• Ανακοινώσεις
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση
  • Ανακοινώσεις
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση
  • Ανακοινώσεις
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση
  • Ανακοινώσεις
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Bucanero II 86 full ή full pro version.

Ψαροτούφεκο, πέδιλα, στολή, σημαδούρα, λάστιχα, βέργες και πατέντες.

Bucanero II 86 full ή full pro version.

Νέα δημοσίευσηαπό brwmogazos » 12 Σεπ 2019, 12:57

Παλικαρια καλησπερα.

Λεω σαν δευτερο ψαροντουφεκο που μαλλον θα γινει πρωτο να αγορασω ενα bucanero II 86αρι.
Εχω στην κατοχη μου βεββαια και ενα mares cyrano 850 κυριολεκτικα αψαρευτο και παροπλισμενο παρα παρα πολλα χρονια και σκεφτομουν για εφεδρικο να το εχω μαζι και να του κανω σερβις μια φορα το χρονο. Ομως νομιζω οτι το κοστος καθε σερβις δεν αξιζει αφου αν αυτο στοιχιζει 50 ευρω πχ καθε φορα, μπορω να παρω ενα 86αρι λαστιχοβολο. Αντι λοιπον να εχω το cyrano για δευτερο-εφεδρικο, να παρω ενα λαστιχοβολο.

Το buca II 86 ερχεται σε εκδοση full με 6.25 ή 6.5 βεργα (δεν ειμαι σιγουρος) με ενα 18αρι λαστιχο, και σε full pro με 6.75 βεργα και 2 λαστιχα 16αρια.

Σιγουρα με βολευει για ασπρα και ρηχο κολυμπητο ενα μονολαστιχο αλλα η διαφορα τιμης ειναι μικρη και παιρνεις 2λαστιχο, πιο παχια βεργα και σχοινι για το μουλινε στην εκδοση full pro.

Σκεφτομουν λοιπον αν παρω την εκδοση full pro με 6.75 βεργα να δεσω μονο το ενα 16αρι λαστιχο απο τα 2 που περιλαμβανονται. Ομως...το ενα 16αρι θα μπορει να δουλεψει την 6.75 βεργα σωστα σε αποστασεις πχ 2 και 3 μήκη (ισως λεω και πολλα αφου προσεγγίζω πολυ κοντύτερα τα ψαρια για να εκτελεσω βολη)

Αλλιως να παρω την εκδοση full με την λεπτότερη βεργα και το μονο λαστιχο το 18αρι.

Εμπειρικα τι προτεινετε?

Ευχαριστω
Δημητρης
brwmogazos

Re: Bucanero II 86 full ή full pro version.

Νέα δημοσίευσηαπό nikelioum » 13 Σεπ 2019, 10:40

Καλημέρα, εγώ θα σου πρότεινα την full pro έκδοση καθώς το buca το 86 με τον ανάποδο μηχανισμό συμπεριφέρεται σαν κλασικό 90 άρα τα 2 λάστιχα θα τα χρειαστείς και για τα καρτέρια σου και να έχεις τα 3 μήκη χαλαρά.
Πάντως έχει αναφερθεί για ένα προβληματάκι με την σχοινοπιάστρα του ότι δεν απελευθερώνει πολλές φορές την μπετονιά, δεν ξέρω αν ισχύει γιατί ποτέ δεν είχα το συγκεκριμένο όπλο.
Πάντως μπορείς να κοιτάξεις και για το pathos open pro είναι πάρα πολύ καλό όπλο.
https://www.feelweb.gr
Άβαταρ μέλους
nikelioum

Νέα δημοσίευσηαπό brwmogazos » 13 Σεπ 2019, 11:45

Σε ευχαριστω.

Για πρωτο οπλο εχω ενα πάθος σνaιπερ 95 το οποιο μου πεφτει λιγο μεγαλο+ βαρυ στο ρηχο κολυμπητο που κανω.

