• Ανακοινώσεις
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση
  • Ανακοινώσεις
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Ψαροτουφεκο

Ψαροτούφεκο, πέδιλα, στολή, σημαδούρα, λάστιχα, βέργες και πατέντες.

Ψαροτουφεκο

Νέα δημοσίευσηαπό _Θανος_ » 09 Αύγ 2012, 09:53

Είμαι απο την λαρισα, ειμαι 16 ετων και εκανα φετος ψαροντοφεκο με τον θειο μ στην πατρα, σκεφτομαι να ξεκινισω και εγω σαν χομπυ. Θα ηθελα να μου δωσετε συμβουλες για τον εξοπλισμο και για το ''κυνηγι''. (θελω να αναφερω πως θα ειμαι στα ρηχα 5-6μ το πολυ).
Ευχαριστω
_Θανος_

Re: Ψαροτουφεκο

Νέα δημοσίευσηαπό pilio-kamari » 09 Αύγ 2012, 10:20

φίλε καλωσόρισες... αμα ψάξεις στο φορουμ θα ξαναβρείς ίδιες κουβέντες. αλλά ας τα πάρουμε απο την αρχή...
1. άδεια αλιείας
2. εξοπλισμός : είναι αρχή δεν δίνεις πολλά λεφτα όσο καλά και να είσαι οικονομικά μακαρι να τα πας καλά και να ανανεώσεις σε καλύτερο εξοπλισμό.
στολή μια καλοκαιρινή 3- 3.5χιλ. φοδρα ξυρισμένη ότι καλύτερο. ρ.καλιτς θα σου έλεγα σαν μάρκα καλή τιμή καλή ποιότητα
καλτσάκια και γαντάκια καλοκαιρινά κάτι φτηνό
ζώνη και βάρη
μάσκα και αναπνευστήρα σιλικόνη όχι τα ακριβότερα μοντέλα
πέδιλα μέχρι 100ευρώ λεπίδες συνθετικές δες για ομερ
όπλο 82 παθος το απλο μοντέλο
σημαδούρα - ανεμη - σχοινί
ένα μαχαιράκι μικρό για την ζώνη θα έλεγα της ομερ μέχρι 25 ε
3. καλές αναδύσεις..... πάντα να έχεις ζευγάρι.....δίαβαζε άρθρα απο εδώ και απο περιοδικά .... αν μπορείς πήγαινε σε κάποιο σχολείο ελεύθερης...
να έχεις υπομονή και επιμονή... να είσαι πάντα ήρεμος και να το διασκεδάζεις... τα ψάρια έρχονται με τον καιρό... μην απελπίζεσαι όλοι απο κάπου
ξεκινήσαμε..... φιλαράκι και πάλι καλή αρχή όλοι είμαστε εδώ για ότι χρειαστείς

για εξοπλισμό δες το diveshop
pilio-kamari

Νέα δημοσίευσηαπό Prwtaris » 09 Αύγ 2012, 10:25

pilio-kamari έγραψε:φίλε καλωσόρισες... αμα ψάξεις στο φορουμ θα ξαναβρείς ίδιες κουβέντες. αλλά ας τα πάρουμε απο την αρχή...
1. άδεια αλιείας
2. εξοπλισμός : είναι αρχή δεν δίνεις πολλά λεφτα όσο καλά και να είσαι οικονομικά μακαρι να τα πας καλά και να ανανεώσεις σε καλύτερο εξοπλισμό.
στολή μια καλοκαιρινή 3- 3.5χιλ. φοδρα ξυρισμένη ότι καλύτερο. ρ.καλιτς θα σου έλεγα σαν μάρκα καλή τιμή καλή ποιότητα
καλτσάκια και γαντάκια καλοκαιρινά κάτι φτηνό
ζώνη και βάρη
μάσκα και αναπνευστήρα σιλικόνη όχι τα ακριβότερα μοντέλα
πέδιλα μέχρι 100ευρώ λεπίδες συνθετικές δες για ομερ
όπλο 82 παθος το απλο μοντέλο
σημαδούρα - ανεμη - σχοινί
ένα μαχαιράκι μικρό για την ζώνη θα έλεγα της ομερ μέχρι 25 ε
3. καλές αναδύσεις..... πάντα να έχεις ζευγάρι.....δίαβαζε άρθρα απο εδώ και απο περιοδικά .... αν μπορείς πήγαινε σε κάποιο σχολείο ελεύθερης...
να έχεις υπομονή και επιμονή... να είσαι πάντα ήρεμος και να το διασκεδάζεις... τα ψάρια έρχονται με τον καιρό... μην απελπίζεσαι όλοι απο κάπου
ξεκινήσαμε..... φιλαράκι και πάλι καλή αρχή όλοι είμαστε εδώ για ότι χρειαστείς

