• Ανακοινώσεις
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση
  • Ανακοινώσεις
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση
  • Ανακοινώσεις
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση
  • Ανακοινώσεις
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Pathos Pro 90 σωλήνας

Ψαροτούφεκο, πέδιλα, στολή, σημαδούρα, λάστιχα, βέργες και πατέντες.

Pathos Pro 90 σωλήνας

Νέα δημοσίευσηαπό Panagpanag » 11 Ιούλ 2019, 14:39

Καλησπέρα στο forum,

Έχω αρχίσει και βλέπω στο Pathos Pro 90 που έχω, ο σωλήνας στην αριστερή μεριά να αρχίσει να χάνει μικρά κομματάκια. Φαντάζομαι ότι είναι από την μεταλλική καμπάνα, αν κάποιος έχει καμία λύση, θα βοηθήσει.

Φιλικά
Panagpanag

Re: Pathos Pro 90 σωλήνας

Νέα δημοσίευσηαπό matador23 » 11 Ιούλ 2019, 14:51

Panagpanag έγραψε:Καλησπέρα στο forum,

Έχω αρχίσει και βλέπω στο Pathos Pro 90 που έχω, ο σωλήνας στην αριστερή μεριά να αρχίσει να χάνει μικρά κομματάκια. Φαντάζομαι ότι είναι από την μεταλλική καμπάνα, αν κάποιος έχει καμία λύση, θα βοηθήσει.

Φιλικά

καλησπερα!
Αν και μία φωτογραφια θα βοηθουσε για να δουμε το μεγεθος της ζημιας, εγω θα σου προτεινα να αλλαξεις τη μεταλλικη καμπανα με σχοινοκαμπανα.

-Μεγαλυτερη ασφαλεια (βλ δαχτυλα )
-ευκολοτερη αντικατασταση σε περιπτωση που σπασει .
κτλ κτλ
0 λεπτά πριν | ΒΑΣΙΛΗΣ ΛΑΔΙΑΣ: "Η παρΑΝομη αλιεία δεν είναι ερασιτεχνική ή επαγγελματική: είναι απλά παρΑΝομη"
Άβαταρ μέλους
matador23

Νέα δημοσίευσηαπό Panagpanag » 11 Ιούλ 2019, 18:26

Δεν μπορώ να καταλάβω αν την ζημιά την κάνει η μεταλλική καμπάνα η τα πλαστικά που βιώνουν συν άκρη του λάστιχο. Έβλεπα ένα βίντεο στο YouTube καιβειδα κάποιον που είχε καλύψει τα πλαστικά και μέρος της καμπάνας με λάστιχο, μου φάνηκε Καλή ιδέα. Θα προσπαθήσω να βάλω φωτο. Σχοινοκαμπανα σε βέργα με εγκποπες και όχι καρχαρίακια δουλεύει καλα;
Panagpanag

Νέα δημοσίευσηαπό stelarasA'MAK » 11 Ιούλ 2019, 22:16

Τη ζημιά στην κάνει η μεταλικη καμπάνα,μην σε ανησυχεί όμως,πέρα από το αισθητικό θέμα,δεν παθαίνει τίποτα.
Life is either a daring adventure or nothing..- Helen Keller
Άβαταρ μέλους
stelarasA'MAK

Νέα δημοσίευσηαπό profil3r_ » 12 Ιούλ 2019, 14:49

Panagpanag έγραψε:Δεν μπορώ να καταλάβω αν την ζημιά την κάνει η μεταλλική καμπάνα η τα πλαστικά που βιώνουν συν άκρη του λάστιχο. Έβλεπα ένα βίντεο στο YouTube καιβειδα κάποιον που είχε καλύψει τα πλαστικά και μέρος της καμπάνας με λάστιχο, μου φάνηκε Καλή ιδέα. Θα προσπαθήσω να βάλω φωτο. Σχοινοκαμπανα σε βέργα με εγκποπες και όχι καρχαρίακια δουλεύει καλα;

Μια χαρά δουλεύει φτάνει να λειάνεις καλά τις εγκοπές της βέργας... :good:
"When we go to the ground, you are in my world. The ground is the ocean, I am the shark, and most people don't even know how to swim."
Άβαταρ μέλους
profil3r_

