• Ανακοινώσεις
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση
  • Ανακοινώσεις
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση
  • Ανακοινώσεις
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση
  • Ανακοινώσεις
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

ΦΤΗΝΟ ROLLERGUN

Ψαροτούφεκο, πέδιλα, στολή, σημαδούρα, λάστιχα, βέργες και πατέντες.

Re: ΦΤΗΝΟ ROLLERGUN

Νέα δημοσίευσηαπό fiesta1420 » 28 Απρ 2018, 09:02

Καλησπερα σε όλη την ομάδα!!! Να ρωτήσω κάτι και εγώ, έχω ένα πολυσπαστο με δυο 17,5 και 7αρα βεργα και σκεφτόμουν μιας και τα λάστιχα είναι για αλλαγή μηπος έβαζα για βασικό ένα 19αρι και ένα 17,5 το έχει δοκιμάσει κάποιος έτσι; Οπλίζει το 19αρι η σου βγαίνει η ψυχή;;; Μην αρχίσει κ κλωτσάει με το 19αρι σκέφτομαι γιατί γενικά ψαρεύω ρηχά από 3-10 μέτρα.
Κάποιοι νομίζουν ότι είμαι θλιμένος,αλλά δέν είμαι. Απλά,εκτιμώ την σιωπή,σ'εναν κόσμο πού δέν σταματάει ποτέ να μιλάει.
Άβαταρ μέλους
fiesta1420

Νέα δημοσίευσηαπό KOSTAS STI » 28 Απρ 2018, 16:34

fiesta1420 έγραψε:Καλησπερα σε όλη την ομάδα!!! Να ρωτήσω κάτι και εγώ, έχω ένα πολυσπαστο με δυο 17,5 και 7αρα βεργα και σκεφτόμουν μιας και τα λάστιχα είναι για αλλαγή μηπος έβαζα για βασικό ένα 19αρι και ένα 17,5 το έχει δοκιμάσει κάποιος έτσι; Οπλίζει το 19αρι η σου βγαίνει η ψυχή;;; Μην αρχίσει κ κλωτσάει με το 19αρι σκέφτομαι γιατί γενικά ψαρεύω ρηχά από 3-10 μέτρα.

βρε αμα βρεις και 20αρι ,καλυτερα ! οπλιζει ανετα! με 7αρα βαλε αλλο ενα 17,5 αφου μπορεις και το οπλιζεις!! :grin:
μετα δε γλυτωνει τιποτα! ;)
Θελω το αυτοκινητο μου γρηγορο,την γυναικα μου καυτη και την μπυρα μου παγωμενη !!!
Άβαταρ μέλους
KOSTAS STI

Νέα δημοσίευσηαπό fiesta1420 » 28 Απρ 2018, 23:04

KOSTAS STI έγραψε:
fiesta1420 έγραψε:Καλησπερα σε όλη την ομάδα!!! Να ρωτήσω κάτι και εγώ, έχω ένα πολυσπαστο με δυο 17,5 και 7αρα βεργα και σκεφτόμουν μιας και τα λάστιχα είναι για αλλαγή μηπος έβαζα για βασικό ένα 19αρι και ένα 17,5 το έχει δοκιμάσει κάποιος έτσι; Οπλίζει το 19αρι η σου βγαίνει η ψυχή;;; Μην αρχίσει κ κλωτσάει με το 19αρι σκέφτομαι γιατί γενικά ψαρεύω ρηχά από 3-10 μέτρα.

βρε αμα βρεις και 20αρι ,καλυτερα ! οπλιζει ανετα! με 7αρα βαλε αλλο ενα 17,5 αφου μπορεις και το οπλιζεις!! :grin:
μετα δε γλυτωνει τιποτα! ;)

Καλησπέρα, σε ευχαριστώ για την απάντηση. Το είχα έτσι, πολύ καλές βολές αλλά πολύ μακαροναδα :D γιαυτο σκέφτομαι ένα 19 και ένα 17,5 αλλά φοβάμαι μηπος έχει ξερή βολή, δεν οπλίζει το 19αρι και γενικά για τον λόγο ότι είμαι κολυμπητος και οι βολές είναι μετρημένες με αποτέλεσμα το όπλο να είναι αρκετή ώρα οπλισμένο, φαντάζομαι το 19αρι θα αποθηκεύει για περισσότερο χρόνο δύναμη σε σχέση με το 17,5.
Κάποιοι νομίζουν ότι είμαι θλιμένος,αλλά δέν είμαι. Απλά,εκτιμώ την σιωπή,σ'εναν κόσμο πού δέν σταματάει ποτέ να μιλάει.
Άβαταρ μέλους
fiesta1420