για εξοπλισμό δες το diveshop

Τα είπες όλα !!! +1000 :hello:
Π.π.π.π.π.π

Πολύ προσεκτικός προγραμματισμός προλαμβάνει παταγώδεις πανολεθρίες.
Άβαταρ μέλους
Prwtaris

Νέα δημοσίευσηαπό _Θανος_ » 09 Αύγ 2012, 10:30

Ευχαριστω πολυ, εχω δυο αποριες, χρειαζετε στολη για τα 5-6 μετρα βαθος και θα ηταν χρησιμο ενα βυθομετρο στο χερι για να βλεπω που κυμαινομαι;
_Θανος_

Νέα δημοσίευσηαπό pilio-kamari » 09 Αύγ 2012, 10:40

η στολή έχει μόνο θετικά εκτός απο το οικονομικό...χαχα...
η στολή μας παρέχει προστασία απο τις διάφορες επαφές που έχουμε με τις πέτρες φύκια άμο τσούχτρες διάφορα άλλα που υπάρχουν στην θάλασσα
μας παρέχει την προστασία απο την θερμοκρασία αυτό πιο πολύ τον χειμώνα... και μετά απο κάποιο βάθος κυρίως το καλοκαίρι που τα νερά μέχρι τα 5-6 μέτρα όντως είναι ζεστά. σκέψου όμως τα νερά αρχές ιουνίου μετά την απαγόρευση του μαίου. πόσο θα αντέξεις? με την στολή 3-3,5 χιλ θα μπορεσεις να συνεχίσεις μέχρι οκτώβριο.... και σκέψου και ότι το όπλο για να οπλίσει θα στηρίζεται στον θόρακα η στολή έχει επιστήθιο οπλίσματος αλλιώς θα κάνεις μελανιές σημάδια και κάποιο πόνο . εγώ όταν ξεκίνησα είχα πάρει μόνο γιλέκο και απο κάτω έβαζα μαγιώ κολητό σαν βοχεράκι. λιγότερα βάρη και για αρχή δεν αγοράζεις ολόκληρη στολή.
τώρα για το βάθος την σημαδούρα καλό θα ήταν το σχοιωί να το βάλεις στα 6 μέτρα που είναι το όριο που έχεις. άντε μισό μέτρο ακόμα να έχεις μια άνεση στις κινήσεις ή αν πας λίγο πλάγια να κατεβείς. ένα ρολόι θα ήταν καλό να έβλεπες και το βάθος και το χρόνο αλλά θες 200ε για το ομερ μικ1 που θα σου έλεγα να πάρεις
pilio-kamari

Νέα δημοσίευσηαπό Prwtaris » 09 Αύγ 2012, 10:42

Στολή χρειάζεται και για ψάρεμα σε 50 πόντους νερό . Σε κρατάει ζεστό και σε προστατεύει απο διάφορα ( ανεμώνες , αχινούς, βράχια...) . Υπάρχουν καταδυτικά ρολόγια υπολογιστές που μετράνε βάθη, χρόνους βουτιάς και τέτοια αλλά είναι πολύ νωρίς ακόμα για κάτι τέτοιο. Μήν κυνηγάς τα μέτρα και μήν σε απασχολούν ακόμα αυτά. Να ψαρεύεις εκεί που νιώθεις άνετα εσύ και το ζευγάρι σου. Αυτά θα έρθουν με τον καιρό. Καλή αρχή.
Π.π.π.π.π.π