2 τα σεναρια λοιπον. Ειτε κανω σερβις σε ενα mares cyrano 850 που εχω και το βαζω σε λειτουργια, ειτε παιρνω ενα bucanero 2 86, που παιζει να με βολεψει και καλυτερα απο το sniper...Και να γινει πρωτο μου τουφεκι.

Ειδωμεν. ΑΠλα αναρωτιεμαι αν η 6.75 με 1 χ 16 λαστιχο θα σπρωχνει καθολου τη βεργα εστω και στην μεγαλυτερη επιμήκυνση του-2ο καρχαριακι...
Δημητρης
brwmogazos

Νέα δημοσίευσηαπό Icarlito » 13 Σεπ 2019, 11:59

Για 6,75 θέλει 2 14αρια μαλακά αλλά δεν έχω δοκιμάσει το εν λόγω setup.
6,25 με 17,5αρι μπλε Ζωνομεση ή 6,5 με 19αρι gorilla πηγαίνει σφαίρα. Τώρα το έχω με την 6,5αρα βεργα και το 17,5αρι λάστιχο αλλά δεν έχω προλάβει να κάνω δοκιμές και μάλλον θα αργήσω με τον κωλοκαιρο :)
Icarlito

Νέα δημοσίευσηαπό nikelioum » 13 Σεπ 2019, 13:12

brwmogazos έγραψε:Σε ευχαριστω.

Για πρωτο οπλο εχω ενα πάθος σνaιπερ 95 το οποιο μου πεφτει λιγο μεγαλο+ βαρυ στο ρηχο κολυμπητο που κανω.

2 τα σεναρια λοιπον. Ειτε κανω σερβις σε ενα mares cyrano 850 που εχω και το βαζω σε λειτουργια, ειτε παιρνω ενα bucanero 2 86, που παιζει να με βολεψει και καλυτερα απο το sniper...Και να γινει πρωτο μου τουφεκι.

Ειδωμεν. ΑΠλα αναρωτιεμαι αν η 6.75 με 1 χ 16 λαστιχο θα σπρωχνει καθολου τη βεργα εστω και στην μεγαλυτερη επιμήκυνση του-2ο καρχαριακι...

Με 6,75 το καλύτερο είναι 2 14 λάστιχα αν και εγώ σε 100 όπλο το έχω με 2 16 λάστιχα και δεν αντμετωπίζω κάποιο πρόβλημα με την ανάκρουση.
Εγώ θα πρότεινα στην περίπτωση σου και ένα rayo απλό λιτό χωρίς πολλά πολλά και καρφώνει τα πάντα σε άσπρα ψάρια και το πιο σημαντικό είναι ελαφρύ
https://www.feelweb.gr
Άβαταρ μέλους
nikelioum