Νέα δημοσίευσηαπό maistros » 23 Οκτ 2018, 20:49

Αυτο το ινβερτ που δεν εχει βαρουλκα σε σχεση με ενα φουλ ρολλερ πιστεύεται οτι θα προσφερει κατι παραπανω σε αποδοση;

phpBB [video]
Άβαταρ μέλους
maistros

Νέα δημοσίευσηαπό Giorkos » 14 Δεκ 2018, 14:32

Καλημέρα σε ολους.

δεν ξερω αν ποσταρω στο καταλληλο θεμα, αλλά εφόσον υπήρξε μεγάλη αναφορά για ινβερτ ρολλερ στο θέμα αυτό, θα κάνω εδώ την ερώτηση-απορία μου.

διάβασα ολα τα ποστ, για ρόλλερ καθώς και για τα ινβερτ ρολλερ .
εστιαζομαι στα ινβερτ. οι υπερμαχοι του ινβερτ, παρέθεσαν στοιχεία κτλ για τη ταχύτητα της βεργας , 'θεωρητικά' ΔΙΠΛΑΣΙΑ από αυτή ενός κανονικού ρολλερ , λόγο του βαρούλκου.
αυτή τη θεωρία τη κατανοώ και την αποδέχομαι (σαν θεωρία).
σε ένα βίντεο όμως του μπέκα , όπου κάνει 'πραγματικές' μετρήσεις, τόσο σε ρόλλερ όσο και σε ινβερτ ρολλερ, η ταχύτητα των ινβερτ ΔΕΝ είναι σε καμία περίπτωση αυτή που αναφέρεται στα προηγούμενα ποστ στο θέμα αυτό για τα ινβερτ ρόλλερ (εννοώ τη διπλάσια ταχύτητα σχεδόν από τα ρόλλερ)
το βιτεο με τις μετρήσεις
https://www.youtube.com/watch?v=BtbhvzjQe4Y

Τελικά τι ισχύει, είναι όντως σχεδόν διπλάσια η ταχύτητα ενός ινβερτ ρολλερ, η όχι ???

αν μπορεί κάποιος να επιλύσει αυτή μου την απορία !

Θενκς,

Γιώρκος !
Κανεί ρε Fish & Chips...Κανεί....
Άβαταρ μέλους
Giorkos

Νέα δημοσίευσηαπό tsoperi » 15 Δεκ 2018, 10:59

ακόμα και αν δεν είναι τόση η πραγματική ταχύτητά τους αυτό που πρέπει να κρατήσεις είναι ότι μπορεί να ρίχνει χοντρές βέργες από μικρό βάθος με μεγάλη ταχύτητα χωρίς ανάκρουση. Δηλαδή αυτό που χρειάζεται κάποιος από ένα τουφέκι το παρέχουν. Τώρα τα ακριβή τεχνικά χαρακτηριστικά της ταχύτητας βολής δεν είναι για μένα απαραίτητα από την στιγμή που μπορεί να βαρέσει έτσι όπως βλέπεις στα βιντεο. Αυτά παρέχονται και από τα ρολλερ και από τα ινβερτ. Τα παιδιά από την Χαλκίδα (mariostsalk) έχουν ένα όπλο neptunus που ψαρεύουν με επιτυχία καιρό τώρα. Δες κανένα βιντεο τους στον σωλήνα να πάρεις τις απαντήσεις σου.
Έλα στο βυθό, είναι ωραία
Άβαταρ μέλους
tsoperi

