαροκυνηγοι χαιρετω με τις πιο θερμες ευχες για το 2010, μας ευχομαι υγεια, τυχη και καλες επιστροφες απο τα ταξιδια μας.
Χθες επεστρεψα Ελλαδα μετα απο περιπου δυο μηνες ταξιδια και δεν θελω να ξαναδω αεροπλανο για καννα εξαμηνο :beee: .
Φωτο δεν νομιζω να ανεβασω αφου ειναι ολες τραβηγμενες με αναλογικη, οπως και να χει περασα υπεροχα (του χρονου τωρα παλι :amen: ).
Στο επιμαχο θεμα μας τωρα και προτου ξεκινησει η οποιαδηποτε συγκριση θα παραθεσω την υλη που διδαχθηκα στο σχολειο αυτο ΑΛΛΑ, ΟΧΙ ΤΕΧΝΙΚΕΣ ΑΕΡΙΣΜΟΥ, ΧΑΛΑΡΩΣΗΣ, ΖΕΣΤΑΜΑΤΟΣ κα οποτε παρακαλω να σεβαστειτε την αποφαση μου αυτη (καποιος ανθρωπος και η ομαδα του το εχουν αναγει σε επιστημη μετα απο πολλα χρονια ερευνας και πειραματισμων και δεν θεωρω πρεπον να εκθεσω την δουλεια του διαδικτυακα).
Οποιος φιλος περιμενει απο το αρθρο αυτο τεχνικες του γνωριζω εκ των προτερων πως δεν θα τις αναφερω.
Στο διαταυτα τωρα.
Οσον αφορα την υλη που διδαχθηκα θα μπορουσα να την διαχωρισω σε θεωρια και πρακτικη.
Η μερα ξεκιναγε αυστηρα στι 8.00 το πρωι και εληγε περιπου 6 με 7 το απογευμα για 5ημερες (τοσο διαρκει το σχολειο 2ου επιπεδου εκει) .
Η θεωρια ξεκινα με τον απλουστερο τροπο και αναφεται στον εξοπλισμο της ελευθερης καταδυσης, και ειναι ο εξοπλισμος που λιγο πολυ ολοι γνωριζουμε στο φορουμ.
Στην συνεχεια αναφερεται ΕΚΤΕΝΩΣ στην φυσιολογια της ελευθερης καταδυσης με ιατρικη ορολογια και επεξηγηση και για τον πιο αδαη και την διαχωριζει σε τρεις κατηγοριες, μιλαει για το νευρικο συστημα, το καρδιαγγειακο-κυκλοφορικο και το αναπνευστικο.
Εξηγει με τρομερη λεπτομερεια τις τιμες πιεσεων των μεταβολων και των διαχυσεων των αεριων στο αιμα σε πνευμονες και κυψελιδες, σε επιφανεια σε βαθος σε απνοια, σε απνοια και εργο σε βαθος σε κατασταση υποαερισμου-αερισμου και υπεραερισμου.
Περιγραφει τις εννοιες ανοξια, υποξια, υποκαπνια, νορμοκαπνια και υπερκαπνοια και εξηγει την συναρτηση τους με τον μεταβολισμο και το ph του αιματος, και αναλυει τους ρολους και τις επιρροες απο διαφορες αιμοπρωτεινες (θυμαστε καποτε καποιοι που ειχα κανει μια ερωτηση για την αιμογλομπινη και δεν την γνωριζε κανεις) οπως και τις εννοιες κορεσμος Ο2, CO2 VO2MAX στο αιμα και την σχεση δεσμευσης και αποδεσμευσης οξυγονου απο το αιμα με διαφορους παραγοντες που συνηθως αγνοουμε.
Αναλυει τους λογους γιατους οποιους αναπνεουμε (και ειναι περισσοτεροι απο αυτους που οι περισσοτεροι γνωριζουμε) και αναφερεται σε ολες τις χωρητικοτητες του πνευμονα με ακριβεια.
Περιγραφει με λεπτομερεια τις τεχνικες τις πνευμονικης υπερπληρωσης και αντλησης και αναφερει ΟΛΟΥΣ τους κινδυνους που εμπεριεχουν σε πνευμονα και καρδια, οχι μονο προφορικα αλλα μεσα απο βιντεοσκοπηση μεσα απο ειδικο μηχανημα οπου δειχνει ζωντανα τι ακριβως γινεται εκεινη την στιγμη (πιστεψτε με δεν θα θελα να μουν η καρδια σε φαση υπερπληρωσης, και το πειραμα εγινε χαρη στον Martin Stepanec οπου ηταν το ¨πειραματοζωο' ας μου επιτραπει η εκφραση αφου η ακτινοβολια που δεχθηκε για το εν λογω πειραμα ητανε τεραστια).
Αναφερεται σε τεχνικες χαλαρωσης και αερισμου και ζεσταματος πριν την βουτια (οι διαφορες ειναι τεραστιες με τις εδω σχολες οσον αφορα ζεσταμα και ειδικοτερα αερισμο πριν την βουτια, και ενδεικτικα θα αναφερω οτι ο τροπος που προωθει τουλαχιστον το σχολειο που εβγαλα εδω στην Ελλαδα μονο ασφαλες δεν ειναι αφου θετει το αναπνευστικο συστημα σε κατασταση κυψελιδικου υποαερισμου με οτι αυτο συνεπαγεται (αλλαγες στην οξεοβασικη ισσοροπια του αιματος και αυξημενο CO2 πριν την βουτια.
Δινει πολλες ασκησεις απνοιας και αρνητικης πιεσης για πισινα ΠΑΝΤΑ ΜΕ ΖΕΥΓΑΡΙ, STRETCHING πριν και μετα απο απνοιες και βουτιες.
Αναφερεται σε λεπτομερη ξηρη προπονηση με βαρη η χωρις, σωστη διατροφη και διαφορες παθησεις γυρω απο την ελευθερη καταδυση.
Αυτο που αφησα για το τελος γιατι το θεωρω το πιο σημαντικο που εμαθα σε τουτο το σχολειο ηταν η ΑΣΦΑΛΕΙΑ ΓΙΑ ΤΟ ΖΕΥΓΑΡΙ ΜΟΥ ΚΑΙ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΜΟΥ.
Καθε μερα πρωτα σε πισινα και μετα σε θαλασσα ξεκιναγαμε και ΤΕΛΕΙΩΝΑΜΕ με ασκησεις και περιστατικα με τους εκπαιδευτες, οι συνθηκες στην θαλασσα ειναι οι χειροτερες που εχω βουτηξει ποτε μου αφου δεν υπηρχε βυθος απο κατω για τα επομενα 400 μετρα, το ρευμα ποταμι και το αντιμαμαλο μεγαλυτερο του 1,20 μετρα ΠΑΝΤΑ.
Ελπιζω να μην κουρασα και να καλλιεργηθει ενας ομορφος διαλογος απο οπου μονο θα μαθουμε