Νέα δημοσίευσηαπό mavrkos » 13 Σεπ 2019, 13:54

Αγαπητε φίλε είμαι κάτοχος τριων Bucanero .
Ένα 116, Ένα 106 και ένα 76 .
Από την μακροχρόνια επαφή μου με τα όπλα αυτά ( τουλάχιστον δεκαετία ) εχω να σου πω τα εξής :
1) θα πάρεις ενα πολυ ευθυβολο και αξιοπιστο οπλο σε καταπληκτικη τιμή .
2) Φοβερος σωλήνας που αντέχει μεγάλα φορτια .
2) θα εχεις την υποστήριξη ενος απο τους καλυτερους Ελληνες κατασκευαστες τον Μπαμπη τον Τσιμαχίδη σε ότι χρειαστείς.
Αυτα στα θετικά .
Στα αρνητικά τώρα :
1) Η λαβή . Είναι λίγο μεγάλη και δεν ταιριαζει ευκολα σε μικρά χερια.
Ομως με ενα Ντρεμελ η δραπανο μπορεις να την διαμορφώσεις όπως θέλεις να ταιριαζει γάντι στο χέρι σου.
Και λάθος να κάνεις στην αρχή , ενα ανταλακτικο κανει μόνο 5 ευρώ.
2 ) Το μουλινέ .
Είναι αξιοπιστο , άλλα εμενα δεν μου αρέσει . Αν βρεθείς απέναντι σε ένα δυνατο θηραμα άνω των 5 κιλών χρειάζεσαι κάτι πιο αξιοπιστο.
Ευτυχώς μπορεις να βάλεις ευκολα άλλο μουλινε γενικής χρησης , όπως έχω κάνει εγω και είσαι ΟΚ.
3) Η κεφαλή .
Εχει ωραία γεωμετρια αλλα θελει ενα ελαφρό ξυσιμο με γυαλόχαρτο στο σημείο που ακουμπουν τα λάστιχα πάνω της για να μην τα πληγώσει .
Γίνεται ευκολα σε 5 λεπτά .
4) Η ασφάλεια .
Καλύτερα βγάλτην τελείως η σταθεροποιησε την με λίγη κόλα .
Μου έχει τυχει να ασφαλίσει μόνη της μπροστα σε συναγριδα 4 κιλών και να κοκκινησω απο τα νευρα μου.
5) Η σχοινοπιαστρα .
Παλια ειχαν ακουστει κάποια παραπονα αλλα στις τελευταίες εκδόσεις του όπλου νομίζω δεν υπαρχει θέμα.
εξάλου αλλαζει πανευκολα και δωρεαν απο τον Μπαμπη .
Εμενα μου είχε στείλει δωρεαν ολοκληρο μουλινε οταν είχα προβλημα με το δικό μου.

Στο Σεταπ τώρα.
ΜΗΝ βάλεις βέργα 6.75 . Θα έχεις μεγαλη ανακρουση με 2 χ16 .
Με 2χ14 η βέργα θα ειναι σχετικά αργη για να προλαβει ασπρα ψάρια στα 3 μήκη .
Εκτος αν το θέλεις για μαυρα σε τρύπα.

Απο παρα πολλες δοκιμες που έχω κάνει θεωρώ οτι τα ιδανικά σετάπ είναι :
1) 2χ14 με βέργα 6.5 . Πολυ γρηγορη βολή ,ελάχιστη ανάκρουση .
2) 1χ14 + 1χ16 και 6.5 . Νομιζω το καλύτερο για δυνατη βολή πέρα απο τα 3 μήκη και σε πιο μεγάλα θηράματα με μικρη ανάκρουση .

1χ19 είναι ένα σενάριο αλλα οι τρυπες της κεφαλης είναι πολυ μικρές και ταλαιπωρουν το χοντρο λάστιχο . Αρα για μένα ΟΧΙ .

Γενικα είναι ενα οπλο που αξίζει τα λεφτα του και με το παραπάνω , αλλα θελει μικρες βελτιωσεις για να δείξει την αξία του.
mavrkos

Νέα δημοσίευσηαπό thalassa50 » 13 Σεπ 2019, 18:27

mavrkos έγραψε:Αγαπητε φίλε είμαι κάτοχος τριων Bucanero .
Ένα 116, Ένα 106 και ένα 76 .
Από την μακροχρόνια επαφή μου με τα όπλα αυτά ( τουλάχιστον δεκαετία ) εχω να σου πω τα εξής :
1) θα πάρεις ενα πολυ ευθυβολο και αξιοπιστο οπλο σε καταπληκτικη τιμή .
2) Φοβερος σωλήνας που αντέχει μεγάλα φορτια .
2) θα εχεις την υποστήριξη ενος απο τους καλυτερους Ελληνες κατασκευαστες τον Μπαμπη τον Τσιμαχίδη σε ότι χρειαστείς.
Αυτα στα θετικά .
Στα αρνητικά τώρα :
1)
2 ) Το μουλινέ .
Είναι αξιοπιστο , άλλα εμενα δεν μου αρέσει . Αν βρεθείς απέναντι σε ένα δυνατο θηραμα άνω των 5 κιλών χρειάζεσαι κάτι πιο αξιοπιστο.
Ευτυχώς μπορεις να βάλεις ευκολα άλλο μουλινε γενικής χρησης , όπως έχω κάνει εγω και είσαι ΟΚ.
3) Η κεφαλή .
Εχει ωραία γεωμετρια αλλα θελει ενα ελαφρό ξυσιμο με γυαλόχαρτο στο σημείο που ακουμπουν τα λάστιχα πάνω της για να μην τα πληγώσει .
Γίνεται ευκολα σε 5 λεπτά
.(ΠΡΟΣΟΧΗ ΣΤΑ ΒΡΑΧΙΑ ΕΚΤΟΣ ΝΕΡΟΥ ΔΙΟΤΙ ΣΠΑΕΙ ΕΥΚΟΛΑ ΤΑ ΚΕΡΑΤΑΚΙΑ )
4) Η ασφάλεια .