Πολύ προσεκτικός προγραμματισμός προλαμβάνει παταγώδεις πανολεθρίες.
Άβαταρ μέλους
Prwtaris

Νέα δημοσίευσηαπό _Θανος_ » 09 Αύγ 2012, 10:43

απο οικονομικη αποψη μπορω να διαθεσω μεχρι 250-300Ε γι αυτο το λεω
_Θανος_

Νέα δημοσίευσηαπό pilio-kamari » 09 Αύγ 2012, 10:50

αυτή τη στιγμή απο εξοπλισμό τί έχεις?
pilio-kamari

Νέα δημοσίευσηαπό _Θανος_ » 09 Αύγ 2012, 10:54

πεδιλα,αναπνευστηρα, μασκα( βαζει λιγα νερα απο τα πλαγια αλλα σταδιακα) και για μαχαιρι εχω ενα σουγιαδακι, δυχτι για τα ψαρια
_Θανος_

Νέα δημοσίευσηαπό pilio-kamari » 09 Αύγ 2012, 10:57

πέδιλα μικρά?αμα χρησημοποιήσεις στολή οπότε και βάρη δεν κάνουν τα μικρά.για την μάσκα μπορείς να πάρεις ένα βαζάκι βαζελίνη και να βάζεις εκεί που πατάει η μάσκα στο πρόσωπο την στεγανοποιεί.έτσι κάνω εγω για να μην ξυρίζομαι και δεν περναει τιποτατο λουρί δεν το σφήγκεις πολύ δεν πρέπει να σου δημιουργεί πονοκέφαλο η μάσκα πρεπει να είναι άνετη
pilio-kamari

Νέα δημοσίευσηαπό _Θανος_ » 09 Αύγ 2012, 11:01

τα πεδιλα φετος τα πηρα, ειναι μακρια. εχουν καοτσουκ στο ποδι και οι λεπιδες ειναι πλαστικες. για ψαροντουφεκο στην αρχη ειναι καλυτερα τ' αεροβολα ή τα λαστιχοβολα;
_Θανος_

Νέα δημοσίευσηαπό pilio-kamari » 09 Αύγ 2012, 11:12

στολη big fish 145Ε
omer γαντια 22,5Ε
καλτσάκια big fish 15.9Ε
ζωνη 8.60Ε
σημαδούρα με σχοινι μπλουτεκ 14.31Ε
οπλο πάθος 82 στανταρ 105.39Ε

310Ε περιπου απο το diveshop μπες να δεις. κοίτα και για μεταχειρησμένο όπλο. ή αν μπορεί κάποιος γνωστός να σου παραχωρήσει κάτι.
για όπλο καλύτερα λαστιχο πιο απλο πιο φτηνο λιγοτερη συντήρηση.
pilio-kamari

Νέα δημοσίευσηαπό _Θανος_ » 09 Αύγ 2012, 11:16

σε ευχαριστω πολυ φιλε, και κατι τελευταιο, ειναι καλυτερα να παρω αμεσως στολη ή να παρω το γιλεκο να ειμαι με το μαγιο και αν παω αργοτερα πιο βαθια να παρω και στολη;
_Θανος_

Νέα δημοσίευσηαπό Lchristou » 09 Αύγ 2012, 11:22

και βαρίδια χρειάζεσαι...
και ένα μαχαιράκι για ζώνη ή ποδι. ο σουγιάς δνε κάνει.
Ο αυτοδύτης, καταδύεται για να δεί γύρω του, ο απνεϊστας, καταδύεται για να δεί μέσα του!
Lchristou

Νέα δημοσίευσηαπό pilio-kamari » 09 Αύγ 2012, 11:35

επειδή η στολή σου βγαίνει 145ε και ενα γιλέκο 100 αν μπορείς παρε όλη τη στολή. τωρα το καλοκαίρι για ρηχά και μόνο το πάνω δεν θα έχεις πρόβλημα κι εγω έτσι ξεκίνησα μόνο το πανω
pilio-kamari

Επόμενο

Επιστροφή στο Εξοπλισμός και φτιάξτο μόνος σου

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: giannis deep blue, NASOSPEED και 18 επισκέπτες