Να στε καλα

Νικολας
Άβαταρ μέλους
salpas

Νέα δημοσίευσηαπό PanEx » 12 Ιαν 2010, 23:52

:good:
Άβαταρ μέλους
PanEx
Site Admin

Νέα δημοσίευσηαπό kabouras » 13 Ιαν 2010, 02:38

Νικόλα γεια χαρά και καλωσήρθες.

Ομολογώ ότι απογοητεύομαι από την εξέλιξη του topic και την απάντηση σου.
Είναι γεγονός ότι με την στάση σου συμβάλεις και συ σε αυτό που έχεις προαναφέρει "άγνοια -απόκρυψη πληροφοριών".

Προφανώς θέλεις να κρατήσεις κάποια μυστικά για σένα γιατί αυτό το :

"το επιμαχο θεμα μας τωρα και προτου ξεκινησει η οποιαδηποτε συγκριση θα παραθεσω την υλη που διδαχθηκα στο σχολειο αυτο ΑΛΛΑ, ΟΧΙ ΤΕΧΝΙΚΕΣ ΑΕΡΙΣΜΟΥ, ΧΑΛΑΡΩΣΗΣ, ΖΕΣΤΑΜΑΤΟΣ κα οποτε παρακαλω να σεβαστειτε την αποφαση μου αυτη (καποιος ανθρωπος και η ομαδα του το εχουν αναγει σε επιστημη μετα απο πολλα χρονια ερευνας και πειραματισμων και δεν θεωρω πρεπον να εκθεσω την δουλεια του διαδικτυακα).
Οποιος φιλος περιμενει απο το αρθρο αυτο τεχνικες του γνωριζω εκ των προτερων πως δεν θα τις αναφερω."