5

Στο Σεταπ τώρα.
ΜΗΝ βάλεις βέργα 6.75 . Θα έχεις μεγαλη ανακρουση με 2 χ16 .
Με 2χ14 η βέργα θα ειναι σχετικά αργη για να προλαβει ασπρα ψάρια στα 3 μήκη .
Εκτος αν το θέλεις για μαυρα σε τρύπα.

Απο παρα πολλες δοκιμες που έχω κάνει θεωρώ οτι τα ιδανικά σετάπ είναι :
1) 2χ14 με βέργα 6.5 . Πολυ γρηγορη βολή ,ελάχιστη ανάκρουση . :thumbsup:
2) 1χ14 + 1χ16 και 6.5 . Νομιζω το καλύτερο για δυνατη βολή πέρα απο τα 3 μήκη και σε πιο μεγάλα θηράματα με μικρη ανάκρουση . :thumbsup:

1χ19 είναι ένα σενάριο αλλα οι τρυπες της κεφαλης είναι πολυ μικρές και ταλαιπωρουν το χοντρο λάστιχο . Αρα για μένα ΟΧΙ .

Γενικα είναι ενα οπλο που αξίζει τα λεφτα του και με το παραπάνω , αλλα θελει μικρες βελτιωσεις για να δείξει την αξία του.

ΠΡΑΓΜΑΤΙ φοβερο οπλο ,αλλα θελει καλυτερη προσοχη στο θεμα ποιοτητας πλαστικον και φινιρισματος απο τον κατασκευαστη ,η τρυπες για τα λαστιχα θελουν περασμα με πολυ ψιλο σμιριδοπανο για να λειανθουν και μην κοβουν τα λαστιχα ,η κεφαλι και δε τα κερατακια για την πετονια σπανε με το παραμικρο ,ΑΛΛΑ το μεγαλο συν ειναι ο φοβερος μηχανισμος σκανδαλης φουλ ινοξ για γερα σεταπ ,πραγματι καταπληκτικος .Βγαζουμε φοβερα οπλα η ελληνες αλλα πασχουμε στο τελικο αποτελεσμα μαμωτο μου ,ποιοτητα -φινιρισμα .Ευτυχως που ο μπαμπης ειναι καταπληκτικος ,αλλα ...........
το φουλ φουλ και απο εμενα αλλα με βεργα 6.5 λεω και εγω με τα σεταπ που παρα πολυ σωστα γραφει ο φιλος εδω
το δεν γινετε δεν υπαρχει ,το δεν θελω υπαρχει .
Άβαταρ μέλους
thalassa50

Νέα δημοσίευσηαπό Μήτσος από βουνό » 07 Οκτ 2019, 15:10

Μια ερώτηση: Επειδή έχω πάρει και εγώ το συγκεκριμένο όπλο και το χρησιμοποιώ με το μητρικό λάστιχο και τη μητρική βέργα 6.25 και δεν είμαι ευχαριστημένος με τη δύναμή του. Αν πάρω 2χ14μμ λάστιχα (μιλάμε για δετά έτσι;) σε τι μήκος πρέπει να είναι αυτά για να αποδώσουν αυτά;Τι χρώμα; (αν πρέπει να προτείνετε και συγκεκριμένα καλύτερα). Επίσης και τα δύο τα οπλίζουμε στο ίδιο καρχαριάκι ή π.χ. ένα στο τελευταίο και ένα στο προ-τελευταίο.