Νέα δημοσίευσηαπό Panagpanag » 14 Ιούλ 2019, 09:36

Μια φωτο αυτού που έλεγα
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή την δημοσίευση.
Panagpanag

Νέα δημοσίευσηαπό tas » 14 Ιούλ 2019, 10:01

Έλα φίλε δεν ειναι τίποτα. Γίνεται σε ολα ανεξαιρέτως τα οπλα με οδηγο από την καμπανα και από τη βεργα. Μην ασχολείσαι με τέτοιες λεπτομέρειες. Αργότερα μόνος σου θα διαπιστώσεις ότι δεν έχουν καμία σημασία και ούτε που θα δίνεις σημασία.
tas

Νέα δημοσίευσηαπό Panagpanag » 14 Ιούλ 2019, 11:17

Για να έχει βγάλει ο κατασκευαστής έτσι, σίγουρα θα το έχει προβλέψει. Αλλά ξέρεις, καλύτερα να ρωτάς καμία φορά άτομα που έχουν περισσότερη εμπειρία, παρά να κλαις μετά χαχα
Panagpanag

Νέα δημοσίευσηαπό panosti » 15 Ιούλ 2019, 14:21

Δεν το εχει προβλέψει ακριβώς, απλα ο κατασκευαστης δεν εχει βρει (καινοτόμα) λύση.
Αν δεις δουλεμενα pathos pro με σπαστες καμπανες ειναι ολο χτυπηματα στην πλαστικη επενδυση του σωληνα,
φευγουν κομματια λες και εχουν "ψωρα", μαυρο χαλι. Δυσκολα θα προκαλεσει λειτουργικο προβλημα, όχι ομως απίθανο.
Παρομοια φαση με ολα τα τουφεκια με οδηγο και σπαστη καμπανα αλλά ακομα και τα χωρις οδηγο τρωνε χτυπηματα,
απλα λιγοτερα. Καμια φορα την τρωνε και απο την ουρα της βεργας. Σχετικά καλη πατεντα απο κατασκευαστη ηταν
η κεφαλη του Demka Βελος που ειχε αρθρωση και "εσπαγε" προς τα επανω στο τελος της βολης, ταυτοχρονα δεν
ειχε οδηγο κι έτσι γλυτωνε τα περισσοτερα χτυπηματα της καμπανας αλλά και ελαχιστοποιούσε την πιθανοτητα
μπερδεματων και καλα. Μα τα σκοπευτικά του βελος...άστα να πανε!

Dyneema ειναι η μονη λυση αν θες να σωσεις το τουφεκι σου απο την απαραδεκτη αυτη φθορα, με πολλα ακομα πλεονεκτήματα.
"Κοντοχωριανέ" όπως σου 'γραψα και στο ΠΜ, ελα όποτε θες στο "εργαστηριο-γιάφκα" μονο με το οπλο να λειανουμε εγκοπες,
να τα δέσουμε και να σου δειξω τί χειρισμους να αποφευγεις μετα για να μην φθείρονται οι σχοινοκαμπανες ευκολα.
Εχω όλα τα εργαλεια/υλικα όπως λιμες, σμυριδαλοιφες, συρματοσχοινα, ολα τα νουμερα σε σμυριδοπανα ως 3000, dremmel,
απ' ολα τα υλικα δεσιματος και 15 χρονια που αγοράζω μονο χυμα λαστιχα και τα δενω με καθε τρόπο.
Αυτές τις μερες θα αρματώσω και ενα 60αρακι του πατερα μου με δετα ρακορ μπροστα, σχοινοκαμπανα πίσω και λειανση
εγκοπων σε 2 βεργες του, με "ανακυκλωμένα" λάστιχα απο μακρυτερο όπλο μου.
Αν εχεις περιέργεια αλλά δεν θες ακομα να το κανεις στο παθος σου, μπορεις να δεις σε αυτο πώς γινεται.
:hello:
Mourgos έγραψε:Να δίνουμε μεγάλη σημασία στα μεσοδιαστήματα χαλάρωσης και να ελέγχουμε τον ωκεανό των παρορμήσεων που μας δημιουργεί ένα καλό ψάρι.
Άβαταρ μέλους
panosti