Νέα δημοσίευσηαπό Giorkos » 15 Δεκ 2018, 14:57

tsoperi έγραψε:ακόμα και αν δεν είναι τόση η πραγματική ταχύτητά τους αυτό που πρέπει να κρατήσεις είναι ότι μπορεί να ρίχνει χοντρές βέργες από μικρό βάθος με μεγάλη ταχύτητα χωρίς ανάκρουση. Δηλαδή αυτό που χρειάζεται κάποιος από ένα τουφέκι το παρέχουν. Τώρα τα ακριβή τεχνικά χαρακτηριστικά της ταχύτητας βολής δεν είναι για μένα απαραίτητα από την στιγμή που μπορεί να βαρέσει έτσι όπως βλέπεις στα βιντεο. Αυτά παρέχονται και από τα ρολλερ και από τα ινβερτ. Τα παιδιά από την Χαλκίδα (mariostsalk) έχουν ένα όπλο neptunus που ψαρεύουν με επιτυχία καιρό τώρα. Δες κανένα βιντεο τους στον σωλήνα να πάρεις τις απαντήσεις σου.

Καλημέρα,

Ευχαριστώ για την απάντηση αλλά δεν με καλύπτει.
Είδα βολές με συμβατικα, ρολλερ και ιβερτ, τόσο σε ψάρεμα όσο και σε στόχο (μπιτονι με άμμο) και ο τ ς η διάτρηση των ινβερτ είναι πέρα για πέρα.

Εγώ ρωτώ και θέλω να μάθω για την 'λραγματικη' ταχύτητα της βεφγας.

Ανάφερα και στο παρελθόν σε όσους 'συζητουσαν' για ρολλερ vs invert ότι θα ήταν πολύ καλά αν βλέπαμε μια 'ταυτοχρονη' βολή από δύο όπλα, ρολλερ και ιβερτ με ίδιο μήκος όπλισης και όσο το δυνατο 'ιδιο' στησμο σε λαστιχα(όσο αυτό είναι εφικτό δηλ διπλάσια μάζα λάστιχου στο ινβερτ) όσο και σε βέργα....

Δεν λέω ότι τα ινβερτ δεν ρίχνουν όπως πολλοί ισχυρίζονται. Απλώς θέλω για δικούς μουογους, αν είναι δυνατόν να δω πραγματικά τι συμβαινει με την ταχύτητα βολης....

Ελπίζω ότι μια Μερ θα μπορέσω να φτιάξω ένα ινβερτ μα να δοκιμάσω από μόνος μου... Αλλά αυτό χλωμό το βλέπω.....

Αυτά προς το παρών.... Θε κς

Γιωρκος
Κανεί ρε Fish & Chips...Κανεί....
Άβαταρ μέλους
Giorkos

Νέα δημοσίευσηαπό fiesta1420 » 26 Ιούλ 2019, 23:55

Καλησπέρα, Φτιάχνω ένα ξύλινο πολυσπαστο και μετά από δυο φορές διάβασμα της ενότητας :D δεν γράφει κάπου που ακριβός πρέπει να τοποθετηθεί ο πυρός των μπροστά ραουλων( πχ στο ύψος της βέργας...) το μόνο που είπε κάποιος είναι το σχοινί να είναι στο μέσο της βέργας η και ποιο κατω :-k Θα μπορούσε να μου πει κάποιος γιατί έχω μπερδευτει #-o
Άβαταρ μέλους
fiesta1420

Νέα δημοσίευσηαπό KOSTAS STI » 27 Ιούλ 2019, 07:29

fiesta1420 έγραψε:Καλησπέρα, Φτιάχνω ένα ξύλινο πολυσπαστο και μετά από δυο φορές διάβασμα της ενότητας :D δεν γράφει κάπου που ακριβός πρέπει να τοποθετηθεί ο πυρός των μπροστά ραουλων( πχ στο ύψος της βέργας...) το μόνο που είπε κάποιος είναι το σχοινί να είναι στο μέσο της βέργας η και ποιο κατω :-k Θα μπορούσε να μου πει κάποιος γιατί έχω μπερδευτει #-o

το σχοινι στο κατω μερος της βεργας! ;)
Θελω το αυτοκινητο μου γρηγορο,την γυναικα μου καυτη και την μπυρα μου παγωμενη !!!
Άβαταρ μέλους
KOSTAS STI