εμένα προσωπικά δεν με πείθει. Τα φορουμς είναι δικτυακά καφενεία που δημιουργήθηκαν με σκοπό κυρίως την ανταλλαγή πληροφοριών.
Δεν πειράζει θα συνεχίσουμε εδώ στο Ελλάdα να παραμένουμε πίσω για κάποια χρόνια με τέτοιες νοοτροπίες...
Και λέω "για κάποια χρόνια" γιατί έξω στα ξένα φορουμς συζητιούνται θέματα του στυλ "breathe up techniques, relax techniques, warm up techniques" από το 2001
Ελπίζω κάποια στιγμή να βγάλω άκρη με την αγγλική ορολογία και να μπορέσω να αναρτήσω ένα μικρό λεξιλόγιο που θα βοηθά αυτούς που έχουν βασικές γνώσεις στα αγγλικά να παρακολουθήσουν λίγο και τι γίνεται στον έξω κόσμο...

http://forums.deeperblue.com/freediving-training-techniques/

ΥΓ δεν καταλαβαίνω γιατί ανοίχτηκε τελικά αυτό το topic...
Άβαταρ μέλους
kabouras

Νέα δημοσίευσηαπό naraya » 13 Ιαν 2010, 04:24

o kabouras exei dikio opws k aloi p milisan.... an den uparxei kamia pliroforia akribws giati anoikses to 8ema????? :-k apla na peis ksrete sto sxoleio p piga itan gamata k polu kalitero apo ellada alla den lew ti kaname?? ouuuuuuuaaaaaaaaaaouuuuuuuu !!!!!!!!! :yahoo: ais8anomai xazos p ka8isa k to diabasa k exasa xrono apo thn zwh m p den aksize.. tpt allo. =; =;
naraya

Νέα δημοσίευσηαπό salpas » 13 Ιαν 2010, 09:05

Φιλε Καβουρα και Naraya συγγνωμη εαν σπαταλησα τον πολυτιμο χρονο σας στο τοπικ αυτο εαν θεωρειτε δεδομενες ή ηδη γνωστες τις πληροφοριες που παρεθεσα, αλλα εχοντας τελειωσει 2ο και 3ο επιπεδο στο Ελλαντα εγω προσωπικα δεν τις ειχα ξανακουσει και δεν καταλαβαινω για ποιο λογο τα σχολεια ζητανε τοσα λεφτα χωρις να δημιουργουν τις μισες καν βασεις στην φυσιολογια και την ΑΣΦΑΛΕΙΑ που ειναι το Α και το Ω (οποτε φιλε καβουρα να ο πρωτος λογος που ανοιξα το τοπικ αυτο, συγγνωμη που δεν θα κερδισεις μετρα).
Οσον αφορα to deepernet forum επειδη ειμαι μελος σχεδον δυο χρονια σου γνωριζω πως υπαρχουν μεν αρκετες μεθοδοι αερισμου οπως ανεφερες αλλα ΚΑΜΜΙΑ της συγκεκριμενης σχολης (και ψαξτο οσο θες) δε :) .

υγ. Εαν γνωριζατε ποσο σημαντικο ειναι να γνωρισει και να καταλαβει κανεις τους μηχανισμους της αναπνοης, τις πιεσεις των αεριων στο αιμα και λοιπους ισοστατικους μηχανισμους θα τρεχατε στο πρωτο πανεπιστημιακο βιβλιοπωλειο για ενα εγχειριδιο φυσιολογιας της ιατρικης του 1ου ετους :D

Να στε καλα

Καλες επιστροφες
Άβαταρ μέλους
salpas

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Επιδόσεις και τεχνικές.

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 5 επισκέπτες