Νέα δημοσίευσηαπό giorgos74 » 17 Ιούλ 2019, 11:04

panosti έγραψε:Δεν το εχει προβλέψει ακριβώς, απλα ο κατασκευαστης δεν εχει βρει (καινοτόμα) λύση.
Αν δεις δουλεμενα pathos pro με σπαστες καμπανες ειναι ολο χτυπηματα στην πλαστικη επενδυση του σωληνα,
φευγουν κομματια λες και εχουν "ψωρα", μαυρο χαλι. Δυσκολα θα προκαλεσει λειτουργικο προβλημα, όχι ομως απίθανο.
Παρομοια φαση με ολα τα τουφεκια με οδηγο και σπαστη καμπανα αλλά ακομα και τα χωρις οδηγο τρωνε χτυπηματα,
απλα λιγοτερα. Καμια φορα την τρωνε και απο την ουρα της βεργας. Σχετικά καλη πατεντα απο κατασκευαστη ηταν
η κεφαλη του Demka Βελος που ειχε αρθρωση και "εσπαγε" προς τα επανω στο τελος της βολης, ταυτοχρονα δεν
ειχε οδηγο κι έτσι γλυτωνε τα περισσοτερα χτυπηματα της καμπανας αλλά και ελαχιστοποιούσε την πιθανοτητα
μπερδεματων και καλα. Μα τα σκοπευτικά του βελος...άστα να πανε!

Dyneema ειναι η μονη λυση αν θες να σωσεις το τουφεκι σου απο την απαραδεκτη αυτη φθορα, με πολλα ακομα πλεονεκτήματα.
"Κοντοχωριανέ" όπως σου 'γραψα και στο ΠΜ, ελα όποτε θες στο "εργαστηριο-γιάφκα" μονο με το οπλο να λειανουμε εγκοπες,
να τα δέσουμε και να σου δειξω τί χειρισμους να αποφευγεις μετα για να μην φθείρονται οι σχοινοκαμπανες ευκολα.
Εχω όλα τα εργαλεια/υλικα όπως λιμες, σμυριδαλοιφες, συρματοσχοινα, ολα τα νουμερα σε σμυριδοπανα ως 3000, dremmel,
απ' ολα τα υλικα δεσιματος και 15 χρονια που αγοράζω μονο χυμα λαστιχα και τα δενω με καθε τρόπο.
Αυτές τις μερες θα αρματώσω και ενα 60αρακι του πατερα μου με δετα ρακορ μπροστα, σχοινοκαμπανα πίσω και λειανση
εγκοπων σε 2 βεργες του, με "ανακυκλωμένα" λάστιχα απο μακρυτερο όπλο μου.
Αν εχεις περιέργεια αλλά δεν θες ακομα να το κανεις στο παθος σου, μπορεις να δεις σε αυτο πώς γινεται.
:hello:

Ωραίος :)
giorgos74

Νέα δημοσίευσηαπό Panagpanag » 17 Ιούλ 2019, 14:47

Ανάλυση μέχρι τελευταίας λεπτομέρειας!
Panagpanag

Νέα δημοσίευσηαπό panosti » 17 Ιούλ 2019, 15:59

Panagpanag έγραψε:Ανάλυση μέχρι τελευταίας λεπτομέρειας!

(υπέρ)αναλυτικά σίγουρα :grin: μα αμα ειχα μπει σε λεπτομέρειες...μπορεί ακόμα να εγραφα απο προχθές! :rotfl:
Προσπαθω να μην "τιμωρω" τους συμφορουμιτες να διαβαζουν κατεβατα μου :lol: , μα μου ειναι δυσκολο. :P

Ζητώ την κατανόησή σας κύριοι. :blush:

Υ.Γ. Μάλλον πρέπει να σταματήσω να γράφω απαντήσεις και να ετοιμάσω τίποτα άρθρα ή και κάνα βιβλίο... :banned:
Mourgos έγραψε:Να δίνουμε μεγάλη σημασία στα μεσοδιαστήματα χαλάρωσης και να ελέγχουμε τον ωκεανό των παρορμήσεων που μας δημιουργεί ένα καλό ψάρι.
Άβαταρ μέλους
panosti

Επιστροφή στο Εξοπλισμός και φτιάξτο μόνος σου

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Ilias_preveza, MxSpiros και 18 επισκέπτες