* τέλος αν υπάρχει κανένα λινκ από προηγούμενο θέμα στο Φόρουμ που να εξηγεί τα πάντα για τα λάστιχα ρίχτε το

Ευχαριστώ
Άβαταρ μέλους
Μήτσος από βουνό

Νέα δημοσίευσηαπό Μήτσος από βουνό » 07 Οκτ 2019, 15:13

έχω το 86 R
Άβαταρ μέλους
Μήτσος από βουνό

Νέα δημοσίευσηαπό thalassa50 » 07 Οκτ 2019, 20:25

Μήτσος από βουνό έγραψε:έχω το 86 R

Με την βέργα σου ένα 17'5 -18αρι καθαρό λάτεξ μελί χρώματατος είναι πρέπον (δεν ξέρω με τι λάστιχο το έχεις )
Τα δίχρωμα θεωρώ είναι ποιο σκληρά λάστιχα ,αλλά και το λάστιχο της buca που έχω τώρα επάνω είναι πολυ καλό
Nομιζω ότι το R έχει το ίδιο μήκος όπλισης οπότε πρέπει να μετρήσω το λάστιχο μου να σου πω ,αν και νομίζω πρέπει να είναι 54 πόντους το πολύ .Εσύ τι λάστιχο εχεις πάνω ??
Άβαταρ μέλους
thalassa50

Νέα δημοσίευσηαπό Μήτσος από βουνό » 08 Οκτ 2019, 16:02

Έχω το μαύρο το μητρικό του που είχα πάρει από το diveshop . 18mm
Άβαταρ μέλους
Μήτσος από βουνό

Νέα δημοσίευσηαπό Μήτσος από βουνό » 08 Οκτ 2019, 16:08

Τώρα που το μέτρησα από την κάτω μεριά της υποδοχής στην κεφαλή έως το κόμπο δεσίματος είναι 33 χιλιοστά η πλευρά ενώ ώς την άκρη της σχοινοκαμπάνας 37 χιλιοστά. Μάλλον πολλά ε; Εσύ είσαι 54/2= 27 χιλιοστά ε;
Άβαταρ μέλους
Μήτσος από βουνό

Νέα δημοσίευσηαπό thalassa50 » 08 Οκτ 2019, 20:34

Πόντοι όχι χιλιοστά βέβαια ,δεν μου είπες πάχος Ελαστικου ??άλλο μήκος το 17,5αρι και άλλο ένα 19αρι συνήθως
Αν και εγώ τα προτιμάω πάντα τσίτα σε μήκος :D
Άβαταρ μέλους
thalassa50

Νέα δημοσίευσηαπό thalassa50 » 08 Οκτ 2019, 20:36

thalassa50 έγραψε:Πόντοι όχι χιλιοστά βέβαια ,δεν μου είπες πάχος Ελαστικου ??άλλο μήκος το 17,5αρι και άλλο ένα 19αρι συνήθως
Αν και εγώ τα προτιμάω πάντα τσίτα σε μήκος :D

Τώρα είδα ότι είναι 18αρι
Μακρύ θεωρώ το έχεις 66 πόντους ,κάνε τους 58 πόντους καθαρό μήκος ελαστικού και βλέπεις
Θα έλεγα 54-56 αλλά ξεκινά με 58 πόντους
Άβαταρ μέλους
thalassa50

Νέα δημοσίευσηαπό Μήτσος από βουνό » 09 Οκτ 2019, 11:49

Σ' ευχαριστώ πολύ Μουστάκια για τον κόπο. :D :D :D
Άβαταρ μέλους
Μήτσος από βουνό

Επιστροφή στο Εξοπλισμός και φτιάξτο μόνος σου

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: oUz και 20 επισκέπτες