Νέα δημοσίευσηαπό fiesta1420 » 27 Ιούλ 2019, 08:28

KOSTAS STI έγραψε:
fiesta1420 έγραψε:Καλησπέρα, Φτιάχνω ένα ξύλινο πολυσπαστο και μετά από δυο φορές διάβασμα της ενότητας :D δεν γράφει κάπου που ακριβός πρέπει να τοποθετηθεί ο πυρός των μπροστά ραουλων( πχ στο ύψος της βέργας...) το μόνο που είπε κάποιος είναι το σχοινί να είναι στο μέσο της βέργας η και ποιο κατω :-k Θα μπορούσε να μου πει κάποιος γιατί έχω μπερδευτει #-o

το σχοινι στο κατω μερος της βεργας! ;)

Κώστα σε ευχαριστώ για την απάντηση, για να μην κάνω καμία βλακια αν κατάλαβα καλά εννοείς εκεί που ξεκινάει από το ραουλο να είναι κάτω από την βέργα σωστά;;; Γιατί όσο θα πηγαίνει προς την σκανδάλη θα ανεβαίνει για να μπει στο καρχαριακι. Θα μπορούσες να κανείς ένα σχήμα σε ένα χαρτί;;; :mrgreen: :hello:
Άβαταρ μέλους
fiesta1420

Νέα δημοσίευσηαπό KOSTAS STI » 27 Ιούλ 2019, 09:03

fiesta1420 έγραψε:
KOSTAS STI έγραψε:

το σχοινι στο κατω μερος της βεργας!

Κώστα σε ευχαριστώ για την απάντηση, για να μην κάνω καμία βλακια αν κατάλαβα καλά εννοείς εκεί που ξεκινάει από το ραουλο να είναι κάτω από την βέργα σωστά;;; Γιατί όσο θα πηγαίνει προς την σκανδάλη θα ανεβαίνει για να μπει στο καρχαριακι. Θα μπορούσες να κανείς ένα σχήμα σε ένα χαρτί;;; :mrgreen: :hello:

σωστα! :)
αυτο φαινεται και στις διαφορες κατασκευες!
Άβαταρ μέλους
KOSTAS STI

Νέα δημοσίευσηαπό fiesta1420 » 27 Ιούλ 2019, 10:00

Αυτός ο πυρός κάνει;;; https://www.sofianos.net/ulika-kataskev ... etail.html
Άβαταρ μέλους
fiesta1420

Νέα δημοσίευσηαπό thodoris981 » 27 Ιούλ 2019, 11:08

fiesta1420 έγραψε:Αυτός ο πυρός κάνει;;; https://www.sofianos.net/ulika-kataskev ... etail.html

Τα περισσοτερα ραουλα της αγορας εχουν τρυπα γιατον πυρο 6μμ.
Οποτε ενα κομματι απο μια εξαρα ειναι αρκετο.
Τα πιο πολλα μαγαζια ψαρεματος θα χουν απο κανα ρεταλι..
Στην πιο πανω ερωτηση....οσο πιο παραλληλα το σχοινι με τη βεργα τοσο λιγοτερες τριβες της βεργας στον οδηγο.
Πιο ψηλα μην το φερεις μονο....
Αυτα.
Η φολα ειναι αλλη μια μερα κοντα στη θαλασσα.
thodoris981

Νέα δημοσίευσηαπό thodoris981 » 27 Ιούλ 2019, 11:20

Τα δικα μου τα σχεδιαζω ωστε το σχοινι πανω στο ραουλο να ειναι στο κατωτατο υψος του οδηγου και δουλευει μια χαρα..
Η φολα ειναι αλλη μια μερα κοντα στη θαλασσα.
thodoris981

Νέα δημοσίευσηαπό KOSTAS STI » 27 Ιούλ 2019, 12:31

fiesta1420 έγραψε:Αυτός ο πυρός κάνει;;; https://www.sofianos.net/ulika-kataskev ... etail.html

316 για να μην οξειδωνεται. απο βεργα,και εχει και ετοιμους με πασο αν σε κανει η διασταση .
τα γιαλιζεις και με γιαλοχαρτα νερου και εισαι .... :thumbsup:
Άβαταρ μέλους
KOSTAS STI

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Εξοπλισμός και φτιάξτο μόνος σου

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: fireman και 12 επισκέπτες